| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

"Dom z herbem"

Obiekt jest w trakcie remontu
Architekci: Richard Konwiarz (74 realizacji), Alfred Weist (1 realizacja)
Zbudowano: 1936
Dawniej: Pulvermacher'sches Krankenhaus, Budynek fundacji Marii Pulvermacher - nowsza część

Zbudowany w latach 1935-36 w miejscu rozebranego skrzydła sali operacyjnej budynek fundacji M. Pulvermacher łączył się od strony wschodniej ze starszym budynkiem tej fundacji. Autorami projektu byli Richard Konwiarz i Alfred Weist. Trzypiętrowy budynek kryty wysokim dwuspadowym dachem mieścił na parterze przychodnię z poczekalnią i gabinetem zabiegowym a na wyższych piętrach sale chorych. Frontową elewację budynku od strony Podwala zdobił kamienny portal zwieńczony okrągłym miedzianym herbem Wrocławia wykonanym przez Hansa Beyssella oraz wielkoformatowe malowidło ścienne ilustrujące wprowadzenie w mieście reformacji oraz założenie Szpitala Wszystkich Świętych. Autorem malowidła był Otto Kalina. W ostatnich latach działalności szpitala im. Babińskiego w budynku tym mieściły się: ostry dyżur ortopedyczny i chirurgiczny, izba przyjęć na oddział ortopedyczny i urologiczny oraz sale operacyjne tych oddziałów. Herb nad wejściem został skradziony w roku 2013.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
† ☻
 
Już go tu nie ma!
2013-06-21 21:33:38 (13 lat temu)
do † ☻: Był z miedzi?
2013-06-21 21:58:11 (13 lat temu)
† ☻
 
do Neo[EZN]: Nie wiem. Być może nie zabrali go złodzieje.
2013-06-21 23:39:08 (13 lat temu)
Panie Chińczyk, ukradziony przez złomiarzy.
2013-12-07 12:38:27 (12 lat temu)
do Skwarkson1680: Nad nim kiedyś podobno był rysunek anioła śmierci.
2014-01-09 15:17:39 (12 lat temu)
† ☻
 
+2 głosów:2
Kto wymyślił taką bezsensowną nazwę obiektu "Budynek Richarda Konwiarza"
2014-01-09 21:33:34 (12 lat temu)
mamik
 
+1 głosów:1
do † ☻: Co proponujesz? Zmienimy.
2014-01-09 22:38:30 (12 lat temu)
Ja :)
2014-02-19 10:03:12 (12 lat temu)
robertlaurent
 
+2 głosów:2
Już go nie ma :(
2015-01-16 10:33:08 (11 lat temu)
† ☻
 
do robertlaurent: Jakiś czas temu nad wejściem do budynku urzędu miejskiego na Świdnickiej pojawił się łudząco do niego podobny
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ort.
2015-09-08 11:12:04 (10 lat temu)
Stenek
 
Do czego służyły te pomieszczenia strychowe?
2015-04-26 21:23:16 (11 lat temu)
Włochu
 
do Stenek: Raczej nie było tam nic ciekawego. Niestety nie mam zdjęcia.
2015-04-27 07:32:21 (11 lat temu)
Stenek
 
do Włochu: Może jakieś archiwa??
2015-04-29 09:58:09 (11 lat temu)
Włochu
 
do Stenek: nie, raczej nic podobnego.
2015-04-29 09:59:02 (11 lat temu)
samtu
 
nie mam pewnosci, lecz mogly tam byc pomieszczenia sanitarne. tych malych pomieszczen 2mx1m nie fotografowalem lecz chyba pamietam ze byla tam muszla klozetowa.
2015-04-29 10:27:12 (11 lat temu)
Stenek
 
do samtu: No dość dziwne - pom. sanitarne na strychu!
2015-04-29 15:22:28 (11 lat temu)
Oldschool.:)
2019-04-06 14:17:55 (7 lat temu)
Stenek
 
Raczej nie kotłownia, tylko naczynia wzbiorcze od instalacji CO
Woda kaloryferowa, po nagrzaniu sie rozszerza, więc musi mieć gdzieś ujście i tu widać dwa baniaki otulone izolacją aby w zimie nie zamarzły. Gdy woda ostygła, kurczyła się, i wracała na swoje miejsce. Dzięki tym naczyniom można było zawsze utrzymać niezbędną ilość wody w kaloryferach (oraz ciśnienie).
Każdy taki zbiornik musiał u góry mieć odpływ przelewowy, skąd rurą przelewową można było odprowadzić nadmiar wody
2015-04-26 21:27:51 (11 lat temu)
Włochu
 
do Stenek: Dzięki za profesjonalne objaśnienie. Już poprawiłem opis.
2015-04-27 07:28:42 (11 lat temu)
Jazzek
 
+3 głosów:3
"Pyli się" to jakieś nawiązanie do nazwiska Pulvermacher? ;)
2017-02-22 09:58:43 (9 lat temu)
sebasr
 
do Jazzek: Tak trochę... Taka nieśmiała aluzja ;-}.
2017-03-19 02:30:14 (9 lat temu)
Jest remontowany, pod wieczór wrzucę zdjęcie na którym to będzie widać :) (znów wybili im dziurę w drzwiach ;)
2018-05-26 15:16:42 (8 lat temu)
W ogóle to ciekawe czy ten herb skradziony przed kilku laty wróci na swoje miejsce. :)
2018-05-28 19:58:37 (8 lat temu)
Wiem, że mam hopla na punkcie herbów :-) dlatego ja bym wykadrował i (dodatkowo) wrzucił do herbów Wrocławia. :-)
2021-03-24 21:05:57 (5 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
do Grzegorz Małyszczuk: Dodałem do herbow - wykadrowane zdjęcie już jest choć inaczej datowane.
2021-03-24 21:25:33 (5 lat temu)
atom
 
+1 głosów:1
Ja tu widzę nawet dwa herby :-)
2021-05-14 19:10:59 (5 lat temu)
Szkoda tego tonda...ukradli
2021-05-14 19:13:20 (5 lat temu)
Jazzek
 
A herb Wrocławia się nie odnalazł?
2021-05-28 14:09:01 (5 lat temu)
do Jazzek: Już dawno pewnie przetopiony na złomie - może pokuszą się o nowy...
2021-06-18 21:24:49 (5 lat temu)
vigo
 
+1 głosów:1
Dopisałem do obiektu "Wrocławskie herby"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2021-11-07 09:40:00 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
10 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Budynek szpitala widziany z Podwala. Po lewej znajduje się wjazd na Most Sikorskiego.
Wyremontowany budynek.
1920
-
2004
4
2009
1920
-
2012
2009
-
2012
2012
-
2014
2013
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2014
2014
-
2015
2015
-
2015
2015
-
2015
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet