| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (7)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Mapy i plany - zachodniopomorskie

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
WW
 
+6 głosów:7
Z góry przepraszam Julo, ale chciałbym poddać to zdjęcie pod dyskusję - jego sensowność budzi moje wątpliwości. Jest to mapa na tyle niedokładna, że nic nie wnosi do wiedzy nt. poszczególnych miejscowości, po drugie należałoby ją w zasadzie przypisać do wszystkich wsi, które są na niej zaznaczone, po trzecie zaś należałoby również konsekwentnie wrzucać na FP wszystkie mapy Polski i jej fragmentów, które kiedykolwiek się pojawiły. Osobiście uważam, że nie o to chodzi na naszej stronie i postuluję usunięcie mapy, bądź przynajmniej odpisanie jej od Piły i Wałcza.
2011-06-27 15:12:05 (15 lat temu)
† Yanek
 
0 głosów:4
Trudno się w wielu punktach nie zgodzić z przedmówcą a od siebie dodam tylko jedno, cóż ma oznaczać w opisie tzw. Prusy Zachodnie ???!!!. Nie jestem miłośnikiem Prus, prusactwa i wszystkiego co sie tego tyczy ale trzeba oddać prawdzie jedno, TO BYŁY PRUSY ZACHODNIE w odróżnieniu od Prus właściwych, ze stolicą w Królewcu. Jak idiotycznie by brzmiały nazwy niektórych instytucji np. z Gdańska rodem gdyby używać tego sformułowania -." tak zwane Zachodniopruskie Towarzystwo Ubezpieczeń od Ognia".
2011-06-27 19:47:58 (15 lat temu)
Julo
 
+3 głosów:3
Ja się nie czuję urażony! Skan mapy zamieściłem nie ze względu na taką czy inną jej niedokładność, tylko po to, by zilustrować niemieckie nazewnictwo tego rejonu, także po to, by pomóc URATOWAĆ historię. Myślenie negatywne ("prusactwo") powinno moim zdaniem odejść wraz z PRL i ustąpić myśleniu historycznemu. Każdy naród (niemiecki również) miał i ma nadal swoje własne nazewnictwo i udawanie, że go nie było, albo próbowanie udowadniania, że jakieś nazwy są gorsze ("idiotyczne") od innych nie jest budujące i przypomina myślenie jedynie słuszne, z "najmojszego punktu widzenia".

Z tych przyczyn uważam, że warto tę mapkę zachować.

PS. Bezpośrednią przesłanką zamieszczenia przeze mnie tego akurat fragmentu mapki jest miejscowość Zakrzewo (w tej dokładnie pisowni, przez polskie R-Z!), jeden z najsilniejszych ośrodków polskości w Krajnie (czyli Ziemi Krajeńskiej). Znajduje się ona w prawej górnej ćwiartce mapy (na pn.-wsch. od Flatow, czyli Złotowa)
2012-01-14 21:51:32 (14 lat temu)
Julo
 
+2 głosów:2
do WW: PS 2. "Powód: Brak źródła " dla mapy mającej ponad sto lat jest - delikatnie mówiąc - mało racjonalny. Lepiej było napisać wprost: 'Pretekst: Brak źródła"...
2012-01-14 21:54:39 (14 lat temu)
do † Yanek: Ponadto, skoro jest tyle przypisań regionalnych to przecież Chojnice to region Pomorza a Żnin, Szubin czy Nakło to Kujawy. I na tym zakończę ...
2011-06-27 19:55:18 (15 lat temu)
† Festung
 
+3 głosów:3
do † Yanek: Wiesz Yanek, jakoś nie pasuje mi to Twoje określenie "prusactwo". Brzmi podobnie, jak w ustach Niemca czy Rosjanina: 'polactwo".
2012-01-14 23:37:45 (14 lat temu)
WW
 
+2 głosów:3
do Julo: No ale przecież nie będziemy dawać mapy tylko dlatego, że gdzieś tam występuje Zakrzewo, bo nic to specjalnie do sprawy nie wnosi. Mapę można ewentualnie przypisać do jakiegoś regionu, ale przecież nie do poszczególnych miejscowości.
2012-01-14 22:28:06 (14 lat temu)
Kavikvs
 
+2 głosów:3
do Julo: Mało racjonalne mogą być głodne kawałki o mapie stuletniej. Znajdź sam jakiś pretekst, albo najlepiej prawdziwe źródło.
2012-01-14 22:40:52 (14 lat temu)
Julo
 
do WW: Ależ oczywiście, że ten powód może zostać uznany za niewsystarczający. Wszystko to jest rezultatem porzuconej przeze mnie koncepcji - wiosną chciałem napisać mały tekst do fotopolski na temat szkolnictwa polskiego w okresie międzywojennej i ta mapa miała być jedną z ilustracji - obok kilku innych zdjęć, np. albo


W końcu tekstu nie napisałem, ale mapkę zostawiłem.
2012-01-14 22:35:40 (14 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
do Kavikvs: Jeśli mapa ma ponad sto lat to wystarczy. Źródła nie trzeba by nawet szukać, bo prawo w tej materii jest dość jasne. Ale na twoje osobiste życzenie, jeśli już koniecznie MUSISZ to wiedzieć, to założyłem specjalnie osobne źródło w fotopolsce: Bibliothek allgemeinen und praktischen Wissens für Militäranwärter Band I, 1905 / Deutsches Verlaghaus Bong & Co Berlin * Leipzig * Wien * Stuttgart. Dodatkowa pozycja w spisie, żeby było trudniej szukać innych.
2012-01-14 22:55:46 (14 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Kavikvs: Skany są z prawnego punktu widzenia traktowane jako praca rzemieślnicza, która sama w sobie NIE PODLEGA prawom autorskim - prawom autorskim może podlegać to co jest przedmiotem tej pracy rzemieślniczej a w przypadku takiej mapy prawa autorskie już dawno wygasły.

Zacytuję słowa prof. Janusza Barta "Zdjęcia utworów dwuwymiarowych: znaczka czy obrazu nie są utworem w rozumieniu prawa autorskiego. Bo są tylko wynikiem pracy rzemieślniczej, mającej za zadanie oddać wiernie fotografowany przedmiot. W związku ze znaczkiem pojawia się nadto pytanie, czy jest on materiałem urzędowym, a materiały urzędowe są wyłączone spod przepisów prawa autorskiego.
W przypadku fotografii obrazu nie ma wątpliwości, że konieczna jest zgoda uprawnionego (podmiotu prawa autorskiego) na jego zwielokrotnienie (w tym też fotografię) oraz na jego udostępnienie w internecie, chyba że wygasły autorskie prawa majątkowe."

Czyli jeśli iksiński mówi że jesteśmy złodziejami bo wzięliśmy skan jego pocztówki to pisze nieprawdę bo jego skan to praca rzemieślnicza a nie praca podlegająca prawu autorskiemu. Takie dyskusje przypominają mi trochę pyskówki z właścicielami domów, którzy krzyczą kiedy robi się zdjęcie ich domów - oni mają własne prawo i nie interesuje ich to jakie obowiązuje prawo w tym kraju.
2012-01-15 19:03:57 (14 lat temu)
† Festung
 
+6 głosów:6
do Julo: Porządek musi być, stąd zgadzam się z Kavikvsem. Skończmy, czas wielki, ze źródłami:" internet", "znalezione w sieci". "inne" i tym podobnymi eufemizmami sprzed króla ćwieczka. Genug.
2012-01-14 23:09:21 (14 lat temu)
Kavikvs
 
+4 głosów:4
do Julo: Ja nic nie muszę, za to Ty powinieneś wpisać źródło. Po dziesięciu postach pałowania okazało się, że jednak można.
2012-01-14 23:11:56 (14 lat temu)
Julo
 
+1 głosów:1
do Kavikvs: Kogoś, kto jak ja, na codzień ćwiczy w Wikipedii, o konieczności dbania o prawo autorskie uczyć nie trzeba. Ale czym innym jest DBAŁOŚĆ O PRAWO, a czym innym absurdalne i bzdurne domaganie się dowodu na to, że coś takiego jak ponadstuletnia mapa jest w domenie publicznej. Bo to, że jest wynika samo z siebie. W naszym portalu jest niestety bardzo niewygodny dostęp do tzw. "innych źródeł" i moim zdanie zani nie zostanie to jakoś przez autora strony przeorganizowane - tworzenie nowych bytów w imię bliżej nieokreślonego "porządku" jest zbędne i wręcz szkodliwe, bo zwiększa zamieszanie na liście źródeł, których - jak łatwo sprawdzić - samych tylko tzw. "prywatnych" jest ponad trzysta, a tzw. "innych" - chyba sporo ponad tysiąc trzysta (ile dokładnie - nie wiem, bo ich lista uporządkowana jest wg bliżej nieokreślonego kryterium), w dodatku na obu listach są pozycje powtarzające się. Dlatego w przypadkach takich jak ten - absolutnie oczywistych - nie zamierzam ulegać poglądom Kavikusa i Festunga.
2012-01-15 18:24:29 (14 lat temu)
† Yanek
 
0 głosów:4
do † Festung: Słowo prusactwo, dotyczyło innego zdjęcia zamieszczonego przez Julo a tu sie po prostu przeniosło. Tak czy inaczej mam w tej materii bardzo wyrobiony, osobisty pogląd i nawet 100 minusów niczego tu nie zmieni, szczególnie w odniesieniu do rejonu w którym mieszkam.
2012-01-15 07:50:44 (14 lat temu)
WW
 
+3 głosów:3
do † Yanek: Ale na czym ten pogląd polega dokładnie?
2012-01-15 12:07:33 (14 lat temu)
Julo
 
+2 głosów:2
do † Yanek: Jakiego innego zdjęcia zamieszczonego przeze mnie dotyczyć miało słowo "prusactwo" i jakim cudem "po prostu się przeniosło" do twojej wypowiedzi w dyskusji na temat tej mapy?
2012-01-15 18:27:44 (14 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do Julo: Odnoszę wrażenie, że określenie użyte przez Yanka w drugim z kolei komentarzu pod tą mapą jest tu od początku, a dyskusja nie była przenoszona.
2012-01-15 18:39:48 (14 lat temu)
Mapa dla Jurka Pogodno.
2011-08-21 20:40:19 (14 lat temu)
Ten odcinek zdążyli zbudować chociaż częściowo jeden pas.
2016-10-18 19:35:52 (9 lat temu)
do Eugeniusz S.: :)
2011-08-22 12:50:29 (14 lat temu)
Jak ładnie zaznaczona "berlinka".
2014-12-06 15:39:18 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Byłby fajny most na jez. Wielimie.
2014-12-06 16:46:49 (11 lat temu)
labeo7
 
Może ktoś pomoże w zawężeniu datowania :)
2017-03-10 23:32:41 (9 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do labeo7: Na pewno po 1890, bo istnieje już linia kolejowa do Pucka wtedy zbudowana.
2017-03-11 00:45:01 (9 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do labeo7: Pokusiłem się jeszcze o trochę poszukiwań i znalazłem widoczną już na tej mapie linię Chojnice - Lipusz podobno otwartą w 1902 r. ( ), jednocześnie zaznaczoną tu na biało (w budowie) linię Bobolice - Polanów otwarto w 1903 r., a zaznaczoną na czarno linię Człuchów - Słosinka k. Miastka w 1902 r. Stąd datowanie wypadałoby na 1903-1904.
2017-03-11 19:10:41 (9 lat temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Mam jeszcze bardziej zawężającą datowanie informację na temat Pucka: data 1890 chyba jest błędnie podana (źródło "Świat Kolei"), bardziej prawdopodobne są dane z , gdzie jest mowa o roku 1898 oraz o linii z Pucka do Krokowej uruchomionej w 1903 r., której tutaj jeszcze nie uwidoczniono. Czyli, uwzględniając naturalne opóźnienie w aktualizacji mapy, można przyjąć zakres lat 1899-1904. Chyba, że ktoś wymyśli coś innego :)
2017-03-11 18:41:02 (9 lat temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Dzięki za wszystkie spostrzeżenia, już w zasadzie dokładniej nie musi być ;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2017-03-11 19:25:45 (9 lat temu)
Po ostatniej reformie administracyjnej z 1999 roku posłowie z regionu Koszalińskiego byli w szoku (m.in. Śp. Andrzej Lepper) że Koszalin został tak wyrolowany przez posłów AWS i nie został stolicą województwa, był nią jak było 17 województw, w czasach niemieckich też był stolicą regionu "Rejencji Koszalińskiej" (Riegierungbezirk Koslin) , ob. Zachodniopomorskie jest tworem na wyrost, ale trudno to będzie zmienić.
2018-03-17 13:24:50 (8 lat temu)
Wg linii kolejowych datacja na lata 80-te XIX wieku.
2018-03-17 13:57:37 (8 lat temu)
Linia do Barlinka już jest (zbudowana 1883) a w Kaliszu Pomorskim nie ma kolei (dotarła tam w 1888 r.).
2018-03-17 15:29:09 (8 lat temu)
fantom
 
do ritterswalder: Może to planowane albo budowane linie kolejowe.
Twórcą tej mapy był geograf i kartograf francuski Victor Adolphe Malte-Brun (1816-1889)
i pochodzi ona podobno z „Zarysu geografii świata” - nowej edycji dzieła jego ojca wydanej w latach 1851-55.
Osoba udostępniająca mapę i te informacje w necie podaje datę wydania 1853 - co wcale nie oznacza że musi mieć rację.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2018-03-17 14:15:09 (8 lat temu)
fantom
 
do ritterswalder: Wobec powyższego odmładzamy mapę o trzy dekady.
2018-03-17 15:47:10 (8 lat temu)
5 Dyskusji (ostatnia 8 lat temu)
Niemiecka mapka Pomorza z kieszonkowego atlasu (Taschen Atlas)
Mapa samochodowa z 1939 roku z planowaną autostradą Berlin - Szczecin.
1552
-
1618
1552
-
1635
1632
-
1660
1641
-
1856
1690
-
1856
1883
-
1904
1883
-
1905
1905
-
1915
1907
-
1926
1920
-
1926
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet