| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...4344następna
yani
 
Wymiana + zmiana źródła.
2025-12-06 15:59:26 (6 miesięcy temu)
stoik
 
+4 głosów:4
Czesi mają nam do tej pory za złe. Tzw polski Anschlus etc.. Taki mały fakt do przypomnienia. Kiedy Polska walczyła z Sowietami w 1920 czeski stat zablokował nam koleje, które z Węgier miały nas zaopatrzyć w broń i amunicję. Takie to oto przyjazne stosunki. Wy się tam bijcie szablami. a my wam nie damy broni palnej :) Koniec końców Piłsudski wygrał z konnicą Budionnego, ale niestety Czesi nam w tym nie pomogli. a wręcz chcieli zaszkodzić.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-15 20:24:02 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
sorry odniosłem się tylko do jednego faktu. który mógł mieć wpływ na historię. ale takie rzeczy... nie zostaną zapomniane.
2025-10-15 21:47:03 (8 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Mariusz Szczygieł: "Każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego sobie zasłużył" ..., polecam zajrzeć do książek Mariusza Szczygła (przydatne czytanie ze zrozumieniem).
2025-10-16 15:23:46 (8 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Ciekawostka.
Oglądałem ostatnio film pt. "Kuratorium - czeskie Hitlerjugend", reż. Ondřej Veverka, porażające.
Czeski Hitlerjugend" to nieoficjalne określenie na Kuratorium do spraw wychowania młodzieży w Czechach i na Morawach, organizację kolaboracyjną działającą w Protektoracie Czech i Moraw. Jej głównym celem była indoktrynacja młodzieży w duchu nazistowskim i pro-niemieckim, podobnie jak to robił Hitlerjugend w Niemczech.
2025-10-16 19:59:04 (8 miesięcy temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Ten gość z bródką to gen. brygady Józef Ignacy Kordian Zamorski, szef policji (tu jednak jako wojskowy- w rogatywce).
Tak między nami mówiąc, kto by w ówczesnym sporze granicznym nie miał racji, oby nigdy, przenigdy, między naszymi państwami takich zdjęć już nie było. Mnie ta fotka po prostu żenuje.
2010-07-20 00:18:21 (15 lat temu)
308_Banan
 
+4 głosów:4
Niestety takie były czasy, na Zaolziu mieszkańcami w większości byli Polacy, bardzo silnie pamiętano rok 1920 którym Czesi również nie mogą się szczycić. Poza tym aspiracje mocarstwowe przywódców polskich i podejście władz czeskich doprowadziło do takiego finału. Jest to naprawdę trudny temat w relacjach między naszymi narodami, choć myślę że już kolejne pokolenia pogodziły się z takim stanem rzeczy.
2010-07-20 08:25:47 (15 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
Panowie wojskowi stoją na obecnym Moście Przyjaźni, a za nimi majaczy budynek obok obecnej kawiarni Noiva
2010-10-08 20:08:44 (15 lat temu)
wito,
 
+2 głosów:2
A w 1939 bracia Slovacy weszli kilkanaście kilosów w stronę Zakopca, bodajże, mało znany epizod Wojny Obronnej 39.
2010-10-08 21:31:50 (15 lat temu)
ŁAPA
 
do † Festung: Właśnie się zastanawiałem się kto to mógł być. Ani na Bortnowskiego ani na Abrahama mi nie wyglądał, a chyba więcej generałów nie brało udziału w zajęciu Zaolzia.
2010-07-20 00:22:09 (15 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do † Festung: Owszem bardzo podobny do Zamorskiego, ale jest to generał Tadeusz Malinowski oraz
2010-10-09 16:52:39 (15 lat temu)
Wiesław Smyk
 
+3 głosów:3
do † Festung: Zagadka personaliów rozwiązana - Generałowie Tadeusz Malinowski i František Hrabčík w towarzystwie płka Leona Strzeleckiego i oficerów czechosłowackich podczas rozmowy
2015-05-24 18:11:00 (11 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do 308_Banan: Często zapomina się o tym, że małe Zaolzie zwiększyło bodaj o połowę produkcję stali w Polsce, a brak zainteresowania regionem oznaczałby de facto przekazanie go Niemcom - i to w warunkach międzynarodowych wymagających intensywnych zbrojeń.
2010-10-09 01:01:46 (15 lat temu)
augiasz
 
do WW: Cóż - Warszawka musi mieć coś za co może przepraszać...
2010-10-09 12:36:17 (15 lat temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do Wiesław Smyk: to nie Strzelecki, tylko nierozpoznany kapitan WP, por. dyskusja pod innym zdjęciem, na którym jest z tymi samymi generałami -
2025-10-15 12:45:12 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do Wiesław Smyk: rozprzątacie tu jakieś strasznie stare sprawy.
2025-10-15 20:30:22 (8 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do stoik: Czechosłowacja była wówczas promoskiewska i bardzo antypolska, licząc na objęcie roli hegemona w regionie, sam Masaryk uważał Polskę za taką małą słabszą Rosję. Cytuję za wikipedią: W lipcu 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej Masaryk odradzał zachodnim dyplomatom udzielać jakiejkolwiek pomocy Polsce. Próbował zatrzymać na terenie Czechosłowacji delegację zmierzającą z zachodu do Polski atakowanej przez bolszewików, a także wstrzymał jadące przez Czechosłowację kolejowe transporty broni z Francji oraz Węgier z zaopatrzeniem dla polskiej armii[15]. Brytyjski dyplomata lord Edgar d’Abernon przewodniczący Misji Międzysojuszniczej do Polski w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – pod Warszawą 1920 r.” zanotował słowa Masaryka usiłującego odwieść zachód od pomocy Polsce. Według relacji Anglika Masaryk powiedział: „abyśmy nie organizowali żadnej pomocy militarnej na korzyść Polski”[15]. Masaryk był przekonany, że Wojsko Polskie nie zdoła odeprzeć nawały bolszewików, a uciskani polscy robotnicy i chłopi przywitają czerwonych komisarzy chlebem i solą. Podobnie jak solidaryzujący się z sowietami zachodni komuniści, czescy kolejarze nie przepuszczali transportów z zachodnią pomocą dla „pańskiej Polski”. Twierdził, że Polska zdobyła zbyt duże terytorium i prowadziła złą politykę narodowościową. Uważał, że konflikty polsko-niemiecki i polsko-sowiecki są tylko kwestią czasu. Zarazem był przekonany, że granice Czechosłowacji są trwale zabezpieczone dzięki sojuszom z Francją i Anglią. Wykluczał ewentualny sojusz z II Rzeczpospolitą, która po przewrocie majowym szła ku autorytaryzmowi. Zgodnie z planami Masaryka demokratyczna Czechosłowacja, z poparciem Francji i USA miała być środkowoeuropejskim hegemonem. Z jego perspektywy niepodległa Polska stanowiła największą przeszkodę w dążeniu do tego celu. Dlatego Masaryk torpedował propozycje i próby nawiązania współpracy z Polską, inicjowane przez Warszawę i kręgi wojskowe Czechosłowacji, świadome zagrożenia ze strony Niemiec. W 1930 r. wywołał skandal polityczny dotyczący korytarza z Niemiec do Prus, z którego się później wycofał. Uważał jednak, że Polska powinna zgodzić się na rewizję granic z Niemcami, dla dobra pokoju w Europie. Trzy lata później, po dojściu Hitlera do władzy, odrzucił propozycje sojuszu wojskowego z Polską, a czescy dyplomaci ostrzegli Berlin o „polskiej intencji przeprowadzenia akcji militarnej w rejonie wschodniej granicy Niemiec”, czyli o planowanej wtedy przez Piłsudskiego tzw. wojnie prewencyjnej. Zamiast sojuszu z Polską Masaryk przystąpił do zaproponowanego sojuszu z Benito Mussolinim tzw. Paktu czterech (Anglia, Francja, Niemcy i Włochy) dającemu prawo tym państwom rozstrzygania sporów granicznych w Europie. Tym samym usankcjonował rozbiór swojego kraju w Monachium w 1938 r.
2025-10-15 20:48:45 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Wtedy mogla być Czechosłowacjia wszytkym moźliwym, ale napewno nie promoskiewska, i notabene, ten pakt cztyrech nawed niebyl ratyfikowany przez opór naprz. i Czechoslowacji...dobrze źe mamy wikipedie i nic więcej nas niezmusza do szukania faktów. Masaryk wiedzial co i kim jest Hitler....
2025-10-15 21:00:54 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: a Ty tak poważni potrafisz tyle napisać z głowy ? nawet ja nie jestem taki mądry. bo jak kopiujesz i wklejasz to się nie liczy.
2025-10-16 14:57:45 (8 miesięcy temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Tak, a ofiarami byli Ślązacy. W owym czasie w tym regionie istniała wielka partia Związek Górnoślązaków dążąca do ustanowienia oddzielnego Państwa Śląskiego; Niestety nikt, oprócz Ślązaków, w Europie tego nie chciał. Ale to oddzielna historia.
2025-10-16 20:51:37 (8 miesięcy temu)
do vetinari: Żle zrozumiałeś - kolega marekantoniusz pisał o promoskiewskości CS w 1920, a nie w czasach hitlerowskich.
2025-10-15 21:06:43 (8 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Czechosłowacja nigdy nie była "pro Moskiewska", skąd macie te informacje- na Zachodzie -zasłużenie- miała opinię "niemalże doskonałej Demokracji" była za to chwalona we Francji i GB.To że Prtia Komunistyczna miała swoich posłów.W czasie "Kryzysu Monachijskiego" mogła w tej rozpaczliwej sytuacji spogladać na Moskwę, ale taki wariant wstępnie brały pod uwagę też Mocarstwa Zachodnie.
2025-10-15 21:11:42 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Nie, wiem źe pisal o roku 1920, i werz mi źe wtedy nas z Moskwą nic niełączylo, więc przeciwnie....Czechoslowacjia się w tych latach miala swój idol w Francji. I pakt cztyrech byl tylko wielkym marzeniem wielkogębatego Musoliniego. Mial wtedy wraźenie źe za jego panowania Włochy sę powrócily do Wielkiego Rzymu i tylko on wię, co jest najlepsze dla Europy. Czechosłowacjia napewno niebyla idealnym państwem. Mamy masło na głowie wobec mniejścoci narodowych na naszych terenach, mamy masło na głowie wobec naszych sąsiadów, opróć Węger i Niemiec. Dla tych państ bylyśme coś jak nóź w plecach. Oczywiście źe trzeba przypominać historie....ale jak sam widziś, wikipedia niejest dobre źródlo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:15:02 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Tu się zgadzam, w latach 30tych XXwieku byla Czechoslowacjia naprawde malą wyspą demokracji w Środkowej Europie. Niestety, nic nam to niepomoglo podczas Kryzysu Monachijskiego. I wtedy się prubowala ratować za pomocą sojuszu o wspólpracy i rozwoju podpisanym z ZSSR w 1935r. Niestety, pomoc wojskowa z ZSSR byla raczej niemoźliwa z powodu braku wspólnej granicy i pomoć od Rosii byla obiecana pod warunkiem tego, źe Francjia woskowo wzeprze Czechoslowacjie w konfliktu z Niemcami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:21:22 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Fakt, że ČS była w okresie międzywojenym wzorową demokracją - czego nikt mający zielone pojęcie o historii Europy nie zaneguje - nie ma nic do rzeczy z preferencjami polityki zagranicznej wynikającymi z geopolityki. To zupełnie zrozumiałe i nie jest żadnym zarzutem w stosunku do Czechów. Rosja, niezależnie od aktualnego ustroju, zawsze była sojusznikiem Czechów i Słowaków, w opozycji do Niemiec i kiedyś Austrii, w ramach idei panslawistycznej, popularnej także w ČS.
2025-10-15 22:04:57 (8 miesięcy temu)
Verita
 
+3 głosów:3
do vetinari: poczytaj sobie znawco, może dotrze do ciebie.
2025-11-26 23:45:20 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do vetinari: jak to odniesiesz do obecnej sytuacji geopolitycznej. Polska jak najszybciej potrzebuje działającego systemu antydronowego. żebyśmy nie strzelali do zmyłek z Patriotów za ciężkie pieniądze. mając na myśli drony - wabiki. był to atak hybrydowy, na którym Rosja dowiedziała się, że praktycznie nie mamy skutecznej obrony wobec dronów.
2025-10-15 21:55:27 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do nyskadolniak: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem..
2025-10-16 13:56:32 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:01:52 (8 miesięcy temu)
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-16 14:02:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:22:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Dana : Czytałem książki p. Mariusza. Był to zmarnowany czas.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dycjA
2025-10-16 15:35:18 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: Jak to leciało - Gotland. Tytuł książki. Przeczytałem z wielką uwagą. Jak na kogoś kto uważa się za wybitnego znawce - strasznie słaba książka. Zbiór przypadkowo posklejanych felietonów. Sorry. Jako mieszkaniec polsko - czeskiego pogranicza - człowiek zupełnie nie jarzy klimatu. ja tu jakoby jestem miejscowym. nie czuję się Czechem. ale dzisiaj przeglądałem Tesinske Sprawy, czy jakoś tak. w kawiarni Avion odbyło się wręczenie nagród dla najbardziej zasłużonego Cieszyniaka. jak zawsze oczywiście Jaromir Nohavica :) Dwa pozostałe nazwiska nic mi nie mówią.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 13:52:32 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: Zapewne mówisz o Kożdoniu. Jest ogólnie potępiony, ale dobrze łapał ówczesne uwarunkowania. Tzw. Ślązakowcy. czyli, żeby było tak jak dotychczas. Jeśli się nie mylę, ma nagrobek w Czeskim Cieszynie. Polska miała przyznany dość prowizoryczny byt państwowy. A wiadomo, że lepiej łączyć się z silniejszym. Długo tłumaczyć. Chyba nie muszę każdemu tłumaczyć historii II RP. Zamach stanu na Kasztance przeszedł wprost do podręczników terrorystów :) To są anegdoty. A historię wypada znać. Wystarczy, że własnego Państwa. polecam sprawdzić. Prezydent RP był ostatnio w Pradze i wygłosił dosyć mocne przemówienie. Ciekawe dlaczego polski mainstream o tym nie wspomina :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 14:08:43 (7 miesięcy temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
moje rodzinne klimaty, miałem taki widok z okna
2025-10-09 21:44:49 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
tu się ogólnie ustala poziom wody w Młynówce. przychodzi taki pan z korbą i kręci. widzę, że ładnie odnowili.
2025-10-20 22:42:04 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: tu jedynie mówię, że dawny ciek Młynówki został zakończony tam gdzie wpada do Olzy. cała reszta, która wpadała do Bobrówki została nie być.
2025-10-21 15:56:42 (8 miesięcy temu)
stoik
 
będę może dopowiadał ale ta kładka wisi na dawnych szynach cieszyńskiego tramwaju. możecie polemizować :) dlatego w zamierzchłych dość czasach nazwałem ją kładką tramwajową.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-21 16:03:29 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do pan yyloCa z szacunkiem. taka ludowa przyśpiewka z regionu. śpiewa Pani Maria z Istebnej. - Oj miała ja jałówkę na pole ubyła, bo wielkiego Yloca w polu zobaczyła. I tak to czasami bywa. A mówi się że rozmiar nic nie znaczy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 22:43:40 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: sorry że tak zaniedbując FP, dużo bardziej interesuje mnie kwestia przedterminowych wyborów w Polsce . Nie chcąc prowadzić agitacji... Skupiam się na zdjęciach.
2025-10-21 16:25:00 (8 miesięcy temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do stoik: czekam az poprawnie napiszesz mój nick... jeszcze Ci się nie udało luju
2025-10-26 22:58:02 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do ylooC: raczej się nie uda. chyba że spędzisz dużo czasu nad studiowaniem dzieł o historii sztuki. mamy deal ? Yes.... nie rozumiem skąd w Tobie tyle bezinteresownej agresji. nie temat na pok ubliczne forum. nie żebym podbijał swoje zdjęcie. ale gdziekolwiek się nie pojawiasz, czuję się jak w strefie wojny. to jest normalne według Ciebie ? że ja jestem poniekąd zmuszony podzielać Twoje traumy z młodszego wieku ? I wielu innych ludzi ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 23:07:51 (8 miesięcy temu)
ylooC
 
do stoik: poliglota ..... jak odmienisz jeszcze czasownik posiłkowy .... to już wogóle... wymiatasz
2025-10-26 23:13:03 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: ja rozumiem, że polska służba zdrowia cierpi na brak pieniędzy. ja robie co mogę. w dodatku mnie . moja Mama była kierowniczką Studiów Języków Obcych na US a ty tępy idioto będziesz mi tłumaczyć. Uczyła Łowców B i całą masę innych inteligentnych ludzi. Z jakiego grona chyba nie pochodzisz.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 23:15:43 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do ylooC: nie używaj słów, których nie rozumiesz. poliglota. z greki. mnie interesuje dlaczego cokolwiek napiszę to się dziubiesz jak osa do puszki z piwem. ylooC sorry jak Ci to powiedzieć, nie jesteś w moim typie. ja jestem hetero a poza ty, to nie jest portal towarzyski. nie mylmy pojęć. kilka fajnych adresów mogę polecić, ale nie korzystam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 23:25:36 (8 miesięcy temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do stoik: bo piszesz bzdury, komentujesz swoje własne wpisy, dyskutujesz ze sobą.... warcz warcz, nazywaj wszystkich dookoła tępymi idiotami .... no i pochwal się osiągnięciami swojej rodziny.... a wróć... pochwal się swoimi.... bo od doradcy w Wiśle minęło z 30 lat...
2025-10-26 23:26:24 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do ylooC: Twoich szkoda. Przypomniało mi się powiedzenie jednego z amerykańskich Prezydentów. Mało ważne którego. Mogę nie podzielać Twoich poglądów, ale zrobię wszystko, żebyś mógł je głosić. I Poprawka do Konstytucji USA. O wolności słowa etc.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: zapisz
2025-10-27 17:45:59 (8 miesięcy temu)
stoik
 
było poczekać na większy stan wody. jest lepszy efekt. a tak z ciekawostek, Rzeczka Puńcówka zasilała jeszcze kiedyś taki zalew tuż za gospodą, ale to już chyba zarosło chwastami.
2025-10-10 23:25:25 (8 miesięcy temu)
stoik
 
przeryć Rezerwat. żeby chwilami mieć napęd do sieci. dobrze, że ja nie mam tak bogatej wyobraźni. odnośnie elektrowni. to nic nie wnosi do niczego. ekoterroryzm jest passe.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-21 22:57:39 (8 miesięcy temu)
stoik
 
wiecie co , takie kopanie się z Koniem na dłuższą metę jest męczące. zwłaszcza jak koń nie reaguje na komendy.
2025-10-22 13:34:47 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-22 13:04:48 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-22 13:12:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: jak tak patrzę na tą swoją daremną pisaninę. po co ja to piszę. chyba ewidentnie nie mam co robić :)
2025-10-22 20:31:16 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+7 głosów:7
Tak mi się przypomnialo.... W grudniu1992r. tuź przed świętami sme, jeścze mieśkając w Hawierzowie pojechali s Izką zadzwonić do jej rodziców źe Izka jest ok, bo to bylo w tuź przed urodzeniem naszej Martiny. Kolejka byla wtedy aź do Dworca kolejowego w Těšíně-500m. Ludzie nas oczywiście widząc Izke s brzuśkiem puściali przed siebie bez problemów. W momencie, kiedy sme dośli do ego budnyku, jakyś polski celnik do nas podskoczyl. Krzyczal na nas źe mamy stać w kolejce i niemamy wyprzedzać stojących ludzi w kolekce. Kiedy mu powiedzialem źe Izka jest w 9 miesiącu ciąźy i ludzie nas puścily, to powiedzial źe go to nieiteresuje i niewpuścil nas do tego budynku. Ludzie się zaczali odzywać jakym prawem nam zabrania wejścz do tego budynku, źe mamy moralne prawo ich wyprzedzić. Koleś się wkońcu zgodzil i wpuścil nas do odprawy. Ale źebyl idiotą, to odrazu po wejściu wyslal Izkę na kontrole osobistą, czy wogóle jest w ciąźy i mnie teź. Po skończeniu tej procedury czekal u drzwy wyjśczowych s tego budynku i powiedzial źe Izka jaką kobieta w ciąźy moźe wyjścz i ijścz na poczte zadzwonić, i ja mam wrócicz na koniec tej kolejky i ją ostać jako źe niejestem w ciąźy, więc niemam prawo na wyprzedzanie....i się rozpoczelo. Ja sie wkur....rzylem, Izka teź... facet juź trzymal mój paszport źe mi go nieodda i groźil źe mnie moźe zatrzymać na 48godzin. Wkońcu do niego pośla ta pani, która sprawdzala czy jest Izka w ciąźy, zabrala mu mój paszport z ręky, podalami go do ręky i otworzyla nam drzwi wyjśczowe z tego budynku. To byly czasy...
2025-10-23 09:53:58 (8 miesięcy temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do vetinari: Tak myślę Veti że wiem o kogo chodzi. Mały, gruby, może kilka lat starszy od ciebie. Miałem wątpliwą przyjemność być u niego w domu. Dzisiaj akurat przeczytałem że w słynnym Transgranicznym Centrum Informacji jest jakaś wystawa o celnikach i okresie kontroli granicznych. Z racji tego co widziałem u niego w mieszkaniu a co jak się chwalił było "podarunkami" (czyt. łapówkami) to chętnie dodałbym do tej wystawy.
2025-10-23 18:47:01 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+5 głosów:5
do tatranclimber: Wieś co, moźe masz racjie, byl mniejszy odemnie i troche grubasek byl ☺☺☺ Jest to juź paru lat, i teraz Martina, moja córka wlaśnie teź jest w oczekywaniu na małą rozbujnice ☺☺☺ Wzedy sme raz na dwa tygodnie wlaśnie jedzili na Pocte do Cieszyna źe by zadzwonić do rodziców. Ciekanie na połączenie bylo czasami nawed godzine ☺☺☺ Dziśaj, mamy telefony komurkowe s aplikacjiami i jest juź naturalne źe dzwonimy sobie po calym świecie. Ludzie lubią narzekać źe się mamy zle, ale zapominamy wlaśnie jak bylo cokolwiek trudne w tych czasach. Ale te kolejky na granicy, zprawdzanie tego co przenoszymy przez granice, kontroly osobiste...tego mi naprawde niebrakuje.
2025-10-23 19:10:06 (8 miesięcy temu)
do tatranclimber: Bylem z ciekawości popatrzyć na tą wystawe. Opróć ciekawych zbiorów prywatnego kolekcionera jest i filmik. Jak widzialem te ujięcia z początku lat 90tych, te kolejky i tlumy na granicy...Odrazu mi się przypomnialo. Nieskończona kolejka od granicy na gielde, i potem ta sama od gieldy wzdłuź Olzy do drugiego przejścia granicznego. Zazwyczaj drzwi zasuwane i wiklina.
2025-10-25 10:19:46 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+11 głosów:11
Pierwszy dzień Nowego Roku 2026. Pozwole sobie w teń dzień calemu gronu źyczycz na ten rok 2026 oblikatne źycienia jak przyjaznych wlaściciely posesji, i zwlaścza przyjaznych policiantów w raźe najwyszej potrzeby ☺ Duźo nalatanych kilometrów z aparatem, i nie tylko, zawszę piękną pogode, ze slońcem w plecach. Przed obiektywami ciekawe, i zwlaścza nowe obiekty. Źe by nam nieprześkadzaly samochody i wegetacjia. Poprostu tych rzeczy, których potrzbujemy do robienia zdjięć. I jeźeli juź przyjdzie takka chwila, źe przed nami jest ciemno, i zblyźa się burza i wichura, zawsze jest nadzieja źe tam gdzieś, na końcu tej ulewy, jest piękna pogoda. Wszytkym fotopolanom....
ŠŤASTNÝ A POVEDENÝ NOVÝ ROK 2026 ☺☺☺
2026-01-01 12:05:32 (5 miesięcy temu)
Petrus
 
+2 głosów:2
Oba mosty na Szotkówce
2026-01-05 12:55:54 (5 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Obu Panom za pomoc serdecznie dziękuję :)
2026-01-05 18:58:17 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Petrus: Przypisałem już zdjęcie do utworzonych obiektów.
2026-01-05 15:23:35 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Poprawilem przypisanie ☺
2026-01-13 11:53:24 (5 miesięcy temu)
Stenek
 
+3 głosów:3
no nie wierzę własnym oczom! W górze wisi klasyczna oprawa oświetleniowa OB (A-20 Zakłady Wytwórcze Aparatury Oświetleniowej i Teatralnej w Kożuchowie, Mazurskie Zakłady Aparatury Oświetleniowej A-23 Wilkasy koło Giżycka) i to w wersji na przewieszce przez ulicę. Co ciekawe, była ona opuszczana i podnoszona za pomocą mechanizmu tzw windki korbowej. A jak zjeżdżała na dół z tym kablami? Ano BEZ kabli? Jak to? Tak to - oprawa jest zamocowana do 2 składnikowego sprzęgła elektryczno mechanicznego (coś jak wtyczka i gniazdko razem). Gniazdo było mocowane do stalowej linki idącej przez ulicę, czyli do przewieszki, a oprawa do wtyczki, a linka stalowa szła przez środek. Widać te elementy na powiększeniu. To unikatowe zdjęcie - póki co w jedno z niewielu w Cieszynie, gdzie widzę oprawę z tym sprzęgłem
2026-01-16 21:44:48 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
437 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Rzeka Olza na innych zdjęciach
1932
-
1935
1932
-
1935
Rzeka Olza - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet