| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Granica południowo-zachodnia
H 191
N 049
N 186
O > 228

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granica południowo-zachodnia

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1918-1922
Zlikwidowano: 1939

Umownie przyjęto, że południowy fragment granicy polsko-niemieckiej obejmował siedem sekcji granicznych od H do O (w oznaczaniu sekcji pominięto literę I). Jako początek przyjęto główny kamień graniczny H 001 usytuowany w pobliżu wsi Langenau (obecnie Łęgoń) położonej po stronie niemieckiej na wschód od Wschowy, a koniec w miejscu trójstyku granic polsko-niemiecko-czechosłowackiego wyznaczonego przy ujściu Olzy do Odry. Na całym tym odcinku Polska graniczyła z pruską prowincją Schlesien. Po zajęciu przez Polskę Zaolzia granica wydłużyła się o fragment dotychczasowej granicy czechosłowacko-niemieckiej długi na ok. 16 km.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 r. do czasu podpisania Traktatu Wersalskiego granicą z Niemcami była dawna granica niemiecko-rosyjska i niemiecko-austriacka (na południu). Zasięg tej ostatniej nie był określony aż do podziału Śląska Cieszyńskiego w lipcu 1920 r. 27 grudnia 1918 r. wybuchło powstanie w pruskiej prowincji poznańskiej, które w ciągu tygodnia ogarnęło jej większość. Na południu powstańcom udało się opanować tereny siegające granicy z prowincją śląską, ale bez Wschowy, Leszna, Rawicza i Kępna. 16 lutego Najwyższa Rada państw Ententy zawarła w Trewirze układ z Niemcami o przedłużeniu rozejmu, który objął też walki w Wielkopolsce. 

28 czerwca 1919 r. podpisany został Traktat Wersalski, który określił zasięg terenów należących m.in. do prowincji poznańskiej i śląskiej przyznanych Polsce, w tym terenów opanowanych wcześniej w wyniku powstania wielkopolskiego. Artykuł 27 III rozdziału Traktatu przewidywał następujący przebieg granicy polsko-niemieckiej na odcinku południowo-zachodnim. Od styku wschodniej granicy powiatu wschowskiego z południową granicą prowincji poznańskiej (odzwierciedlającą przebieg przedrozbiorowej granicy Polski),  wzdłuż tej granicy do miejsca w okolicy miejscowości Bogdaj położonej na pd-zach od Odolanowa, z jednym wyjątkiem. Kilkunastokilometrowy odcinek w pobliżu Bojanowa i Rawicza został nieco skorygowany w celu pozostawienia po stronie polskiej fragmentu linii kolejowej prowadzącej przez Rawicz do Poznania. Dalszy ciąg był już nową granicą poprowadzoną na zachód od granicy między prowincjami w celu przyłączenia do Polski znacznej części śląskiego powiatu sycowskiego i północnego fragmentu powiatu namysłowskiego. Ten nowy fragment kończył się na południe od wsi Skoroszów, gdzie stykał się z granicą obszaru plebiscytowego na Górnym Sląsku. Od tego miejsca do czasu podjęcia rozstrzygnięć w oparciu o wynik plebiscytu tymczasową granicę poprowadzono na wschód do południowej granicy powiatu kępińskiego prowincji poznańskiej i dalej wzdłuż niej do dotychczasowej granicy polsko-niemieckiej na Prośnie. 

Traktat Wersalski zaczął obowiazywać od 10 stycznia 1920 r. po ratyfikowaniu go przez Niemcy. Wycofywanie wojsk niemieckich z terenów przyznanych Polsce i przekazywanie ich administracji polskiej (tereny za linią demarkacyjną) trwało etapami od 17 do 28 stycznia. Tymczasowa granica polsko-niemiecka stała się nową linią demarkacyjną do czasu szczegółowej delimitacji przez komisję międzynarodową, która rozpoczęła prace w sierpniu 1920 r. 

Plebiscyt na Górnym Śląsku przeprowadzono 20 marca 1921 r. Mimo że ogólny jego wynik był niekorzystny dla Polaków (40,4 % głosów za Polską), to biorąc pod uwagę zasięg rozmieszczenia gmin z przewagą głosów polskich przewodniczący Polskiej Komisji Plebiscytowej Wojciech Korfanty postulował przyłączenie do Polski ok. 60 % terenów objętych plebiscytem, w tym całego okręgu przemysłowego, i ograniczonych w przybliżeniu linią poprowadzoną od południa wzdłuż Odry, na północ od Gogolina skręcającą na wschód do miejscowości Fosowskie, następnie na północ do granicy w okolicy wsi Bodzanowice. Na skutek nacisków przedstawiciela Wielkiej Brytanii w Komisji Międzysojuszniczej mającej przygotować rekomendację rozgraniczenia ustalono przyznanie Polsce tylko powiatów rybnickiego i pszczyńskiego z niewielkim fragmentem katowickiego i bez głównego okręgu przemysłowego. W dniu 2 maja tuż przed ogłoszeniem tej decyzji rozpoczeło się powstanie (III powstanie śląskie). W ciągu tygodnia opanowano tereny do Odry i na północy po Gogolin, Olesno i Gorzów Śląski. Na skutek ofensywy niemieckiej rozpoczetej 21 maja utracono jednak rejon Góry św. Anny. Ostatecznie walki zakończyły się 5 lipca rozejmem i wycofaniem się wojsk obu walczących stron z obszaru plebiscytowego. 20 paździenika 1921 r. Rada Ambasadorów określiła przebieg granicy polsko-niemieckiej na Górnym Śląsku, przyznając Polsce ok. 1/3 tego obszaru, w tym znaczną część okręgu przemysłowego. W wyniku tego dalszym ciągiem granicy ustalonej już wcześniej w Traktacie Wersalskim pozostała dotychczasowa granica polsko-niemiecka, czyli dawna niemiecko-rosyjska, wzdłuż rzeki Prosny i prowadząca dalej na południowy wschód do punktu styku z granicą poplebiscytową położonego na wschód od Olesna.

Przejęcie przyznanych terenów Górnego Śląska przez władze polskie trawało od 20 lipca do końca sierpnia 1921 r. Od listopada rozpoczęła prace nad delimitacją granicy komisja międzynarodowa. Najtrudniejszy do wyznaczenia w terenie był fragment granicy przypadający na obszar górnośląskiego okręgu przemysłowego. Granica przebiegała przez obszary górnicze i pola wydobywcze należące do poszczególnych kopalń, przecinała połączenia komunikacyjne pomiędzy kooperującymi zakładami, bocznice kolejowe, linie tramwajowe, sieci wodociagowe i energetyczne itd. Każda ze stron dążyła do takiego jej wytyczenia, aby jak najmniej utrudniało to funkcjonowanie podmiotów gospodarczych po obu jej stronach. 15 maja 1922 r. podpisana została w Genewie polsko-niemiecka konwecja dotycząca Górnego Śląska, która szczegółowo określała wzajemne stosunki prawne i gospodarcze na obszarze plebiscytowym w celu maksymalnego ograniczenia negatywnego wpływu ustanowienia nowej granicy na życie gospodarcze i społeczne na tym terenie. Unormowania tam zawarte były wyjątkowe i generalnie niestosowane były w przypadku innych terenów, na których wytyczona musiała być nowa granica polsko-niemiecka. Delimitację w terenie wraz z rozmieszczeniem znaków granicznych zakończono w październiku 1923 r.    

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789następna
To jest raczej przejście na Łagiewnickiej a nie na Chorzowskiej.
2017-11-13 21:25:07 (8 lat temu)
do ritterswalder: Przypisałem
2017-11-13 21:36:20 (8 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+13 głosów:13
Dzisiaj minęło 7 lat jak się tu bawię z Wami na stronie FP.
2018-01-19 23:13:02 (8 lat temu)
Dziękuję Wszystkim za dobre słowa i życzenia, dopiero teraz spokojnie ze to przeczytoł wnuki poszły do domu.
2018-01-20 22:27:11 (8 lat temu)
Marek W
 
+8 głosów:8
do Eugeniusz S.: Ładne osiągnięcie. Mnie do siedmiu lat brakuje jeszcze pięciu miesięcy. Bawmy się więc dalej :))
2018-01-19 23:20:31 (8 lat temu)
legion
 
+2 głosów:2
do Eugeniusz S.: Jeszcze wiele szczęśliwych "siódemek" przed Tobą :-) Gratulacje !
2018-01-20 00:50:43 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
do Eugeniusz S.: Gratulacje i życzenia zwielokrotnienia tej liczby.
2018-01-20 09:15:22 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: No, no, mi brakuje do siedmiu lat, niecałych dwóch miesięcy :)
2018-01-20 09:42:01 (8 lat temu)
augiasz
 
+3 głosów:3
do Eugeniusz S.: Gratulacje! Właśnie zauważyłem, że 12 lat mojej bytności na FP stuknęło 6 dni temu :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dop.
2018-01-20 09:50:55 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Pamiętam jak się spotkaliśmy 6 lat temu, Ty i Tomek Górny na jakimś spotkaniu przed wycieczką i namawialiście mnie do fotopolski Gratuluja Ci tyj 7-ki.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2018-01-20 10:47:26 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Gratuluje Eugeniuszu. Ciekawe ile nabiegaleś kilometrów i spedzileś czasu na dobrym ślaskim powietrzu z aparatem :-)
Lubie patrzyć na Twoje zdjieca..
2018-01-20 16:39:53 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Gratuluję! Trzymaj się chopie :)
2018-01-20 17:04:24 (8 lat temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do Marek W : To szykuj tornister w wrześniu idziemy do I klasy.
2018-01-20 09:24:47 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
do Eugeniusz S.: I skończy się zabawa a zacznie poważna nauka ;-)
2018-01-20 09:31:12 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Nie tornister tylko pukeltasza.
2018-01-20 12:06:26 (8 lat temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do augiasz: Gratuluje 12-tka to chyba początki fp?
2018-01-20 10:44:32 (8 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do augiasz: Pieknie sie nazbieralo, gratuluje, kawal czasu, i źycze do nastepnych lat ten sam entuzjazm i pasje :-)
2018-01-20 16:48:08 (8 lat temu)
augiasz
 
do piotr brzezina : Neo zaczynał chyba koło 2001 roku, ale nie wiem kiedy przypada data oficjalnego udostępnienia publiczności.
2018-01-20 11:45:18 (8 lat temu)
vigo
 
do augiasz: Wg wypowiedzi Neo w artykule "Fotopolska powstała z goryczy..." portal wystartował w 2008 roku. Mamy więc dziesięciolecie !
2018-01-20 11:59:11 (8 lat temu)
do augiasz: Coś tu wspominali że w tym roku jest 10 lat (może będzie spotkanie).
2018-01-20 12:03:51 (8 lat temu)
augiasz
 
do vigo: To jakim cudem dodawałem tu zdjęcia w roku 2006 (np.
2018-01-20 12:03:06 (8 lat temu)
vigo
 
+1 głosów:1
do augiasz: Na początku myślałem, że Fotopolska ma 16 lat (staż Neo), ale okazało się, że to nie oznacza początku akurat Fotopolski. A datę 2008 znalazłem w wywiadzie Neo:
2018-01-20 12:10:40 (8 lat temu)
do piotr brzezina : No i tyta z maszketami.
2018-01-20 15:57:20 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Ło tej tytce zapomniołech.
2018-01-20 16:29:12 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
do Eugeniusz S.: A co to ?
2018-01-20 17:10:03 (8 lat temu)
do ZPKSoft: A o co pytasz ?
2018-01-20 17:11:51 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
do piotr brzezina : "tyta z maszketami"
2018-01-20 17:41:05 (8 lat temu)
do ZPKSoft: To jest po polskiemu róg obfitości ze słodyczami .
2018-01-20 17:46:32 (8 lat temu)
ZPKSoft
 
do Rafał Eckiert (Beuther) : Dzięki.
2018-01-20 18:05:06 (8 lat temu)
2018-01-20 18:09:42 (8 lat temu)
To budynek dawnego urzędu celnego polskiego ,i znajduje się już w Piekarach , a ulica Stara jest w Bytomiu Miechowicach ,wiem bo żech lotoł tam za bajtla po placu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2018-01-20 00:03:04 (8 lat temu)
To może ktoś wykasować ulice Starą u186233.
2018-01-20 16:27:06 (8 lat temu)
do Rafał Eckiert (Beuther) : Dzięki przeniesione.
2018-01-20 09:31:20 (8 lat temu)
do Eugeniusz S.: Usunięta
2018-01-20 16:56:51 (8 lat temu)
Ulica miała taka nazwę w czasach Polski Ludowej?
2018-05-07 21:09:57 (8 lat temu)
Za PRL to była Armii Czerwonej.
2018-05-07 21:14:31 (8 lat temu)
Zaeditowalem, bo to jest napewno most graniczny w Boguminie-osadzam wedlók 3 luków stalowej konstrukciji mostu...i opisu ☺☺☺
2019-02-22 16:44:59 (7 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Ale to było dobrze umiejscowione. To jest przejście graniczne polsko-niemieckie między wsiami Olza i Zabełków. Był tam most z trzema łukowymi przęsłami widoczny tu:

Terytorium Czechosłowacji zaczynało się ok. 500 m na południe od tego miejsca.
2019-02-22 16:56:17 (7 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Obiekt powinien nazywać się polsko-niemieckie przejście a nie polsko-czechosłowackie.
2019-02-22 19:41:12 (7 lat temu)
do ritterswalder: Odpisalem....pomylilem wioske i rzeke...nu coź, kaźdy ma swojich 15 min ☺☺☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2019-02-22 17:17:21 (7 lat temu)
Ewqa100
 
do ritterswalder: Poprawiłam nazwę obiektu :)
2019-02-22 21:22:23 (7 lat temu)
ritterswalder
 
+1 głosów:1
Niemieccy? Ja tu widzę samych Rosjan.
2019-03-24 22:56:55 (7 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2019-05-05 20:15:15 (7 lat temu)
Nie niemiecki a rosyjski. Reszta się zgadza.
2019-05-05 20:20:03 (7 lat temu)
Cos mi się zdaje że jednak rosyjski.
2019-03-26 07:03:23 (7 lat temu)
ZPKSoft
 
Wózek dla Tereski :)
2019-03-25 22:24:37 (7 lat temu)
TW40
 
do ZPKSoft: Przepiękny okaz (najpopularniejsze tego typu na przełomie XIX i XX w., tak do ok. 1910 r.; katalog z podobnymi wózkami wydano w 1904 r.).
2019-03-26 20:01:00 (7 lat temu)
Pokaż na mapie
86 Dyskusji (ostatnia 7 lat temu)
Dawna granica polsko-niemiecka w Górkach Śląskich
Dawna granica polsko-niemiecka w Górkach Śląskich
1919
-
1930
1918
-
1939
1918
-
1939
1929
-
1935
1930
-
1935
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
1934
-
1936
Granica południowo-zachodnia - obiekty i wydarzenia
STR.1 H 191
O > 228
następna
Granica południowo-zachodnia w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet