| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (11)
Obiekty w okolicy
Hotel "Waldenburger Hof"
45
m
Wrocław
Podwale 26
45
m
Wrocław
Tęczowa 2-4a
62
m
Wrocław
Podwale 23
71
m
Wrocław
Pomnik poległych żołnierzy 11. Puł...
78
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
robertlaurent
 
+1 głosów:1
Mam pytanie odnośnie fontanny a dokładnie o figurę Victorii umieszczoną w 1874. Co się z nią stało ? Na najpóźniejszych zdjęciach na fotopolsce widać ją w 1930 ( chociaż jest kartka z datą 1904 rok gdzie jej nie ma ) Czy ktoś coś wie na ten temat ?
2014-10-18 21:33:50 (11 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do robertlaurent: Albo coś jest z datami pomieszane albo ta figura pojawiła się na początku XX wieku a później zniknęła, hm...
2014-10-18 21:43:57 (11 lat temu)
robertlaurent
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Jedyne informacje, które udało mi się o niej odnaleźć cytuje : " Przed frontonem dworca umieszczono w 1874 roku fontannę z figurą Victorii, gloryfikującej zwycięstwo Prus i mniejszych państw niemieckich nad Francją w 1871 roku " Co mnie zastanawia to że zniknęła nie w wyniku działań wojennych lecz dużo wcześniej Ciekawe dlaczego?
2014-10-18 21:54:31 (11 lat temu)
do robertlaurent: Może zniknęła po przegranej dla Niemców I Wojnie Światowej?
2014-10-18 21:55:29 (11 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Bajzel z datami. Ta pocztówka miała datowanie pociągnięte aż do 1920 r., mimo, że widnieje na niej data 1899 r.. Tak samo z pozostałymi pocztówkami wydanymi przed 1905, które wstawiający błędnie datują od daty stempla. Zaraz się to posprząta.
2014-10-18 21:58:03 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: O to już jest dobra i prawdopodobna hipoteza :)
2014-10-18 21:58:16 (11 lat temu)
do robertlaurent: Przejrzałem plany miasta i chyba coś mam. Fontannę zburzono... Przedtem stała dużo bliżej dworca. A po jej wschodniej stronie biegła linia tramwajowa, co widać na planie z 1901 r. i starszych Natomiast plan z 1905 r. i młodsze ukazuje ją już w obecnym miejscu - nieco oddalonym od poprzedniej lokalizacji. Widoczna jest też linia tramwajowa poprowadzona na nowo po zachodniej stronie fontanny. Czyżby więc winna była przebudowa lini tramwajowej?
2014-10-18 23:42:14 (11 lat temu)
do Cristoforo: Czy faktycznie stała w innym miejscu? Mam wątpliwości -
Natomiast linia tramwajowa (Nabycińska -> Świebodzka) powstała w 1885 roku.
2014-10-18 23:54:03 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: No to nie wiem. W takim razie jedyne co znajduje to zmiana układu torowiska w tym samym czasie, kiedy fontanna zmieniła wygląd. Coś chyba jest na rzeczy.
2014-10-19 00:02:03 (11 lat temu)
do Cristoforo: Wydaje mi się, że torowisko tramwajowe miało ten sam przebieg od początku - czyli okrążało fontannę a nie przecinało ją jak jezdnia prowadząca od Braniborskiej do Tęczowej ( wcześniej jej nie było - )

Jedyne co się zmieniło w tej kwestii to ok. 1902 roku zbudowano połączenie torowiska na pl. Orląt z nową linią na Podwalu a ok. 1930 roku zlikwidowano linię tramwajową na ulicy Tęczowej i Świebodzkiej.
2014-10-19 00:09:09 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Czyli dalej nic nie wiadomo. Ciekawa sprawa - żeby z takiego monumentu okroić fontannę jedynie do niecki.
2014-10-19 00:19:20 (11 lat temu)
do Cristoforo: No to może jednak ta przegrana wojna miała z tym związek?
2014-10-19 00:34:18 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Odpada. Na pocztówce z korespondencją datowaną na 1904 r. fontanna ma już obecnie znany nam kształt.
2014-10-19 00:48:59 (11 lat temu)
robertlaurent
 
+1 głosów:1
Może ktoś coś kiedyś znajdzie i dopisze do wątku :)
2014-10-20 21:40:31 (11 lat temu)
Licho
 
do Cristoforo: Raczej przebudowa układu ulic.
2015-12-05 19:21:52 (10 lat temu)
Mikrob
 
No rzeczywiście, bardzo miła ta fontanna zwłaszcza w gorące dni.
2011-05-27 18:19:34 (15 lat temu)
skrzypa
 
Oj tak :)
2011-05-27 18:21:17 (15 lat temu)
skrzypa
 
Dopiero teraz oglądając clip promujący Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury zauważyłem, że jest tam ta scenka pod fontanną. Fotka historyczna :)
2011-06-29 20:39:28 (14 lat temu)
Trzecia z lewej :-)
2016-04-28 19:25:19 (10 lat temu)
vigo
 
do bonczek_hydroforgroup: Też 30 ?
2016-04-28 19:32:49 (10 lat temu)
skrzypa
 
do vigo: No ja również trzecia z lewej :-)
2016-04-29 19:22:54 (10 lat temu)
... a w tle kamienica wyburzona bodajże w 2002 roku.
2012-07-11 18:20:39 (13 lat temu)
† ☻
 
Jeszcze bez krówek
2012-07-12 08:33:18 (13 lat temu)
... i wyszło na to, że krówek, dojarek De Laval na fotkach wiela, a mural z bankiem tylko jeden na stronie :)))
2012-07-12 12:26:19 (13 lat temu)
pawulon
 
do YouPiter: Wtedy nie było DeLaval, był Archimedes gdzie przepracowałem 1,5 roku.
2012-07-12 16:30:17 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Dopiero 12 lat później pojawi się tu pierwszy tramwaj... choć przed samym dworcem - (za fontanną) jeździły już od 1885 roku.
2014-01-18 20:33:05 (12 lat temu)
2014-11-12 20:50:04 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Tak.
2014-11-12 20:53:01 (11 lat temu)
Licho
 
Przy placu, w ciągu Tęczowej, znajduje się drugi we Wrocławiu przystanek autobusowy na pasie do lewoskrętu :-)
2015-05-05 10:11:14 (11 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Poprawiłem datowanie bo to raczej początek XX wieku (fontanna w dawnej postaci).
2015-09-18 20:01:27 (10 lat temu)
skrzypa
 
Dzień Kolejarza we wrześniu !?
2016-11-15 20:05:58 (9 lat temu)
labeo7
 
do skrzypa: "Po II Wojnie Światowej Dzień Kolejarza Polski Ludowej ustanowiono tak jak przed wojną, także we wrześniu - na drugą niedzielę września" - Wikipedia
2016-11-15 20:27:53 (9 lat temu)
skrzypa
 
do labeo7: Ciekawe :-)
2016-11-16 18:01:18 (9 lat temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
Można wpisać też miesiąc i dzień :-)
2022-04-19 18:11:30 (4 lata temu)
atom
 
do Jazzek: W sumie racja :-)
2022-04-19 23:39:44 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
9 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Dworzec Świebodzki.
Fontanna na pl. Orląt Lwowskich oraz budynek "Centrum Orląt". Widok w kierunku północnym.
1870
-
1890
1870
-
1898
1890
-
1900
1890
-
1905
1895
-
1905
1900
-
1905
1900
-
1915
1905
-
1938
1920
-
1961
1938
-
1961
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet