| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat chojnicki
TEMATY - Stary Rynek

Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa "Motoserce"

Prace archeologiczne

Świąteczny konwój Coca Coli

Turniej Miast Chojnice - Dzierżoniów 19.10.1986.

OBIEKTY - Stary Rynek
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
17
18
19
21
22
23
23

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Stary Rynek

Dawniej: Markt, Plac Bojowników PPR
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789101112następna
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Na zdjęciu Polskie Fiaty 125p - dolna granica datowania 1968.
2023-07-16 13:17:45 (2 lata temu)
fralat
 
Kilkanaście lat temu, podczas renowacji placu (układanie nawierzchni) prowadzono sprawdzające prace wykopaliskowe, ale prawdopodobnie nie znaleziono żadnych, ciekawych archeologicznie, fragmentów budowli.
2015-12-11 16:04:19 (10 lat temu)
Znaleziono bardzo wiele ciekawych rzeczy podczas prac archeologiczny , została wydana monografia na ten temat, znajduje sie ona w bibliotece muzeum -( chyba)
2016-02-10 23:17:11 (10 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do fralat: Znaleziono i to zachowane w całkiem dobrym stanie - tylko nie znaleziono pieniędzy na ich renowację. Całość została odkopana, przebadana i ponownie zasypana - ale już tylko żwirem, aby w przyszłości - jak będą pieniądze - łatwiej było wszystko odkopać od nowa. ,
2015-12-11 16:33:23 (10 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do fralat: Był pomysł na zagospodarowanie zachowanych piwnic kościelnych na cele gastronomiczne (kawiarnia, winiarnia), miejsce klimatyczne, jednakże nie znalazł się żaden inwestor prywatny, który zechciałby zainwestować w to przedsięwzięcie nie małe przecież pieniądze. Był także pomysł, aby piwnice oczyścić i udostępnić do oglądania z góry przez specjalną przezroczystą płytę odporną na zarysowania - ale i ten pomysł upadł. Więc na razie zasypano całość żwirem - może w przyszłości znajdzie się ktoś z dużymi pieniędzmi i tchnie w to miejsce z klimatem i historią życie ?!
2015-12-11 17:25:45 (10 lat temu)
fralat
 
do legion: Widziałem te podziemia, słyszałem o różnych planach, ale nie drążyłem tematu. Dzięki za info.
2015-12-11 17:24:25 (10 lat temu)
do legion: Wolałbym aby ten obiekt został w całości odbudowany jako kino lub inna instytucja kultury. Brak jego powoduje pewne pustki na rynku
2022-04-01 14:53:37 (4 lata temu)
do Bolesław Rogatka: gwoli dodania, to zapomniałem wspomnieć że w wyniku prowadzonych badań archeologicznych odkryto zarys pieca hypokaustycznego, stanowiacego ewenement w regionie. W takie piece wyposarzone były min. niektóre ratusze w okolicy, zamki w Człuchowie, Malborku, Zamek prokuratora w Bytowie
2016-02-11 23:42:19 (10 lat temu)
Pierwszym motocyklistą na tej fotce jest nieżyjący już p. Tomasz Szyca majacy zakład samochodowo - mechaniczny na ul. Piłsudskiego 21, tym motocyklem jest AJS z roku 1922 roku z silnikiem RR robionym ręcznie ( motocykl ten istnieje do dnia dzisiejszego i jest w posiadaniu wnuka, 98% orginalnych części)
2016-02-28 18:28:24 (10 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Pierwszy z brzegu motocykl (podobnie jak większość pozostałych) z pewnością nie pochodzi z roku 1922. Motocykle AJS z tej epoki wyglądały mniej więcej tak
2024-06-29 21:54:31 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Jestem niemal pewien, że na parkingu stoi (widoczna między namiotami po lewej) Warszawa 203 - jeśli tak, to datowanie można zawęzić do 64-65.
2023-07-16 13:08:38 (2 lata temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
I kolejny wózek... :)
2014-09-19 08:23:12 (11 lat temu)
legion
 
+4 głosów:4
...amerykański czołg średni M4A2 Sherman. Amerykanie w ramach programu Lend-Lease (ang. umowa pożyczki-dzierżawy) wysłali do ZSSR 4063 Shermany M4A2, czołgi średnie M3 Lee - 976, czołgi lekkie M3 Stuart - 1232. Razem 6271 szt. Dostawy z W.Brytanii i Kanady wyniosły: czołg piechoty Mk.II Matilda - 918 , Mk.III Valentine - 2394 brytyjskich i 1388 kanadyjskich – razem 3782 , Mk.IV Churchill – 253. Razem 4953 szt. Ogółem armia czerwona otrzymała 11224 czołgi. Przyjmując, że etatowa sowiecka armia pancerna liczyła, w czasach II wojny światowej, 621 czołgi to w ramach pomocy Lend-Lease Rosjanie otrzymali wyposażenie 18 armii pancernych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ort.
2014-09-22 09:10:26 (11 lat temu)
Tak ogólnie...czolgy czolgami, ale to co naprawde uratowalo Czerwoną armie, to byly odziwo....cięźarówky, nadajniky, wyźywienie, lekarstwa.....Rosiajnie na początku operacji Barbarossa do operacji Tajfun pozbyli prawie 90% samochodów....i bez samochodów cieźarowych niemasz logistyki..... I co do Shermanów, Rosiajanie ich nazywali "Zapalniczky" ale bardzo docenialy i wyposarzenie....
2023-06-28 20:02:12 (2 lata temu)
58 komentarzy, ciekawe czy to rekord komentarzy pod jednym zdjęciem na FP :)
2023-07-04 12:48:45 (2 lata temu)
TW40
 
do Arkadiusz K. (Arro): !
2014-09-19 13:08:44 (11 lat temu)
do TW40: :))
2014-09-20 17:08:20 (11 lat temu)
do legion: Czyli wynika z tego ze Rosjanie jezdzili przez cala wojne jedynie an alianckich czolgach...
2014-09-22 09:16:14 (11 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+3 głosów:3
do legion: Jako ciekawostkę warto dodać, że prawdopodobnie pierwszym czołgiem radzieckim jaki wjechał do Gdańska był właśnie Sherman. Gdyby nie fakt, że był to pojazd produkcji amerykańskiej, prawdopodobnie znalazłby się na pomniku. Tu więcej
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2023-06-22 12:21:40 (3 lata temu)
do legion: Ile z tych 11224 spoczywa na dnie Morza Północnego?
2023-06-22 17:10:12 (3 lata temu)
legion
 
+3 głosów:3
do cracusiac: ... nie, nie tylko; były i radzieckie ale propaganda PRL-u stworzyła mit, którym karmiono nas przez czterdzieści kilka lat o niezwyciężonych sowieckich czołgistach na swych T-34 .Dzisiaj tę propagandę można wsadzić sobie „pomiędzy książki”. Gdyby nie ta pomoc, II wojna światowa trwałaby zapewne jeszcze dłużej i nie wiadomo jakimi ofiarami by się zakończyła.
2014-09-22 10:37:33 (11 lat temu)
Dariusz Milka
 
+1 głosów:1
do legion: Ciekawe rzeczy prawisz - jakoś nie słyszałem żeby te "zagraniczne" czołgi z czerwoną gwiazdą były widziane w Polsce.
2014-09-22 15:55:13 (11 lat temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
do legion: No wiec pan "legion" uwaza ze trzeba to zwalczac. Na forum "Fotopolski". Dobre! A kogo to obchodzi?
Sowieci to jak widze to samo pejoratywne okreslenie jak szkopy.
I gdyby nie ci "sowieci" to prawdopodobnie "legion" nie mialby okazji wypisywac swoich tekstow na polskim forum.
2014-09-22 17:10:53 (11 lat temu)
legion
 
+8 głosów:8
do Dariusz Milka: ...z tego wniosek Panie Kolego,ze trzeba uzupełnić swoje wiadomości i trochę co-nieco poczytać;
2014-09-22 19:50:04 (11 lat temu)
Ralo
 
+2 głosów:2
do Dariusz Milka: Podziwiam "znajomość" historii. Jedynie słusznej?
2023-06-22 12:08:10 (3 lata temu)
legion
 
+2 głosów:2
do cracusiac: ...nic nie "zwalczam" - jak to napisałeś; ...a trochę takich informacji "technicznych" pod zdjęciem zawsze jest jakimś uzupełnieniem. Daleko mi do polityki. Gdyby nie moja informacja o Shermanach w Polsce kol.Dariusz Milka nigdy by się nie dowiedział,ze coś takiego miało miejsce;
2014-09-22 20:54:57 (11 lat temu)
zygmunt_ra
 
+3 głosów:3
do cracusiac: Poprzez odnowienie tej dyskusji wystąpiła dobra okazja, abyś pousuwał tą autokompromitację sprzed 9 lat. Oczywiście to tylko sugestia.
2023-06-28 09:47:12 (2 lata temu)
do legion: Nie odpowiedziałeś. Podaj choć jedno źródło, pokazujące te czołgi w walkach w Polsce. Wybacz ale twoja deklaracja o zabarwieniu politycznym nie jest żadnym argumentem w tej sprawie.
2014-09-22 20:20:58 (11 lat temu)
legion
 
+2 głosów:2
do Dariusz Milka: ...wystarczy trochę poszperać w necie to znajdziesz to czego poszukujesz ....tu masz trochę fotek i linków w temacie programu Lend-Lease ...chyba nie powiesz,że na łamach "Odkrywcy" piszą bzdety ?!
2014-09-22 20:48:04 (11 lat temu)
PEŻ
 
+3 głosów:3
do legion: Tu można znaleźć zdjęcia zniszczonych Shermanów w Malborku.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2014-09-22 20:57:12 (11 lat temu)
Dariusz Milka
 
+1 głosów:1
do legion: Poziom merytoryczny tej dyskusji uważam za dalece niesatysfakcjonujący - jakoś bardziej przekonują mnie źródła historyczne niż kolejne amatorskie wariacje publikacyjne a la Harry Potter. Toteż kończę te wymianę postów.
2014-09-22 21:09:02 (11 lat temu)
Pomuchelskopp
 
+1 głosów:1
do legion: Shermany wkraczające w 1945 do Gdańska: i
2023-06-28 08:22:01 (2 lata temu)
do legion: Ogladalem te "zdjecia" na podanym forum i zaczalem sie zastanawiac czy aby pan G. nie mial racji.
2014-09-22 20:58:35 (11 lat temu)
do legion: Bądź łaskaw nie wywoływać mnie w korespondencji z osobami trzecimi, gdyż słowo dowiedzieć się ma etymologię od pojęcia wiedza.
2014-09-22 21:11:13 (11 lat temu)
cracusiac
 
+1 głosów:1
do PEŻ: No tak, mamy portal "Marienburg" z jego "obroncami"
2014-09-22 21:00:56 (11 lat temu)
PEŻ
 
+4 głosów:4
do cracusiac: Mnie bardziej porusza ilość grup rekonstrukcyjnych urzeczonych niemieckim mundurem. Lepiej by leżały w muzeum.
2014-09-22 21:05:46 (11 lat temu)
cracusiac
 
+3 głosów:3
do PEŻ: Widzisz, mnie caly czas o to chodzi. Po co niemieckie militaria na portalu "Fotopolski".
2014-09-22 21:29:23 (11 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: ...życzę powodzenia w poszukiwaniu tych jedynych prawdziwych źródeł historycznych - kto szuka nie błądzi, wszak uczymy się całe życie.Pozdrawiam.
2014-09-22 21:18:06 (11 lat temu)
Bolesław Rogatka
 
+3 głosów:3
do legion: Bardzo się cieszę z twojej riposty, bo ten portal to chyba powinni odwiedzać ludzie majacy jakieś chociaż blade pojecie o historii, posiadać jakąkolwiek wiedzę książkową a nie z kolorowych magazynów tygodniowych
2016-02-16 22:19:54 (10 lat temu)
Bolesław Rogatka
 
+2 głosów:2
do Bolesław Rogatka: i jeszcze coś, na pierwszych zajęciach z historii gdziekolwiek pierwszym tematem jest maksyma : Historia Magistra Vita Est oraz typy i rodzaje źródeł historycznych
2016-02-16 22:22:19 (10 lat temu)
legion
 
+2 głosów:2
do bonczek_hydroforgroup: Był taki krótki epizod w historii Gdańska, że radziecki Sherman M4 stał przez pewien czas na cmentarzyku Obrońców Westerplatte. Potem zastąpił go w tym miejscu model T 34 z I Brygady im Bohaterów Westerplatte .
Może jeszcze to
2023-06-22 16:54:28 (3 lata temu)
Woj11
 
do legion: Sherman rzeczywiście stał w Gdańsku, ale nie na Westerplatte (dyskusja na ten temat była u nas). Rosjanie dostali około 4 tys. Shermanów, z czego około 1/4 znalazła się na dnie. Czyli Rosjanie użytkowali około 3 tys. (oczywiście nie w jednym czasie)
2023-06-22 18:10:12 (3 lata temu)
do legion: Jeśli chodzi o Westerplatte, to jest jakieś przekłamanie, tam zaraz po wojnie komandor Franciszek Dąbrowski stawiał krzyż w miejscu które uznał za mogiłę poległych obrońców składnicy. Dopiero po jego śmierci, ponoć w związku z planowaną wizytą Chruszczowa władze usunęły krzyż i postawiły tam T-34. Sherman w Gdańsku stał krótko po wojnie w miejscu, które dziś już trudno precyzyjnie wskazać, ale na pewno nie na Westerplatte. Moim zdaniem mógł to być teren, gdzie dziś znajduje się Forum Gdańsk.
2023-06-28 08:13:26 (2 lata temu)
legion
 
+1 głosów:1
do Dürgoy Marcin : Nie mam pojęcia ile z tego sprzętu spoczywa na dnie Morza Północnego ale wiem na pewno, że w zbiorach braci Kęszyckich jest bodajże jedyny w kraju jeżdżący czołg Sherman, którym to już miałem okazję - co prawda na pancerzu - swoje dupsko przewieźć :))) .
2023-06-27 21:01:13 (3 lata temu)
do Woj11: Skąd na dnie morza? Jakieś zatopienia konwojów zdążajacych do Murmańska?
2023-06-28 10:50:04 (2 lata temu)
do zygmunt_ra: Zygmusiu, znowu się kompromitujesz zaczynając nowy hejt?
Przy okazji, ruskie wyprodukowali coś koło 57 000 szt,T34, więc te 3 000 Shermanów to tylko ok 5% czołgów używanych w ACz..
2023-06-28 10:19:06 (2 lata temu)
zygmunt_ra
 
+3 głosów:3
do cracusiac: Widzę, że kompletnie nie zrozumieliście - ok tkwijcie sobie dalej w tej swojej bańce towarzyszu cracusiac.
2023-06-28 10:22:12 (2 lata temu)
Woj11
 
do Jarosław Dubowski: . Po drodze był też jeszcze Atlantyk
2023-06-28 11:24:43 (2 lata temu)
do Woj11: Do Murmańska przez Morze Północne? to ja jakiś inny globus miałem :)
2023-06-28 14:02:44 (2 lata temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do Woj11: A w którym miejscu pisałem o Morzu Północnym?
2023-06-28 14:13:18 (2 lata temu)
do Woj11: Ty nie pisałeś, Marcin Dürgoy powyżej pisał.
2023-06-28 14:27:30 (2 lata temu)
Woj11
 
do Pomuchelskopp: Jasne, zobaczyłem dzięki Tobie
2023-06-28 14:29:27 (2 lata temu)
zygmunt_ra
 
+3 głosów:3
do Pomuchelskopp: Najlepiej wrzucać odniesienie się do czyjejś wypowiedzi poprzez kliknięcie "odpowiedz" pod daną wypowiedzią - wtedy adresat będzie jasny.
2023-06-28 14:36:41 (2 lata temu)
Woj11
 
do vetinari: Nazwa powszechna, sami Amerykanie mówili o nich "Rolsony"
2023-06-28 20:11:07 (2 lata temu)
do Woj11: Wytlumaczenie bardzo proste-benzina, silnik byl spalinowy i opancerzenie czolgu zaslabe. Wlaśnie dla tego, źe by te czolgy zaslabo opancerzone źe by ich bylo moźliwe przewoźić przez Atlantik na statkach.
2023-06-28 20:24:02 (2 lata temu)
Woj11
 
do vetinari: Jeden z mitów. Sherman był o 2 tony cięższy od T-34. Pancerz przedni Shermana był o prawie 2 cm grubszy
2023-06-28 20:46:27 (2 lata temu)
Woj11
 
do vetinari: Shermany dla AC miały diesle
2023-06-28 22:45:06 (2 lata temu)
do vetinari: Wszystkie czołgi były spalinowe i nadal są.
2023-06-28 23:27:38 (2 lata temu)
do Woj11: Sherman 1 silnik gwiazdowy, gaźnikowy, 9-cylindrowy, chłodzony powietrzem 400KM
T 34 -12-cylindrowy, wysokoprężny, czterosuwowy, widlasty model W-2 o mocy 500 KM
2023-06-28 21:19:23 (2 lata temu)
yani
 
+2 głosów:2
do cracusiac:
Sherman miał wiele rodzajów silników, gwiazdowy był tylko jednym z nich.
2023-06-28 21:26:07 (2 lata temu)
Woj11
 
do yani: Diesla też mu montowali.Problemem był kąt nachylenia przednich płyt i fakt, że początkowo był spawany z kilku warstw . Potem stosowano jednorodną płytę odlewaną i zmniejszono kąt nachylenia
2023-06-28 21:30:40 (2 lata temu)
do yani: Mnie zainteresowała informacja ze był to silnik gwiazdowy. A te montowano glołównie w samolotach.
2023-06-28 21:44:22 (2 lata temu)
yani
 
do cracusiac:
Chyba z tego silnika wynikała duża wysokość Shermana w stosunku do szerokości.
2023-06-28 22:02:33 (2 lata temu)
Woj11
 
do yani: Nie. Problem polegała na ustawieniu wału. Silnik z tyłu, a przekładnia z przodu. Sherman z wieżyczką obserwacyjną był wyższy o 20 cm od T-34/85 też z wieżyczką i 5 cm od Pantery
2023-06-28 22:12:49 (2 lata temu)
yani
 
do Woj11:
Większość czołgów chyba miała przekładnie z przodu, wyjątkiem był T-34...
A silnik gwiaździsty umieszczony wałem korbowym poziomo miał o wiele większą wysokość od silnika V, czy rzędowego.
2023-06-28 22:17:07 (2 lata temu)
Woj11
 
do yani: Wg. mnie jego wysokość wynikała z faktu, że Shermana stworzono na całej masie elementów M3 Lee
2023-06-28 22:39:05 (2 lata temu)
yani
 
do Woj11:
Pewnie tak, bo M3 też był wyższy niż szerszy.
A znasz samochód z silnikiem gwiazdowym?
2023-06-28 22:47:33 (2 lata temu)
yani
 
2023-06-28 22:57:18 (2 lata temu)
Woj11
 
2023-06-28 23:22:54 (2 lata temu)
legion
 
+1 głosów:1
Dzięki uprzejmości właściciela portalu podmiana zdjęcia na skan z oryginału.
Zmiana źródła pochodzenia z www.historiachojnic.pl na .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ort.
2019-07-09 14:03:20 (6 lat temu)
Na pierwszym planie Fiat 1500A. Po prawej stronie najprawdopodobniej Ford A.
2020-06-08 11:10:17 (6 lat temu)
kakaa
 
Dziękuję za identyfikację auta.
2020-06-09 10:09:40 (6 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Maleńka korekta - Fiaty produkowano w Turynie, a nie w Mediolanie (tam powstawały Alfy Romeo).
2024-06-29 22:11:17 (rok temu)
do legion: Uprzejmności?
2019-07-09 14:05:20 (6 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do Jac64* : Dzięki za zlikwidowanie tej jaskrawej "żółci" na fotografii :)
2022-04-01 18:22:28 (4 lata temu)
Dana
 
Przemarsz harcerek w pochodzie w ramach 14.Tygodnia Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.
2022-12-09 08:03:56 (3 lata temu)
legion
 
+2 głosów:2
legion
 
+1 głosów:1
Ta sama fotka co tylko z prawej strony nałożono nowe postacie :))) Taki pic na foto montaż :)))
2024-08-09 18:45:26 (rok temu)
Pokaż na mapie
118 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Północno - zachodni narożnik Starego Rynku.
Północna pierzeja Starego Rynku.
1890
-
1900
1890
-
1900
1900
-
1902
1900
-
1905
1900
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1914
1900
-
1914
1905
-
1910
1908
-
1910
Stary Rynek - obiekty i wydarzenia
5 6
23
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet