| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kościół św. Anny
Obiekty w okolicy
Plebania
36
m
Wrocław
Brodzka 166
41
m
Wrocław
Brodzka 164a
44
m
Wrocław
Brodzka 174
54
m
Wrocław
Brodzka 170
69
m
Wrocław

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Dawny kościół ewangelicki ob. rzym.-kat. pw. św. Anny w Praczach Odrzańskich był jedną z czterech świątyń podwrocławskich objętych patronatem rady miejskiej. Podobnie jak kościoły w Domasławiu, Swojczycach i Rościsławicach realizował zasadę „wolności religii”, którą cieszył się Wrocław i księstwo wrocławskie. Od 1708 r. pełnił też funkcję kościoła „granicznego - ucieczkowego” dla mieszkańców wsi, które leżąc poza obrębem księstwa wrocławskiego nie korzystały z przywileju swobody wyznania.
Historia
Pierwszy kościół w Praczach Odrzańskich ufundowany został wraz z parafią w 1383 r. przez Urlicha von Paka, ówczesnego właściciela osady. Obecny wzniesiony został w 1550 r. z fundacji kolejnego właściciela wsi, luteranina Hansa Culmanna.
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Znów Siloy wypił dwa browary i wrzuca za duże zdjęcia :)
2010-11-21 22:11:12 (15 lat temu)
Siloy
 
Nie dwa browary, tylko po tych 2 dniach focenia leży w domku z gorączką :) Już poprawiłem.
2010-11-21 22:25:24 (15 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+4 głosów:6
Od razu widać ze to Ewangelicka światynia ,nie katolicka ,przejete jak większość na Dln Śl przez jedynie słuszną instytucje religijną...
2013-04-15 20:25:28 (13 lat temu)
† Festung
 
+4 głosów:4
Jest niemiecka mapa Śląska (traktowanego an bloc – ze stolicą we Wrocławiu, jak tu ), na której w procentach podano wyznawców różnych kościołów chrześcijańskich. Od Opola na północ dominował luteranizm, na południu różnie, z wyraźnymi wyspami katolicyzmu, np. w Kłodzkiem czy na Górnym Śląsku. Ciekawe, że wyznawcy nauk dra Lutra przeważali na terenach wiejskich i małych miasteczkach, a np. na obecnych terenach przygranicznych Ziemi Lubuskiej katolików praktycznie nie było. Ale ja nie o tym: generalnie Polacy zajmujący „ziemie odzyskane” byli niechętni wyznaniom ewangelickim, co było prostym przełożeniem niechęci do Niemców w ogóle. Czynnik cywilizacyjny też nie był do pominięcia. Role, tak jak napisał Kazik, odwróciły się, w miejscowościach, w którym były świątynie dwóch konfesji (a tak najczęściej było), obiekty okazalsze przejmowane były przez katolików, a były nim zazwyczaj kościoły luterańskie, choć bywało odwrotnie. Jest mi znany ciekawy przypadek na Błotach Warciańskich, w miejscowości Pyrzany: przybyli ze Wschodu, ze wsi Kozaki, polscy osadnicy, nie zaakceptowali zastanego kościółka ewangelickiego, nb. zbudowanego przez Holendrów: raził ich obcy, chłodny wystrój, empory i Bóg wie, co tam jeszcze. Przywiezione przez siebie ołtarz i święte obrazy umieścili w sali gospody. I tak zostało do dziś, a kościół pozbawiony opieki zmarniał i został później rozebrany.
Mnie najbardziej irytuje manipulowanie historią poniemieckich świątyń, których zwiedziłem setki. Największe wolty zauważalne są na parafialnych stronach internetowych, piszącym przez gardło nie mogą przejść pewne fakty historyczne - dostrzegam jakąś logikę tego działania, a ma ona polegać, moim zdaniem, na ukształtowaniu świadomości parafian, osobliwie tych wchodzących w życie, nie na tyle, że kościół miał przed 1945 r. jakąś historię w ogóle, a na tyle, że poza katolicyzmem nie ma innych wyznań chrześcijańskich. Ja zauważam, że to zaczyna powoli w Polsce działać. Nie na Fotopolsce, naturalnie:)
PS. Kaziu, w „małpim gaju” był Salvatorkirche. Kościół św. Ducha, katolicki, był przy ul. Pięknej, a jest zbudowany prawie w tym samym miejscu, tyle że przypisanym do ul. Bardzkiej. Mieszkałeś tu, to wiesz.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: inter.
2013-04-15 22:01:35 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+5 głosów:5
do Dariusz Łukasik: Po prostu wyznawców wywieziono na zachód, a ze wschodu przywieziono wyznawców rzymsko-katolickich. Tam gdzie zostały przejęte, mimo braku ewangelików, światynie sie zachowały. Np w Jeleniej Górze kościoły św. Krzyża przy 1 Maja, czy w Sobieszowie gdzie główny kościół przy Cieplickiej jest poewangelicki, a mały kościół św. Marcina (od niego jest nazwa parafii) na górce i od zawsze katolicki jest użytkowany od czasu do czasu. Te poewangelickie kościoły w Jeleniej Górze mają się bardzo dobrze, są z całą pieczołowitością restaurowane, ale już w Maciejowej kościół ewangelicki nie przejęty przez katolików (mieścili się w katolickim) zniknął wraz z cmentarzem z powierzchni ziemi. Tak więc nie można uogólniać! We Wrocławiu przy Borowskiej (na terenie Małpiego Gaju) stał w niezłym stanie kościół ewangelicki św. Ducha, a przy Glinianej w dużo gorszym stanie kościół św. Henryka. Św. Ducha już dawno nie ma bo nie miał się kto nim zaopiekować, a św. Henryka staraniem proboszczy, a za pieniądze wiernych cały czas pięknieje i się doposaża.
Jako ciekawostkę mogę podać, że zaraz po wojnie we Wrocławiu w św. Henryku proboszczem był ksiądz Dominik Kostial, który potem przeniesiony do Jeleniej Góry zarządzał kościołem parafialnym pw. Erazma i Pankracego. Do 1945 roku był wikarym we Lwowie i bardzo pomógł Żydom organizując im aryjskie papiery. Znałem Lwowiaków którym tam, wtedy pomagał!
Przepraszam za rozgadanie się!;-)
2013-04-15 20:41:43 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Też mi się wydaje, że Dariush nie ma racji. Wiele szachulcowych kościołów przejętych przez kościół katolicki wygląda dziś z zewnątrz bardzo pięknie. Gorzej w środku - nie chodzi o stan, ale o bardzo duże straty w oryginalnym wyposażeniu.
2013-04-15 21:02:06 (13 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do † KazimierzP: A tu jest przykład że kościół ewangelicki nie miał i nie ma szczęścia do nowego gospodarza. Po wojnie były tu różne składy i hurtownie, a obecnie nie ma chętnego aby przejąć tą poewangelicką spuściznę.
2013-04-15 21:06:09 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+1 głosów:1
do WW: Aj, bo mnie zmobilizujesz do dodania lubuskich kościołów, które są zagrożone, bo wycięcie empor osłabiło sztywność konstrukcji.
2013-04-15 21:06:24 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: To wszystko zależy od gospodarza. Niektóre obiekty nazwijmy to eufemistycznie "nie miały szczęścia". Danusiu! Na Dolnym Śląsku też znajdziemy straszne przykłady: Żeliszów - piękny kościół który powstał według projektu Langhansa, a dzisiaj obraz nędzy i rozpaczy. W Kotlinie Jeleniogórskiej kościół w Miłkowie gdzie zostały tylko ściany, Wymieniona wcześniej Maciejowa, Kowary gdzie w miejscu dawnego kościoła ewangelickiego stoi teraz pawilon handlowy. Piechowice "posprzatane"!;-( Komarno ma dwa kościoły pod opieką parafii katolickiej i trudno konserwatorowi zabytków "przymusić" proboszcza do dbania o ten poewangelicki. W Chromcu szczęśliwie wyremontowano dawny kościół i mamy galerię. W Wojcieszycach kościół ewangelicki się remontuje.
Tak więc bywa różnie! Szkoda, że nie wszędzie dobrze.
2013-04-15 21:33:56 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
do † Festung: Na szczęście jest wielu faroszów którzy doceniają poprzednich gospodarzy i potrafią o nich rzetelnie opowiadać. Miałem przyjemność takich poznać.
A co do Małpiego Gaju! Myślałem Salvator a napisałem Św. Ducha - chyba nie on moje palce prowadził!;-) Za "moich" czasów z kościoła św. Salvatora były już tylko fundamenty, z tego co pamiętam z czasów budowy dworca autobusowego to część tych fundamentów jeszcze od strony Dyrekcyjnej pod ziemią jest!
Wracając do podstawowego wątku. W Ligocie Książęcej w 1956 roku odsłonięto wewnątrz odbudowanej po zniszczeniach wojennych świątyni ewangelickiej (była rzeczywiście zniszczona) ołtarz, ambonę i inne precjoza przywiezione z Otynii (koło Stanisławowa) - byłem na tej uroczystości i choc byłem małym bajtlem to te uroczystości pamiętam. Osadnicy których stamtąd wypędzono przywieźli to co dla nich było najcenniejsze. Kiedy po 1991 roku powstała wolna Ukraina mieszkańcy tej parafii w Ligocie Książęcej ufundowali w Otynii wyposażenie kościoła katolickiego który z powrotem po 1991 stał się kościołem i co roku wzajemnie obydwie parafie się odwiedzają. To co się działo w czasie wojny i po niej było straszne i zostawiło ogromne spustoszenia - najgorsze w ludzkich duszach i umysłach. Mam nadzieję, że to się więcej już nie powtórzy. Choć patrząc na to co się w wielu stronach świata dzieje, to nie jestem tego taki pewny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2013-04-15 22:18:14 (13 lat temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Zgadzam się Kaziu.
2013-04-15 22:21:43 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+3 głosów:3
Zdążyłeś przed liśćmi!;-) Za miesiąc już takiego ujęcia aby cos było widać nie zrobi się.
2013-04-14 19:00:48 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+3 głosów:3
do † KazimierzP: Podejrzewam, że nawet za 1,5 tygodnia. Dzisiaj przyroda budziła się do życia w błyskawicznym tempie - o godzinie 13:00 w Parku Szczytnickim widać było krzaki z większymi pąkami a jak wracałem po godzinie 17:00 to już niektóre krzaki miały małe liście - było +17 st.C. - ostatnim razem tyle było 17 listopada.

Kasztany małą coraz większe pąki, niektóre drzewa lada dzień zaczną wypuszczać liście - powinno wszystko wrócić do normy po niezwykle zimnym początku wiosny bo w tym tygodniu we Wrocławiu prawie każdego dnia ma być ponad 20 st.C.
2013-04-14 19:12:28 (13 lat temu)
trz (tedesse)
 
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Oby, tylko słoneczko dopisywała :)
2013-04-17 22:09:22 (13 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
Piękna rzecz!
2013-04-14 21:52:24 (13 lat temu)
jelonek
 
+1 głosów:4
Nie żebym się czepiał ale coś krzywo to budowano...poziomicę ukradli czy jak ?
2013-04-15 20:18:28 (13 lat temu)
Mikrob
 
W jak ... ?
2013-04-28 00:10:05 (13 lat temu)
do WW: I bardzo dobrze pokazana :)
2013-04-14 22:00:50 (13 lat temu)
s_mile
 
do WW: To jest plebania tego kościoła:
2013-04-14 22:06:51 (13 lat temu)
s_mile
 
do Marek W : Dziękuję :-)
2013-04-14 22:02:21 (13 lat temu)
trz (tedesse)
 
+2 głosów:2
Piękna konstrukcja!
2013-04-17 22:04:37 (13 lat temu)
s_mile
 
+1 głosów:1
Dzięki Julo! :-)
2013-04-21 08:31:09 (13 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
do s_mile: Nie ma za co, ale następnym razem przypomnij sobie (lub sprawdź w Internecie) tytuł programu telewizyjnego, który przez wiele lat (1959-1983) prowadził p. Adam Słodowy... ;-)
2013-04-21 08:35:35 (13 lat temu)
s_mile
 
+2 głosów:2
do Julo: Jakoś niezręcznie zamieszczać mi tutaj cudze prace - choćby i licencja na to pozwalała - skoro ich autor jest obecny. Pozdrowienia.
2013-04-21 08:37:23 (13 lat temu)
Super zdjęcie! Czekam na więcej zdjęć z Pracz :D
2016-01-04 00:04:18 (10 lat temu)
Świetny jest ten budynek! Zawsze przyciąga mój wzrok. Super kadr.
2016-09-22 08:33:17 (9 lat temu)
Dzięki za dobre słowo. A z kadrem niestety jest tak, że nie wszystkie obiekty dają się "podporządkować" w tym względzie. Z kolei niektóre (jak ten na zdjęciu) sam wręcz wchodzi w kadr.
2016-09-24 23:05:48 (9 lat temu)
Pokaż na mapie
8 Dyskusji (ostatnia 9 lat temu)
Kościół św. Anny
Kościół św. Anny
1895
-
1915
1895
-
1919
1915
-
1934
1920
-
1942
1920
-
1942
1933
-
2004
1933
-
2008
2006
-
2010
2010
-
2010
2010
-
2010
Kościół św. Anny - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet