| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Huta "Pokój"
Obiekty w okolicy
Niedurnego 105
300
m
Ruda Śląska
Niedurnego103
321
m
Ruda Śląska
Brama towarowa
325
m
Ruda Śląska
Niedurnego 101
344
m
Ruda Śląska
Pileckiego 28
359
m
Ruda Śląska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Huta "Pokój"

Zbudowano: 1840
Dawniej: Friedenshütte
2 subskrypcje

Budowę ,,Huty Pokój” rozpoczęto w 1840 roku, została założona przez bytomskich kupców Moryca Friedlandera, Szymona Löwy’ego i Daniela Löwenfelda z Wrocławia. Zakład został uruchomiony pod nazwą ,,Friedenshütte” AG. Na początku huta posiadała jeden wielki piec opalany koksem, obsługiwany przez maszynę parową. Obok znajdowała się kotłownia zasilająca maszynę, warsztaty, odlewnia i zakład przyprawiania rudy. Koks do pieca był produkowany na terenie zakładu w otwartych mielerzach koksowniczych.

W 1851 roku hutę nabył hrabia Andrzej Renard, który postawił drugi wielki piec oraz znacznie rozbudował koksownię. W roku 1858 huta posiadała już 4 wielkie piece o wspólnej hali lejniczej. Piece zarówno co do rozmiarów, jak i pojemności zaliczane były w owym czasie do największych na Górnym Śląsku.

W latach 1879–1881 stare piece zastąpiono nowymi. Na początku XX wieku wybudowano kolejny wielki piec z dmuchawą gazową.

W roku 1912 huta posiadała sześć wielkich pieców o wysokości 23 m. W kolejnych latach wielkość produkcji plasowała hutę na 2 miejscu w Polsce. W 1933 roku wybudowano walcownię blach na zimno według projektu inżyniera Tadeusza Sendzimira z walcarką jego patentu. W 1937 roku huta posiadała 7 wielkich pieców.

Po II wojnie światowej nastąpił dalszy rozwój huty, a wielkości osiąganej produkcji plasowały ,,Hutę Pokój” na pierwszym miejscu w kraju. W roku 1950 dokonano przebudowy pieca ,,C”, następnie pieca ,,D”. W 1963 roku dużym osiągnięciem technicznym była przebudowa wielkiego pieca ,C”. W 1973 roku zatrzymano i zlikwidowano wielki piec ,,B”, w 1984 roku piec ,,C”, a w 1988 kolejny.

Źródło: WSTĘPNE SPRAWOZDANIE Z INWENTARYZACJI OBIEKTÓW PRZEMYSŁOWYCH
W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM, Katowice, styczeń 2012

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12345następna
Danuta B.
 
+1 głosów:1
Ależ skala tych urządzeń! Ludziki ledwo widać:)
2010-03-21 10:24:55 (16 lat temu)
maniek
 
+1 głosów:1
Te cztery jakby zbiorniki to nagrzewnice Cowpera służące do podgrzewania powietrza zasilającego wielki piec.
2014-03-05 21:14:04 (12 lat temu)
od lewej Szyb Anna, wyzej park przy ul. Pokoju i osiedle, huta, a calkiem na prawo Kaufhaus i osiedle?
2015-10-09 10:00:36 (10 lat temu)
TATO
 
1967 to były piekne foty były trzy piece

2014-07-18 23:00:00 (11 lat temu)
maniek
 
Źle wpisana dzielnica Rudy Śląskiej - powinien być Nowy Bytom a nie Chebzie.
2014-08-14 19:29:59 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
do maniek: Dzięki, poprawione.
2014-08-14 19:31:21 (11 lat temu)
esski
 
2015-08-17 04:22:13 (10 lat temu)
Hellrid
 
To która to jest huta w końcu w Rudzie czy Chorzowie
2016-01-21 13:07:09 (10 lat temu)
do Hellrid: Prawdopodobnie Huta Pokój tu masz zdjęcie tego samego autora
2016-01-21 13:42:25 (10 lat temu)
WW
 
Świetnie! Wydawało się, że to kolejny piękny budynek skazany na zniszczenie.
2015-10-05 07:06:05 (10 lat temu)
To jest wydział stalowni.
2015-10-13 19:31:49 (10 lat temu)
do Eugeniusz S.: Być może podpis jest zły a brzmi : "elektryczny piec w Hucie Pokój".
2015-10-13 19:34:40 (10 lat temu)
do Desperado: Wieki piec wytapia surówkę z rudy, a stalownia wytapia stal z surówki i złomu stalowego w piecach elektrycznych. Na zdjęciu widać stalownie,
2015-10-13 19:42:47 (10 lat temu)
do Eugeniusz S.: No i teraz zapamiętam :) Dziękuję za lekcję :)
2015-10-13 19:53:46 (10 lat temu)
do Eugeniusz S.: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2015-10-13 19:53:49 (10 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
To jest huta Pokój w Nowym Bytomiu (obecnie Ruda Śląska). Dla porównania:

Budynek po lewej widoczny jest na tamtej kartce po prawej od drugiej (zachodniej) strony. Do dziś zachował się budynek widoczny po prawej (obecnie ul. Hutnicza 4)
2016-04-03 00:34:46 (10 lat temu)
augiasz
 
Ładnie kopci zakładowa lokomotywa
2017-08-20 20:44:08 (8 lat temu)
do augiasz: Tylko przejazd kolejowy został w tym samym miejscu.
2017-08-20 23:16:30 (8 lat temu)
Pokaż na mapie
50 Dyskusji (ostatnia 8 lat temu)
Huta Pokój.
Rozbierane kominy.
1890-1900
1896-1899
1850
-
1920
1850
-
1920
1890
-
1910
1900
-
1910
1905
-
1910
1905-1930
1905
-
1930
1905
-
1930
1927
-
1927
2
1920-1939
1920
-
1939
1920
-
1939
Huta "Pokój" - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet