| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Huta "Pokój"
Obiekty w okolicy
Niedurnego 105
300
m
Ruda Śląska
Niedurnego103
321
m
Ruda Śląska
Brama towarowa
325
m
Ruda Śląska
Niedurnego 101
344
m
Ruda Śląska
Pileckiego 28
359
m
Ruda Śląska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Huta "Pokój"

Zbudowano: 1840
Dawniej: Friedenshütte
2 subskrypcje

Budowę ,,Huty Pokój” rozpoczęto w 1840 roku, została założona przez bytomskich kupców Moryca Friedlandera, Szymona Löwy’ego i Daniela Löwenfelda z Wrocławia. Zakład został uruchomiony pod nazwą ,,Friedenshütte” AG. Na początku huta posiadała jeden wielki piec opalany koksem, obsługiwany przez maszynę parową. Obok znajdowała się kotłownia zasilająca maszynę, warsztaty, odlewnia i zakład przyprawiania rudy. Koks do pieca był produkowany na terenie zakładu w otwartych mielerzach koksowniczych.

W 1851 roku hutę nabył hrabia Andrzej Renard, który postawił drugi wielki piec oraz znacznie rozbudował koksownię. W roku 1858 huta posiadała już 4 wielkie piece o wspólnej hali lejniczej. Piece zarówno co do rozmiarów, jak i pojemności zaliczane były w owym czasie do największych na Górnym Śląsku.

W latach 1879–1881 stare piece zastąpiono nowymi. Na początku XX wieku wybudowano kolejny wielki piec z dmuchawą gazową.

W roku 1912 huta posiadała sześć wielkich pieców o wysokości 23 m. W kolejnych latach wielkość produkcji plasowała hutę na 2 miejscu w Polsce. W 1933 roku wybudowano walcownię blach na zimno według projektu inżyniera Tadeusza Sendzimira z walcarką jego patentu. W 1937 roku huta posiadała 7 wielkich pieców.

Po II wojnie światowej nastąpił dalszy rozwój huty, a wielkości osiąganej produkcji plasowały ,,Hutę Pokój” na pierwszym miejscu w kraju. W roku 1950 dokonano przebudowy pieca ,,C”, następnie pieca ,,D”. W 1963 roku dużym osiągnięciem technicznym była przebudowa wielkiego pieca ,C”. W 1973 roku zatrzymano i zlikwidowano wielki piec ,,B”, w 1984 roku piec ,,C”, a w 1988 kolejny.

Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM, Katowice, styczeń 2012

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345następna
To jest IMHO Huta Pokój, widok na wielkie piece od zachodu.
2011-10-23 13:38:07 (14 lat temu)
Podmiana.
2019-09-03 21:41:16 (6 lat temu)
do Desperado: Tu masz dużo zdjęć z huty
2023-06-30 15:23:01 (2 lata temu)
Wojtek-SRS
 
+1 głosów:1
świetne zdjęcie! wielu z widocznych budynków już nie ma
2014-06-02 22:38:51 (12 lat temu)
"Tu w Kaufhausie na Fryncicie szczewik topi sie w ciaplycie sadza sie maże na łoku tak się kurzy z Huty Pokój"
2014-06-04 23:49:27 (12 lat temu)
4elza
 
Wymiana.
2026-03-17 07:48:05 (3 miesiące temu)
budynek po prawej już nie istnieje, a szkoda, bo ładnie się prezentuje!
2014-09-16 10:41:52 (11 lat temu)
Dana
 
Przypisałam dodatkowo do Niedurnego 54.
2026-06-19 12:36:49 (8 dni temu)
Dana
 
do Wojtek-SRS: Nie istnieje, ale obiekt mu się należy - może ktoś wie, co się w nim mieściło?
2026-06-19 11:51:40 (8 dni temu)
ulec
 
2026-06-19 12:15:02 (8 dni temu)
Dana
 
do ulec: Pouzupełniałam przypisania i znaczniki, dzięki :)
2026-06-19 12:57:36 (8 dni temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Widzę, że mamy już podobiekt "Wnętrza", ale na razie jest tam zupełnie pusto. Może ktoś powybiera i poprzenosi tam odpowiednie zdjęcia. Sama wolałabym tego nie robić, bo moja wiedza o hutach jest b. skromna - nie wiem, co było pod dachem a co pod chmurką.
2022-08-17 19:00:16 (3 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
Zespół prądotwórczy napędzany silnikiem gazowym, gaz zapewne z hutniczej koksowni.
2022-08-18 10:59:05 (3 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do Dana : Podziękowania dla Niew. Ręki :)
2022-08-18 09:13:01 (3 lata temu)
Ewqa100
 
do Dana : :) :) :)
2022-08-18 21:13:36 (3 lata temu)
Dana
 
Na zewnątrz czy wewnątrz? Jak to nazwać?
2022-08-18 09:08:41 (3 lata temu)
do Dana : To jest stalownia.
.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: 12bvbvb
2022-08-18 09:15:31 (3 lata temu)
Dana
 
do Eugeniusz S.: Czyli na zewnątrz?
2022-08-18 09:25:05 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Tak, dokładniej stalownia martenowska.
2022-08-18 10:53:02 (3 lata temu)
do Dana : Raczej nie - widoczne po lewej wlewnice (formy do odlewania wlewków) raczej nie powinny mieć kontaktu z deszczem, lanie ciekłej stali do mokrej wlewnicy kończyć sie może rozpryskiem metalu.
2022-08-18 10:57:13 (3 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Przeniosłam pod dach :)
2022-08-18 12:01:32 (3 lata temu)
reden
 
Jaką role pełnił ten grzyb po prawej?
2022-09-14 09:22:59 (3 lata temu)
do reden: To mini kiosk. W wielu miastach stały takie grzybki. (sporo nad Bałtykiem)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2022-09-14 09:36:38 (3 lata temu)
reden
 
do bonczek_hydroforgroup: Ciasno tam musiało być...
2022-09-16 08:29:57 (3 lata temu)
franek krawczyk
 
+1 głosów:1
Pana kolekcja zdjęć zaskakuje mnie na każdym kroku. Odwiedzam profil co jakiś czas i zawsze jestem pod wrażeniem.
2023-08-08 10:39:16 (2 lata temu)
fantom
 
+2 głosów:2
2024-10-18 16:54:13 (rok temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
koloryzowana wersja zdjęcia Poddębskiego. Ruda Śląska - Huta Pokój
2024-10-18 16:55:36 (rok temu)
To są nagrzewnice dmuchu wielkopiecowego.
2024-10-19 19:29:11 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Eugeniusz S.: Dokładnie tak - nagrzewnice Cowpera (od nazwiska wynalazcy). Edward Alfred Cowper wpadł też na pomysł zastosowania spłonek jako metody sygnalizacji na kolei (użyteczne szczególnie na brytyjskich kolejach w czasie mgły) oraz wynalazł koło ze szprychami z drutu.
2024-10-19 20:29:27 (rok temu)
Ciekaw jestem efektu końcowego.
2026-01-01 15:47:14 (5 miesięcy temu)
Maciej Czarnota
 
+2 głosów:2
Z załączonego linku wynika, że ma tu być "nowoczesne centrum edukacyjno-kulturalne" i platforma widokowa i jakiś dach. To raczej sposób na dostanie dofinansowania, a nie ma co się czarować, rewitalizacja tak dużego obiektu to wydatek. Sugeruje to jednak, że ingenecja będzie duża.
2026-01-02 11:21:57 (5 miesięcy temu)
do Maciej Czarnota: Ja też. Zmienia się tam.
2026-01-01 18:16:08 (5 miesięcy temu)
PiotrW
 
do Maciej Czarnota: Widziałem wizualizację i wzięło mnie przerażenie, jakieś kopuły i podesty. do tego wszystko w bluszczu. Mam nadzieję że to tylko jakaś sirotka zrobiła głupiego promta w AI.
2026-01-01 19:54:54 (5 miesięcy temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do Grzegorz Małyszczuk: Tu masz informacje
2026-01-01 18:18:50 (5 miesięcy temu)
do Eugeniusz S.: Dziękuję. Pozostało cierpliwie czekać i dokumentować zmiany.
2026-01-01 18:22:30 (5 miesięcy temu)
O jest Nowy Bytom a nie Chebzie
2026-06-23 16:18:40 (4 dni temu)
ulec
 
do Eugeniusz S.: Tak, ale przejazd jest tak przypisany. Trzeba by zmienić przypisanie przejazdu do odcinka ul. Niedurnego w Nowym Bytomiu.
2026-06-23 16:34:33 (4 dni temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do ulec: Już jest prawidłowo i zdjęcia też
2026-06-23 20:13:16 (4 dni temu)
Pokaż na mapie
50 Dyskusji (ostatnia 4 dni temu)
Huta Pokój.
Rozbierane kominy.
1890-1900
1896-1899
1850
-
1920
1850
-
1920
1890
-
1910
1900
-
1910
1905
-
1910
1905-1930
1905
-
1930
1905
-
1930
1927
-
1927
2
1920-1939
1920
-
1939
1920
-
1939
Huta "Pokój" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet