| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica południowo-zachodnia
H 191
N 049
N 186
O > 228

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica południowo-zachodnia

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1918-1922
Zlikwidowano: 1939

Umownie przyjęto, że południowy fragment granicy polsko-niemieckiej obejmował siedem sekcji granicznych od H do O (w oznaczaniu sekcji pominięto literę I). Jako początek przyjęto główny kamień graniczny H 001 usytuowany w pobliżu wsi Langenau (obecnie Łęgoń) położonej po stronie niemieckiej na wschód od Wschowy, a koniec w miejscu trójstyku granic polsko-niemiecko-czechosłowackiego wyznaczonego przy ujściu Olzy do Odry. Na całym tym odcinku Polska graniczyła z pruską prowincją Schlesien. Po zajęciu przez Polskę Zaolzia granica wydłużyła się o fragment dotychczasowej granicy czechosłowacko-niemieckiej długi na ok. 16 km.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. do czasu podpisania Traktatu Wersalskiego granicą z Niemcami była dawna granica niemiecko-rosyjska i niemiecko-austriacka (na południu). Zasięg tej ostatniej nie był określony aż do podziału Śląska Cieszyńskiego w lipcu 1920 r. 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie w pruskiej prowincji poznańskiej, które w ciągu tygodnia ogarnęło jej większość. Na południu powstańcom udało się opanować tereny siegające granicy z prowincją śląską, ale bez Wschowy, Leszna, Rawicza i Kępna. 16 lutego Najwyższa Rada państw Ententy zawarła w Trewirze układ z Niemcami o przedłużeniu rozejmu, który objął też walki w Wielkopolsce. 

28 czerwca 1919 r. podpisany został Traktat Wersalski, który określił zasięg terenów należących m.in. do prowincji poznańskiej i śląskiej przyznanych Polsce, w tym terenów opanowanych wcześniej w wyniku powstania wielkopolskiego. Artykuł 27 III rozdziału Traktatu przewidywał następujący przebieg granicy polsko-niemieckiej na odcinku południowo-zachodnim. Od styku wschodniej granicy powiatu wschowskiego z południową granicą prowincji poznańskiej (odzwierciedlającą przebieg przedrozbiorowej granicy Polski),  wzdłuż tej granicy do miejsca w okolicy miejscowości Bogdaj położonej na pd-zach od Odolanowa, z jednym wyjątkiem. Kilkunastokilometrowy odcinek w pobliżu Bojanowa i Rawicza został nieco skorygowany w celu pozostawienia po stronie polskiej fragmentu linii kolejowej prowadzącej przez Rawicz do Poznania. Dalszy ciąg był już nową granicą poprowadzoną na zachód od granicy między prowincjami w celu przyłączenia do Polski znacznej części śląskiego powiatu sycowskiego i północnego fragmentu powiatu namysłowskiego. Ten nowy fragment kończył się na południe od wsi Skoroszów, gdzie stykał się z granicą obszaru plebiscytowego na Górnym Sląsku. Od tego miejsca do czasu podjęcia rozstrzygnięć w oparciu o wynik plebiscytu tymczasową granicę poprowadzono na wschód do południowej granicy powiatu kępińskiego prowincji poznańskiej i dalej wzdłuż niej do dotychczasowej granicy polsko-niemieckiej na Prośnie. 

Traktat Wersalski zaczął obowiazywać od 10 stycznia 1920 r. po ratyfikowaniu go przez Niemcy. Wycofywanie wojsk niemieckich z terenów przyznanych Polsce i przekazywanie ich administracji polskiej (tereny za linią demarkacyjną) trwało etapami od 17 do 28 stycznia. Tymczasowa granica polsko-niemiecka stała się nową linią demarkacyjną do czasu szczegółowej delimitacji przez komisję międzynarodową, która rozpoczęła prace w sierpniu 1920 r. 

Plebiscyt na Górnym Śląsku przeprowadzono 20 marca 1921 r. Mimo że ogólny jego wynik był niekorzystny dla Polaków (40,4 % głosów za Polską), to biorąc pod uwagę zasięg rozmieszczenia gmin z przewagą głosów polskich przewodniczący Polskiej Komisji Plebiscytowej Wojciech Korfanty postulował przyłączenie do Polski ok. 60 % terenów objętych plebiscytem, w tym całego okręgu przemysłowego, i ograniczonych w przybliżeniu linią poprowadzoną od południa wzdłuż Odry, na północ od Gogolina skręcającą na wschód do miejscowości Fosowskie, następnie na północ do granicy w okolicy wsi Bodzanowice. Na skutek nacisków przedstawiciela Wielkiej Brytanii w Komisji Międzysojuszniczej mającej przygotować rekomendację rozgraniczenia ustalono przyznanie Polsce tylko powiatów rybnickiego i pszczyńskiego z niewielkim fragmentem katowickiego i bez głównego okręgu przemysłowego. W dniu 2 maja tuż przed ogłoszeniem tej decyzji rozpoczeło się powstanie (III powstanie śląskie). W ciągu tygodnia opanowano tereny do Odry i na północy po Gogolin, Olesno i Gorzów Śląski. Na skutek ofensywy niemieckiej rozpoczetej 21 maja utracono jednak rejon Góry św. Anny. Ostatecznie walki zakończyły się 5 lipca rozejmem i wycofaniem się wojsk obu walczących stron z obszaru plebiscytowego. 20 paździenika 1921 r. Rada Ambasadorów określiła przebieg granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku, przyznając Polsce ok. 1/3 tego obszaru, w tym znaczną część okręgu przemysłowego. W wyniku tego dalszym ciągiem granicy ustalonej już wcześniej w Traktacie Wersalskim pozostała dotychczasowa granica polsko-niemiecka, czyli dawna niemiecko-rosyjska, wzdłuż rzeki Prosny i prowadząca dalej na południowy wschód do punktu styku z granicą poplebiscytową położonego na wschód od Olesna.

Przejęcie przyznanych terenów Górnego Śląska przez władze polskie trawało od 20 lipca do końca sierpnia 1921 r. Od listopada rozpoczęła prace nad delimitacją granicy komisja międzynarodowa. Najtrudniejszy do wyznaczenia w terenie był fragment granicy przypadający na obszar górnośląskiego okręgu przemysłowego. Granica przebiegała przez obszary górnicze i pola wydobywcze należące do poszczególnych kopalń, przecinała połączenia komunikacyjne pomiędzy kooperującymi zakładami, bocznice kolejowe, linie tramwajowe, sieci wodociagowe i energetyczne itd. Każda ze stron dążyła do takiego jej wytyczenia, aby jak najmniej utrudniało to funkcjonowanie podmiotów gospodarczych po obu jej stronach. 15 maja 1922 r. podpisana została w Genewie polsko-niemiecka konwecja dotycząca Górnego Śląska, która szczegółowo określała wzajemne stosunki prawne i gospodarcze na obszarze plebiscytowym w celu maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu ustanowienia nowej granicy na życie gospodarcze i społeczne na tym terenie. Unormowania tam zawarte były wyjątkowe i generalnie niestosowane były w przypadku innych terenów, na których wytyczona musiała być nowa granica polsko-niemiecka. Delimitację w terenie wraz z rozmieszczeniem znaków granicznych zakończono w październiku 1923 r.    

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789następna
2013-05-12 22:38:33 (13 lat temu)
To jest to samo miejsce, co na tym obrazku: Rożnica jest taka, że na jednym ta sama chałupa stoi po lewej stronie fotografii, a na drugim - po prawej. Po drugie, obie foty dzieli kilka lat. To zdjęcie tutaj jest wcześniejsze. Rzekłbym, że chodzi o lata 1932-39.
2013-05-15 10:54:56 (13 lat temu)
tomwoj
 
+2 głosów:2
kompletnie tutaj nie pasują daty. Tą trasą od początku jeździły tramwaje wąskotorowe. Na zdjęciu widzimy trzy szyny dla tramwaju wąskiego i normalnotorowego. Szeroki tor wybudowano tutaj i pierwszy liniowy szerokotorowy tramwaj przyjechał tutaj 01.12.1935 r. Więc wcześniejsze podane daty jak tutaj od 1923 do 1934 r. są nie prawdziwe, bankowo.
2020-06-21 13:37:29 (6 lat temu)
Widoczny tor trójszynowy, o prześwicie 785mm i 1435mm. Wagon na pierwszym planie jest wąskotorowy, tak samo jak linia po polskiej stronie granicy w kierunku chorzowskiego Rynku w tamtych czasach. Wagon na planie drugim zapewne nalezy do tramwajów bytomskich - w Bytomiu tory waskie juz były przebudowane na rozstaw normalny, na odcinku tranzytowym do Piekar był ułożony splot torowy 785/1435mm.
2008-12-10 14:12:59 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: gwoli ścisłości - tamten wóz to najpewniej "Bremen" należacy do Verkehrsbetriebe Oberschlesien, Tramwaje Bytomskie nie jeździły tą trasą.
2008-12-28 17:19:20 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: Wyjdzie w tym roku nowa edycja monografii Soidy - zupełnie zmieniona i poprawiona o wiele informacji. Ma być "superhiper" :)
2008-12-29 19:04:26 (17 lat temu)
pawulon
 
do piotram: Przyjrzyj się uważnie że to jest to samo miejsce co tylko z innej perspektywy. Chyba nie powiesz że to nie jest przejście graniczne na ul. Chorzowskiej? Przeczytaj pierwszy komentarz pod tym zdjęciem.
2008-12-28 18:29:30 (17 lat temu)
pawulon
 
do piotram: Odsyłam do lektury na . Tam znajdziesz wiele odpowiedzi na twoje wątpliwości, polecam :))
2008-12-28 18:39:46 (17 lat temu)
piotram
 
do pawulon: A gdzie ja tu mówię, ze to nie jest to miejsce? Mówię, ze wagony firmy "Tramwaje Bytomskie" nie kursowały tą trasą, w stronę Chorzowa.
2008-12-28 20:37:04 (17 lat temu)
piotram
 
do pawulon: Tam już nic mnie nie zaskoczy:) Teraz poszukuję np. informacji, jakie numery miały wagony tramwaju parowego, ile było typów wagonów konnych, ile było i jakie numery posiadały wagony dwuosiowe Schl. Kleinbahnen, czy na pewno nie było linii konnej w Katowicach. Tego nigdzie nie ma, materiały się nie zachowały...
2008-12-28 20:44:57 (17 lat temu)
do piotram: A w monografii tramwajów gornoślaskich Soidy przez przypadek nie ma takich informacji?
2008-12-28 22:43:59 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: Nie ma, zresztą monografia Soidy była pisana 10 lat temu, kiedy stan wiedzy był znacznie gorszy niz teraz, dlatego w nowej będzie dużo tzw. "rewelacji". Niestety ale sporo rzeczy nadal nie wiadomo.
2008-12-29 17:53:52 (17 lat temu)
do piotram: To znaczy że wyjdzie jakieś nowe opracowanie z zakresie górnoslaskiej tramwajologii???
2008-12-29 18:32:41 (17 lat temu)
do piotram: Dzięki za informację, od jutra muszę zaglądać do księgarni ;)
2008-12-29 19:12:53 (17 lat temu)
piotram
 
do Jarosław Dubowski: Nie tak szybko, najwcześniej za 3 miesiące może wyjdzie. Sprawdzaj na
2008-12-29 19:48:28 (17 lat temu)
do Eugeniusz S.: Z tym budynkiem jest coś nie tak, komin obecnie jest dalej na prawo niż na starym zdjęciu. No chyba że były dwa kominy i ten z lewej strony złapał się w kadrze, a do dzisiaj został ten z prawej strony.

2013-05-12 23:53:19 (13 lat temu)
do inforobert: Elewacja też wygląda inaczej - to raczej jest inny budynek.
2013-05-13 09:02:06 (13 lat temu)
do tomwoj: Dziękuję,poprawiłem datowanie
2020-06-21 23:16:36 (6 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
Podmiana
2017-08-24 12:04:02 (8 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-08-24 13:17:32 (8 lat temu)
tomwoj
 
Za tramwajem widoczny jest staw, jest on widoczny na starych mapach topograficznych, obecnie tutaj była granica Polski z Niemcami. Tramwaj generalnie ma jeszcze ok. dobre 250 metrów do pokonania by zajechać na posterunek graniczny.
2020-01-11 21:26:26 (6 lat temu)
LH?
2010-09-16 19:51:24 (15 lat temu)
Tu też przypisanie trzeba poprawić - w/g widoczny słup graniczny nr 101 znajdował się przy ul. Świętochłowickiej (trasa tramwaju linii 7).
2010-09-16 22:30:11 (15 lat temu)
do † Festung: Nie, to Bremen. Jest nawet taki jeden we Wrocławiu - szlifierka, stoi w zajezdni przy Legnickiej, widać go na filmie
2010-09-16 19:57:33 (15 lat temu)
To musi być gdzieś w okolicach Namysłowa - ciekawe czy dojdziemy do tego które to jest dokładnie miejsce.
2013-06-27 22:27:13 (13 lat temu)
Jeśli już to w powiecie namysłowskim. Można oddzielić od miasta.
2019-06-05 11:11:46 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
Fotopiesek :)
2016-02-29 22:10:04 (10 lat temu)
podmiana +datowanie
2019-05-13 22:20:53 (7 lat temu)
kakaa
 
do †Włóczykij: Bardzo dziękuję!
2019-05-18 15:02:00 (7 lat temu)
Ghost70
 
Widok z przystanku tramwajowego na Oś. Arki Bożka (przystanek w stronę Chorzowa) na obecną stacje paliw.
2019-11-19 10:01:56 (6 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
To raczej nie patrol tylko cala załoga kordonu (strażnicy).
2019-05-10 22:47:41 (7 lat temu)
2019-06-06 01:38:52 (7 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-06-06 01:39:43 (7 lat temu)
ylooC
 
To jest most pomiędzy Krzyżanowicami a wsią Olza - a nie Bukowem.
2019-11-14 16:07:08 (6 lat temu)
Fadel
 
Po przyjrzeniu się lokalizacji budki strażników granicznych zmieniam zdanie. Jest to przedwojenny most drogowy Olza - Zabełków.
2019-11-19 19:24:59 (6 lat temu)
ylooC
 
do ylooC: Czyli most powinien być przypisany do obiektu b322116
2019-11-14 23:08:13 (6 lat temu)
Był zniszczony również w 1921.
2019-10-30 22:23:44 (6 lat temu)
ylooC
 
do ritterswalder: Ino ludzie na drugim brzegu ubrane wg. mnie w stylu późnych lat 30 - ale głowy nie dam
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: błąd
2019-10-30 22:37:22 (6 lat temu)
do ritterswalder: Patrząc na inne foty tego obiektu mam wrażenie że są wymieszane z drugim mostem miedzy Olzą i Rudyszwałdem.
2019-10-30 22:38:01 (6 lat temu)
ylooC
 
do ritterswalder: Zmieniłem jednak datowanie tego zdjęcia na 1921 - dodałem kolejne ujęcie i ono również było datowane na 1921.
2020-02-07 10:48:14 (6 lat temu)
do ritterswalder: I jeszcze cos - droga za mostem skręca ostro w prawo a w Bukowie tego nie ma. Za to w Olzie zakręt był i jest.
2019-10-30 22:41:51 (6 lat temu)
ylooC
 
do ritterswalder: o którym moście mówisz? bo nie mogę namierzyć ?
2019-10-30 22:44:52 (6 lat temu)
do ylooC: Dwa mosty - jeden łączy Krzyżanowice i Buków, drugi wsie Rudyszwałd i Olza.
2019-10-30 22:48:17 (6 lat temu)
ylooC
 
do ritterswalder: Aaaaa.. ten w ciągu ul. Powstańców Śląskich .... hmmmm wiesz, możesz mieć rację. Mnie kłuje w oko ten budyneczek na innych zdjęciach mostu i drzewa tutaj widoczne.
Do pozostałych nie pasują niestety. W sumie możemy założyć ten drugi most bazując na Twoim przeczuciu i moim odczuciu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: orto
2019-10-30 22:52:13 (6 lat temu)
ylooC
 
do ylooC: Poza tym, ten most wydaje się być jedno maks 2 przęsłowy, a nie 3-przesłowy jak ten w ul. Kolejowej
2019-10-30 22:53:39 (6 lat temu)
do ylooC: Też uważam ,że bardziej pasuje most w ciągu ul. Powstańców.
2019-11-01 22:03:49 (6 lat temu)
do ylooC: Jeszcze jest trzeci kolejowy.
2019-10-30 23:02:24 (6 lat temu)
ylooC
 
do ritterswalder: No na tym zdjęciu to kolejowy raczej nie jest. Szyn ani widu ani słychu. A ten co "focił" stoi raczej już na przyczółku
2019-10-30 23:04:07 (6 lat temu)
do ylooC: No i przede wszystkim na przedłużeniu mostu jest droga wysadzana drzewami. Zastanawiam się tylko skąd datowanie 1939 r skoro most trafił rosyjski pocisk w 1945 r.
2019-11-01 21:53:08 (6 lat temu)
ylooC
 
do da signa: Zmieniłem, faktycznie ten most pasuje do tego , a nie do kolejowego :)
2019-11-04 17:06:49 (6 lat temu)
ylooC
 
Dubel - jeden przypisany do Trókąta Trzech Republik, drugi do Zabełkowa.
2019-11-21 14:26:37 (6 lat temu)
Fadel
 
OK, podmieniłem zdjęcie. Może teraz być?
2019-11-25 18:38:07 (6 lat temu)
ylooC
 
do Fadel: Takie znaczniki chciałeś dodać?
2019-11-27 11:09:48 (6 lat temu)
Fadel
 
do ylooC: Mniej więcej. Tylko że nie granica polsko - czeska, bowiem tu nie ma Czech, co najwyżej Česko. A w czasie kiedy to zdjęcie wykonano - nazwa państwa brzmiała Republika Czechosłowacka. Ta linia graniczna jest źle naniesiona. Trójstyk granic był w połowie nurtu Odry, mniej więcej pomiędzy napisami CS i D. Tak jak na mapach z tamtego czasu.
2019-11-27 11:21:49 (6 lat temu)
ylooC
 
do Fadel: Żeby móc nanieść jakiś znacznik musi istnieć taki obiekt. Nie mamy granicy Polsko - Czechosłowackiej jako obiektu podobnie jak granicy Czechosłowacko - Niemieckiej. Mamy tylko granice Polsko - Czeską i Polsko Niemiecką. Mamy obiekt trójkąt 3 republik i do niego przypisane jest to zdjęcie. Można ewentualnie dodać ten znacznik w miejscu na odrze o którym piszesz.
2019-11-27 11:28:34 (6 lat temu)
ylooC
 
do ylooC: Teraz możesz przesuwać lub usuwać te znaczniki . notki - i możesz zmieniać.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2019-11-27 11:30:05 (6 lat temu)
Fadel
 
do ylooC: Dzięki za pomoc. Znacznik granicy przesunąłem, ale wydaje mi się, że należało by go usunąć, skoro oznacza on granicę pomiędzy Polską a Republiką Czeską. Natomiast umieszczenie go przy narysowanej na zdjęciu linii jest niewłaściwe, gdyż tam żadna granica nie biegła, ani nie biegnie. Obecna granica biegnie środkiem nurtu Odry i Olzy, aż do ich połączenia. Tak jak na tej mapie: . Szkoda, że nie uznajecie "maziania".
2019-11-27 12:24:08 (6 lat temu)
ylooC
 
do Fadel: Znacznik możesz usunąć - w trybie edycji znaczników , klikasz raz - i pojawia się X . I po sprawie.
2019-11-27 12:34:04 (6 lat temu)
Pokaż na mapie
86 Dyskusji (ostatnia 6 lat temu)
Dawna granica polsko-niemiecka w Górkach Śląskich
Dawna granica polsko-niemiecka w Górkach Śląskich
1919
-
1930
1918
-
1939
1918
-
1939
1929
-
1935
1930
-
1935
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
Granica południowo-zachodnia - obiekty i wydarzenia
STR.1 H 191
O > 228
następna
Granica południowo-zachodnia w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet