| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (37)
Obiekty w okolicy
Rynek 23
8
m
Leszno
Rynek 21
9
m
Leszno
Rynek 24
13
m
Leszno
Bracka 1
17
m
Leszno
Rynek 25
22
m
Leszno

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Rynek 22

Zbudowano: XVIII w.
Zabytek: 524/1237 z 17 września 1970
Kamienica powstała najpewniej w XVIII w. jako szczytowa budowla barokowa. W 1817 r. zmieniła właściciela, którym stał się sukiennik Jan Gottlieb Radek. Posesję z zabudową za 2750 talarów nabył on od futrzarza Jana Daniela Gumprechta. W tym czasie w obrębie nieruchomości znajdowały się: dom mieszkalny z oficyną i małą stajnią oraz stajnia, pralnia z kuchnią i komórką, a także budynek tylny.

W 1838 r. doszło do kolejnej zmiany właściciela. Posesję z zabudową od Radka kupił za niższą cenę, mianowicie 1350 talarów, destylator Józef Abraham Moll. Cieszył się on przyrynkową własnością kilkadziesiąt lat. W tym czasie, zapewne w latach 70. XIX w., Moll dokonał poważnej przebudowy domu, który z układu szczytowego zmienił się w kalenicowy. W tej formie,
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
Jac64
 
+3 głosów:3
"Jest rok 1886, miasteczko Lissa na wschodnich krańcach Niemiec (jego dawna, polska nazwa brzmi "Leszno"). Mężczyźni to miejscowy fotograf Ottomar Anschütz i jego pomocnik Johann Schneider, znany jako budowniczy organów. Właśnie przed chwilą zapoczątkowali historię kina."Wyjście robotników z fabryki w Lyonie"dzieło braci Lumiere, uchodzących za twórców kina.Jego premiera odbyła się 28 grudnia 1895 roku w Salonie Indyjskim przy Bulwarze Kapucynów w Paryżu. Obejrzało ją 35 widzów.W tym czasie Anschütz święci tryumfy w Europie i Ameryce. Cały czas pracuje nad udoskonaleniem swojego szybkowizjera. Od początku lat 90. XIX w. obrazy wyświetlane są na lnianym ekranie, w zaciemnionych salach. Projekcje odbywają się w Berlinie, Nowym Jorku, Bostonie. Przyciągają tysiące widzów.Dlaczego zatem dziś to bracia Lumiere, a nie właśnie Anschütz uchodzą za ojców kina? Jednoznacznej odpowiedzi brak. Może dlatego, że swój aparat w porę opatentowali? Może był on po prostu lepszy, bardziej zaawansowany technicznie? A może mieli większą siłę przebicia, odrobinę więcej szczęścia?Anschütz zmarł stosunkowo młodo. W 1907 roku nie przeżył operacji wyrostka robaczkowego. Gdyby wówczas nie umarł, być może dziś to on chodziłby w glorii twórcy kina - uważa Janusz Skrzypczak, leszczyński antykwariusz, który kilka lat temu zorganizował poświęconą Niemcowi wystawę."
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka
2015-02-17 02:17:30 (11 lat temu)
A ja znam wersję, że Ottomar Anschutz mieszkał przy ulicy Królowej Jadwigi, niedaleko ul. Niepodległości.
2015-02-17 12:17:20 (11 lat temu)
Askofer
 
+3 głosów:3
Prószyński ze swoim PLEOGRAFEM też się nie załapał w szeregi twórców kina ,choć zrobił go wcześniej niż bracia Lumiere. A wykonał go 1893 roku. Mimo że Prószyński otworzył własną fabrykę filmów . Pierwszy swój film nazwał "Ślizgawka w parku".
2015-02-17 16:23:05 (11 lat temu)
Jac64
 
do † Erle3 : Też znam tę wersję ,że mieszkał przy ul. Królowej Jadwigi ,a atelie fotograficzne Anschutza znajdowało się na Słowiańskiej w kamienicy , gdzie obecnie mieści się Biuro Informacji Turystycznej:)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2015-02-17 12:51:29 (11 lat temu)
Jac64
 
do Jac64: Na Storchnesterstrasse 105 mieściło się właśnie atelier Ottomara Anschütza.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2015-02-23 21:49:11 (11 lat temu)
Jac64
 
do Askofer: Podobno Prószyński wynalazł migawkę szczelinową,( dzięki niezwykle krótkiemu czasowi naświetlania pozwalała uchwycić przedmioty w ruchu) z której wynalezienia i udoskonalenia słynął właśnie Anschütz.
2015-02-17 21:24:32 (11 lat temu)
Askofer
 
+1 głosów:1
do Jac64: Migawkę szczelinową wynalazł Polak Stanisław Jurkowski w 1880 roku i w tym roku ją opatentował ale jej wynalezienie przypisuje się również Anschutzowi. I tu jest ciekawa sprawa . Zdjęcia konia w galopie przypisuje się niejakiemu Eadweardowi Muybridge Brytyjczykowi mieszkającemu w USA i rzekomo to zrobił w 1878, natomiast inne źródła podają ,że zrobił to właśnie Anschutz. Ale przy biografii Eadwearda Muybridgea mozna przeczytać ,że robił to na specjalnych materiałach (czulszych) własnej produkcji i aparatami o szybszych migawkach .Ale nic więcej. Można też znależć wiele wykonanych przez niego zdjęć różnych zwierząt w poszczególnych stadiach ruchu.
2015-02-17 22:47:53 (11 lat temu)
Jac64
 
+1 głosów:1
do Askofer: Dzięki za sprostowanie. Gdzieś , kiedyś czytałem , że wynalazcą tej migawki był Polak , ale nie pamiętałem nazwiska więc po Twoim wpisie skojarzyłem , że to właśnie Prószyński.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: poprawa
2015-02-17 23:01:10 (11 lat temu)
grgrz
 
do Jac64: Rodzina Anschütza mieszkała wg mojej wiedzy na Moltkestraße 17( Niepodległości) ,skąd znasz nazwę Storchneststraße ( w jakich latach to było ?) i gdzie taka długa ulica ,o tak wysokiej numeracji , 4 główne ulice 2 Keiserów : Wilhelma i Fryderyka i Bismarka , i Moltkego ( koło 80 nr) .
Na "s" na początku XX w to Stolzengasse i Stockgasse to - gaski (trochę przypominają Bociana , a ulice to Schulstraße i Schloßstraße .
2015-07-29 17:09:05 (10 lat temu)
Jac64
 
do grgrz: Storchnesterstrasse (Osiecka - Osieczna dawniej Storchnest) i Moltkestrasse ,czyli dzisiejsza Niepodległości to prawdopod. ta sama ulica ,tylko w różnych latach. Adres Storchnesterstrasse 105 pochodzi z rewersu zdjęcia wykonanego w pracowni O.Anschütza w
latach 1879-1888. A gdzie mógł byc nr 105 nie mam pojęcia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: kor.
2015-07-29 21:18:59 (10 lat temu)
grgrz
 
do Jac64: Na mapie , na której najstarszą datę jaką wypatrzylem to 1904 r jest nazwa ulicy Storchnester Straße a na innej z datą 1906 jest Moltke Straße można przyjąć że w 1906 była zmiana nazwy ulicy. Nie wiem czy potem nie wrócono do Osieckiej . Numeracja biegła- po północnej parzyste - po południowej nieparzyste ( zaczynała się na bud środkowym między Zieloną a Chrobrego , budynek za barem "Tempo" miał nr 3) Anschützowie mieszkali gdzie dzisiaj jest nr 20 .Widziałem ten nr 105 na rewersie zdjęć . Widnieje z przodu i z tyłu nazwy ulicy. IHMO nie jest to nr budynku bo na wysokości dzisiejszej Studziennej ( zjazd do Antonin) był 64 i koniec miasta . Za Grunwaldzką ( droga polna) były koszary i budynek przed cmentarzem i 2 za , pola i ogrody , zjazd w stronę Grzybowa . Nie ma szans na to żeby był gdzieś tak wysoki nr ,chyba że w jakiś specjalny sposób były numerowane budynki poza miastem .Takie rzeczy , jak masz dostęp, pewnie znajdzie się w Leszczyńskim archiwum.
2015-07-31 20:16:04 (10 lat temu)
Jac64
 
+1 głosów:1
do grgrz: Domem rodzinnym Anschützów był budynek znajdujący się wówczas pod adresem Storchnesterstrasse 105, później Molktestrasse 17, Osiecka 9, Daszyńskiego 9, Dzierżyńskiego, obecnie Niepodległości 22.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter...
2026-03-31 18:04:38 (2 miesiące temu)
do Jac64: W sensie że jeden budynek miał tyle adresów?
2026-04-01 07:58:49 (2 miesiące temu)
Jac64
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: W zasadzie dwa budynki( + oficyna), ale tak...wszystko się zmienia.
2026-04-01 12:14:09 (2 miesiące temu)
Pokaż na mapie
1 Dyskusja (ostatnia 2 miesiące temu)
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet