| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
powiat chojnicki
TEMATY - Stary Rynek

Ogólnopolska Akcja Krwiodawstwa "Motoserce"

Prace archeologiczne

Świąteczny konwój Coca Coli

Turniej Miast Chojnice - Dzierżoniów 19.10.1986.

OBIEKTY - Stary Rynek
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
17
18
19
21
22
23
23

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Stary Rynek

Dawniej: Markt, Plac Bojowników PPR
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789101112następna
Autorem barwnej fotografii jest J. Makarewicz (uzupełniłem). Widokówka wydana została przez Krajową Agencję Wydawniczą w 1986 roku (zmieniłem datowanie) w nakładzie 2000 sztuk.
2016-07-18 21:12:26 (9 lat temu)
kakaa
 
+2 głosów:2
Jedyne znane mi zdjęcie przedstawiające oba chojnickie ratusze.
2014-11-13 09:49:23 (11 lat temu)
Zawsze zastanawiałem się, czy uchowały się jakieś zdjęcia z budowy obecnego ratusza.
2015-10-16 11:01:01 (10 lat temu)
do kakaa: ...także nie trafiłem jeszcze nigdy na fotografię, gdzie byłyby obydwa ratusze razem;
2014-11-13 19:50:15 (11 lat temu)
do Supermen: Jeszcze nigdy na takie nie natrafiłem. Ale jak kiedyś trafię to na pewno znajdą się na Fotopolsce ! :-)
2015-10-16 15:15:00 (10 lat temu)
do legion: Ja też szukam z zainteresowaniem. Wierzę, że gdzieś się jakaś uchowała. :)
2016-04-21 15:41:34 (10 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
do fralat: Dziękuję za "podrzucenie" skanu lepszej jakości technicznej przedstawiającego ratusz. :-)))
2016-02-26 21:37:18 (10 lat temu)
Dziękuję Desperado za udostępnienie lepszego technicznie skanu :-)
2016-04-13 08:56:48 (10 lat temu)
do legion: Czy ten autobus po prawej stronie to nie jest przypadkiem ten z którego pow wycofaniu wykonano " Charzykowską Marylę)?
2016-04-14 00:52:55 (10 lat temu)
do Bolesław Rogatka: Nie mam zielonego pojęcia czy to akurat ten sam egzemplarz czy też nawet typ autobusu.
2016-04-14 01:14:21 (10 lat temu)
...do kakaa: ...jakie jest Twoje zdanie na ten temat ? Podejrzewam, że ruiny z pierwszego planu zdjęcia zostały wyburzone całkowicie ale dwie kamienice w głębi raczej się zachowały (przynajmniej ta z lewej strony). Trzeba by było chyba zrobić "wizję lokalną" w terenie.
2015-03-26 10:02:12 (11 lat temu)
kakaa
 
Dobre!!! Na pierwszym planie to kamienica Stary Rynek 17, dalej cały ciąg pozostałości kamienic aż do ulicy Cechowej. W tle kamienica przy Cechowej 2. Proszę porównaj narożnik kamienicy Stary Rynek 17 z tym zdjęciem i z tym To wszystk ma się nijak do ale w 1945 po wyzwoleniu zrobili porządek ze sterczącymi niebezpiecznie nad chodnikiem resztkami kamienic i wszystko sprowadzili do stanu widocznego na tym zdjęciu. To moja wersja zgadzasz się z nią?
2015-03-26 11:30:53 (11 lat temu)
Chojnice ...Świński Rynek ...1945 r. - tyle mówi podpis na zdjęciu. Niestety, nie potrafię zlokalizować poszczególnych obiektów ze zdjęcia.
W mieście funkcjonowały dwa place pod tą nazwą:
- w okresie pruskim Plac św. Jerzego (Georgplatz) ze względu na jego użytkową funkcję potocznie nazywano Placem Świńskim;
- z kolei po II wojnie światowej Plac Jagielloński nazywano Świńskim Rynkiem, gdyż w dni targowe handlowano tam płodami rolnymi oraz drobiem i prosiętami do hodowli;
2015-03-26 12:05:58 (11 lat temu)
...do kakaa: ...odwaliłeś kawał dobrej roboty !!! ...mnie w błąd wprowadził podpis na zdjęciu i tym się sugerowałem a na tych placach żaden budynek mi nie pasował ! No to kolejna "biała plama" zniknęła z topografii miasta. Ciekawe dlaczego "ktoś" tak podpisał zdjęcie ?! ...dzięki za rozwiązanie zagadki - już wszystko pozmieniałem ! :-)
2015-03-26 12:17:39 (11 lat temu)
kakaa
 
Cieszę się, że nam się udało.... w jedności siła.
2015-03-26 12:18:56 (11 lat temu)
kakaa
 
A tu może być podpowiedź. Charakterystyczny narożnik kamienicy nr 17, dzień targowy .... A ruiny mylą bo na wszystkich pozostałych z 1945 roku sterczą kikuty wyższych kondygnacji. Na tym jest już po pracach rozbiórkowych. Wychodzi że końcówka roku 1945.
2015-03-26 14:53:21 (11 lat temu)
kakaa
 
2015-03-26 15:03:04 (11 lat temu)
kakaa
 
Drążąc temat tu dobrze widać dolne okna w 17 od strony ulicy Bankowej
2015-03-26 15:14:45 (11 lat temu)
...na Starym Rynku targowisko istniało "od zawsze" ale świniami handlowano na Placu św. Jerzego; ...w okresie międzywojennym moja babcia na targowisku wokół kościoła św. Trójcy handlowała rybami, które pozyskiwane były z jezior dzierżawionych przez jej brata (j. Małe Głuche i j. Duże Głuche);
2015-03-26 20:47:19 (11 lat temu)
kakaa
 
Mam tylko nadzieję że autor zapisku na zdjęciu potrafił rozróżnić świnkę od rybki... hahahah. Posiadam to samo zdjęcie z szerszej perspektywy widać na nim balkony przy Kościuszki 2.
2015-03-27 08:38:42 (11 lat temu)
kakaa
 
Tak dla porównania będzie można usunąć
2015-03-27 08:46:20 (11 lat temu)
kakaa
 
OK jeszcze pozostaje decyzja moderatorów.
2015-03-27 09:02:02 (11 lat temu)
A ja dodam jeszcze jedna ciekawostkę , że to właśnie zdjęcie miało przedstawiać wypaloną kamienicę " Rybki" narożnik Piłsudskiego i Zaborskiej - niezły pasztet!
2016-02-15 14:46:56 (10 lat temu)
do kakaa: ...a ja bym zostawił obydwa - jedno ze względu na historyczny "błędny" podpis (nawet w muzeum mają to z błędnym podpisem ! - trzeba to "wyprostować" !), a drugie ze względu na balkony; :-)
2015-03-27 08:57:53 (11 lat temu)
do Bolesław Rogatka: No to ktoś kto przedstawiał tę wypaloną kamienicę jako kamienicę przy ul. Piłsudskiego nr 22 miał już trochę wyobraźni. :-)))
2016-02-15 21:25:18 (10 lat temu)
Mariusz Brzeziński
 
+2 głosów:2
Podmiana na foto bez znaku wodnego.
2016-05-11 22:43:03 (10 lat temu)
do Mariusz Brzeziński: Z podziękowaniem ! :-)))
2016-05-12 07:36:47 (10 lat temu)
legion
 
+1 głosów:1
Posiadam osobistą zgodę autora grafiki Jacka Klajny na zamieszczenie jej skanu na portalu "Fotopolska".
2016-03-15 19:23:32 (10 lat temu)
ułan
 
W tle zdjęcia pod budynkiem sklepu obok poczty, stoi ciekawy pojazd SdKfz2 zwany „Kettenkrad” od nazwiska Henrich Ernst Kattenkrad, który wymyślił i opatentował ten pojazd w 1939r.
Pierwsze 500 sztuk próbnej serii wyprodukowano w połowie 1940 roku, a 5 lipca pierwszy model trafił na wyposażenie armii.
Dlatego poddaję wątpliwości, czy to zdjęcie pochodzi z 2 września 1939r.
Według mnie, jest to jakaś jednostka przechodząca przez miasto, zmierzająca na front wschodni.
2016-06-11 12:02:56 (10 lat temu)
Kettenkrad to jest skrót od Kettenkraftrad czyli motocykl gąsienicowy (właściwie półgąsienicowy), którego konstruktorami byli Ewald Praxl i Ernst Schmidt. A ten Heinrich Ernst Kettenkrad to jak radziecki uczony Schodow, którego wynalazkiem jest klatka schodowa.
Co do datacji to na poczcie wyraźnie widać jeszcze polskie godło, a na szyldzie sklepowym są polskie imiona właścicieli.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełnienie
2016-06-11 15:15:29 (10 lat temu)
Jeśli chodzi o niemieckie pojazdy to lepiej korzystać z niemieckiej Wikipedii. W obcojęzycznych wersjach (w tym polskiej) mogą być różne głupoty. To samo tyczy się uzbrojenia sowieckiego, brytyjskiego czy jakiegokolwiek innego. Często widzę w polskich opisach takiego sprzętu różne dziwne rzeczy. Warto znać języki.
2016-06-11 16:05:20 (10 lat temu)
To, że na budynku poczty widnieje polskie godło nie da się ukryć więc muszą to być pierwsze dni wojny. Niemcy nie czekaliby do zdjęcia polskiego godła do 1941 roku. Czy jesteście pewni, że to na pewno jest SdKfz2 ?
2016-06-12 12:51:03 (10 lat temu)
grzmin
 

i

to zdecydowanie Sd.Kfz.10 a w 1939 były używane do holowania armat.Żołnierze są bez paso szelek więc też to potwierdza wrzesień 1939.
2016-06-12 14:52:02 (10 lat temu)
ułan
 
do ritterswalder: Ta informacja prawdopodobnie pochodzi z Wikipedii a tam jak wiadomo pisze się wszystko, nie zawsze prawdę. Inne portale np "Panzerschreck" podają inną wersję.
2016-06-11 15:46:06 (10 lat temu)
ułan
 
do ritterswalder: Mniejsza o nazwę i konstruktora, Pytanie co robi ten pojazd na chojnickim rynku w dniu 2 IX 1939r., kiedy jeszcze go nie produkowano. Nawet niemiecka Wikipedia podaje, że opatentowany został w czerwcu 1939r. a po raz pierwszy użyty w inwazji na froncie wschodnim w 1941r.
2016-06-12 11:22:19 (10 lat temu)
vigo
 
do legion: A może Sd Kfz 10 ?
2016-06-12 13:10:08 (10 lat temu)
ułan
 
do grzmin: Dzięki, zagadka została rozwiązana.
2016-06-12 15:53:21 (10 lat temu)
legion
 
+2 głosów:2
Witamy Kolegę na portalu :-)))
2016-06-07 21:03:38 (10 lat temu)
do legion: Cóż za "piękne ujęcie"
2016-06-09 22:58:20 (10 lat temu)
Zlikwidowałem aukcyjne znaki wodne.
2016-06-14 19:05:37 (10 lat temu)
Pokaż na mapie
118 Dyskusji (ostatnia 9 lat temu)
Północno - zachodni narożnik Starego Rynku.
Północna pierzeja Starego Rynku.
1890
-
1900
1890
-
1900
1900
-
1902
1900
-
1905
1900
-
1905
1900
-
1910
1900
-
1914
1900
-
1914
1905
-
1910
1908
-
1910
Stary Rynek - obiekty i wydarzenia
5 6
23
następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet