| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Tramwaj Linke-Hofmann Standard
1925
1929
1925
1945
1945
1975

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Tramwaj Linke-Hofmann Standard

Obiekt obecnie nie istnieje
Zbudowano: 1925-1929
Zlikwidowano: 1976
Wagony motorowe Linke-Hofmann Standard [T 25]
Numer taborowy SSB: 1001-1232

Pod koniec pierwszej połowy lat dwudziestych trwały intensywne prace nad budową nowego tramwaju. W 1925 roku zaowocowały one nowym modelem wagonu silnikowego „Standard”, którego nazwa wskazywała, że został on zaprojektowany jako bazowy model dla wrocławskiej komunikacji. Nowy wagon został niebawem wyprodukowany przez wrocławskie zakłady Linke-Hofmann A.G.
Podstawowe wymiary tramwaju to: 9 600 mm długości, 2 100 mm szerokości, 3 250 mm wysokości, rozstaw osi 2 500 mm oraz ciężar 11 050 kg. Tramwaj posiadał wyodrębniony rozsuwanymi drzwiami przedział pasażerski składający się z 21 miejsc siedzących (7 podwójnych i 7 pojedynczych tapicerowanych ławek) oraz 26 miejsc stojących.
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...2829następna
Paulus
 
+1 głosów:1
Wygląda na ul. A. Mickiewicza tuż przed skrzyżowaniem z ul. m. Kopernika. Widok na wschód. Rewelacja ! Albo widok na zachód też może pasować ( cienie )
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Inny pomysł
2017-01-29 23:39:20 (9 lat temu)
MarcinWrc
 
+1 głosów:1
Wyjazd z pętli Sępolno. Tramwaj wyjechał z toru zewnętrznego na pętli i zaraz dojedzie do zjazdu na tor środkowy, który staje się torem szlakowym w stronę przystanku Godebskiego. Układ nie zmieniony do dziś, ale za 2 lata nie będzie po nim śladu po zakończeniu budowy linii tramwajowej na Swojczyce.
2025-11-15 21:34:33 (7 miesięcy temu)
Wóz służbowy. Nieopisany przez miłośników tramwajów?
2025-11-08 21:16:16 (7 miesięcy temu)
do Dürgoy Marcin : Typ LH Standard.
2025-11-08 22:01:03 (7 miesięcy temu)
Kochani, napiszcie mi co jest powodem, że po ulicy Mickiewicza od lat nie kursują tramwaje ? Mam na myśli normalne pasażerskie a nie okazjonalne przejazdy zabytkowe czy nauki jazdy ?
2025-11-24 11:06:42 (7 miesięcy temu)
Curz
 
+2 głosów:2
do bonczek_hydroforgroup: ponieważ w układzie stałym od lat 90, albo i wcześniej, nie ma tu żadnej linii wytrasowanej.
2025-11-24 11:30:13 (7 miesięcy temu)
Jazzek
 
do Curz: Już jak przyjechałem do Wrocławia w 1981, trasa nie była używana. Patrząc na plany miasta, do końca lat 70-tych jeździła tam dwójka.
2025-11-24 14:23:23 (7 miesięcy temu)
Curz
 
+2 głosów:2
do Jazzek: Ta linia została po wojnie dośc późno odbudowana, bo dopiero na koniec lat 60. Wg. map z tamtych lat, jeździła tam do Sępolna linia nr 21, potem podczas różnych przebudów sieci w centrum miasta, linia ta zniknęła, i przetrasowali tam linię nr 2, która jeździła tam do końca lat 70. W późniejszych latach korzystano z tego torowiska wyłącznie podczas objazdów z powodu remontów. Obecnie planowany jest remont tego torowiska i w przyszłości skierowanie tam jakiejś linii, w związku z reorganizacją siatek połączeń tramwajowych po oddaniu trasy tramwajowej na Swojczyce. W jakichś tam mglistych koncepcjach miasta miałaby tam jeździć linia nr 26 z Sępolna przez Curie-Skłodowskiej, Plac Grunwaldzki, Pułaskiego, Dworzec Głowny, Stawowa, Ślężna do Parku Południowego.
2025-11-24 16:05:09 (7 miesięcy temu)
do Curz: Wiem, że linia jest drożna bo wieczorem widziałem tam naukę jazdy...
2025-11-24 16:06:07 (7 miesięcy temu)
Nysa także zabytkowa.
2026-06-27 22:29:37 (9 godzin temu)
Neo[EZN]
 
+5 głosów:5
Stawiam na pętlę w Parku Południowym. Po lewej stronie widać budynek który był częścią dawnej restauracji - widać jego dach na zdjęciu a po prawej stronie za dwoma szybami widać dach szaletu
2025-06-25 14:17:47 (rok temu)
matomi
 
okna nieotwierane w LH?
2025-11-04 20:04:16 (7 miesięcy temu)
labeo7
 
do Neo[EZN]: Dzięki, przypisałem.
2025-06-25 21:10:16 (rok temu)
do matomi: Ciekawe, nie widać lufcików.
2025-11-04 20:43:39 (7 miesięcy temu)
matomi
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: a bo to jest doczepa B30.
2025-11-15 16:23:10 (7 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+2 głosów:2
Ależ mnie zaciekawiło. W latach 70. XX w. jeździłem takimi tramwajami. Nie jestem pewien, ale coś mi świta, że 22 dojeżdżała do Stadionu Olimpijskiego, gdzie miałem treningi. Jeżeli jestem w błędzie to mnie poprawcie. Tarabaniły strasznie, ale nie zwracało się na to uwagi.
Jednak pewnego dnia w takim tramwaju ujrzałem człowieka w ataku epilepsji. Zapewne nie miało to związku z tym szynowym pojazdem, bo pasażer był chory, ale ten przerażający widok wraz z tramwajem mocno przywarł do mojej pamięci na wiele lat.
Dodam, że człowieka otoczyliśmy spontaniczną opieką.
2026-02-27 18:25:51 (4 miesiące temu)
Gdzieś jest jeszcze jedno ujęcie tej sceny...
2026-02-28 05:59:20 (4 miesiące temu)
Licho
 
+2 głosów:2
do Wacław Grabkowski: Tak, pierwsza 22 jeździłą najpierw jako okólna Grabiszyńską – Piłsudskiego – Powstańców Śląskich – Hallera, a potem z Grabiszynku do Stadionu Olimpijskiego.
2026-02-28 02:50:58 (4 miesiące temu)
do Licho: Dziękuję.
2026-03-02 10:55:02 (3 miesiące temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
Karłowice.
2026-05-11 23:55:12 (miesiąc temu)
Bombaj66
 
+2 głosów:2
Całe dzieciństwo i młodość jeżdziłęm takimi tramwajami, fajnie był, tylko ciężko było drzwi zamknąć , jak si ę zacieły !
2026-05-12 19:06:23 (miesiąc temu)
labeo7
 
do Neo[EZN]: Dzięki.
2026-05-12 13:50:51 (miesiąc temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do Bombaj66: Zgadza się. Jak miałem kilka lat to przy wsiadaniu do tramwaju szukałem dorosłego, który otwierał drzwi, bo sam nie dawałem rady,
2026-05-12 23:08:16 (miesiąc temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
Fajnie można było zmienić tablicę kierunkową - bez wysiadania. W niemieckim wariancie i tuż powojennym trzeba było się wspinać do tej "kierownicy" na dachu".
2026-06-19 15:55:34 (8 dni temu)
Tu są dwie możliwości - pętla przy ulicy Robotniczej albo dawna pętla przy Strzegomskiej. Wydaje mi się, że to jednak jest ta dawna pętla bo po lewej stronie jest znak zakazu wjazdu pojazdów o masie pow. 15t - ten znak pasuje do sypiącego się wiaduktu na Strzegomskiej. Ta pętla została zlikwidowana w 1964 albo 1965 roku. Po prawej stronie widać ogrodzenie przemysłowych terenów
2026-06-19 09:14:48 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: Jak dla mnie, to chyba jednak pętla przy Robotniczej. Betonowy płot z prawej dokładnie tak jest położony względem tej pętli, po drugie ten znak "15 t" idealnie pasuje do obecnego biegu ul. Fabrycznej w stosunku do tej pętli, odchodzącej od Robotniczej. Wreszcie datowanie - ten 1968 rok dotyczy całej serii zdjęć - musiałyby być raczej wszędzie błędnie datowane o kilka lat do przodu, bo w 1968 - jak wiemy - ta pętla już nie istniała. Pasuje też położenie wiaty przystankowej, vide:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2026-06-19 11:32:49 (8 dni temu)
do zygmunt_ra: Ten płot i wiata tak samo mogłyby być położone na starej pętli. A znak ograniczenia do 15t na ulicy Fabrycznej w jakim celu? Tam nie było ani wiaduktu ani przejścia podziemnego pod jezdnią. Oprócz tego płot w tym miejscu wyglądał inaczej, nie był betonowy -
2026-06-19 11:52:41 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: ... no i zdjęcia wyglądają tak, jakby mogły być zrobione w 1964 roku lub nieco wcześniej.
2026-06-19 11:53:41 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: A co do betonowego płotu - to miałem bardziej na względzie ten fragment odgradzający tory kolejowe:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2026-06-19 12:17:33 (8 dni temu)
do Neo[EZN]: W sumie też bym wolał aby o było zdjęcie pętli przy Strzegomskiej - bo dotąd nie było śladu zobrazowania tegoż obiektu (podobnie jak trasa/pętla przy Weigla). Być może tak właśnie jest - musiałby autor zdjęcia zabrać głos. Notabene, ciekawe, czy w tym czasie kopnął się na Weigla (d. Czerską) - jest nadzieja, skoro chciało mu się podjeżdżać do Pa-fa-wagu :-)
2026-06-19 12:04:22 (8 dni temu)
labeo7
 
do Neo[EZN]: Jeśli pętla została zlikwidowana w 1964, to może trzeba zmienić datowanie całej serii zdjęć, które wrzuciłem. Np. 1960-1963?
2026-06-19 16:48:30 (8 dni temu)
do zygmunt_ra: Co do opisu obiektu - ta pętla miała na różnych rozkładach różne nazwy - "Strzegomska", Pa-fa-wag" a nawet "Muchobór Mały".
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2026-06-19 12:06:36 (8 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do zygmunt_ra: No to jak widać ten płot przy torach jest zupełnie inny. Jak dla mnie ten znak z zakazem bardzo dużo mówi - pasowałby tylko do wjazdu na most albo wiadukt.
2026-06-19 15:54:10 (8 dni temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Jest to na pewno mocny argument - może pojawią się jeszcze jakieś zdjęcia tej pętli to rozjaśniłoby się nam w którąś stronę.
2026-06-20 00:31:10 (8 dni temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do labeo7: Tak, moim zdaniem to zdjęcie zostało wykonane do 1964 roku - ten rok też wchodzi w grę bo nową pętlę uruchomiono chyba na 22 lipca.
2026-06-19 17:37:37 (8 dni temu)
zygmunt_ra
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Wówczas to była data "klucz" :-)
2026-06-20 00:26:23 (8 dni temu)
Pokaż na mapie
283 Dyskusji (ostatnia 9 godzin temu)
Tramwaj Linke-Hofmann Standard - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet