| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Mapy i plany - dolnośląskie

Mapy i plany (Karkonosze)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Mapy i plany - dolnośląskie

5 subskrypcji
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia1234567następna
WW
 
+3 głosów:3
Nie widzę sensu przypisania do Wrocławia, i w ogóle zastanawiam się nad tym, czy mapy w tej skali to jest coś adekwatnego dla FP.
2013-06-30 20:19:15 (12 lat temu)
do WW: A chociażby granice. Przepiszę do Dolnego Śląska.
2013-06-30 20:23:31 (12 lat temu)
esski
 
1300 pixeli na mapę ? Tutaj nawet lupa nie pomoże.
2014-03-22 14:10:04 (12 lat temu)
Rewelacyjna mapa. Bardzo ciekawe nazwy i dziwna w tym czasie metoda rysowania map - północ gdzieś w lewym górnym rogu :)
2013-02-23 11:20:38 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
Rzeczywiście bardzo ciekawe. Widać, że mapa robiona bez gruntownej znajomości terenu – liczne pomyłki, Grodków jako wielkie miasto, Świdnica jako trzeciorzędne, Baranów na Śląsku.

Reibing – zgermanizowana forma nazwy Rybnik, która później zaginęła, Zulauff – nieużywana później nazwa Sułowa (Sulau). Jelcz jako miasto, ciekawe. No i te wielkie góry między Śląskiem a Wielkopolską.

Co to jest Peuai (?) na lewo od Gliwic? Bytom? Pyskowice?
2013-02-23 11:51:23 (13 lat temu)
† ☻
 
+1 głosów:1
To jest mapa autorstwa Sebastiana Münstera z roku 1544 w skali 1:1070000. Najstarsza mapa Śląska (wyłącznie Śląska, bo wcześniej Śląsk pojawiał się na mapach w mniejszych skalach). Jedna z 26 map sporządzonych do jego dzieła "Kosmografia". Autor nie znał Śląska z autopsji a jedynie z różnych opisów geograficznych. Tego typu niedokładności nie były w tym czasie niczym nadzwyczajnym. Pierwszą porządną mapę Śląska wykonał 17 lat później Martin Helwig.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Zjedzone literki
2013-02-23 12:00:59 (13 lat temu)
† ☻
 
+1 głosów:1
A orientacja mapy ma związek z powiedzeniem "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" Sebastian Münster pisał Kosmografię w Heidelbergu, więc widział Śląsk oczyma wyobraźni od strony zachodniej.
2013-02-23 12:04:44 (13 lat temu)
† ☻
 
+2 głosów:2
Sebastian Münster był przez lata obiektem pożądania, bowiem jego podobizna zdobiła banknot 100 DM
2013-02-24 15:01:28 (13 lat temu)
esski
 
Jeszcze się łąduje na FP, za jakieś 10-30 minut mapka będzie do przeglądu.
2013-03-21 19:01:55 (13 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
Poetyckie nazwy dróg - odcinek dzisiejszej A4 to "wstęga południa":). Mamy także "trakt piastowski" i "szlak słowiański".
2013-03-21 19:18:07 (13 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
Jeszcze w połowie lat 80. za zjazdem na Brzeg można było przejechać kilka kilometrów betonowaną jezdnią, Z pewnością przed rokiem 1992 wykonano odcinek , jednojezdniowy do Niemodlina, Późńej jak było to sami z pewnością pamiętacie, ja już nie, już mnie tu nie było.
2013-03-21 23:33:22 (13 lat temu)
† Andrzej Mastalerz
 
+1 głosów:1
do esski : Bardzo ładnie zrobiony podgląd. Moje gratulacje.
2013-03-21 19:05:08 (13 lat temu)
Neo[EZN]
 
+2 głosów:2
do Danuta B.: No i sama autostrada czy jednopasmowa czy dwu to też autostrada - może były inne kryteria kiedyś ;) - myślałem, że ciągnęła się pierwotnie do Opola ale jak widać nie - tylko do Brzegu.
2013-03-21 20:19:26 (13 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Dziś Zielonej Góry za żadne skarby do Dln Ślaska by nie przyłaczył .W czasie reformy admninistracyjnej miasto to najbardziej obawiało sie tych planów .
2013-04-14 19:04:10 (13 lat temu)
† KazimierzP
 
+6 głosów:6
Ale historycznie Śląsk rozciagał się od Zielonej Góry , aż do Zagłębia. Późniejsze podziały na ziemię Lubuską, Dolny, Górny, czy Zielony Śląsk to już są współczesne wymysły, tak naprawdę reforma administracyjna Polski byłaby wtedy właściwa gdyby właśnie wróciły duże, samowystarczalnie i samofinansujące się regiony: Wielkopolska, Małopolska (właściwie Galicja), Śląsk, Mazowsze, Pomorze i już!;-) A tak mamy kadłubowe województwa które sa wewnętrzenie skłócone choćby tak jak Gorzów z Zieloną Górą, czy Bydgoszcz z Toruniem, albo Radom z Kielcami.
Ale tak jak kiedyś było hasło w każdej wsi WSI (wyższa szkoła inzynierska - dla tych co "tamtych" czasów nie pamiętają), to przy reformie administracyjnej każdy "wuj na swój strój"!
2013-04-14 19:14:52 (13 lat temu)
Julo
 
+3 głosów:3
do Dariusz Łukasik: Nic podobnego. Mam rodzinę w Zielonej Górze i sporo znajomych. Ludzie rozsądni w tym mieście wahali się, czy wolą Dolny Śląsk czy Wielkopolskę. Oni tak naprawdę obawiali się, że Nowa Sól trafi do dolnośląskiego, a oni sami - do wielkopolskiego (tak jak tuż po wojnie), i w ten sposób przecięty zostanie dość ścisły związek obu tych miast. Wcale im nie zależało aż tak bardzo na własnym słabym województwie, współdzielonym zresztą w absurdalny sposób z Gorzowem (jak wiadomo - Gorzowem WIELKOPOLSKIM).
2013-04-14 19:53:30 (13 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
do † KazimierzP: Radom z Kielcami już sie nie sciera ,bo Radom wolał wielkie woj.Mazowieckie ,to był wlasnie efekt wczesniejszej bytności w woj.Kieleckim.Podział na Dolny i Górny Śląsk z tego co wiem wprowadzili Niemcy .A woj.Lubuskie wydaje mi sie że sie sprawdziło jako pełnoprawny Region nie pasujący jednak do naszego Dolnego Śl.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: brak nie
2013-04-14 19:25:26 (13 lat temu)
WW
 
+3 głosów:3
do Julo: Problem z większością Lubuskiego jest taki, że to jest resztówka wschodniej Brandenburgii i jego naturalnym zapleczem był tak naprawdę Berlin. Jeżeli coś miało być tam ośrodkiem, to Frankfurt, ale ten został po drugiej stronie. Podobny problem jest zresztą z zachodnim Dolnośląskiem, które tak naprawdę jest Łużycami, a nie Śląskiem i ciążyło do Görlitz oraz dalej do Drezna. Notabene, Gorzów, poza wymyśloną po 1945 r. nazwą, z Wielkopolską nie ma nic wspólnego.
2013-04-14 21:31:20 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
Niezbyt udała się autorom ta mapa, zupełnie nieczytelna.
2013-04-15 19:45:55 (13 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
Jak dla mnie , to tylko okolice Karkonoszy mają zbyt duże zagęszczenie, reszta do spookojnego odczytu, bez żadnej pomocy ze strony szkiełka powiększającego. Co prawda... fotka mogłaby byc większa... ale ..
2013-04-15 20:14:13 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do esski : Nie chodziło mi o czytelność napisów, ale treści, którą miała przekazywać mapa.
2013-04-15 21:03:47 (13 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-05-18 19:41:17 (13 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
Datowanie od 1937 roku w górę, chociażby z uwagi na Sulistrowiczki koło Sobótki, które właśnie wtedy przechrzczono na Silingtal.
2013-08-12 19:21:55 (12 lat temu)
do Cristoforo: Masz racje, nazwa Tschecho - Slowakei, pojawiła się po konferencji w Monachium w X 1938 r. a przed III 1939 r. tj utworzeniem Protektoratu Czech i Moraw.
2013-08-12 19:39:16 (12 lat temu)
do Dariusz Łukasik: O widzisz! Jeszcze lepiej :)
2013-08-12 19:40:07 (12 lat temu)
Nieczytelne, wrzuć Waść w tej technice zoomowalnej, mam podobną z okoliz Zgorzelca, i instrukcje "jak to się robi", ale na razie czasu brak, na opanowanie tej wiedzy;)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2014-05-10 16:34:15 (12 lat temu)
esski
 
Oj... poczekajcie, ta mapa jest zoommowalna, Za szybkoją waści oglądacie. Nie mogę utworzyć ( w tej chwili) odpowiedniego, wymaganego procedurami foldera. Mapka ma ponad 3k na jednym boku
2014-05-10 17:04:29 (12 lat temu)
esski
 
No już wszystko w pożądku, mapa działa.
2014-05-13 03:23:34 (12 lat temu)
...widać wszystko idealnie ! ...jak na dłoni !!!
2014-05-13 07:23:59 (12 lat temu)
Hellrid
 
do Dariusz Łukasik: Nieczytelna to fakt, ale widać kolorki zapory i zbiornika - więc można by wyciąć tą okolice i wstawić pod jezioro... cała mapa w zasadzie nie jest potrzebna.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pawulon strażnik wszechświata
2014-05-10 16:36:10 (12 lat temu)
do Hellrid: Nie nie, i jeszcze raz nie, cała jest doskonałym dokumentem, do porównań, co było itd, a co nie jest, musi zostać.
2014-05-10 16:41:16 (12 lat temu)
pawulon
 
2014-05-10 16:55:24 (12 lat temu)
Hellrid
 
do pawulon: Dziękuje pawulonie.
2014-05-10 17:02:14 (12 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Ale Hrabstwo Kłodzkie nie należało do Śląska, a na północy Śląsk zaczynał się już od Świebodzina, o czym dzisiaj mało kto pamięta.
2014-08-04 23:55:41 (11 lat temu)
61 Dyskusji (ostatnia 11 lat temu)
Mapa Księstwa Jaworskiego, skan reprodukcji 1 : 1.Oryginał znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej.
Mapa z 1935 r. przedstawiająca fragment woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego.
1450
-
1561
1561
1450
-
1572
1561
-
1600
1578
-
1621
1601
-
1621
1640
-
1650
1640
-
1650
1643
-
1650
1640
-
1675
1640
-
1675
Mapy i plany - dolnośląskie - obiekty i wydarzenia
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet