| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat cieszyński
Najbliższe obiekty nieistniejące
Błogocice-Baliny - polsko-czechosł...
0
m
Cieszyn
Most ul. Trzyniecka
477
m
Cieszyn
Most IV - ul. Nowa Fabryczna
566
m
Cieszyn
Wieża obserwacyjna WOP
834
m
Cieszyn
Reymonta 27
992
m
Cieszyn

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Błogocice - Baliny - polsko-czechosłowackie przejście graniczne

Obiekt obecnie nie istnieje

Nieistniejące już przejście graniczne pomiędzy Błogocicami i Balinami (część przysiółka, która po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. znalazła się w granicach ówczesnej Czechosłowacji i Polski). Przejście było czynne przez cały okres międzywojnia. Początkowo jednak znajdowało się na moście kratownicowym http://slaskie.fotopolska.eu/32317,obiekt.html i najprawdopodobniej dopiero po II wś. zostało przeniesione w to miejsce. Za obiekt graniczny służył wagon kolejowy zlokalizowany po stronie czeskiej. Do przejścia granicznego prowadziła droga, która łączyła Cieszyn z Trzyńcem (obecnie w Republice Czeskiej) http://cieszyn.fotopolska.eu/Cieszyn/b70391,Droga_z_Blogocic_do_Balin.html . Z przejścia korzystali robotnicy pracujący w niedalekiej Hucie Trzynieckiej oraz mieszkańcy, którzy zostali rozdzieleni nowo powstałą granicą. Współcześnie wagon kolejowy pod wpływem warunków atmosferycznych uległ rozpadowi, natomiast droga przecinająca dawne przejście graniczne jest zachwaszczona wegetacją roślinną.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Stenek
 
A to ciekawe! Tego "przejścia" to zupełnie nie znam, tam w tym rejonie zawsze można było się natknąć na żołnierzy WOP, i nam dzieciakom też nie udawało się wszędzie wejść i zobaczyć. Nigdy np. nie widziałem legendarnej tzw. trzeciej gaci, może to dziś jest miejsce nieodkryte, może tam powinno kwitnąć życie spacerowe, ciche i spokojne??? Dobra kawka i piwko itd.? . Musze nadrobić zaległości turystyczne
2012-08-06 22:43:26 (13 lat temu)
czesil
 
Mogła to być strażnica graniczna. Ponoć jeszcze ciut po II wojnie przejście graniczne w tym mijescu było wykorzystywane.
2010-04-10 09:45:43 (16 lat temu)
stoik
 
do Stenek: teraz przy trzeciej gaci życie spacerowe kwitnie. jak się przejdziesz to zobaczysz ; ) ale jak o mnie chodzi - wołałbym, żeby te tereny pozostały "nieodkryte", bo kilka rzeczy mnie tam wnerwia. z elektrownią wodną na czele ( tzn mniejsza o elektrownię, ale ta teoretycznie proekologiczna inwestycja poniosła za sobą za dużą ingerencję w przyrodę )
2012-08-07 08:52:30 (13 lat temu)
stoik
 
nie ma wagonu :) jest przyjemny szlak spacerowy. dziki czosnek rośnie w dużych ilościach.
2022-03-25 21:49:37 (4 lata temu)
do stoik: Wagon jest kawałek dalej po czeskiej stronie przy ogródkach działkowych, ale inny ;)
2022-03-26 07:53:46 (4 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-03-26 19:42:46 (4 lata temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-03-26 19:53:08 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
2 Dyskusje (ostatnia 4 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet