| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica południowo-zachodnia
H 191
N 049
N 186
O > 228

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica południowo-zachodnia

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1918-1922
Zlikwidowano: 1939

Umownie przyjęto, że południowy fragment granicy polsko-niemieckiej obejmował siedem sekcji granicznych od H do O (w oznaczaniu sekcji pominięto literę I). Jako początek przyjęto główny kamień graniczny H 001 usytuowany w pobliżu wsi Langenau (obecnie Łęgoń) położonej po stronie niemieckiej na wschód od Wschowy, a koniec w miejscu trójstyku granic polsko-niemiecko-czechosłowackiego wyznaczonego przy ujściu Olzy do Odry. Na całym tym odcinku Polska graniczyła z pruską prowincją Schlesien. Po zajęciu przez Polskę Zaolzia granica wydłużyła się o fragment dotychczasowej granicy czechosłowacko-niemieckiej długi na ok. 16 km.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. do czasu podpisania Traktatu Wersalskiego granicą z Niemcami była dawna granica niemiecko-rosyjska i niemiecko-austriacka (na południu). Zasięg tej ostatniej nie był określony aż do podziału Śląska Cieszyńskiego w lipcu 1920 r. 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie w pruskiej prowincji poznańskiej, które w ciągu tygodnia ogarnęło jej większość. Na południu powstańcom udało się opanować tereny siegające granicy z prowincją śląską, ale bez Wschowy, Leszna, Rawicza i Kępna. 16 lutego Najwyższa Rada państw Ententy zawarła w Trewirze układ z Niemcami o przedłużeniu rozejmu, który objął też walki w Wielkopolsce. 

28 czerwca 1919 r. podpisany został Traktat Wersalski, który określił zasięg terenów należących m.in. do prowincji poznańskiej i śląskiej przyznanych Polsce, w tym terenów opanowanych wcześniej w wyniku powstania wielkopolskiego. Artykuł 27 III rozdziału Traktatu przewidywał następujący przebieg granicy polsko-niemieckiej na odcinku południowo-zachodnim. Od styku wschodniej granicy powiatu wschowskiego z południową granicą prowincji poznańskiej (odzwierciedlającą przebieg przedrozbiorowej granicy Polski),  wzdłuż tej granicy do miejsca w okolicy miejscowości Bogdaj położonej na pd-zach od Odolanowa, z jednym wyjątkiem. Kilkunastokilometrowy odcinek w pobliżu Bojanowa i Rawicza został nieco skorygowany w celu pozostawienia po stronie polskiej fragmentu linii kolejowej prowadzącej przez Rawicz do Poznania. Dalszy ciąg był już nową granicą poprowadzoną na zachód od granicy między prowincjami w celu przyłączenia do Polski znacznej części śląskiego powiatu sycowskiego i północnego fragmentu powiatu namysłowskiego. Ten nowy fragment kończył się na południe od wsi Skoroszów, gdzie stykał się z granicą obszaru plebiscytowego na Górnym Sląsku. Od tego miejsca do czasu podjęcia rozstrzygnięć w oparciu o wynik plebiscytu tymczasową granicę poprowadzono na wschód do południowej granicy powiatu kępińskiego prowincji poznańskiej i dalej wzdłuż niej do dotychczasowej granicy polsko-niemieckiej na Prośnie. 

Traktat Wersalski zaczął obowiazywać od 10 stycznia 1920 r. po ratyfikowaniu go przez Niemcy. Wycofywanie wojsk niemieckich z terenów przyznanych Polsce i przekazywanie ich administracji polskiej (tereny za linią demarkacyjną) trwało etapami od 17 do 28 stycznia. Tymczasowa granica polsko-niemiecka stała się nową linią demarkacyjną do czasu szczegółowej delimitacji przez komisję międzynarodową, która rozpoczęła prace w sierpniu 1920 r. 

Plebiscyt na Górnym Śląsku przeprowadzono 20 marca 1921 r. Mimo że ogólny jego wynik był niekorzystny dla Polaków (40,4 % głosów za Polską), to biorąc pod uwagę zasięg rozmieszczenia gmin z przewagą głosów polskich przewodniczący Polskiej Komisji Plebiscytowej Wojciech Korfanty postulował przyłączenie do Polski ok. 60 % terenów objętych plebiscytem, w tym całego okręgu przemysłowego, i ograniczonych w przybliżeniu linią poprowadzoną od południa wzdłuż Odry, na północ od Gogolina skręcającą na wschód do miejscowości Fosowskie, następnie na północ do granicy w okolicy wsi Bodzanowice. Na skutek nacisków przedstawiciela Wielkiej Brytanii w Komisji Międzysojuszniczej mającej przygotować rekomendację rozgraniczenia ustalono przyznanie Polsce tylko powiatów rybnickiego i pszczyńskiego z niewielkim fragmentem katowickiego i bez głównego okręgu przemysłowego. W dniu 2 maja tuż przed ogłoszeniem tej decyzji rozpoczeło się powstanie (III powstanie śląskie). W ciągu tygodnia opanowano tereny do Odry i na północy po Gogolin, Olesno i Gorzów Śląski. Na skutek ofensywy niemieckiej rozpoczetej 21 maja utracono jednak rejon Góry św. Anny. Ostatecznie walki zakończyły się 5 lipca rozejmem i wycofaniem się wojsk obu walczących stron z obszaru plebiscytowego. 20 paździenika 1921 r. Rada Ambasadorów określiła przebieg granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku, przyznając Polsce ok. 1/3 tego obszaru, w tym znaczną część okręgu przemysłowego. W wyniku tego dalszym ciągiem granicy ustalonej już wcześniej w Traktacie Wersalskim pozostała dotychczasowa granica polsko-niemiecka, czyli dawna niemiecko-rosyjska, wzdłuż rzeki Prosny i prowadząca dalej na południowy wschód do punktu styku z granicą poplebiscytową położonego na wschód od Olesna.

Przejęcie przyznanych terenów Górnego Śląska przez władze polskie trawało od 20 lipca do końca sierpnia 1921 r. Od listopada rozpoczęła prace nad delimitacją granicy komisja międzynarodowa. Najtrudniejszy do wyznaczenia w terenie był fragment granicy przypadający na obszar górnośląskiego okręgu przemysłowego. Granica przebiegała przez obszary górnicze i pola wydobywcze należące do poszczególnych kopalń, przecinała połączenia komunikacyjne pomiędzy kooperującymi zakładami, bocznice kolejowe, linie tramwajowe, sieci wodociagowe i energetyczne itd. Każda ze stron dążyła do takiego jej wytyczenia, aby jak najmniej utrudniało to funkcjonowanie podmiotów gospodarczych po obu jej stronach. 15 maja 1922 r. podpisana została w Genewie polsko-niemiecka konwecja dotycząca Górnego Śląska, która szczegółowo określała wzajemne stosunki prawne i gospodarcze na obszarze plebiscytowym w celu maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu ustanowienia nowej granicy na życie gospodarcze i społeczne na tym terenie. Unormowania tam zawarte były wyjątkowe i generalnie niestosowane były w przypadku innych terenów, na których wytyczona musiała być nowa granica polsko-niemiecka. Delimitację w terenie wraz z rozmieszczeniem znaków granicznych zakończono w październiku 1923 r.    

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789następna
Hellrid
 
Niemcy otoczone przez Polskę z dwóch stron, marzenia ;)))
2014-04-15 20:57:28 (12 lat temu)
D - domek drużnika
2014-04-15 22:09:02 (12 lat temu)
A linią zaznaczono ową granicę - która miejscami miała bardzo ciekawy przebieg :)
2010-02-24 17:59:52 (16 lat temu)
Gaj777
 
do Neo[EZN]: Czyli idąc prosto od słupka granicznego (tego z literką D) to tego domu granicę przekraczało się cztery razy, oryginalne...
2010-02-24 20:00:35 (16 lat temu)
do Gaj777: Ciekawostka...
Jak widać, fantazja ludzka nie ma granic ;)
2010-02-25 12:50:33 (16 lat temu)
Kanfis
 
w którym dokładnie miejscu (na mapie) to było? tak jak płynęła Bytomka? pytam, bo lata całe mieszkałem na os. Arki Bożka i te miejsce pokazywano mi bliżej osiedla
2014-11-02 17:44:35 (11 lat temu)
mag
 
Przywsie koło Rawicza
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: popr.
2015-06-09 20:34:34 (11 lat temu)
Przejście graniczne Pawonków-Koschwitz(Koszwice)
.
2015-04-25 21:17:09 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
2015-04-25 21:22:11 (11 lat temu)
do ZPKSoft: To ciekawe przejście z drogami w cztery strony ,Pawonków 2.
2015-04-25 21:31:01 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Niemcy wkraczają od strony Łagiewnik Małych .
2015-04-25 21:32:27 (11 lat temu)
do ZPKSoft: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2015-04-25 21:32:58 (11 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
Da się zrobić współczesne zdjęcie tego miejsca?
2013-03-11 14:44:59 (13 lat temu)
Rafał Eckiert (Beuther)
 
+1 głosów:1
do augiasz: Niestety nie bo nie istnieje , same bloki.
2013-03-11 15:08:01 (13 lat temu)
Kanfis
 
do Rafał Eckiert (Beuther) : a można to miejsce oznaczyć na mapie? bo już tutaj o to prosiłem:
2015-02-24 22:54:14 (11 lat temu)
do Kanfis: Poprawiłem znacznik na mapie,bo dodałem go przedtem bliżej Bytomki .
2015-02-26 11:42:41 (11 lat temu)
W Cieszkowie była tez powersalska granica pol-niem.
2013-09-07 21:11:38 (12 lat temu)
bogox
 
+3 głosów:3
Granica 1918 miała być na rzece Barycz, ale hrabia Maltzan miał dużą część swoich stawów powyżej linii Baryczy i wykorzystał swoje znajomości, aby ją przesunięto (przynajmiej tak piszą w niemieckich książkach). W taki to sposób Polska w okresie międzywojennym była troszkę mniejsza.
2013-09-09 20:15:20 (12 lat temu)
bogox
 
Wyczytałem to w niedawno wydanym tłumaczeniu książki niemieckiej "Der Kreis Militsch-Trachenberg an der Bartsch" przetłumaczoną przez p. I. Kowalskiego i wydaną przez Powiat Milicki pt. "Powiat milicko-żigrodzki nad Baryczą".
2013-09-10 20:53:13 (12 lat temu)
bogox
 
W książce tej Niemcy piszą, że planowano granice naturalną tzn. na Baryczy, a że hrabia Maltzan miał znajomości w Berlinie to przypilnował swój interes.
Wynikałoby z tego, że Niemcy też mieli coś do gadania w sprawie granic. To jest wersja niemiecka z tej książki. Faktem jest, że oni wszystkie rzeczy widzą po
swojemu. Widać to szczególnie nawet w opisie wyzwolenia Milicza.
2013-09-11 09:50:59 (12 lat temu)
bogox
 
"Pilnowanie" - użyłem jako wykorzystanie swoich znajomości.
Cesarz Wilhelm II Hohenzolern często polował w milickich lasach ze swoją świtą. Opis z niemieckiej książki dałem w formie zaczytanej ciekawostki. Osobiście więcej do gadania przy określaniu granic mieli Niemcy niż Polacy o ile w ogóle coś mieli.
2013-09-13 21:04:05 (12 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Ameryki nie odkryłem, jest to odnotowane na innych świetnych zdjęciach z "Freyhan", co teraz odkryłem...
2013-09-07 21:27:45 (12 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: ... a teraz jest granica województw - niesamowite ile zmian na mapie politycznej świata może przetrwać granica :)
2013-09-07 22:41:40 (12 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do bogox : To jakaś plotka. Linię pozostawiono w historycznym przebiegu granicy śląsko-wielkopolskiej. O włączeniu śląskich ziem aż po Barycz do Polski nie mogło być realnie mowy, bo w tych regionach dominowała ludność niemieckojęzyczna.
2013-09-09 20:51:10 (12 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do bogox : A na pewno chodziło o ten teren? Nie obejmowały go nawet granice żądane dla Polski przez Dmowskiego, więc właściwie przeciwko czyim propozycjom miał interweniować hrabia von Maltzan? Notabene wątpliwe, by ten arystokrata miał taki wpływ na linię negocjacyjną premiera Francji czy prezydenta USA.
2013-09-10 21:55:46 (12 lat temu)
WW
 
+2 głosów:2
do bogox : No ale cóż on miał do pilnowania w Berlinie, przecież Berlin też nie chciał Polsce niczego przekazywać. Trzeba by skonsultować się z jakimś specjalistą od tego okresu, może była na jakimś wstępnym etapie koncepcja naturalnych granic, ale nie słyszałem, żeby była poważnie rozważana. Natomiast jeżeli piszesz o "wyzwoleniu Milicza", to nic dziwnego, że Niemcy to widzą "po swojemu" :)
2013-09-11 10:18:27 (12 lat temu)
WW
 
do bogox : Niemcy negocjowali to z Anglikami, Francuzami i Amerykanami, więc hrabia musiałby mieć wspaniałe znajomości na Zachodzie.
2013-09-13 23:08:12 (12 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Niezłe odkrycie. Faktycznie może on pochodzić sprzed 1939 roku? Tu była linia kolejowa czy teren prywatny?
2013-12-26 20:37:11 (12 lat temu)
esski
 
Zabytkowy - bo wpisany na oficjalną listę konserwatora zabytków ? czy też zabytkowy tylko dlatego, iż ma więcej jak 10-20 lat? Bo jeśli to drugie, to wiek tego nie stanowi, widać to było i będzie widać choćby we wrocku, gdzie w tym roku i poprzednich latach wyburzano wiele budynków, choćby młyn "Sułkowice"
2013-12-27 16:23:34 (12 lat temu)
mag
 
2013-12-27 16:57:08 (12 lat temu)
do Neo[EZN]: Granica między Wielkopolską a Dolnym Śląskiem przecinająca główną drogę prowadzącą przez wieś.
2013-12-27 14:23:20 (12 lat temu)
pawulon
 
do marcin łukowiak: Za duży rozmiar pliku, szczególnie przy tak kiepskiej jakości. Regulamin się kłania.
2013-12-27 15:51:48 (12 lat temu)
do mag : Coś pięknego! Czyli to jest dawny szlaban graniczny między Polską a Niemcami z 1920 roku!!! Fantastyczny unikat - dzięki za zdjęcie! Dopiszę je do granic II RP.
2013-12-27 19:45:30 (12 lat temu)
esski
 
To samo, zapewne, miejsce koloryt, drągi.. może Skoroszów?
2014-01-04 08:03:25 (12 lat temu)
Skasujcie moją ocenę.
2014-07-24 23:41:58 (11 lat temu)
Stenek
 
Czy w Ciasnej było w latach PRL sanatorium/prewentorium dla dzieci?
2014-07-25 23:43:24 (11 lat temu)
do Eugeniusz S.: Zrobione, można zagłosować jeszcze raz.
2014-07-24 23:47:05 (11 lat temu)
do antypuszka©: Dzięki
2014-07-24 23:50:50 (11 lat temu)
andrzejKO
 
+1 głosów:1
do Stenek: W pałacu w latach 1982-2013 działał dom dziecka.
Obecnie pałac jest wystawiony na sprzedaż.
2014-07-27 01:01:33 (11 lat temu)
Polski urząd celny, widoczny na pocztówce : był po prawej ,przed poprzeczną drogą Pawonków-Zawadzkie.
2015-04-25 21:26:41 (11 lat temu)
...można śmiało zrobić porównanie.
2015-04-25 22:01:10 (11 lat temu)
Hellrid
 
+1 głosów:1
do andrzejKO: Świetne rozpoznanie, poprawiłem i dopisałem obiekt do właściwego miejsca.
2015-04-25 22:20:54 (11 lat temu)
do Hellrid: Dzięki, ale to nie jest leśniczówka Koszwice .
2015-04-25 22:27:19 (11 lat temu)
do Hellrid: Proszę spojrzeć na tabliczkę na Street View -LEŚNICTWO ŁAGIEWNIKI !!!
2015-04-25 22:43:34 (11 lat temu)
do andrzejKO: Tak jak było napisane Łagiewniki Małe!!!
2015-04-25 22:28:11 (11 lat temu)
Pokaż na mapie
86 Dyskusji (ostatnia 11 lat temu)
Dawna granica polsko-niemiecka w Górkach Śląskich
Dawna granica polsko-niemiecka w Górkach Śląskich
1919
-
1930
1918
-
1939
1918
-
1939
1929
-
1935
1930
-
1935
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
Granica południowo-zachodnia - obiekty i wydarzenia
STR.1 H 191
O > 228
następna
Granica południowo-zachodnia w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet