| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - ul. Warszawska
Więcej (129)
Najbliższe obiekty nieistniejące
Warszawska 29
49
m
Kielce
Warszawska 25
110
m
Kielce
Warszawska 23
121
m
Kielce
Lotnicza 4a
123
m
Kielce
Przecznica 4a
127
m
Kielce

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dróżniczówka

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1843
1 subskrypcja

W latach 1833–34 została zbudowana droga bita z Warszawy przez Kielce do Krakowa. W obrębie miasta nazwano ją najpierw Dąbrowską, a później Nowowarszawską i wybrukowano. W roku 1841 rząd gubernialny zarządził przygotowanie planów targowiska na bydło za rogatką Nowowarszawską na placach sąsiadujących z karczmą Pocieszka, należącą do Stanisława Łatkiewicza, co ostatecznie postanowiono odłożyć na później. Dwa lata później nabyto od Łatkiewicza placyk pod budowę celbudy na rogatce przy ul. Warszawskiej u zbiegu z ul. Polną, na którym wystawiono murowaną dróżniczówkę, podobną do innych w Królestwie. „Wychodząc z miasta traktem bitym Krakowsko–Warszawskim po za posesją Szczepanowskiego i pólkiem spadkobierców Płatkiewicza tuż po stronie prawej ponad rowem bocznym, drogi bitej do Radomia i Warszawy wiodącej znajduje się budynek murowany parterowy o dwóch oknach na front i jednym pośrodku wejściem [...] o jednym w pośrodku kominie murowanym, gontem z okapem na cztery stropy pokryty, frontem głównym na zachód obrócony, do którego przystęp z drogi bitej przez rów boczny jest po mostku drewnianym” – pisano o niej w 1862 r. Przy dróżnicówce był szlaban i budka dla szyldwacha, słup z tablicą taryfową.

Źródło: http://bazhum.muzhp.pl/media//files/Studia_Muzealno_Historyczne/Studia_Muzealno_Historyczne-r2009-t1/Studia_Muzealno_Historyczne-r2009-t1-s21-53/Studia_Muzealno_Historyczne-r2009-t1-s21-53.pdf

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
ZPKSoft
 
Wstyd jej i zakryła oczy uszami ;-)
2017-01-17 15:12:30 (9 lat temu)
cm
 
Przepiękne zdjęcie z fotoknurem, ale nie jestem w stanie go nigdzie przypisać - miejsce nie do identyfikacji. Czy to na pewno Kielce? Nigdy nie widziałem takiego budynku.
2017-01-17 15:53:01 (9 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Zapewne to jakaś ulica wylotowa z miasta - świnia jest pędzona z targu albo na targ. Orzeł chyba oznacza sprzedaż wyrobów tytoniowych, które były objęte państwowym monopolem i punkty sprzedaży oznaczano godłem.
2017-01-17 16:33:51 (9 lat temu)
Najlepiej podawać w opisie linka bezpośrednio do danego zdjęcia. Szukanie oryginalnych angielskich opisów samemu jest czasochłonne.
2017-01-19 14:49:01 (9 lat temu)
-Co ona jadła u pana ?
- To co my, świnia tam wybredna nie jest :)
2017-01-20 11:18:16 (9 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-10-12 14:59:41 (8 lat temu)
Profundis
 
+3 głosów:3
A to nie jest przypadkiem dróżniczówka z ulicy Warszawskiej i Polnej ? Na tamtej tylko nie ma okna obok wejścia, ale układ architektoniczny podobny. I proszę pamiętać że oba zdjęcia dzieli około 30 lat. Więc tutaj może została przebudowana deczko, kostka położona.
2017-10-12 15:15:44 (8 lat temu)
do cm: Trudno nie wierzyć w opisy na stronie. Wszystkie inne się zgadzają.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2017-01-17 16:23:14 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
do cm: Młody jesteś, dom znacznie starszy i może poległ. Ale nie wykluczajmy, że to mogą być okolice/przedmieście Kielc. Na murze jest nr 24, dla mnie ciekawostką jest orzełek na drzwiach.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: zjadłam "m"
2017-01-17 16:29:14 (9 lat temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do cm: Przed chwilą doczytałem, że jest to piwiarnia przy wjeździe do miasta od strony północnej.
2017-01-19 14:32:34 (9 lat temu)
cm
 
do Desperado: Bardziej mi wygląda na jakąś podkielecką miejscowość, typu Daleszyce. No ale może to jakiś nieistniejący już budynek na przedmieściach. Ewidentnie musiał być dzień targowy...
2017-01-17 16:28:06 (9 lat temu)
cm
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Z tą młodością to sprawa jest dość względna. Np. moja ś.p. Prababcia, dobiegając już setki, wyrażała się o siedemdziesięciolatkach per "gówniarze" :)
2017-01-17 22:23:01 (9 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do cm: Nikomu lat nie liczę, podałam tylko, że dom już stary w 1934 r. mógł nie dotrwać do Twoich czasów. A z oceną lat tak bywa, będąc w podstawówce o nauczycielach w wieku czterdziestki mówiło się , że są starzy ;-)
2017-01-17 22:29:14 (9 lat temu)
cm
 
do Desperado: To się zaczyna robić bardzo ciekawe! Skąd ta informacja?
2017-01-19 14:41:40 (9 lat temu)
cm
 
+1 głosów:1
do Desperado: Już znalazłem! Tam jest określona dokładna data wykonania zdjęcia, wraz z godziną: 11 września 1934, 14:30. Kupili sobie świnkę na targu i wracają. Ale pod knajpą ich fotograf przydybał ;)
2017-01-19 14:51:11 (9 lat temu)
do Profundis: Wygląda identycznie.
2017-10-12 15:50:15 (8 lat temu)
cm
 
do Profundis: Opis też się zgadza - to był wtedy północny wlot do miasta. Gratuluję spostrzegawczości. Dwa zdjęcia mniej w "niezidentyfikowanych" :)
2017-10-14 07:38:28 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Spacer ze świnką ;-)
2017-01-17 15:11:26 (9 lat temu)
Profundis
 
+1 głosów:1
Dróżniczówka. Skrzyżowanie Warszawskiej i Polnej

to zdjęcie 30 lat później
2017-10-12 16:50:05 (8 lat temu)
cm
 
do Profundis: Pięknie! Nie zauważyłem tego, ale to jest ewidentnie ten sam budynek. Dzięki.
2017-10-14 07:35:36 (8 lat temu)
Pokaż na mapie
2 Dyskusje (ostatnia 8 lat temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet