| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (19)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Obiekt tematyczny tymczasowo zbierający zdjęcia taboru tramwajowego, którego typ nie został określony lub choćby wyodrębniony w samodzielnym podobiekcie.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123następna
Tramwaj międzypaństwowy? :)
2008-12-09 15:17:16 (17 lat temu)
do Neo[EZN]: Nie do końca miedzypaństwowy - z tego co wiem to była przesiadka na granicy, ale było tez inne cudo - tramwaj z Chorzowa do Piekar tranzytem przez Bytom - na terenie Niemiec nie było dozwolone wsiadanie i wysiadanie.
Dla równowagi tramwaj z Bytomia do Zabrza przejeżdżał tranzytem przez Rudzka Kuźnicę lezaca w granicach Polski - oba te tranzytowe przypadki nie dotrwały do 1939 - Niemcy wybudowali po swej stronie granicy obejscie Rudzkiej Kuźnicy a tramwaj do Piekar przestał kursować.
2008-12-09 15:47:42 (17 lat temu)
piotram
 
Zdjęcie musi pochodzić z czasów wojny, gdyż: a) jest to wagon z Koszalina - sprowadzony ok. 1940, b) nazwa na wagonie "Schlesische Kleinbahn" sugeruje, ze przewoźnik jest pod zarzadem niemieckim, c)kierunki Katowice i Bytom są po niemiecku.
2008-12-28 17:16:39 (17 lat temu)
pawulon
 
do piotram: Kierunek Bytom się zgadza ale drugi to Konigshutte czyli Chorzów.
2008-12-28 17:50:47 (17 lat temu)
piotram
 
do pawulon: Dokładnie, tak to jest jak się myśli o kilku rzeczach naraz :)
2008-12-28 18:02:44 (17 lat temu)
To zdjęcie prawie od 5 lat tkwi w nieprawdzie...
2013-05-12 22:27:00 (13 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do mirekjot: To gdzie to jest?
2013-05-12 22:39:43 (13 lat temu)
do Eugeniusz S.: Bardziej myślałem kiedy, niż gdzie :) Datowanie totalnie mija się z prawda. To wagon ze zlikwidowanej w 1937 normalnotorowej sieci koszalińskiej. W 1935, jak stoi napisane pod zdjęciem to on jeszcze brykał po Koszalinie.
2013-05-12 23:08:22 (13 lat temu)
do mirekjot: Wszystkie koszalińskie wagony trafiły na Śląsk?
2013-05-12 23:27:25 (13 lat temu)
Zdaje się, że akurat ten wóz pochodził z podmiejskiej, "plażowej" linii tramwajowej z Koszalina do Mielna, którą zamknięto jako ostatnią, pod koniec 1938 roku, a więc rok później niż nastąpiła likwidacja sieci miejskiej. Zatem wóz najwcześniej mógł trafić na Śląsk dopiero "za Niemca", po 1 września 1939.
2013-05-12 23:30:05 (13 lat temu)
Czy wszystkie? Nie wiem. Na pewno 4 takie jak ten tutaj (czyli czteroosiowe Wismary), bo one obsługiwały linię do Mielna. Musiałbym poszukać lepszych źródeł.
2013-05-12 23:36:22 (13 lat temu)
Na szybko mogę powiedzieć, że po likwidacji tramwajów w Koszalinie wozy po prostu sprzedano - na Slask trafiły 4 takie czteroosiowe, motorowe Wismary, czyli wszystkie, jakie mieli w Koszalinie i do kompletu 4 czteroosiowe doczepy tez typu Wismar. Resztę wozów koszalińskich rozparcelowano między inne miasta niemieckie, a te które nie znalazły nabywcy, poszły na złom.
2013-05-13 00:18:59 (13 lat temu)
Poszperałem jeszcze i jeżeli dobrze rozumiem - w 1941 roku linia 6 na trasie Bytom - Katowice była obsługiwana przez dwóch przewoźników i była przez nich podzielona na dwie relacje Bytom-Chorzów i Chorzów-Katowice. Punktem stycznym był przystanek w Chorzowie przy hali targowej. jednak nie jestem w stanie powiedzieć, czy jest to foto z tego właśnie roku i czy jest to okolica hali targowej.
2013-05-13 00:36:30 (13 lat temu)
W zasadzie to nie do końca dobrze to zrozumiałem :) W roku 1940 podjęto prace przy przekuwaniu linii od granicy, (która nota bene granica być przestała) w kierunku Katowic, zatem w miarę postępu prac punkty przesiadkowe przesuwały się i w 1941 roku takim punktem była okolica Hali Targowej w Chorzowie, do której doprowadzono już tor normalny. Dalej w stronę Katowic kursowały wagony wąskotorowe. Foto pochodzi najprawdopodobniej z zimy 1939/40 (na to wskazuje dobry stan malowania wagonu) lub z okresu późniejszego, ale do czasu, gdy koniec toru normalnego pozostawał w granicach Chorzowa.
2013-05-15 10:25:37 (13 lat temu)
Podmiana
2025-01-28 18:37:10 (rok temu)
reden
 
Dworzec został oddany do użytku w 1913r.
2025-01-05 19:01:21 (rok temu)
Gunar
 
+1 głosów:1
Widoczny początek ul. Obrońców Westerplatte, dlatego przypisał bym to zdjęcie tylko do samej ulicy.
2013-08-05 10:44:40 (12 lat temu)
Dana
 
Podmiana. Czy mógłby ktoś trochę pomajstrować przy datowaniu?
2021-01-26 18:41:31 (5 lat temu)
Pasowałoby 1918-1922 - okres przejściowy i dlatego napis dwujęzyczny.
2021-01-26 19:53:04 (5 lat temu)
do Dana : Zrobione
2021-01-26 20:18:44 (5 lat temu)
Myślę, że mało prawdopodobnym jest aby w 1900 roku pocztówki opisane były w j.polskim.
2021-01-26 21:24:24 (5 lat temu)
Dana
 
do ritterswalder: Poprawiłam datowanie.
2023-01-15 20:43:12 (3 lata temu)
tadeo
 
Czy jest gdzieś w necie mapka trasy T 34?
2017-08-17 15:57:39 (8 lat temu)
matomi
 
+1 głosów:1
do tadeo: Zobacz sobie plan Bytomia zamieszczony na tej stronie z roku 1977
2023-01-29 22:46:32 (3 lata temu)
To jest Katowicka 128 (willa) i kolejne numery. Kościół ewangelicki jest daleko od tego miejsca.
2018-01-07 15:46:36 (8 lat temu)
Dana
 
do ritterswalder: Bez rycerskiej pomocy marny mój los ;) Dzięki!
2018-01-07 16:09:43 (8 lat temu)
do Dana : Widoczna jest wieża wodna która dostarczała wodę do Łagiewnik.
2018-01-07 17:40:34 (8 lat temu)
Dana
 
do Eugeniusz S.: Opis uzupełniłam :)
2018-01-07 18:19:13 (8 lat temu)
Trzeba dopisać do całej Katowickiej a nie tylko do jednego domu.
2021-06-02 10:13:49 (5 lat temu)
Dana
 
do ritterswalder: Porobione, dzięki:)
2021-06-02 10:22:46 (5 lat temu)
piotram
 
+2 głosów:2
1960 to grubo przesadzone ;) Tramwaje wąskotorowe jeździły teoretycznie do ok. 1950, ale tu będzie max. 1942 (chyba wtedy ostatecznie główne linie przekuto na normalnotorwe).
2020-09-08 14:10:14 (5 lat temu)
do piotram: Dzięki, obniżyłem.
2020-09-08 16:39:02 (5 lat temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
To rok 1939 - czteroosiowa doczepa letnia Herbrand, nr 26, na ul. Zamkowej w Katowicach.
2020-09-08 17:02:43 (5 lat temu)
do mirekjot: Uzupełnione, dziękuję.
2020-09-08 17:27:22 (5 lat temu)
A w tle chyba ówczesny dworzec autobusowy oraz fragment hali targowej.
2020-09-08 17:33:11 (5 lat temu)
do ritterswalder: Tak, w tle dworzec Ślaskich Linii Autobusowych.
2020-09-08 17:41:17 (5 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
Przypisanie złe - to nie Zamkowa w Janowie, to Al. Korfantego.
2024-02-19 14:48:52 (2 lata temu)
chrzan233
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Przeniosłem do alei Korfantego.
2024-02-19 15:10:42 (2 lata temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Ulica Bytomska, po lewej obecny Miejski Dom Kultury.
2021-01-21 08:46:22 (5 lat temu)
Podmiana
2022-08-17 12:28:55 (3 lata temu)
Bardzo przycięta ta pocztówka.
2021-12-01 08:07:17 (4 lata temu)
Spy007
 
+1 głosów:1
Zdjęcie jest bezcenne- jedyne znane mi ujęcie tramwajów Linke-Hofmann T25 przekazanych na Śląsk w ilości prawdopodobnie 6 sztuk razem z doczepami B 10 w 1943 roku. Nie mam natomiast pomysłu co do drugiego tramwaju- być może były bytomski? Na słupie z kolei widać dość ciekawy sposób znakowania przystanków - przetłumaczone niemieckie Haltestelle (tak samo robiono w Łodzi). Samo zdjęcie powinno natomiast zostać wyjęte z działu o enkach.
2022-09-09 18:59:19 (3 lata temu)
Dana
 
+3 głosów:3
„Gambrinus-Halle“, lokal z długą tradycją. W Gazecie Górnośląskiej wydanej w Bytomiu 17.02.1883 roku znajdujemy ogłoszenie: "Moja restauracya („Gambrinus-Halle“) opatrzona jest zawsze w dobre napoje i przekąski. Dobry biliard stoi do usług. Z chęcią przyjmuję stołowników, którzy mogą dostać każdodziennie obiady począwszy już od 5 talarów miesięcznie. Rzetelna i skora obsługa. Ignacy Kalitta, restaurator. Bytom. Ul. kolei żelaznej."
2023-10-20 10:24:11 (2 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Przypisałam dodatkowo do "Tramwaje w Bytomiu". Autor zdjęcia dobrze wpisany? Jakie źródło? Czy rozmiar skanu nie jest trochę za duży?
2023-10-20 10:32:03 (2 lata temu)
Ghost70
 
do Dana : Dokładnie: ul. dworca kolei żelaznej - (kamienicę przy ul. Dworcowej 38 wyburzono pod budowę kładki dla pieszych)
2023-11-21 07:54:31 (2 lata temu)
Dana
 
do Ghost70: W komentarzu zacytowałam dokładną treść ogłoszenia, ale dobrze wiedzieć, jaka była pełna nazwa ulicy.
2023-11-21 08:45:52 (2 lata temu)
2023-11-21 10:28:06 (2 lata temu)
23 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Tramwaj na przejściu granicznym na ul. Chorzowskiej
Rynek w Katowicach. * Otwarte doczepy [B 10] po przekazaniu z Wrocławia do Katowic
1890-1902
1890
-
1904
1890
-
1904
1900
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1910
1905
-
1911
1905
-
1911
1909
-
1920
1910
-
1922
1913
-
1922
Inne typy tramwajów na innych zdjęciach
1898
-
1904
1898
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1910
1905
-
1910
4
1907-1912
2
1900-1920
1900
-
1920
1900
-
1920
1910
-
1920
1910
-
1924
1910
-
1924
1920
-
1940
1920
-
1940
1925
-
1941
1941
-
1950
1942
-
1950
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet