| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Ulica 3 Maja
3
4
5
6
7
8
10
10
10a
10c
12
13
14
15
16
17
18
19
20

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Ulica 3 Maja

Dawniej: Franz Josef Strasse
Kiedyś to miała nazwę – była to ulica cesarza Franciszka Józefa. Prawdę mówiąc, Najjaśniejszy Pan nie był władcą idealnym, a za jego rządów tysiące mieszkańców Śląska Cieszyńskiego zginęło w bezsensownych wojnach, daleko od ojczystej ziemi. Z drugiej strony dużo za jego czasów zmieniło się na lepsze (równouprawnienie wyznaniowe, definitywny koniec pańszczyzny, zmiany w kierunku demokratyzacji systemu politycznego). Przede wszystkim funkcjonuje jako symbol dawnych austriackich czasów, które - jak to czasy minione mają w zwyczaju – sprawiają wrażenie lepszych od obecnych. 7 grudnia 1920 roku zdecydowano się zmienić nazwę ulicy na 3 Maja. W czasie II wojny światowej Niemcy przechrzcili ją na ulicę Wehrmachtu (Wehrmachtstraße), za komuny zwała się 1
więcej
Ulica 3 Maja w pozostałych artykułach:
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...1415następna
stoik
 
ale komentować chyba można ? Bo pamiętam, że najpierw o upadek figury posądzono bliżej nieokreślonych wandali, a na koniec została przyjęta wersja, że zdarzenie miało miejsce z przyczyn naturalnych. zawsze wszystko można zwalić na przyrodę :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-01-23 19:51:22 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Wózek dla Tereski ☺
2020-02-15 15:50:11 (6 lat temu)
Wacek Adamczyk
 
+2 głosów:2
Dziękuję za zdjęcie bliskie mojemu sercu,pamiątka z lat mojego życia w Cieszynie.Mieszkałem z rodzicami i rodzeństwem w tym domu.Nasze mieszkanie było na poziomie drzwi wejściowych do budynku.Narożne okno i dwa następne to było mieszkanie hrabiny Thun Gabriela Hohensteini pani Miksch.Dwa następne to było nasze mieszkanie.hrabina i jej partnerka były bardzo sympatyczne,miłe i lubiane.Pamiętam jak budowano bar Strzecha,skwer poniżej domu przy ulicy i kamienne siedzenia w amfiteatrze.
Waclaw Adamczyk
2026-05-26 00:35:21 (miesiąc temu)
TW40
 
do vetinari: ;-)
2020-02-15 23:42:03 (6 lat temu)
Stenek
 
do vetinari: A toś mie wyprzedził, no prosim
2020-02-16 00:23:42 (6 lat temu)
do Stenek: Coś tam jeścze mialem w magazinku, ale przez Ciebie podany portal ma wiecej zdjieć niź mialem ja w zapasie, warto opracować i dodać na portal, wiec niewachaj sie i do roboty, masz co doganiać. Zkontaktowalem sie kiedyś z panem Radwańskim i nie mial nic przeczywko publikowaniu na naszym portalu.
2020-02-16 00:35:13 (6 lat temu)
Stenek
 
do vetinari: Jest tylko jedna rzecz. Te zdjęcia są czasem bardzo słabe technicznie, więc jeśli masz takie, to prześlij mi mailem, ja je poprawię i wrzucę na FP lub Ty wrzucisz. Bez tej korekty niejedno z nich nie nadaje się do publikacji. Czułość starych błon filmowych jest dużo gorsza od obecnych zdjęć cyfrowych i na szczęście te stare materiały można dziś dość mocno poprawić!
2020-02-16 01:32:54 (6 lat temu)
do Stenek: Ja mialem te zdjiecia pobrane z blogu pana Radwanskiego, wiec teź w wersii JPG.
2020-02-16 01:40:05 (6 lat temu)
stoik
 
willa architekta Lewaka. trudno pokazać inaczej, ale zawsze fajnie popatrzeć.
2025-05-09 23:01:47 (rok temu)
stoik
 
odbijęnioeco od tematu, ale znamienne jest to że w kwaterze przy kościele na Bobrku leży kilkudziesięciu obywateli z Azji, którzy nigdy nie wiedzieli gdzie leży Polska i po co tam idą umierać kwatera jest zadbana i otoczona szacunkiem. Pani Sąsiadka już nie żyje, ale opowiadała mi jak front na początku 45 roku zatrzymał się okolicach Zebrzydowic i Pruchnej. A po wojnie tam było tyle niewypałów, że podczas melioracji pól było tam całe mnóstwo niewypałów. czyli takich bombek które spadły a jakimś cudem nie wybuchły. Saperzy mieli co robić.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-18 15:32:06 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do stoik: Trzeba przyznać że Cieszyn miał szczęście i ominęła go powojenna "modernizacja"
2025-05-10 10:58:48 (rok temu)
stoik
 
do PiotrW: może i nie do końca ale coś tam się uchowało.
2025-05-10 11:46:54 (rok temu)
stoik
 
do PiotrW: taką ciekawostkę może już mówiłem. Niemcy zawsze traktowali Cieszyn jako swój teren. więc dlaczego by go mieli niszczyć ":)
2026-04-18 15:24:32 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do PiotrW: Jak cały wielki Śląsk. Głupota i nieszczęście przyszły dopiero z małopolskimi nacjonalizmami. (Stojałowski)
2026-04-18 16:10:22 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
do stoik: W Bielsku jest tak samo. W czasie IWŚ były w naszym mieście wielkie szpitale wojskowe a w nich umierali muzułmanie, żołnierze C.u K. armii. Mają swoją kwaterę na cmentarzu żydowskim.
2026-04-18 16:08:27 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: miasto Bielsko Biała jak wszyscy wiedzą składa się z dwóch części przedzielonych rzeką nie trzeba wielkiej spostrzegawczości żeby zauważyć, która część była bogatsza. nazwa dosyć podobna jak Kędzierzyn Koźle albo Skarżysko Kamienna. Dawno nie byłem. Są takie dwuczęściowe nazwy. A akurat o historii BB wiem dość dużo. Pierwszy kawałek z brzegu. Oglądajcie ze zrozumieniem. W Bielsku legalnie mieszkałem przez pół roku. Ale to był konstruktywnie spędzony czas. Jako jedyny zwiedziłem piwnice dawnego browaru etcetera. może nie dosłownie pierwszy, bo spotkałem paru bezdomnych i ostrzegli mnie, że tam poniżej trzeba uważać na otwarte studzienki kanalizacyjne :) byłem przygotowany ale miło z ich strony.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-21 15:26:58 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: nie chcę się wnerwiać bo bardzo spokojny ze mnie człowiek. ale niektóre cymbały wpisują tu jakieś głupoty które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Cieszyn jako niewiele miast w Polsce ma świetnie zachowane księgozbiory. niestety ci różni oni tworzą historię na nowo. odsyłam do zbiorów Książnicy Cieszyńskiej itd z ciekawostek podając - oryginalne protokoły Sejmu Ziemskiego z XVI wieku. prawie nikt o tym nie wie. zresztą może inaczej sie to nazywało, ale dlatego ulica Sejmowa nazywa się Sejmowa i weźcie to doczytajcie niedouki zanim nawalicie kolejnych głupot.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-21 15:49:22 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do stoik: Jest jeszcze jedna fajna ciekawostka. Formalnie Księstwo Cieszyńskie przestało istnieć w 1919 r.
2026-04-21 18:49:10 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: nieformalna informacja jest taka,że nadal istnieje :)
2026-04-21 19:52:41 (2 miesiące temu)
PiotrW
 
do stoik: A ja to czuję gdy wjeżdżam to Cieszyna. Czuć stolicę :)
2026-04-21 19:58:28 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-04-22 20:32:30 (2 miesiące temu)
stoik
 
do PiotrW: W pewnym sensie podzielam Twoje odczucia. Cieszyn jest pewną stolicą ale nie w sensie dosłownym, co nie dosłownym. Pewnym punktem odniesienia i miejscem na napie. Ty możesz tu wracać. A ja tu mieszkam.
2026-04-22 22:49:17 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-04-22 21:01:41 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: Ostatnio oglądałem taki program, że w Warszawie jest najwyższy drapacz chmur w całej UE. Po czesku mrakodrak. 310 metrów. Czy to jakoś podbija moje uczucia narodowe ? Raczej nie. Statystycznie mamy kilka razy więcej laureatów Nagrody Nobla niż wypada z liczby ludności. Nie licząc do do tego Marii Skłodowskiej. Interesujące na swój sposób :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-22 22:52:47 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: Polska ma wyjątkowo wielu laureatów Nagrody Nobla.etc nie będę wymieniał a na cholerę jest nam do tego potrzebny najwyższy wieżowiec w Europie. popisówka bez sensu.
2026-04-22 23:07:16 (2 miesiące temu)
Agent Muldek
 
+2 głosów:2
Równie ciekawe są te półkule po bokach. Orły piastowskie rozszarpują węże czy żmije. Pierwotnie były tam chyba donice albo znicze.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ....
2025-10-24 10:49:05 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do Agent Muldek: Smoki :) Jedynie co mogę powiedzieć, że zasadnicza bryła pomnika nie została rozebrana, jak dość mętnie to tłumaczy Wikipedia. Została usunięta płaskorzeźba z podobizną cesarza i godło. Zaś całe opakowanie mieści się blisko modnego wówczas Jugendstilu. Hehe. Autor w edycji wykreślił pojęcie Jugendstil. Dobre. To szerokie pojęcie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-25 20:00:32 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: coś tam chwilami opowiadam i tłumaczę. czym jest Bauhaus, czym Jugendstil etc... sorry. interesuje mnie to. chwilami jest to przydatne w datowaniu. czy też. w Cieszynie nie ma Secesji. a na te wszystkie ozdóbki mówimy, że one się powołują na inne epoki :) pięknym przykładem jest Park Masaryka.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-25 21:31:46 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: ma ulicy Przykopy możecie znaleźć pewne formy secesyjnych ornamentów.kaczeńców Wyspiańskiego. kto pierwszy ten gość. dedykuję licznym nudziarzom na tym portalu -
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-25 23:16:08 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: zemsta jest słodka. na czym to skończyli wykład. Cieszyn jako miasto Cesarskie miał przykaz na wzorowaniu się na architekturze Wiednia. Idąc za tym myśleniem stąd tyle tych wymyślnych wyrobów na naszych kamienicach. Miuałem taki temat - Cały zestaw mitycznych stworzeń. A to się wzięło z pociągów skądś z wytwórni gdzie takie rzeczy produkowali i rozprzestrzeniali po całej dawne CK Monarchii. A jak ktoś o tym nie wie, to ma niewiele do powiedzenia. Poza cenzurą - poczytajcie sobie coś z klasyki, bo macie podstawowe braki w wykształceniu;
2025-10-26 12:22:03 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Niestety, nie tylko ja piszę po polsku z czeskim akcentem ☺☺☺
2025-10-24 10:12:39 (8 miesięcy temu)
stoik
 
kończąc może to nieszczęśliwe śledztwo na temat upadku Mieszka z piedestału. okazało się, że upadł z przyczyn całkowicie naturalnych, a Wandale nie mieli z tyn nic do czynienia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-27 20:43:29 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do vetinari: Mesel i młotek i po sprawie. W Twoim przypadku tak prosto nie jest. Istotne jednak że pomimo czeskiego akcentu w pisowni wszyscy (chyba?) Cie rozumiemy
2025-10-24 10:24:10 (8 miesięcy temu)
do vetinari: A ja nie widzę tego błędu.
2025-10-24 10:25:10 (8 miesięcy temu)
do Woj11: Dziękuję....☺
2025-10-24 10:30:35 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do da signa: Pierwotnie było książe
2025-10-24 10:31:10 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do da signa: Ja bym go teź niewidzial ☺☺☺ ale jednacze byl
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-24 10:31:22 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Woj11: Przeczytaj swoje zdanie a potem wykaż błędy. a będziesz miał piątkę w dyplomie. Pierwotnie to można powiedzieć że była tu odwieczna puszcza. I to by było nieco zgodne z rzeczywistością :) tu Wikipedia jest wyjątkowo kompetentna. tzn. bardzo niewiele o nim wiadomo poza tym, że był Pierwszy - Cieszyn został co prawda wspomniany już w 12 wieku jako miejscowość odprowadzająca podatek na kościół, ale legalna władza Piastów pojawiła się ponad 100 lat później. w czasach bulli Papieża Hadriana na Zamku działał jakiś Kasztelan, ale o nim możemy mieć jedynie nieco domniemań. Nawet nikt nie wie jak na niego mówiono. Bo żaden pisany ślad po nim nie pozostał. Chyba że czegoś nie wiem. Ale może lepiej nie wiedzieć, bo od razu wydrukowali by go na banknocie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-27 20:46:51 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: dopowiadając sam sobie, co jest moim ulubionym zajęciem - badania archeologiczne Rynku także nie wniosły nic więcej poza przysporzeniem kłopotów mieszkańcom. z tym że data 1496 została poddana pod wątpliwość.
2025-10-27 21:22:47 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Poprawilem przypisanie ☺
2026-01-13 11:53:24 (5 miesięcy temu)
Stenek
 
+3 głosów:3
no nie wierzę własnym oczom! W górze wisi klasyczna oprawa oświetleniowa OB (A-20 Zakłady Wytwórcze Aparatury Oświetleniowej i Teatralnej w Kożuchowie, Mazurskie Zakłady Aparatury Oświetleniowej A-23 Wilkasy koło Giżycka) i to w wersji na przewieszce przez ulicę. Co ciekawe, była ona opuszczana i podnoszona za pomocą mechanizmu tzw windki korbowej. A jak zjeżdżała na dół z tym kablami? Ano BEZ kabli? Jak to? Tak to - oprawa jest zamocowana do 2 składnikowego sprzęgła elektryczno mechanicznego (coś jak wtyczka i gniazdko razem). Gniazdo było mocowane do stalowej linki idącej przez ulicę, czyli do przewieszki, a oprawa do wtyczki, a linka stalowa szła przez środek. Widać te elementy na powiększeniu. To unikatowe zdjęcie - póki co w jedno z niewielu w Cieszynie, gdzie widzę oprawę z tym sprzęgłem
2026-01-16 21:44:48 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Narazie przypisuje do 3 Maja, ale.....ten budynek mi jakoś niepasuje. Ale, teren leciutko podwyszony, tlumy ludzi witających kolarzy przejściu granicznym....zapytamy.....
2026-01-13 11:58:52 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do vetinari: Tak to jest ta ulica, zdjięcie zrobione zaraz po wjazdu na teren Polski z Mostu Wolności.
2026-01-13 16:22:16 (5 miesięcy temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-01-23 20:05:59 (5 miesięcy temu)
stoik
 
widok spod pomnika Mieszka Cieszyńskiego. na końcu Billa, ale obraz się rozmywa. tak tylko tłumaczę. historia pomnika jest mało ciekawa. bo jak się obalił to najpierw posądzono o to anonimowych chuliganów. a pieniądze na remont znalazły się po 2 latach czy coś około. oczywiście sprawców nie znaleziono, a jako powód upadku Mieszka podali jakąś bzdurę o niestabilności gruntu albo trzęsienia ziemi o lokalnym zasięgu. była kiedyś taka tradycja, że uczniowie pobliskiej szkoły na dużej przerwie chodzili tam zapalić, a Mieszko miał zawsze peta w zębach :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-21 12:07:55 (2 miesiące temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do stoik: Wojtek nic się rozmywa będziesz musiał iść do okulisty.
2026-04-21 12:48:24 (2 miesiące temu)
stoik
 
do Eugeniusz S.: Dziękuję za troskę. Do czytania mam plus jedynki ale na dłuższy dystans widzę jeszcze całkiem dobrze. Wiesz skąd wiem jaka będzie pogoda.? Będzie ładna jak mogę policzyć wszystkie drzewa na Równicy. Z niewielkim marginesem błędu :) Akurat z domu mam ładny widok na Beskid Śląski. Żartowałem. Jak jest dobra przejrzystość powietrza to niebawem będzie padać. A ogólnie jeszcze w tym roku nie było porządnej burzy ani halnego. Ale takie atrakcje to zazwyczaj od przełomu kwietnia z majem Do Ustronia w linii prostej mam jakieś 10 kilometrów. Nie chce mi się mierzyć dokładnie. Z okna kuchni widzę całą Czantorię Bo mieszkam na górce. W sumie mieszkańcy Banotówki mają jeszcze lepszy widok, ale jestem zadowolony z tego co mam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-21 14:55:23 (2 miesiące temu)
stoik
 
znowu dodam swoje 50 groszy, takie detale masowo przywozili nam pociągami z Wiednia, ale detal jak najbardziej prześliczny.
2026-04-18 15:10:31 (2 miesiące temu)
stoik
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2026-04-18 15:21:47 (2 miesiące temu)
stoik
 
znowu dodam swoje 50 groszy, takie detale masowo przywozili nam pociągami z Wiednia, ale detal jak najbardziej prześliczny. podobno gdzieś tam było kilka zakładów, gdzie produkowali Aniołki. po włosku mówi się Putto. przyozdabiano często świątynie takim ... taką seryjną produkcją. A że już jeśli to kogoś interesuje. Cały 18 wieczny inwentarz z kościoła św. Jerzego trafił do zabytkowego kościoła im. św. Rocha w Zamarskach. Za to w kościele św. Jerzego zostały odkryte odkryte dosyć unikalne gotyckie malowidła. Nie jestem zbyt wierzący ale w tym gotyckim wnętrzu pierwszy raz uczestniczyłem we mszy świętej gregoriańskiej. Old School. Cała w łacinie.
2026-04-18 15:22:18 (2 miesiące temu)
stoik
 
do stoik: Nie żebym się wymądrzał. Jako siedmioletnie dziecko przeczytałem Krajobraz z Tęczą pióra Anny Klubówny. I stąd zaczęło się moje zainteresowanie sztuką. Mam za to przepraszać ? Byłem dzieckiem :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2026-04-18 15:50:03 (2 miesiące temu)
Pokaż na mapie
142 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Ul. 3 Maja - widok na miasto z okolic obecnego pomnika Mieszka Cieszyńskiego. Jedna z pierwszych pocztówek wydanych przez E. Feitzingera.
Widok ul. Franciszka Józefa I spod pomnika Franciszka Józefa w kierunku Mostu Jubileuszowego i dworca kolejowego.
1904
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1915
1908
-
1918
1913
-
1918
1913
-
1931
1913
-
1931
1934-1935
1930
-
1939
1930
-
1939
1938
-
1939
Ulica 3 Maja - obiekty i wydarzenia
8 10
20
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy