| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - ul. Piotrkowska

(1) Ulica od nr 1*2 do nr 45*52 (od pl. Wolności do Zielona/Narutow...

(2) Ulica od nr 47*54 do nr 95*98 (od Zielona/Narutowicza do Struga...

(3) Ulica od nr 97*100 do nr 193*196 (od Struga/Tuwima do Żwirki/Wi...

(4) Ulica od nr 195*198 do nr 285*278 (od Żwirki/Wigury do Czerwona...

(5) Ulica od nr 287*280 do nr 319*296 (od Czerwona/Milionowa do pl....

2012-2014 Remont ulicy Piotrkowskiej

Ulica Piotrkowska - zdjęcia niezidentyfikowane

OBIEKTY - ul. Piotrkowska
Więcej (362)
Obiekty w okolicy
Piotrkowska 292 - Kamienica "Pod G...
23
m
Łódź
Krańcówka tramwajów podmiejskich (...
33
m
Łódź
Piotrkowska 290
50
m
Łódź
Bank Pekao SA - Oddział V w Łodzi
80
m
Łódź
Piotrkowska 315
85
m
Łódź

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Piotrkowska 294-Sieradzka 5

Zbudowano: ok. 1900
Dawniej: Kamienica Wienerów
Zabytek: -
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Nie wiem czemu tu od długiego czasu pokutuje przekonanie, że nazwa Erzhausen dotyczyła Rudy Pabianickiej. Erzhausen to była nazwa Chocianowic, tak wynika z wszystkich starych map poczynając od niemieckich sprzed I wojny światowej na planie Łodzi z okresu okupacji hitlerowskiej kończąc. Niestety, w tym wypadku informacja w Wikipedii wprowadza w błąd. Dzielnica Litzmannstadt o tej nazwie obejmowała także Rudę Pabianicką (Ruda Pabianitzka), ale tylko tyle. Można dodać tylko jeszcze jedną ciekawostkę, że w wypadku dzielnicy Karlshoff (Karolew) obejmującą Retkinię i Brus akurat sam Karolew nie należał do tej dzielnicy tylko do dzielnicy West. Świadczy to tylko o tym, że nazwy nadane dzielnicom przez admininistrację okupacyjną miały czasem luźny związek z "zawartością" obszarów, które obejmowały. Ważne było nawiązanie do jakiejkolwiek nazwy mającej korzenie niemieckie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2015-02-12 23:09:52 (11 lat temu)
zeto
 
do blaggio.: Nie wiem, czy Cię przekonam, ale zajrzyj choćby na zdjęcie kina Muza z okresu okupacji, jak ono jest podpisane przez okupacyjnego wydawcę. Niemiecka dzielnica Erzhausen obejmowała terytorium szersze niż obszar wcielonego do Litzmannstadt przedwojennego miasta. Ale to ono stanowiło podstawową jednostkę w tej dzielnicy. Na okupacyjnym planie Litzmannstadt wydanym przez Szarlotę Seipelt Ruda i okolice to Erzhausen. Myślę więc, że tutaj Wikipedia się nie myli. I na koniec. Urodziłem się w Rudzie, co prawda grubo po wojnie, więc z autopsji tego nie znam, ale znam część historii z opowiadań bliskich. I oni mieszkali wtedy w Erzhausen, a listy pisane z "robót" w Niemczech przez mojego Dziadka były właśnie tak adresowane, i dochodziły. I to tyle...
2015-02-13 00:41:47 (11 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do zeto: No właśnie, nie przekonałeś mnie, niestety. W swoim pierwszym komentarzu, może niezdarnie, próbowałem wytłumaczyć, że przy nadawaniu nazw dzielnicom nie brano pod uwagę tego, która jednostka (miasto, jak w przypadku Rudy, czy wieś z tych świeżo przyłączonych do Litzmannstadt, czy osiedle) jest najważniejsza, dominująca, czy największa na danym obszarze, decydowało zupełnie co innego. Przykłady najbardziej jaskrawe: dzielnica Friedrichshagen, od pierwotnej używanej tylko w czasach zaboru pruskiego nazwy wsi Augustów, wtedy własnie założonej, gdy wkoło były wsie dużo większe np. Olechów, Wiskitno; dzielnica Effingshausen czyli Stare Chojny (kilkanaście domów), gdzie obok było już całe osiedle Chojny A i duża wieś Józefów, czy wspomniany już wcześniej Karshoff, gdzie dominująca wsią była Retkinia, a z Karolewa do dzielnicy tej włączony był tylko zachodni skrawek z cegielnią Poznańskiego (dziś część ogrodu botanicznego). Chodziło o to, żeby wyeksponować jakiekolwiek nazwy mogące świadczyć o wcześniejszych wpływach, osadnictwie niemieckim na tych ziemiach. Dlatego trudno dziwić się, że pomijano nazwę polską (Ruda Pabianicka) na rzecz niemieckiej (Litzmannstadt-Erzhausen) , chociaż ta druga wcześniej nie miała w ogóle związku z Rudą. Dzielnica L.-Erzhausen była tworem sztucznym, dlatego nie można jej jednoznacznie utożsamiać z R. P., mimo, że Ruda zajmowała prawie 60 % obszaru, nie mówiąc już o liczbie ludności. Ja nie mam takich korzeni jak Ty, więc mogę tylko opierać się na tym, co widzę na mapie niemieckiej: tam gdzie Ruda P. napisane jest Ruda Pabianitzka, tam gdzie Chocianowice napisane jest Erzhausen, w nawiasie (Chocianowitz) i stąd bierze się mój sprzeciw. I myślę, że tłumaczenie nazwy niemieckiej na polski nie musi być tutaj jednoznacznym dowodem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawka
2015-02-13 19:27:27 (11 lat temu)
WW
 
do blaggio.: Nazwa "Erzhausen" jest ściśle związana znaczeniowo z nazwą "Ruda", co oczywiście nie przesądza tego, kto ma rację.
2015-02-13 23:15:13 (11 lat temu)
pewu
 
2020-06-18 09:09:00 (6 lat temu)
Anneob
 
Foton. Kto o nim pamięta...
2021-07-30 17:50:15 (4 lata temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
do Anneob: Ja.
2021-07-30 18:20:34 (4 lata temu)
Anneob
 
do cracusiac: To jest nas co najmniej dwóch :) Ktoś kiedyś powiedział, że niedobrze jest mieć dobrą pamięć. W wielu przypadkach.
2021-07-30 21:33:49 (4 lata temu)
vigo
 
do Anneob: Już trzech ...
2021-07-30 21:41:43 (4 lata temu)
do Anneob: Przez lata pracowałem na Fotonie, filmach i papierach. Przy okazji poznałem również prawie całą produkcję z demoludow takich materiałów. Ja w każdym razie miło wspominam pracę na tych materiałach.
2021-07-30 21:47:13 (4 lata temu)
Anneob
 
do vigo: Super :)) Pozdrawiam! Myślę, że jest nas o wiele więcej. Każdy kto fotografował w tamtym czasie marzył o filmach i slajdach nie tylko polskich czy radzieckich. Kodak czy Agfa to ‘’nie dla nas’’…
2021-07-30 21:49:08 (4 lata temu)
Anneob
 
+1 głosów:1
do cracusiac: No tak. Koreks, ciemnia, kuwety, powiększalnik, chrom- brom, odczynniki. Suszenie. Fantastyczna zabawa. Oczekiwanie na efekty. Jakość barw w NRD slajdach i odbitkach nie zadawalała, do końca. Ale i tak było świetnie. Nie ‘’cykało się zdjęć jak karabin maszynowy’’.
2021-07-30 21:59:14 (4 lata temu)
do Anneob: To ja też dołączam do waszego grona :)

Ciekawe, że jeszcze dziś można trafić w internecie na materiały tej firmy jakimś cudem gdzieś przechowane. Czy to możliwe, żeby jeszcze był z nich jakiś pożytek?
2021-07-30 21:58:02 (4 lata temu)
Anneob
 
do blaggio.: Serdecznie witamy :)) Ja sam ‘’zaskoczony cyfrą’’ mam (nie otwartą) paczkę papierów chrom-pocztówka. Czy się nadają? Wątpię. Pewnie prześwietlone.
2021-07-30 22:09:35 (4 lata temu)
do blaggio.: Filmy można ewentualnie wywoływać specjalnymi wywoływaczami. Z papierami różnie. Sam ostatnio wywoływałem zapomniane negatywy Orwo np 20 które naswietlilem z początkiem lat na 90tych. Filmy były lekko przydymione a po wywołaniu gruboziarniste. Niestety musiałem mocno wydłużyć czas wołania aby coś zobaczyć na filmie. I tak normalnie wolałem ten film w Rodinalu przy 20stopniach C około 12-15 min. Te po kilku próbach wywolywalem 50 min. Skany z tych negatywów zamieściłem na FP.
2021-07-30 22:10:12 (4 lata temu)
do cracusiac: Pewnie w takich przypadkach dużo zależy od szczęścia, czyli przechowania w odpowiednich warunkach - temperatura, wilgotność, zabezpieczenie przed dostępem światła - które trudno zapewnić przez długie lata, jak znamy życie. Czyli okazuje się, że przy obróbce takich materiałów pod warunkiem posiadania odpowiedniej wiedzy da się z nich jeszcze coś "wycisnąć".
2021-07-30 22:20:51 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
3 Dyskusje (ostatnia 4 lata temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet