| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...3132następna
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w "Światowidzie" z marca 1927-
2026-06-19 09:39:13 (8 dni temu)
stoik
 
+4 głosów:4
Czesi mają nam do tej pory za złe. Tzw polski Anschlus etc.. Taki mały fakt do przypomnienia. Kiedy Polska walczyła z Sowietami w 1920 czeski stat zablokował nam koleje, które z Węgier miały nas zaopatrzyć w broń i amunicję. Takie to oto przyjazne stosunki. Wy się tam bijcie szablami. a my wam nie damy broni palnej :) Koniec końców Piłsudski wygrał z konnicą Budionnego, ale niestety Czesi nam w tym nie pomogli. a wręcz chcieli zaszkodzić.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-15 20:24:02 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
sorry odniosłem się tylko do jednego faktu. który mógł mieć wpływ na historię. ale takie rzeczy... nie zostaną zapomniane.
2025-10-15 21:47:03 (8 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Mariusz Szczygieł: "Każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego sobie zasłużył" ..., polecam zajrzeć do książek Mariusza Szczygła (przydatne czytanie ze zrozumieniem).
2025-10-16 15:23:46 (8 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Ciekawostka.
Oglądałem ostatnio film pt. "Kuratorium - czeskie Hitlerjugend", reż. Ondřej Veverka, porażające.
Czeski Hitlerjugend" to nieoficjalne określenie na Kuratorium do spraw wychowania młodzieży w Czechach i na Morawach, organizację kolaboracyjną działającą w Protektoracie Czech i Moraw. Jej głównym celem była indoktrynacja młodzieży w duchu nazistowskim i pro-niemieckim, podobnie jak to robił Hitlerjugend w Niemczech.
2025-10-16 19:59:04 (8 miesięcy temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Ten gość z bródką to gen. brygady Józef Ignacy Kordian Zamorski, szef policji (tu jednak jako wojskowy- w rogatywce).
Tak między nami mówiąc, kto by w ówczesnym sporze granicznym nie miał racji, oby nigdy, przenigdy, między naszymi państwami takich zdjęć już nie było. Mnie ta fotka po prostu żenuje.
2010-07-20 00:18:21 (15 lat temu)
308_Banan
 
+4 głosów:4
Niestety takie były czasy, na Zaolziu mieszkańcami w większości byli Polacy, bardzo silnie pamiętano rok 1920 którym Czesi również nie mogą się szczycić. Poza tym aspiracje mocarstwowe przywódców polskich i podejście władz czeskich doprowadziło do takiego finału. Jest to naprawdę trudny temat w relacjach między naszymi narodami, choć myślę że już kolejne pokolenia pogodziły się z takim stanem rzeczy.
2010-07-20 08:25:47 (15 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
Panowie wojskowi stoją na obecnym Moście Przyjaźni, a za nimi majaczy budynek obok obecnej kawiarni Noiva
2010-10-08 20:08:44 (15 lat temu)
wito,
 
+2 głosów:2
A w 1939 bracia Slovacy weszli kilkanaście kilosów w stronę Zakopca, bodajże, mało znany epizod Wojny Obronnej 39.
2010-10-08 21:31:50 (15 lat temu)
ŁAPA
 
do † Festung: Właśnie się zastanawiałem się kto to mógł być. Ani na Bortnowskiego ani na Abrahama mi nie wyglądał, a chyba więcej generałów nie brało udziału w zajęciu Zaolzia.
2010-07-20 00:22:09 (15 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do † Festung: Owszem bardzo podobny do Zamorskiego, ale jest to generał Tadeusz Malinowski oraz
2010-10-09 16:52:39 (15 lat temu)
Wiesław Smyk
 
+3 głosów:3
do † Festung: Zagadka personaliów rozwiązana - Generałowie Tadeusz Malinowski i František Hrabčík w towarzystwie płka Leona Strzeleckiego i oficerów czechosłowackich podczas rozmowy
2015-05-24 18:11:00 (11 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do 308_Banan: Często zapomina się o tym, że małe Zaolzie zwiększyło bodaj o połowę produkcję stali w Polsce, a brak zainteresowania regionem oznaczałby de facto przekazanie go Niemcom - i to w warunkach międzynarodowych wymagających intensywnych zbrojeń.
2010-10-09 01:01:46 (15 lat temu)
augiasz
 
do WW: Cóż - Warszawka musi mieć coś za co może przepraszać...
2010-10-09 12:36:17 (15 lat temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do Wiesław Smyk: to nie Strzelecki, tylko nierozpoznany kapitan WP, por. dyskusja pod innym zdjęciem, na którym jest z tymi samymi generałami -
2025-10-15 12:45:12 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do Wiesław Smyk: rozprzątacie tu jakieś strasznie stare sprawy.
2025-10-15 20:30:22 (8 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do stoik: Czechosłowacja była wówczas promoskiewska i bardzo antypolska, licząc na objęcie roli hegemona w regionie, sam Masaryk uważał Polskę za taką małą słabszą Rosję. Cytuję za wikipedią: W lipcu 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej Masaryk odradzał zachodnim dyplomatom udzielać jakiejkolwiek pomocy Polsce. Próbował zatrzymać na terenie Czechosłowacji delegację zmierzającą z zachodu do Polski atakowanej przez bolszewików, a także wstrzymał jadące przez Czechosłowację kolejowe transporty broni z Francji oraz Węgier z zaopatrzeniem dla polskiej armii[15]. Brytyjski dyplomata lord Edgar d’Abernon przewodniczący Misji Międzysojuszniczej do Polski w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – pod Warszawą 1920 r.” zanotował słowa Masaryka usiłującego odwieść zachód od pomocy Polsce. Według relacji Anglika Masaryk powiedział: „abyśmy nie organizowali żadnej pomocy militarnej na korzyść Polski”[15]. Masaryk był przekonany, że Wojsko Polskie nie zdoła odeprzeć nawały bolszewików, a uciskani polscy robotnicy i chłopi przywitają czerwonych komisarzy chlebem i solą. Podobnie jak solidaryzujący się z sowietami zachodni komuniści, czescy kolejarze nie przepuszczali transportów z zachodnią pomocą dla „pańskiej Polski”. Twierdził, że Polska zdobyła zbyt duże terytorium i prowadziła złą politykę narodowościową. Uważał, że konflikty polsko-niemiecki i polsko-sowiecki są tylko kwestią czasu. Zarazem był przekonany, że granice Czechosłowacji są trwale zabezpieczone dzięki sojuszom z Francją i Anglią. Wykluczał ewentualny sojusz z II Rzeczpospolitą, która po przewrocie majowym szła ku autorytaryzmowi. Zgodnie z planami Masaryka demokratyczna Czechosłowacja, z poparciem Francji i USA miała być środkowoeuropejskim hegemonem. Z jego perspektywy niepodległa Polska stanowiła największą przeszkodę w dążeniu do tego celu. Dlatego Masaryk torpedował propozycje i próby nawiązania współpracy z Polską, inicjowane przez Warszawę i kręgi wojskowe Czechosłowacji, świadome zagrożenia ze strony Niemiec. W 1930 r. wywołał skandal polityczny dotyczący korytarza z Niemiec do Prus, z którego się później wycofał. Uważał jednak, że Polska powinna zgodzić się na rewizję granic z Niemcami, dla dobra pokoju w Europie. Trzy lata później, po dojściu Hitlera do władzy, odrzucił propozycje sojuszu wojskowego z Polską, a czescy dyplomaci ostrzegli Berlin o „polskiej intencji przeprowadzenia akcji militarnej w rejonie wschodniej granicy Niemiec”, czyli o planowanej wtedy przez Piłsudskiego tzw. wojnie prewencyjnej. Zamiast sojuszu z Polską Masaryk przystąpił do zaproponowanego sojuszu z Benito Mussolinim tzw. Paktu czterech (Anglia, Francja, Niemcy i Włochy) dającemu prawo tym państwom rozstrzygania sporów granicznych w Europie. Tym samym usankcjonował rozbiór swojego kraju w Monachium w 1938 r.
2025-10-15 20:48:45 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Wtedy mogla być Czechosłowacjia wszytkym moźliwym, ale napewno nie promoskiewska, i notabene, ten pakt cztyrech nawed niebyl ratyfikowany przez opór naprz. i Czechoslowacji...dobrze źe mamy wikipedie i nic więcej nas niezmusza do szukania faktów. Masaryk wiedzial co i kim jest Hitler....
2025-10-15 21:00:54 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: a Ty tak poważni potrafisz tyle napisać z głowy ? nawet ja nie jestem taki mądry. bo jak kopiujesz i wklejasz to się nie liczy.
2025-10-16 14:57:45 (8 miesięcy temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Tak, a ofiarami byli Ślązacy. W owym czasie w tym regionie istniała wielka partia Związek Górnoślązaków dążąca do ustanowienia oddzielnego Państwa Śląskiego; Niestety nikt, oprócz Ślązaków, w Europie tego nie chciał. Ale to oddzielna historia.
2025-10-16 20:51:37 (8 miesięcy temu)
do vetinari: Żle zrozumiałeś - kolega marekantoniusz pisał o promoskiewskości CS w 1920, a nie w czasach hitlerowskich.
2025-10-15 21:06:43 (8 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Czechosłowacja nigdy nie była "pro Moskiewska", skąd macie te informacje- na Zachodzie -zasłużenie- miała opinię "niemalże doskonałej Demokracji" była za to chwalona we Francji i GB.To że Prtia Komunistyczna miała swoich posłów.W czasie "Kryzysu Monachijskiego" mogła w tej rozpaczliwej sytuacji spogladać na Moskwę, ale taki wariant wstępnie brały pod uwagę też Mocarstwa Zachodnie.
2025-10-15 21:11:42 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Nie, wiem źe pisal o roku 1920, i werz mi źe wtedy nas z Moskwą nic niełączylo, więc przeciwnie....Czechoslowacjia się w tych latach miala swój idol w Francji. I pakt cztyrech byl tylko wielkym marzeniem wielkogębatego Musoliniego. Mial wtedy wraźenie źe za jego panowania Włochy sę powrócily do Wielkiego Rzymu i tylko on wię, co jest najlepsze dla Europy. Czechosłowacjia napewno niebyla idealnym państwem. Mamy masło na głowie wobec mniejścoci narodowych na naszych terenach, mamy masło na głowie wobec naszych sąsiadów, opróć Węger i Niemiec. Dla tych państ bylyśme coś jak nóź w plecach. Oczywiście źe trzeba przypominać historie....ale jak sam widziś, wikipedia niejest dobre źródlo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:15:02 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Tu się zgadzam, w latach 30tych XXwieku byla Czechoslowacjia naprawde malą wyspą demokracji w Środkowej Europie. Niestety, nic nam to niepomoglo podczas Kryzysu Monachijskiego. I wtedy się prubowala ratować za pomocą sojuszu o wspólpracy i rozwoju podpisanym z ZSSR w 1935r. Niestety, pomoc wojskowa z ZSSR byla raczej niemoźliwa z powodu braku wspólnej granicy i pomoć od Rosii byla obiecana pod warunkiem tego, źe Francjia woskowo wzeprze Czechoslowacjie w konfliktu z Niemcami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:21:22 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Fakt, że ČS była w okresie międzywojenym wzorową demokracją - czego nikt mający zielone pojęcie o historii Europy nie zaneguje - nie ma nic do rzeczy z preferencjami polityki zagranicznej wynikającymi z geopolityki. To zupełnie zrozumiałe i nie jest żadnym zarzutem w stosunku do Czechów. Rosja, niezależnie od aktualnego ustroju, zawsze była sojusznikiem Czechów i Słowaków, w opozycji do Niemiec i kiedyś Austrii, w ramach idei panslawistycznej, popularnej także w ČS.
2025-10-15 22:04:57 (8 miesięcy temu)
Verita
 
+3 głosów:3
do vetinari: poczytaj sobie znawco, może dotrze do ciebie.
2025-11-26 23:45:20 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do vetinari: jak to odniesiesz do obecnej sytuacji geopolitycznej. Polska jak najszybciej potrzebuje działającego systemu antydronowego. żebyśmy nie strzelali do zmyłek z Patriotów za ciężkie pieniądze. mając na myśli drony - wabiki. był to atak hybrydowy, na którym Rosja dowiedziała się, że praktycznie nie mamy skutecznej obrony wobec dronów.
2025-10-15 21:55:27 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do nyskadolniak: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem..
2025-10-16 13:56:32 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:01:52 (8 miesięcy temu)
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-16 14:02:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:22:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Dana : Czytałem książki p. Mariusza. Był to zmarnowany czas.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dycjA
2025-10-16 15:35:18 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: Jak to leciało - Gotland. Tytuł książki. Przeczytałem z wielką uwagą. Jak na kogoś kto uważa się za wybitnego znawce - strasznie słaba książka. Zbiór przypadkowo posklejanych felietonów. Sorry. Jako mieszkaniec polsko - czeskiego pogranicza - człowiek zupełnie nie jarzy klimatu. ja tu jakoby jestem miejscowym. nie czuję się Czechem. ale dzisiaj przeglądałem Tesinske Sprawy, czy jakoś tak. w kawiarni Avion odbyło się wręczenie nagród dla najbardziej zasłużonego Cieszyniaka. jak zawsze oczywiście Jaromir Nohavica :) Dwa pozostałe nazwiska nic mi nie mówią.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 13:52:32 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: Zapewne mówisz o Kożdoniu. Jest ogólnie potępiony, ale dobrze łapał ówczesne uwarunkowania. Tzw. Ślązakowcy. czyli, żeby było tak jak dotychczas. Jeśli się nie mylę, ma nagrobek w Czeskim Cieszynie. Polska miała przyznany dość prowizoryczny byt państwowy. A wiadomo, że lepiej łączyć się z silniejszym. Długo tłumaczyć. Chyba nie muszę każdemu tłumaczyć historii II RP. Zamach stanu na Kasztance przeszedł wprost do podręczników terrorystów :) To są anegdoty. A historię wypada znać. Wystarczy, że własnego Państwa. polecam sprawdzić. Prezydent RP był ostatnio w Pradze i wygłosił dosyć mocne przemówienie. Ciekawe dlaczego polski mainstream o tym nie wspomina :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 14:08:43 (7 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Podmiana i znaczniki
2026-05-26 14:46:34 (miesiąc temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Oby nie było powtórki : " Dwunastu pracowników Radboud University Medical Center w Nijmegen trafiło zapobiegawczo na sześciotygodniową kwarantannę po tym, jak przy opiece nad pacjentem zakażonym hantawirusem nie zastosowano zaostrzonych procedur - podał w poniedziałek wieczorem holenderski portal NU.nl."
2026-05-15 09:32:38 (miesiąc temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Według najnowszych danych Głównego Inspektora Sanitarnego jedna osoba polskiego pochodzenia, niebędąca pasażerem statku, mogła mieć kontakt z zakażonymi hantawirusem pasażerami wycieczkowca MV Hondius. Została ona objęta nadzorem epidemiologicznym i nie wykazuje objawów chorobowych.
2026-05-15 09:34:29 (miesiąc temu)
stoik
 
Komentarz został edytowany przez administratora - powód: bez sensu
2026-05-16 18:16:02 (miesiąc temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do da signa: ja pier. ta cała awantura covidowa to był jakiś ciężki Matrix. i oszustwo. ja się ani razu nie zaszczepiłem,. ale jak ktoś chodził do pracy to musiał sobie wstrzyknąć to podejrzane gówno. Nie jestem żadnym oszołomem. Daleko mi od tego. Ale obejrzyjcie sobie film To wam otworzy oczy. Albo i nie. Książkę przeczytałem 20 lat temu. Wyszła nowa wersja filmu, ale proponuję obejrzeć pierwszą.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-05-15 12:23:45 (miesiąc temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do da signa: Kaźdy film o podobnej sitacji się wlaśnie rozpoczyną tą sceną, kiedy nas system ubezpiecza źe wszystko jest pod kontrolą. O pare dni później tu mamy...zombieapokalypse.... ☺☺☺ Ale tak naprawde, teź jestem w trybie..mniejmy nadzieje...
2026-05-15 09:47:16 (miesiąc temu)
stoik
 
do stoik:
Komentarz został edytowany przez administratora - powód: bez sensu
2026-05-15 20:35:22 (miesiąc temu)
stoik
 
do stoik:
Komentarz został edytowany przez administratora - powód: bez sensu
2026-05-15 20:46:24 (miesiąc temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-04-12 22:32:52 (2 miesiące temu)
stoik
 
To co się aktualnie dzieje z Polską. Nie chcę tłumaczyć, ale jakiś totalny nieład się dzieje.Grasują jakieś trolle i nikt z tym nic nie robi. W takich warunkach nie można normalnie pracować. No kurde że Sorry. Dziecka - ja tu nie chcę wychodzić na jakiegoś ważnego. Ale to co się dzieje to - wypowiadam moje rozczarowanie. Ale wiecie - wysrać się na to wszystko ? Albo obrazić ? To była fajna inicjatywa kilku zacnych ludzi. Tylko niestety w Polsce jest taki obyczaj, że jak coś się fajnie zapowiada, to prędzej lub później zejdzie na psy. Tęsknię za tym dawnym pomysłem. A teraz mam tu niewiele do zaglądania Poza tym, że zajrzyjcie czasami do regulaminu. Byłbym wielkim optymistą, gdybym powiedział, że można wrócić do początku. Ale chyba aż takim wielkim optymistą nie jestem widząc obecnych użytkowników, którym się mylą portale ... Żałość.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-15 11:10:37 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: nie widzę reakcji. nie chcę wracać do podstaw bo to niezmiernie nudne. ale to nie ta sama Fotopolska jaka była dawniej. nikt nie czyta regulaminu i nie wie o co chodzi. ja Regulaminu nie pisałem - ale przeczytałem go ze zrozumieniem. Poprzez szacunek dla ludzi, którzy go napisali. I innym też to proponuję. I tak mi dopomóż . Jest taka słynna scena - a na moje słowa Siłacz uderzy pięścią w stół. Sors. Nie mam w domu zbyt wielu stołów. Tylko jedna nieskromna prośba - stosujcie się do regulaminu, a nawet może czasami warto go przeczytać. Uf. Ależ się wypisałem. Ale bez żartów.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-15 13:40:49 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: Nie chcę powiedzieć, że Vetinari jest niedobrym administratorem. Nawet mogę go pochwalić za dobre administrowanie. Tylko że niektóre tematy totalnie nic mu nie mówią. Veti - good job.
2026-04-15 13:50:28 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do stoik: A ja patrzę na pewne sprawy zgodnie z zasadą.....nie moje małpy, nie mój cyrk....i wszystko traktuję jako hobby. Tak jak zbieranie znaczków rozgraniczam z członkostwem w PZF.
2026-04-15 13:52:15 (2 miesiące temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: kiedyś jeszcze byłem idea;listą. a teraz tak czasem wpadam przez sentyment. pzdr wiecie co wam powiem ? ostatnio przydusza mnie bagno polskiej polityki i oglądam sobie stare dobre filmy. nie oglądam telewizji ani nie słucham radia, ale od tego gówna co sie tam wylewa to można stracić rozum. skąd wiem - raz byłem u kolegi. żółty pasek od formatowania mózgownicy. 24 na godzinę piorą wam mózg. podziękowałem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-15 15:06:03 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+3 głosów:3
do stoik: Popatrz na ten portal jak na zabawę, pozwoli to Ci postawić wszystko na odpowiedniej półce, odpowiednio oświetlonej.
2026-04-15 15:23:47 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: przecież tak to postrzegam :)
2026-04-16 13:16:55 (2 miesiące temu)
vetinari
 
+7 głosów:7
Tak mi się przypomnialo.... W grudniu1992r. tuź przed świętami sme, jeścze mieśkając w Hawierzowie pojechali s Izką zadzwonić do jej rodziców źe Izka jest ok, bo to bylo w tuź przed urodzeniem naszej Martiny. Kolejka byla wtedy aź do Dworca kolejowego w Těšíně-500m. Ludzie nas oczywiście widząc Izke s brzuśkiem puściali przed siebie bez problemów. W momencie, kiedy sme dośli do ego budnyku, jakyś polski celnik do nas podskoczyl. Krzyczal na nas źe mamy stać w kolejce i niemamy wyprzedzać stojących ludzi w kolekce. Kiedy mu powiedzialem źe Izka jest w 9 miesiącu ciąźy i ludzie nas puścily, to powiedzial źe go to nieiteresuje i niewpuścil nas do tego budynku. Ludzie się zaczali odzywać jakym prawem nam zabrania wejścz do tego budynku, źe mamy moralne prawo ich wyprzedzić. Koleś się wkońcu zgodzil i wpuścil nas do odprawy. Ale źebyl idiotą, to odrazu po wejściu wyslal Izkę na kontrole osobistą, czy wogóle jest w ciąźy i mnie teź. Po skończeniu tej procedury czekal u drzwy wyjśczowych s tego budynku i powiedzial źe Izka jaką kobieta w ciąźy moźe wyjścz i ijścz na poczte zadzwonić, i ja mam wrócicz na koniec tej kolejky i ją ostać jako źe niejestem w ciąźy, więc niemam prawo na wyprzedzanie....i się rozpoczelo. Ja sie wkur....rzylem, Izka teź... facet juź trzymal mój paszport źe mi go nieodda i groźil źe mnie moźe zatrzymać na 48godzin. Wkońcu do niego pośla ta pani, która sprawdzala czy jest Izka w ciąźy, zabrala mu mój paszport z ręky, podalami go do ręky i otworzyla nam drzwi wyjśczowe z tego budynku. To byly czasy...
2025-10-23 09:53:58 (8 miesięcy temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do vetinari: Tak myślę Veti że wiem o kogo chodzi. Mały, gruby, może kilka lat starszy od ciebie. Miałem wątpliwą przyjemność być u niego w domu. Dzisiaj akurat przeczytałem że w słynnym Transgranicznym Centrum Informacji jest jakaś wystawa o celnikach i okresie kontroli granicznych. Z racji tego co widziałem u niego w mieszkaniu a co jak się chwalił było "podarunkami" (czyt. łapówkami) to chętnie dodałbym do tej wystawy.
2025-10-23 18:47:01 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+5 głosów:5
do tatranclimber: Wieś co, moźe masz racjie, byl mniejszy odemnie i troche grubasek byl ☺☺☺ Jest to juź paru lat, i teraz Martina, moja córka wlaśnie teź jest w oczekywaniu na małą rozbujnice ☺☺☺ Wzedy sme raz na dwa tygodnie wlaśnie jedzili na Pocte do Cieszyna źe by zadzwonić do rodziców. Ciekanie na połączenie bylo czasami nawed godzine ☺☺☺ Dziśaj, mamy telefony komurkowe s aplikacjiami i jest juź naturalne źe dzwonimy sobie po calym świecie. Ludzie lubią narzekać źe się mamy zle, ale zapominamy wlaśnie jak bylo cokolwiek trudne w tych czasach. Ale te kolejky na granicy, zprawdzanie tego co przenoszymy przez granice, kontroly osobiste...tego mi naprawde niebrakuje.
2025-10-23 19:10:06 (8 miesięcy temu)
do tatranclimber: Bylem z ciekawości popatrzyć na tą wystawe. Opróć ciekawych zbiorów prywatnego kolekcionera jest i filmik. Jak widzialem te ujięcia z początku lat 90tych, te kolejky i tlumy na granicy...Odrazu mi się przypomnialo. Nieskończona kolejka od granicy na gielde, i potem ta sama od gieldy wzdłuź Olzy do drugiego przejścia granicznego. Zazwyczaj drzwi zasuwane i wiklina.
2025-10-25 10:19:46 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+11 głosów:11
Pierwszy dzień Nowego Roku 2026. Pozwole sobie w teń dzień calemu gronu źyczycz na ten rok 2026 oblikatne źycienia jak przyjaznych wlaściciely posesji, i zwlaścza przyjaznych policiantów w raźe najwyszej potrzeby ☺ Duźo nalatanych kilometrów z aparatem, i nie tylko, zawszę piękną pogode, ze slońcem w plecach. Przed obiektywami ciekawe, i zwlaścza nowe obiekty. Źe by nam nieprześkadzaly samochody i wegetacjia. Poprostu tych rzeczy, których potrzbujemy do robienia zdjięć. I jeźeli juź przyjdzie takka chwila, źe przed nami jest ciemno, i zblyźa się burza i wichura, zawsze jest nadzieja źe tam gdzieś, na końcu tej ulewy, jest piękna pogoda. Wszytkym fotopolanom....
ŠŤASTNÝ A POVEDENÝ NOVÝ ROK 2026 ☺☺☺
2026-01-01 12:05:32 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Poprawilem przypisanie ☺
2026-01-13 11:53:24 (5 miesięcy temu)
Stenek
 
+3 głosów:3
no nie wierzę własnym oczom! W górze wisi klasyczna oprawa oświetleniowa OB (A-20 Zakłady Wytwórcze Aparatury Oświetleniowej i Teatralnej w Kożuchowie, Mazurskie Zakłady Aparatury Oświetleniowej A-23 Wilkasy koło Giżycka) i to w wersji na przewieszce przez ulicę. Co ciekawe, była ona opuszczana i podnoszona za pomocą mechanizmu tzw windki korbowej. A jak zjeżdżała na dół z tym kablami? Ano BEZ kabli? Jak to? Tak to - oprawa jest zamocowana do 2 składnikowego sprzęgła elektryczno mechanicznego (coś jak wtyczka i gniazdko razem). Gniazdo było mocowane do stalowej linki idącej przez ulicę, czyli do przewieszki, a oprawa do wtyczki, a linka stalowa szła przez środek. Widać te elementy na powiększeniu. To unikatowe zdjęcie - póki co w jedno z niewielu w Cieszynie, gdzie widzę oprawę z tym sprzęgłem
2026-01-16 21:44:48 (5 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Żołnierze Dywizjonu rozpoznawczego 10 Bryg. Kawalerii (panc.-mot).
2026-02-01 13:50:42 (4 miesiące temu)
Na zdjięciu jest widoczna Kładka Kametza, która byla wyburzona w 1927r. więc ten rok jest górną granicą w datowaniu.
2026-06-06 11:12:35 (21 dni temu)
do vetinari: Tu chyba chodzi o Most saperski wybudowany w 1940r. Ta konstrukcia jednacze jest troche solidniejsia jak ta Kladka Kametza, więc datowanie raczej na lata II.w.św....
2026-06-06 11:50:17 (21 dni temu)
Fonik1
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki za radę, w takim razie zmieniam datowanie tutaj, jak i na bliźniaczym zdjęciu -

PS. Wiesz może, czym jest ten jasny budynek z kominem "nad" Zamkową 4? Szukałem jego obiektu, lecz nie mogłem nic dopasować.
2026-06-06 21:22:13 (21 dni temu)
do Fonik1: Juź dodalem znacznik, tego kominu juź niema ☺
2026-06-06 21:26:31 (21 dni temu)
Fonik1
 
+2 głosów:2
do vetinari: I teraz zdjęcie jest ładnie "oznacznikowane", dzięki!
2026-06-06 21:28:45 (21 dni temu)
Pokaż na mapie
312 Dyskusji (ostatnia 8 dni temu)
Olza i dwie aleje - Łyska oraz Pokoju.
Nad Olzą w Cieszynie. W tle Wieża Piastowska.
1898
-
1905
1898
-
1911
1900
-
1911
1900
-
1920
1900
-
1920
1914
-
1919
1914
-
1932
1915
-
1939
1920
-
1940
1930
-
1940
Przedmioty związane z Rzeka Olza
1900
-
1918
1900
-
1918
Rzeka Olza - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 następna
Rzeka Olza w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet