| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Ulica Podwale
2010

2010 - Remont torowiska tramwajowego na ulicy Podwale

2012

2012 - Przebudowa Podwala

2016

2016 - Remont Podwala

2019

2019 - Remont torowiska tramwajowego

2019
2020

2019-2020 - Przebudowa Podwala przy placu Orląt Lwowskich

2019
2020

2019-2020 – Budowa dróg rowerowych na Podwalu, Dworcowej i Krasińsk...

2022

2022 - Remont torowiska tramwajowego na Podwalu

2025

2025 - Remont torowiska tramwajowego

2919

2019 - Budowa łuku tramwajowego Sądowa – Podwale

OBIEKTY - Ulica Podwale
1
2
2
4
3
3
4
5
6
7
8
9
9
11
12
13
13
14
14
16
17
18
19
19a
20
21
21a
Więcej (47)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica Podwale

Dawniej: Nikolai -, Schweidnitzer -, Ohlauer - Stadtgraben
Bieg obecnej ul. Podwale wyznaczył przebieg murów miejskich i znajdującej się przy nich zewnetrznej fosy miejskiej. Niezabudowana droga nabrała miejskiego charakteru dopiero po wyburzeniu fortyfikacji w 1807 r. Po rozparcelowaniu w 1813 r. na 26 działek nowa ulica otrzymała nazwę Am Stadtgraben (Przy Fosie Miejskiej). Istnienie dużych parcel, które w następnych latach dzielono na mniejsze, pociągało za sobą ciągłe zmiany numeracji. Aby usprawnić te działania w 1847 r. zdecydowano się na podzielenie ulicy na trzy odcinki i nadanie im osobnych nazw (wywodzących się od przedmieść, przez które przechodziły):

- odcinek od ul. Sikorskiego do pl. Orląt Lwowskich nazwano Nikolai Stadtgraben (Podwale Mikołajskie);
- od pl. Orląt Lwowskich do ul. Dworcowej - Schweidnitzer
więcej
XIX wiek
dodano: 2005-06-21, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...4041następna
Jazzek
 
+2 głosów:2
Najwcześniej 1972, bo popierają uchwały VI zjazdu. Dopisałem do pochodów, przedatowałem inne z tej serii..
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-17 16:59:35 (7 miesięcy temu)
karku
 
+1 głosów:1
Z tym zdjęciem jest coś nie tak... jeżeli to widok ze skrzyżowania Podwala z Krupniczą/Sądową (w kierunku na płn.zach.) to co tam robi wieża sądu?
(bo to chyba nie jest widok na obecny gmach sądu przy Podwalu ilość okien się nie zgadza)...
2025-12-19 21:52:14 (6 miesięcy temu)
do karku: Zdjęcie odwrócone? Przed 1910 okna wyglądały podobnie
2025-12-20 18:25:39 (6 miesięcy temu)
do Dürgoy Marcin : Albo odwrócone albo budynek sądu doklejony.
2025-12-20 20:52:32 (6 miesięcy temu)
Podwale.
2015-09-23 19:37:11 (10 lat temu)
Jazzek
 
Środkowy portret to na 90% Georgij Malenkow, jedyne lata, kiedy był powód go nieść, to 1953-54. A tego na przedzie nie kojarzę zupełnie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-20 10:35:49 (7 miesięcy temu)
do Cristoforo: O! Dziękuję Cristoforo.
2015-09-23 19:51:23 (10 lat temu)
esski
 
do Cristoforo: Podwale... ale w którym miejscu?"......Ta pozostawiona szyna w jezdni
2015-09-23 22:17:29 (10 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do esski : Przyglądałem się i to raczej nie jest szyna tylko ślad po kole samochodu które przetoczyło się przez kałużę?
2015-09-23 22:22:36 (10 lat temu)
esski
 
do Neo[EZN]: No to ja stawiam na odcinek pomiędzy PeDeTem a Skargi/Kołłątaja. Kto da więcej?
2015-09-23 23:28:06 (10 lat temu)
do esski : Ja stawiam na to miejsce zwróc uwagę na odległość jezdni od fosy - przy PDT i Kołłątaja jest zdecydowanie bardziej wąsko...
2015-09-23 23:57:00 (10 lat temu)
esski
 
do Neo[EZN]: Na zakręcie koryto fosy jest szersze. Jeśli jezdnia Podwala jest dalej nieruszana to można zidentyfikować ta łatę w jezdni.
2015-09-24 00:08:38 (10 lat temu)
do Jazzek: To Bierut przecież - któż by inny? :)
2025-11-20 19:48:59 (7 miesięcy temu)
Jazzek
 
do nyskadolniak: Ale popatrz tu: - to nie jest dobrze nam znany Bolek. Choć formalnie powinni go tam nieść. W grę być może wchodzi jakieś pofałdowanie papieru, które Bierutowi wykrzywiło facjatę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-21 09:16:52 (7 miesięcy temu)
Tajemniczy Wrocław
 
+1 głosów:1
Mam oryginał albumu, jest to sentymentalna podróż dwójki Niemców z RFN.

Opis zdjęcia:
"Fosa miejska między Liebigshöhe [Bastion Sakwowy, właśc. Liebichshöhe] a Klosterstraße [ul. Traugutta]. Po przeciwnej stronie widać dawny budynek kierownictwa regionalnego Hitlerjugend. Obecnie mieści się w nim konsulat NRD. Fosa miejska jest zamulona, zapewne dopuszczono do zniszczenia śluz. Przypomina się nam wiele karpi, które poławiano tu co roku."
2026-06-23 15:00:50 (4 dni temu)
Dürgoy Marcin
 
+3 głosów:3
Co najmniej kilka miesięcy fosa była bez wody, a Podwale było zabłocone. Ursusy z przyczepami wywoziły błoto. Ciekawe rzeczy w tych osadach znajdowano.
2026-06-23 21:30:19 (4 dni temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do Tajemniczy Wrocław: Dopisałem do fosy chociaż wody nie widać.
2026-06-23 17:44:53 (4 dni temu)
do labeo7: Ciekawy widok - fosa bez wody. Ciekawe czy tymczasowo czy tak wyglądała przez kilkanaście lat?
2026-06-23 21:24:56 (4 dni temu)
mamik
 
+2 głosów:2
do Dürgoy Marcin : Tak, było coś takiego. Pamietam historię opisywaną w gazetach, że osobnik pracujący przy oczyszczaniu fosy znalazł pistolet i uzył go później w celach przestępczych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2026-06-24 08:17:24 (4 dni temu)
Woj11
 
A tłum się rozszedł i... Tereska wózek
2025-08-30 18:17:05 (9 miesięcy temu)
Do słupa przyczepiony sygnalizator przełożenia zwrotnicy? Taki jak tu -
2025-08-30 20:16:58 (9 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+2 głosów:2
Tak się zastanawiam, dlaczego notką oznacza się obiekt, który jest nieostry?
Tylko dlatego, że tam jest?
2025-12-17 15:38:41 (6 miesięcy temu)
do Wacław Grabkowski: No, racjia..pierwotnie mialem przygotowane inne zdjięcie z szerszym kadrem, ale to powyźej mi się podobalo więcej, i znacznike jakoś automaticznie dodalem ☺
2025-12-17 16:33:43 (6 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
do vetinari: OK. Ale nie wytłumaczyłeś się ze słabości albo umiejętności ustawiania ostrości w swoim Canonie.
Ale mniejsza z tym.
Taka ciekawostka. Pomnik Chrobrego, to dla charakternych facetów z prowincji, którzy nie mają roboty i chcą Polski bez ubeków i ormowców, to taki obraz

Właśnie tam wtedy przyszli ludzie bez pracy.
2025-12-17 17:15:38 (6 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Św. Wojciech (Adalbert) jakoś tak zdrapany?
2025-12-18 10:26:06 (6 miesięcy temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Veti, inicjały to pierwsze litery zazwyczaj imienia i nazwiska a tu mamy pełne nazwisko i imię.
2025-12-18 10:23:15 (6 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dziękuję, jak zwykle, czeski błąd ☺ poprawiam...
2025-12-18 12:24:16 (6 miesięcy temu)
Columba livia
 
+2 głosów:2
To piasek zwiany przez wiatr :)
2026-01-24 13:24:00 (5 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Columba livia: Albo liście...
2026-01-24 14:44:42 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Szkoła zmieniła patrona, skorygowalam.
2026-06-09 07:48:10 (19 dni temu)
Pokaż na mapie
403 Dyskusji (ostatnia 4 dni temu)
Plac Powstańców Śląskich (oryginalny podpis). Zgodnie z sugestią NEO zmieniam na Podwale - porównanie http://fotopolska.eu/foto/387/387483.jpg
Ul. Podwale z kamienicami 79 i 78.
1820
-
1900
1820
-
1900
1896
-
1902
1900
-
1908
1900
-
1908
1900
-
1915
1900
-
1920
1900
-
1920
1900
-
1920
1905
-
1915
Ulica Podwale na innych zdjęciach
1925
-
1929
1925
-
1930
1927
-
1937
1929
-
2014
1938
-
2014
2014
-
2021
2014
-
2021
Ulica Podwale - obiekty i wydarzenia
7 8
58-66
61
2919
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet