|
Linia kolejowa Nr 159 Orzesze-Wodzisław Śląski została oddana do użytku 1 września 1884 roku. Jej budowę prowadziła niemiecka firma "wilhelmsbahn" Pierwszy pociąg z Orzesza do Żor przybył 2 lipca 1884r., na 2 miesiące przed oddaniem trasy do użytku. Od 10 czerwca 2001r. zakończono ruch kolejowy na trasie Orzesze-Żory. W obecnym stanie linia jest mocno rozkradziona,pozarastana. Tory kolejowe zachowały się jedynie od Orzesza do Zawady i pareset metrów w Palowicach. Zachowało się też skrzyżowanie pod kątem 90 stopni (podobno jedyne w Polsce) z linią 169 Orzesze Jaśkowice-Tychy. |
proszę czekać...
Linia kolejowa nr 159 Orzesze - Wodzisław Śląski - obiekty i wydarzenia  |
|
|
|
Linia kolejowa nr 159 Orzesze - Wodzisław Śląski w powiatach:
|
|