| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Zbiornik wodny Źermanice ( Vodní nádrž Žermanice )
Najbliższe atrakcje turystyczne
Zamek
6974
m
Hawierzów (Havířov)
Gródek średniowieczny
0.1
km
Stonawa (Stonava)
Park archeologiczny Kocobędz-Podob...
0.2
km
Kocobędz (Chotěbuz)
Kościół św. Barbary
0.2
km
Karwina (Karviná)
Kopalnia Węgla Kamiennego "Barbara...
9803
m
Karwina (Karviná)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Zbiornik wodny Źermanice ( Vodní nádrž Žermanice )

Atrakcja turystyczna
Zbudowano: 1958
Zbiornik wodny Žermanice (czes. Žermanická přehrada, Vodní nádrž Žermanice) – zbiornik zaporowy utworzony przez spiętrzenie wód rzeki Łucyny w okolicy Żermanic w kraju morawsko-śląskim, w Czechach, Ma powierzhnię 2,48 km² i wybudowany został w latach 1951-1958 dla zaspokojenia potrzeb ostrawskiego przemysłu. Na budowę zapory zużyto 116 600 m³ betonu. Jej długość wynosi 314 m a wysokość 38 m. Powierzchnia lustra wodnego to 248 ha a całkowita pojemność zapory wynosi 25 300 000 m³ wody, zaś maksymalna głębokość 28 m. W wyniku uruchomienia zapory zalane zostały części gmin Szobiszowic i Domasławic Dolnych a z ich pozostałych położonych na zachód od zbiornika ziem utworzono nową gminę – Łuczynę.
Oprócz bycia źródłem wody przemysłowej zbiornik
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
vetinari
 
+1 głosów:1
To niejest Zapora w Cierlicku, ale w pobliskich Sobieszowicach-Źermanice ☺☺☺
2023-12-17 09:19:30 (2 lata temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: Oj, ci dziennikarze :) już nie raz okazało się, że fotki w jakiejś dawnej publikacji czy czasopisma pochodziły z innego podobnego miejsca. Dobrze, że są czujni fotopolanie :)
2023-12-18 03:35:08 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: No, czujni...dopiero wczoraj zareagowalem ☺☺☺
2023-12-18 08:26:12 (2 lata temu)
piotr brzezina
 
+5 głosów:5
Widoki były super - dzięki za gościnę
2020-07-29 21:15:47 (5 lat temu)
legion
 
+6 głosów:6
Fotopiesek :) A i widok za Piotrem i owszem ciekawy :)))
2020-07-29 21:15:50 (5 lat temu)
Prośba do Neo czy nie można coś zrobić żeby zdjęcia Zaolzia były traktowane na równi z innymi ?
2020-07-29 21:49:54 (5 lat temu)
Tak przy okazji poproszę o dodanie brakujących miejscowości Zaolzia. Nie ma np Gródka, Tyry, Dobracic
2020-07-29 22:18:56 (5 lat temu)
antypuszka©
 
+2 głosów:2
100 lat, Panie Piotrze, pozdrawiam z Jelonki.
2022-11-16 13:54:02 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
Bardzo dziękuję, wszystkim za życzenia urodzinowe
2022-11-16 20:39:44 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Piotrze, wszystkiego najlepszego, niech Cię nigdy nie opuszcza zdrowie i chęć dokumentowania naszej rzeczywistości.
2022-11-16 21:34:21 (3 lata temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
Również wszystkiego najlepszego.
2022-11-16 22:01:22 (3 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Ja dziękuje za pomoc w dokumentacji Zaolzia ☺☺☺
2020-07-29 21:23:36 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do legion: Biegala tam caly czas za pileczką....☺☺☺
2020-07-29 21:24:18 (5 lat temu)
piotr brzezina
 
+2 głosów:2
do vetinari: Nie ma za co dziękować a do pomocy z Zaolziem zgłosił się kol. JureK i Eugeniusz S
2020-07-29 21:40:58 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
+3 głosów:3
do vetinari: Ta pani ? ;-)
2020-07-29 21:33:44 (5 lat temu)
piotr brzezina
 
+2 głosów:2
do ZPKSoft: ..i ten piesek
2020-07-29 21:36:07 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Ta teź ☺☺☺
2020-07-29 21:41:26 (5 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Życzę Ci życia pięknego jak robione przez Ciebie zdjęcia. Szczęścia, zdrowia, udanego związku, sukcesów w życiu zawodowym i powodzeń w życiu prywatnym.
Aby cele życiowe były jeszcze bardziej wyraziste, niż uchwycone obiektywem obrazy.
2022-11-17 00:40:33 (3 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : Po takich pieknych i ciekawych widokach które proponuje Zaolzie się wcale niedziwie ☺☺☺
2020-07-29 21:42:36 (5 lat temu)
do piotr brzezina : Też chętnie dołączyłabym do pomocy. może w przyszłym roku, jak jeszcze coś zostanie :)
2020-07-29 23:30:35 (5 lat temu)
do piotr brzezina : Myśle źe tak jak jest nastawione jest dobrze. Kto chce, ten wie gdzie go szukać i co ma dodawać...Ciekawe czy sie znajdzie jakieś inne ujiecie tego palacu w Cierlicku, tam co nas nieomal zastrzelono przed wypuścieniem psa policijnego ☺☺☺
2020-07-29 22:05:48 (5 lat temu)
ylooC
 
do piotr brzezina : A są traktowane inaczej? Bo nie rozumiem
2020-07-30 00:36:34 (5 lat temu)
ylooC
 
do tatranclimber: Tylko trzeba użyć fotokresy , albo magiczny przycisk "kresy+Polska" na górze ekranu
2020-07-29 23:05:53 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do ylooC: Piotrowi chyba chodzilo o to, źe zdjięcia z tych terenów są jak by ukryte. Niepokazują sie na glównej stronie, komentarzów teź niewidać. I troche się ludzie gubią przy dodawaniu swojich zdjięć w miejscowościach i obiektach. Dla tego wlaśnie dalem to zdjięcie pod dzial "Fotopolanie w akciji" źe by Piotr mial obiekt tamy i miejscowości na dodanie swojich zdjięć. Wlaśnie wczoraj nam sie pieknie podebatowalo z jednym panem, który nieznalazl prawie źadne zdjiecie palacu Larischów w Cierlicku. I moźe u kogoś leźi w szufladzie, moźe w NACu mają multum ujięć tego obiektu....
2020-07-30 08:49:50 (5 lat temu)
ylooC
 
do vetinari: Wszystkie zdjęcia z kresów, nie tylko Zaolzie są tak ukryte. Rozwiązaniem jest przycisk „Kresy+Polska” na gorze ekranu. Wtedy widać wszystkie i zdjęcia i komentarze.
2020-07-30 19:53:43 (5 lat temu)
do ylooC: Szukam gdzie jest te"Kresy+Polska" ?
2020-07-30 20:11:29 (5 lat temu)
ZPKSoft
 
do piotr brzezina : Na samej górze tej strony z komentarzami masz - Mapa Nieistniejące Komentarze Kresy Kresy+Polska...
2020-07-30 20:17:29 (5 lat temu)
do ZPKSoft: Może jestem ślepy ale nic takiego nie mam , tylko "Mapa - Nieistniejące - Komentarze - Panoramy, Pomoc " nic więcej nie mam
2020-07-30 20:41:45 (5 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Piotrze, a zrób jedną rzecz - wciśnij lewy "ctrl" na klawiaturze, i obróć kółkiem myszy "do siebie" - tak żeby oddalić widok strony.
Jak jest "zbliżone" nie widać faktycznie kresów!
NEO - to trzeba poprawić - przy przybliżeniu strony na 125% i więcej znikają przyciski "kresy" " kresy + polska" - przynajmniej w chromie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2020-07-30 21:11:01 (5 lat temu)
piotr brzezina
 
+2 głosów:2
do ylooC: Pojawiło się ale teraz do kompa potrzebuje lornetki :-) , dzięki
2020-07-30 21:19:35 (5 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : A widzisz :) zgłupiałem w pierwszej chwili. Wystarczy że po zalogowaniu się, klikniesz "kresy + polska", a potem możesz znowu " lewy ctrl" i kółko "od siebie" i wrócić do powiększenia które Ci pasuje.
2020-07-30 21:21:08 (5 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Zdrowia i uśmiechu Piotrze!
2022-11-16 17:55:56 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+2 głosów:2
do antypuszka©: Dziękuje bardzo
2022-11-16 13:58:40 (3 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina :
2022-11-16 17:46:05 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Hodně štěstí zdraví ☺☺☺
2022-11-16 17:53:02 (3 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Dużo szczęścia i zdrowia i 100 lat pracy dla Fotopolski :)
2022-11-16 17:55:09 (3 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Rzeka Łucyna ☺☺☺
2020-08-04 15:30:59 (5 lat temu)
Właściwie to mamy tutaj nawet dwie granice z różnych okresów.
Tak jak napisał Vetinari rzeka Łucyna stała się w październiku 1938 r. rzeką graniczna. Po stronie wschodniej (prawa na zdj.) była Polska natomiast po zachodniej (lewa na zdj.) Czechosłowacja (od marca 1939 r. Protektorat Czech i Moraw).
Ciekawostką jest inna granica, która w tym miejscu powstała w 1573 r. Wówczas to książę cieszyński Wacław III Adam aby spłacić długi po zmarłym synu Fryderykowi sprzedał dobra frydeckie. Powstało tzw Frydeckie państwo stanowe, które nie podlegało już księciu lecz bezpośrednio cesarzowi. Szobiszowice dalej należały do Księstwa Cieszyńskiego ale Żermanice leżały już na frydeckim. Granica biegła mniej więcej pod dzisiejszą tamą, tam gdzie na zdjęciu widać próg wodny. Kilka starych kamieni granicznych dalej można znaleźć w terenie.
2020-08-05 01:36:50 (5 lat temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do vetinari: Zauważyłeś cos na tym zdjęciu ?
2020-08-04 16:00:56 (5 lat temu)
do piotr brzezina : Tak, to co tam dole plynie, to jest rzeka Łucyna, mniewiecej rzeka graniczna w 1938-39.
2020-08-04 18:10:12 (5 lat temu)
do piotr brzezina : I otwiera się mi ciagle tylko w polowie, tz. samozdjięcie...dobry pomysl. Myślalem źe ponownie portal muli ☺☺☺
2020-08-04 18:11:19 (5 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do vetinari: Mnie też w połowie - lewe oko nie ma ostrości :)
2020-08-04 21:30:14 (5 lat temu)
Przewodnik po Zaolziu.
2020-12-12 21:17:55 (5 lat temu)
do piotr brzezina : Dziękuję.....☺☺☺
2020-12-13 16:01:28 (5 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
:-)))
2020-12-15 10:16:46 (5 lat temu)
Anneob
 
Widać rozmach wielkich inwestycji hydro. Podobny istniał np. w latach 20-30 przy Dnieproges.
2021-06-03 15:30:18 (5 lat temu)
Anneob
 
do Anneob: tu także.
2021-06-03 16:58:37 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
6 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Zbiornik wodny Źermanice ( Vodní nádrž Žermanice ) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet