do Neo[EZN]: jeżeli to Skoda to dokładnie tym autem, a nie sądzę aby było ich więcej, moja mama jechała w 1956 do ślubu, a pracowała w biurze dokładnie na 2 piętrze nad ORBISEM. Miała wtedy 18 lat, a ja urodziłem się rok później. Będzie to dla niej pamiątka sentymentalna - Dziękuje za wstawienie tego zdjęcia ;-)) Na marginesie: gdy tylko odnajdę tą limuzynę na ślubnym zdjęciu Mamy, będziemy dokładnie znali numer rejestracyjny.
koda_1101/1102 link należy skopiować w całości do wiersza poleceń w adresie przeglądarki ponieważ nie daje się wkleić tu tak aby działał z tego poziomu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: wyjaśnienie działania linku
do foxi: Po kliknięciu w link można zobaczyć taką informację: "Š – litera alfabetu łacińskiego z diakrytycznym znakiem haczek. Jest to litera w alfabecie husyckim, służąca do zapisu głoski "sz". Występuje w zapisie języków litewskiego, łotewskiego, czeskiego, słowackiego, serbsko-chorwackiego (we wszystkich czterech standardach), słoweńskiego, macedońskiego, białoruskiego (przy zapisie łacinką) i fińskiego oraz łużyckich. Jest tożsama ze znakiem Ш w cyrylicy." Nie wiem co to ma wspólnego z tym zdjęciem i komu to potrzebne ???
do esski : Wiem dokładnie dokąd powinien prowadzić link, jednak zamieszczającemu ten komentarz nie chciało się sprawdzić czy link wkleił się prawidłowo, na co chciałem zwrócić uwagę.
Dla porządku - Skoda z widoczną na zdjęciu atrapą to mogłaby być także Skoda 1101 z ostatniego okresu produkcji (48/9, wersje użytkowe do 1952-go). Skoda 1102 (1949-51) zewnętrznie prawie się nie różniła, miała tylko trochę inne (węższe) zderzaki i chwyty powietrza do wentylacji z boku przedniej części nadwozia. Auto na zdjęciu to raczej 1102 (zderzaki). Warto też wiedzieć, że takie Skody były na przełomie lat 40/50 najczęściej spotykanymi samochodami osobowymi w Polsce.
Pani Grażyna pisze tak: "Ja coś pamiętam, wtedy były bardzo śmieszne te parady studenckie i śmiałe hasła polityczne typu : Nie lubię Ruskich... i mały dopisek (pierogów), Uwielbiam śledzie, ale nie Moskaliki, itp. Ja też nie pamiętam tego sklepu tekstylnego w miejscu Ptysia?"
Andrzeju, skąd przypisanie do całej ulicy? Na zdjęciu widać jeden - no, w porywach dwa - budynki, które mają swoje obiekty. Gdyby na zdjęciu był widok wzdłuż ul. Krakowskiej to rozumiem, a tak... zmieniam przypisanie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ortografia
Opole, plac Wolności przed 1955. Z lewej strony za parkanem jeszcze nie remontowany budynek "Europy",a po prawej widoczna jeszcze narożna kamienica przy ulic...
Tak bawili studenci na żakinadzie 1969-72. Źródło: slajd udostępniony dzięki uprzejmości pana Macieja Wysockiego.