| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy)
Obiekty w okolicy
Szyb Materiałowy nr II
11
m
Orłowa (Orlová)
Sortownia węgla (stara)
53
m
Orłowa (Orlová)
Hala spręźarky głównej
79
m
Orłowa (Orlová)
Szyb Materiałowy nr V
100
m
Orłowa (Orlová)
Szyb Główny (Hlavní Jáma)
107
m
Orłowa (Orlová)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy)

Obiekt jest w trakcie wyburzania
Zbudowano: 1890
Dawniej: Nowy Szyb, (Nová Jáma) Neu Szacht, "AZ", Důl Antonín Zápotocký
Na obszarze miejscowości Orłowa i Łazy pierwsze płytkie szyby powstały już w 1811 r. Właścicielami byli Georg Thomke z Białej, Karl Gorgosch z Cieszyna oraz arcybiskupstwo ołomunieckie. Z powyższych szybów węgla kamiennego ostał tylko szyb z 1835 r. nazywany "Stary Szyb Maszynowy" (Stará strojní jáma). Główne działania górnicze prowadzone w tym czasie (od 1848 roku), prowadziła Orłowsko-Łaziańska Spółka Górnicza, jednak ze względu na brak kapitału, doszło w 1853 r. do przejęcia całej kopalni na własność ołomunieckiego arcybiskupa Friedricha Egona von Fürstenberga, zaś później bezpośrednio na własność samego arcybiskupstwa. Nowy właściciel kontynuował nadal wydobywanie węgla w płytkich szybach, które nosiły imiona "Egon", "Karl" i "Frederick",
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123następna
czesil
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2018-07-03 13:45:33 (7 lat temu)
To zdjęcie powinno być w innym miejscu na mapie gdyż przedstawia kopalnię Hauptschacht (Hlavni jama), koło której była koksownia. W miejscu do którego zostało przypisane był stary szyb Altmaschinenschacht. Ten został wykupiony i przyłączony później do kopalni.
2020-03-27 16:57:27 (6 lat temu)
Tylko że nie o to chodziło. Ikona wyświetlała się na mapie w złym miejscu i nadal jest przypisana do złego miejsca. Na zdjęciu z 1860 r. jest Hlavni jama a ta była w innym miejscu. Nie tam gdzie Altmaschinschacht
2020-03-27 23:16:06 (6 lat temu)
do tatranclimber: Obiekt jest dodany pod glówny obiekt, i tym jest KWK LAZY. Pościególne szyby dodajemy pod glówne obiekty kopalń.
2020-03-27 17:29:10 (6 lat temu)
do tatranclimber: Szyb Hauptchawt sie wedlók map znadjowal na wschód przy obecnej ul.Hraniční. Szyb Altmaschinenschat zas na zachód od ul. Hraniční. Kolo koksowni sie znajdowal szyb wentilacijny nr.4.Tu masz link do mapy otwierzaś znacznik i po lewej sie wyświetla nazwa szybu :

Ocziwiście źe ta mapa niejest dokladna, wiele szybów tam nie jest zaznaczonych, teź jest robiona pasionatami tematu ☺. W tej okolicy sie znajdowalo wiele szybów, bo sie tu znajduje lom geologiczny, i który powoduje przewracające sie warstwy geologiczne i spore zapasy podziemnej wody, wiec zloźa węgla byly szybko wydobywane i szyby likwidowane.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2020-03-28 06:40:21 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Zmnienilem status obiektu, od wczoraj oficialnie zakończono wydobiwanie wegla, chociaź jeśczcie bedzie trzwalo min.do 7grudnia 2019. Wiecej
2019-11-29 07:16:14 (6 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Veti, taka procesja nosi nazwę konduktu.
2018-08-24 12:03:04 (7 lat temu)
do ZPKSoft: Dziekuje, fotopolska wzbogaca ☺☺☺
2018-08-24 16:54:31 (7 lat temu)
Ze wzgledu, źe nadal nie dziala "porównanie" podaje link na zdjiecie z widokem na ul. Łazecka w 1919r. Obecnie jest okolica tej ulicy pusta,bez zabudowy.
2018-08-20 09:42:51 (7 lat temu)
Teraz rozumiem, para z wieźy chlodniczej zakryla szyb i ja myślalem źe jest w budowie ☺☺☺
2019-08-09 16:43:13 (6 lat temu)
To napewno niejest szyb Wewiórka....
2020-03-28 06:56:11 (6 lat temu)
A skąd ta pewność? Te pozostałości znajdują się kilka metrów od ogrodzenia. Co innego mogłoby być koło szybu?
2020-03-28 20:36:16 (6 lat temu)
Dodałem jeszcze jedno zdjęcie i te fragmenty murów znajdują się na skraju widocznego tam lasku
2020-03-28 23:43:11 (6 lat temu)
do tatranclimber: Przy ulicy Orlowska ? Na drodze z Hawierzowa do Orlowej ?
2020-03-28 22:27:07 (6 lat temu)
do tatranclimber: Zwracam honor, 20 lat tam jedzie do roboty..i niezauwaźylem tego....☺☺☺ I ponownie przypominam wymiar ☺☺☺ Postaraj sie o wymiary swojich zdjięć. Swoją drogą, kiedyś tam stal przydroźny krzyź i zniknąl bez śladów....
2020-03-29 00:14:07 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Piękne....jeścze miąsiac tam będzie pracowal i koniec....
2020-05-12 07:09:18 (6 lat temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: A przynajmniej przerzucają Cię na inną czy wcześniejsza emerytura ?? Porób jeszcze trochę zdjęć nim kopalnia zupełnie nie zniknie :)
2020-05-13 04:21:00 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Przechodze na inną kopalnie, troche popracuje i potym sie stanie fotopolanem na caly etat ☺. Problem z fotografowaniem mojej kopalni polega na tym, źe pracuje tylko na nocne zmiany ☺☺☺.
2020-05-13 06:47:51 (6 lat temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: Teraz noce coraz krótsze więc może o świcie będzie okazja :) ... jak nie Ty to kto ?
2020-05-14 05:00:42 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Coś tam juź popstrykalem. Problem jest z kamerami ☺☺☺
2020-05-14 06:54:40 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Wiem która kopalnia to jest ☺☺☺ Co wygralem ? ☺☺☺
2020-05-23 09:35:22 (6 lat temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki :) Na razie przeszedłeś do kolejnego etapu gry i wylosowałeś dwa kolejne zdjęcia z Orłowej, które trzeba zidentyfikować :)
2020-05-24 04:39:10 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: Dziękuje....naprawde dziękuje...☺☺☺
2020-05-24 10:27:36 (6 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Ja bym obniźil datowanie o 10 lat...+-

w latach 30 wybudowano nowy budynek kompresorowy i kotlowni, tu go jeścze niewidać.
2021-02-10 21:52:29 (5 lat temu)
Ewqa100
 
+1 głosów:1
do vetinari: Poprawiłam daty. W tym powojennym rękopisie są fotki zapewne z szerszego przedziału czasowego. Tu tylko oko znawcy Zaolzia może pomóc w datowaniu :)
2021-02-11 06:11:44 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Ewqa100: ☺☺☺ daleko mi do znawcy, tylko coś tam moge podpowiedzieć
2021-02-11 06:15:22 (5 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Dopisalem do konkretnego szybu, co do datowania..trudno się czegoś polapać, ale myśle źe to są lata pomiędzy 1938-1950.
2021-04-24 09:20:33 (5 lat temu)
Ewqa100
 
do vetinari: Dzięki :)
2021-04-25 05:28:49 (5 lat temu)
Pokaż na mapie
21 Dyskusji (ostatnia 5 lat temu)
Zadaszona kładka łącząca nadszybia Szybów nr II i V. Czasami górnicy zjedzali albo wyjezdzali Szybem nr V, i wtedy bylo trzeba przejścz do budynku nadszybia ...
Tereny likwidowanej kopalni. Budynek byl taśmociągami zlączony z sortownią węgla ale sluźyl i do wysypywania wydobytego i posortowanego węgla do wagonów....
1860
-
1920
1860
-
1920
1918
-
1922
1919
-
1938
1920
-
1938
1930
-
1950
1930
-
1975
1960
-
1980
1970
-
2018
1975
-
2018
Kopalnia Węgla Kamiennego "Łazy" (Důl Lazy) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet