| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Dzielnica Śródmieście

2014-2015 - Przebudowa koryta rzeki Rawy

2014-2015 - Przebudowa Śródmieścia

ul. 3 Maja
ul. Adamskiego Stanisława, bp.
ul. Alberta, Brata
ul. Andrzeja
ul. Andrzeja
ul. Astrów
ul. Bankowa
ul. Barbary
ul. Batorego Stefana
ul. Bolesława Chrobrego
ul. Bratków
ul. Chełkowskiego Augusta
ul. Chopina Fryderyka
ul. Chorzowska
ul. Czempiela Józefa, ks.
ul. Damrota Konstantego
ul. Domina Czesława, bp.
ul. Drzymały Michała
ul. Dworcowa
ul. Dyrekcyjna
ul. Dąbrowskiego Henryka
ul. Dąbrówki
ul. Dłuskiego Kazimierza
ul. Fiołków
ul. Fliegera Stanisława
ul. Francuska
ul. Gawliny Józefa, bp.
ul. Gliwicka
ul. Goeppert-Mayer Marii
ul. Graniczna
ul. Grundmanna Wilhelma Friedricha
ul. Górnicza
ul. Górnośląska
ul. Głowackiego Bartosza
ul. Hercena Aleksandra
ul. Hlonda Augusta, kard.
ul. Jacka, św.
ul. Jagiellońska
ul. Jana Pawła II
ul. Jana, św.
ul. Jordana Henryka
ul. Kamienna
ul. Kilińskiego Jana
ul. Kobylińskiego Stanisława
ul. Kochanowskiego Jana
ul. Kochłowicka
ul. Kominka Bolesława, kard.
ul. Konckiego
ul. Konopnickiej Marii
ul. Kopernika Mikołaja
ul. Kordeckiego Augustyna, ks.
ul. Korfantego Wojciecha
ul. Koszarowa
ul. Kozielska
ul. Kościuszki Tadeusza, gen.
ul. Krasińskiego Zygmunta
ul. Krzywa
ul. Królowej Jadwigi
ul. Kubiny Teodora, bp.
ul. Ligonia Juliusza
ul. Lisieckiego Arkadiusza, bp.
ul. Lompy Józefa
ul. Lubeckiego-Druckiego Franciszka
ul. Maczka Stanisława, gen.
ul. Mariacka
ul. Marii i Lecha Kaczyńskich
ul. Matejki Jana
ul. Maślińskiego Stanisława, ks.
ul. Miarki Karola
ul. Mickiewicza Adama
ul. Mielęckiego Andrzeja
ul. Mikołowska
ul. Moniuszki Stanisława
ul. Myśliwska
ul. Młyńska
ul. Nad Osiekiem
ul. Narcyzów
ul. Obrońców Katowic
ul. Oddziałów Młodzieży Powstańczej
ul. Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 roku
ul. Opolska
ul. PCK
ul. Pańki
ul. Piastowska
ul. Pietera Józefa, prof.
ul. Plebiscytowa
ul. Pocztowa
ul. Podchorążych
ul. Podgórna
ul. Poniatowskiego Józefa, księcia
ul. Powstańców
ul. Prosta
ul. Przemysłowa
ul. Raciborska
ul. Reymonta Władysława Stanisława
ul. Rochowiaka Stanisława
ul. Rostka Józefa, dr.
ul. Roździeńskiego Walentego
ul. Rybnicka
ul. Rymera Józefa
ul. Rynek
ul. Różana
ul. Sejmu Śląskiego
ul. Sienkiewicza Henryka
ul. Skalna
ul. Skargi Piotra, ks.
ul. Skłodowskiej-Curie Marii
ul. Sobieskiego Jana III
ul. Sokolska
ul. Stalmacha Pawła
ul. Stanisława, św.
ul. Staromiejska
ul. Starowiejska
ul. Stawowa
ul. Strzelecka
ul. Styczyńskiego Wincentego
ul. Synagogi
ul. Szafranka Józefa, ks.
ul. Szeligiewicza Marcina
ul. Szkolna
ul. Szmausa Józefa
ul. Szramka Emila, ks.
ul. Świętego Pawła
ul. Sądowa
ul. Słowackiego Juliusza
ul. Teatralna
ul. Tylna Mariacka
ul. Uniwersytecka
ul. Wallenberga Raoula
ul. Warszawska
ul. Wawelska
ul. Wilimowskiego Maksymiliana
ul. Wincklera Franza
ul. Wita Stwosza
ul. Wodna
ul. Wojewódzka
ul. Wolności
ul. Zabrska
ul. Zacisze
ul. Zajączka Józefa, gen.
ul. Ziętka Jerzego, gen.
ul. Żwirki i Wigury

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Dzielnica Śródmieście

2 subskrypcje
Zdrowie
Wojsko
Edukacja
Transport
Budowle
Kultura
 
Religia
Zieleń
Sport
Kolej
Przemysł
Inne
Śródmieście to dzielnica Katowic położona w zespole dzielnic o tej samej nazwie (Śródmieście), stanowiąca ścisłe centrum Katowic. Jej obszar zajmuje powierzchnię 3,8 km2, a liczba jej mieszkańców wynosi 39 800 (stan na rok 2003).
Zobacz zbiór multimediów na Wikimedia Commons:
Śródmieście (dzielnica Katowic)

Jest to najbardziej zurbanizowana dzielnica Katowic. W Śródmieściu zlokalizowana jest siedziba Sejmu Śląskiego, Muzeum Śląskiego i Biblioteki Śląskiej oraz szeregu międzynarodowych instytucji jak ING czy Citibank. Znajdują się tu również konsulaty Wielkiej Brytanii, Czech, Litwy, Peru i Belgii.

Twórcą XIX-wiecznego osiowego układu urbanistycznego centrum Katowic jest Friedrich Wilhelm Grundman. W latach międzywojennych powstała modernistyczna,
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...6789101112...325326następna
Dana
 
2026-01-29 09:50:36 (4 miesiące temu)
ulec
 
Można przypisać też do działu "Pokrywy katowickich studzienek": . Chociaż już jest (inne, nowsze zdjęcie) :
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2026-01-14 10:44:14 (5 miesięcy temu)
ulec
 
+1 głosów:1
2026-01-08 22:54:26 (5 miesięcy temu)
Jazzek
 
+3 głosów:3
Błąd na transparencie :) "...władzy (lu)dodowej"
2026-01-09 09:05:23 (5 miesięcy temu)
ulec
 
+3 głosów:3
do Jazzek: Ciekawe czy ktoś poniósł konsekwencje za tę pomyłkę. Przypomniało mi się: . ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2026-01-09 09:30:26 (5 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do ulec: Podobno w latach 70-tych dnia pewnego większość nakładu Dziennika Zachodniego poszła z drukarni prosto na makulaturę po ujawnieniu na pierwszej stronie nagłówka "Sukcesy gospodraki radzieckiej"...
2026-01-09 10:36:58 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Fajnie, u nas nawalnica. I w Katowicach ledwo popruszone śniegiem ☺☺☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2026-01-11 15:38:50 (5 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do vetinari: We Wrocławiu niewiele śniegu a w nocy z pn na wt przyjdzie ciepły front z zachodu z opadami deszczu i w kolejnych dniach ten śnieg się stopi.
2026-01-11 16:45:55 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Wczoraj sme pojechali do Opavy, pociągiem...kiedy sme wysiadali, to nam pani konduktorka wspólczula, zimno, wietrz, wilgoć i śnieg. Wieczorem jak sme wracali, to juź bylo w Těšíně -11stopni i powolnie padal śnieg. Teraz mamy coś naokolo -5 stopni, wieje i pada śnieg. I plugu za te dwa dni niewidzialem ☺☺☺ ani w Opavě, ani v Těšíně. Ale coś nam pod domem przejechalo. Do wtorku jakoś wytrzymamy, obiecują jeścze -10´C Tak ogólnie, caly tydzień u nas bylo od -5´C do - 12´C. Zima jak powinno. Co mnie natomiast troche zaszokowalo jest nasz nowy kociól gazowy. Czy raczej ile kociól kondesacyjny jest zdolny w ciągu doby pobrać z powietrza wody. W takych mrozach jak teraz ponad 15 litrów wody na dobę. I teraz sobie polycz Piotrze, ile tysięcy, co tysięcy setek tysięcy kotlów kondenzacyjnych podczas zimy pobiera z powietrza w ten zposób wode. Ta woda poprostu splywa do kanalaziacji..i leci do oczyścialni i pak dalej i dalej do morza. Tak naprawde się niedziwie brakującej wody i wilgoci w cyklu hydrologicznym.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2026-01-11 17:19:51 (5 miesięcy temu)
yani
 
do vetinari:
Ale ta woda z morza paruje i z wiatrem wraca nad ląd. Nic w przyrodzie nie ginie, a zwłaszcza woda. :)
2026-01-11 17:24:08 (5 miesięcy temu)
do Neo[EZN]: Zreśtą, popatrz na TVP Sport, tak jak to wypada w Zakopanem, tak tak samo to wygłąda u nas ☺☺☺
2026-01-11 17:24:15 (5 miesięcy temu)
do yani: Jestem piwiarzem, i teź mnie martwi ile wydy znika z powodu produkcji piwa. Browary się chwlą jak czystą wode uźywają do swojej produkcji. Tą wode nieodbierają z wodociągu (tz. mam nadzieje ☺☺☺) ale z zapasów wody podziemnej. Wody, która się tam zbierala po setky lat. Choć w ześlym roku bylo sporo opadów, to nadal u nas w Czechach się rozszerzają strefy, gzie brakuje wody i co gorzej powstaje susza. Nawed w naszych Beskydach juź są miejsca, gdzie trzeba wierczycz nowe źródla wody, bo zwiercadlo wód podziemnych się ciągle obniźa. Zgadzam się z Tobą źe ten cykl ciągle dziala, ale ta ostatnie lata powstają gwaltowne ulewy, woda deśczowa scieka po wysuczonej głębie zamiast źe by się wsiąkala.... W ześlym roku sme na naszym co rocznym splywu Weltawy otrzymali informacjie, źe zapora Lipno , najwiekszy u nas zbiornik wody u nas jest po zimie na polowie swojego stanu. Dla nas to oznaczalo źe bylo mniej wody w Weltawie, ale ogólnie to oznacza źe poprostu w tym cyklu dochodzi do zmian.
2026-01-11 17:51:48 (5 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do vetinari:
Czeka nas chyba w przyszłości migracja nad morze, tam częściej pada.
Co prawda, takie przenosiny w przypadku Czechów (a zwłaszcza górników) mogą być problematyczne, ale z drugiej strony jesteśmy w Unii, granice są otwarte, a Ty już zdaje się jesteś na emeryturze... ;)
No, ale z tą migracją to chyba perspektywa może jeszcze kilkuset lat, mam nadzieję.
2026-01-11 18:07:08 (5 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do vetinari: Ale ta woda z kotła kondensacyjnego nie jest pobierana z wodociągu - ta woda się bierze ze spalania gazu ziemnego.
2026-01-11 18:40:09 (5 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Nie, niebierze się z wodociągu, ale z powietrza. Tlumaczenie za pomocą AI-
Kocioł kondensacyjny działa
dzięki odzyskiwaniu ciepła utajonego ze spalin, schładzając je (kondensując) w specjalnym wymienniku ciepła do temperatury poniżej «punktu rosy» (ok. 30-40°C). Para wodna zawarta w spalinach skrapla się, oddając instalacji grzewczej dodatkowe ciepło, co znacznie zwiększa sprawność urządzenia (nawet powyżej 100% w stosunku do wartości opałowej) i zmniejsza zużycie gazu w porównaniu do kotłów tradycyjnych. Odzyskana energia jest wykorzystywana do podgrzewania wody użytkowej lub grzania domu, a skropliny odprowadzane są do kanalizacji.
Kondensacja spalin (kluczowy etap): Spaliny przepływają przez dodatkowy wymiennik (skraplacz), gdzie są schładzane przez zimną wodę powracającą z instalacji grzewczej (np. z grzejników).
Uwolnienie ciepła utajonego: Gdy para wodna w spalinach osiągnie odpowiednio niską temperaturę, skrapla się (zmienia stan skupienia z gazowego na ciekły).
Odprowadzanie skroplin: Skropliny (woda) trafiają przez syfon do kanalizacji, co jest naturalnym produktem ubocznym tego procesu.
Wlaśnie bylem uprzedzony przez hydraulika, źe mi na odwadzanie skroplin niewystarczy jakyś pojemnik, ale poprostu będzie potrzebowal rurę podlączoną do kanalizacji, źe podczas mrozów produkuje ten kociól aź 15 l nna dobę. Tej wody poprostu brakuje w poietrzu naokolo nas. W Těšínie niemamy centralnej kotlowni. Na osiedlach są kotlownie gazowe, i w kamienicach mamy kaźdy kociól gazowy. Tylko w Těšínie są napewno tisące podobnych źródel ciepla i cieplej wody, to oznacza źe tisiące litrów wody zniklo w kanalizacji. Ta woda się nienadaje do niczego, niemoźna ją zbierać w zbiorniku i później nią podlewać kwiaty. Jest to raczej roztwór rozcięciony kwasu azotowego.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2026-01-11 19:08:15 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do yani: Spoko, teraz zamykają ostatnią kopalnie węgla kamiennego u nas. I jeźeli prognozy globalnego ocieplenia są realne, to Baltyk będę mial tuź za Cieszynem ☺☺☺ I jeźeli się uda, i wygłąda na to źe tak, to nawed przeprowadzame teśców z Koszalina do naszej kamienicy. Przerobilem tam jedno mieszkanie na (prawie) apartamienowec i naprawde byli zadowoleni. Caly miesiąc mieszkali obok nas, i moźna powiedzieć, źe wszytkie teorie o tym źe zostanie za A-alkoholikiem, za B- nalogowcem, i za C-popelnie samobójstwo się niespelnily. Tz. narazie ☺☺☺Mieszkamy na granicy, więc Polska doslownie za rogiem. Sklepy, język, lekarze Polacy....tu mają kochanego zięcia, córke i syna, wnyczky, jendą swieźo urodzoną prawnuczkę i dróga prawnuczka jest w drodze....
2026-01-11 19:23:53 (5 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do vetinari:
No, tak - jest jeszcze perspektywa, że się spełni przepowiednia o globalnym ociepleniu, poziom mórz się podniesie i trzeba będzie spie...lać w góry... :))
2026-01-11 19:33:54 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do yani: No wlaśnie....mamy w kamiecnicy jeścze jedno mieszkanie puste. Mam Ci go przygotować....Polska za rogiem, naprzeciwko naszego domu jest Radegastowna, i tam mają najleprzego Radegasta w Těšíně, o kawalek dalej zaś u Vávry, tam zaś mają bardzo dobrego Pilznera. O kawalek dalej Da Capo, i tam mają Barabę, miejscowe kraftowe piwo. Lepiej zpieprz...za góry, bo tam jest jakiaś ciwilizacjia. Przeciętna wysokoścz nad poziomem morza mamy coś naokol 400m, U was "tylko" 175m. Tz. gzieś się tych 40 milionów Polaków musi zmieśczyć ☺☺☺
2026-01-11 19:43:03 (5 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do vetinari: U nas tak źle nie jest z wodą. Wiadomo że czasem są miesiące kiedy jest jej za mało ale są miesiące kiedy jest jej zdecydowanie za dużo ale nie ma roku żebym nie czytał w internetowych wiadomościach że jest susza albo powódź. Ja bym chciał żeby nasze zimy ociepliły się jeszcze o kilka stopni bo nie widzę prawie żadnych pozytywnych rzeczy związanych z tą porą roku - jedyne co mi przychodzi do głowy to chwile kiedy spadnie śnieg i można podziwiać piękne krajobrazy czy zbudować igloo na tarasie oraz mróz który wybija złe robale jak np. kleszcze. W zeszłym roku we Wrocławiu w i okolicy była jakaś plaga tych owadów - z każdego spaceru po łące czy lesie przynosiliśmy kleszcze, z jednego spaceru niedaleko Oleśnicy przynieśliśmy 7 i jeszcze na drugi dzień jednego znaleźliśmy w łazience.
2026-01-11 19:48:14 (5 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do vetinari: Kolega buduje dom w Żernikach Wrocławskich i nie mógł podpiąć się do gminnej sieci wodociągowej bo sieć nie daje rady obsłużyć nowych odbiorców, musiał więc zapłacić firmie za wybudowanie studni głębinowej i ta studnia jest bardzo głęboka - rura sięga na głębokość kilkudziesięciu metrów. Nie pamiętam ile dokładnie ale ponad 50.
2026-01-11 19:50:03 (5 miesięcy temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do yani: Ja jestem za lokalnym ociepleniem - polskiego klimatu, reszta świata może się nie zmieniać :)
2026-01-11 19:51:36 (5 miesięcy temu)
do Neo[EZN]: Wielkie miasta u nas teź raczej niemają problem z zapasem wody. Ale wiosky albo male miescowości juź tak. I tak jak pisześ, zaczyna brakować tam wody w wodociągach i w studniach. Studnia o glębokości 50 m to juź naprawde coś. Niewiem jak u Was, ale u nas mial kolega podobny problem, kiedy jego studnią sięga glębokości ponad 30m i prawie dwa lata zalatwial pozwolenia.
2026-01-11 20:13:52 (5 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do vetinari:
Dzięki za zaproszenie, jak nas zacznie zalewać, wezmę pod uwagę. :))
2026-01-11 20:43:52 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do yani: Ok, czekam ☺
2026-01-11 21:38:48 (5 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do vetinari: Nie z powietrza a ze spalania gazu, którego głównym składnikiem jest metan(CH4). Przy jego spalaniu powstaje dwutlenek węgla (CO2) i para wodna (H2O).
2026-01-12 08:23:54 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do Jarosław Dubowski: Masz racjie. Z ciekawości mnie wrodzonej zapytalem AI. W tym przypadku jej moźna ufacz ☺ Więc co mi podpowiedziala :
Podczas spalania 1 \(m^{3}\) gazu ziemnego powstaje około 1,5 do 1,6 litra wody. Wilgotność powietrza, którą kocioł zasysa z otoczenia, stanowi w tej objętości absolutnie znikomą ilość (mniej niż 1 %).
Więc dzięky temu, źe zaufalem panu hydraulikowi, ponownie wyszedlem na glupka. Zdrógiej strony, mi ulźylo. Mamy ten kociól pare tyggodni, i naprawde jest lepszy jak ten poprzedni. Ale ta informacjia o wodzie mnie naprawe zaszokowala. Więc diskusia pomimo temat, ale ponownie się udowodnilo, źe kaźdy z nas coś wię, więc razem wiemy wszystko ☺ fotopolska kśtalci ☺☺☺
2026-01-12 09:32:38 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Przypisalem do muralów ☺
2026-01-11 21:40:58 (5 miesięcy temu)
zygmunt_ra
 
+2 głosów:2
Podzięka dla kolegów labeo7 i Neo - czego człowiek ręcznie nie może tam AI pośle. Wreszcie trafiony program do usuwania szpetnych napisów.
2026-01-12 20:41:55 (5 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
To lata 60-te, a nie 50-te.
2026-01-12 15:10:45 (5 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: A nawet 70-te - sklep Donieck i oprawa OURW-250.
2026-01-12 15:27:33 (5 miesięcy temu)
ulec
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: No i chyba E. Gierek stałby na trybunie. I moda też wygląda na lata 70.
2026-01-12 15:39:10 (5 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Doniec sklep Jubilerski
2026-01-12 15:48:25 (5 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Donieck.
2026-01-13 10:29:45 (5 miesięcy temu)
JotDee
 
do Jarosław Dubowski: Dziękuję za datowanie, nie zauważyłem fragmentu neonu. No i brak już Stalina koło Lenina.
2026-01-14 15:15:50 (5 miesięcy temu)
Plac i budynek miały "szczęście" do takich uroczystości
2026-01-30 09:26:45 (4 miesiące temu)
ulec
 
+1 głosów:1
Za panem z lewej widać blok przy ul. Koszarowej : , za trzecim panem od lewej budynek przy bp Adamskiego: , za drzewkiem budynek N AE w Katowicach: . Zrobione gdzieś z okolic skrzyżowania ul. bp Adamskiego z Mikołowską.
2026-01-30 11:33:24 (4 miesiące temu)
ulec
 
2026-01-30 20:55:11 (4 miesiące temu)
3258 Dyskusji (ostatnia 4 miesiące temu)
Dzielnica Śródmieście - obiekty i wydarzenia
Lista ulic w dzielnicy Dzielnica Śródmieście
12345
ul. 3 Maja
Industriestrasse, Grundmannstrasse
ul. Adamskiego Stanisława, bp.
Kaiser-Allee Bielska, Koniewa
pl. Andrzeja
Andreasplatz
ul. Andrzeja
Andreasstrasse
ul. Bankowa
Reichsbank Strasse
ul. Barbary
Wrangel Strasse
ul. Batorego Stefana
Mauvestraße
pl. Bolesława Chrobrego
Barbarossa Platz
ul. Bratków
Wetz Strasse
ul. Chopina Fryderyka
Meister Strasse
ul. Chorzowska
Kattowitzerstrasse, Dzierżyńskiego
ul. Damrota Konstantego
Letocha Strasse, Richard Wagner Strasse
 
 
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet