| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - 1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski

1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Bogumin

1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Cieszyn

1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Jabłonków

1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Karwina

1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Orłowa

1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski - Trzyniec

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski

1 subskrypcja
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234567891011następna
† Festung
 
+1 głosów:1
Ten gość z bródką to gen. brygady Józef Ignacy Kordian Zamorski, szef policji (tu jednak jako wojskowy- w rogatywce).
Tak między nami mówiąc, kto by w ówczesnym sporze granicznym nie miał racji, oby nigdy, przenigdy, między naszymi państwami takich zdjęć już nie było. Mnie ta fotka po prostu żenuje.
2010-07-20 00:18:21 (15 lat temu)
ŁAPA
 
do † Festung: Właśnie się zastanawiałem się kto to mógł być. Ani na Bortnowskiego ani na Abrahama mi nie wyglądał, a chyba więcej generałów nie brało udziału w zajęciu Zaolzia.
2010-07-20 00:22:09 (15 lat temu)
308_Banan
 
+4 głosów:4
Niestety takie były czasy, na Zaolziu mieszkańcami w większości byli Polacy, bardzo silnie pamiętano rok 1920 którym Czesi również nie mogą się szczycić. Poza tym aspiracje mocarstwowe przywódców polskich i podejście władz czeskich doprowadziło do takiego finału. Jest to naprawdę trudny temat w relacjach między naszymi narodami, choć myślę że już kolejne pokolenia pogodziły się z takim stanem rzeczy.
2010-07-20 08:25:47 (15 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
Panowie wojskowi stoją na obecnym Moście Przyjaźni, a za nimi majaczy budynek obok obecnej kawiarni Noiva
2010-10-08 20:08:44 (15 lat temu)
wito,
 
+2 głosów:2
A w 1939 bracia Slovacy weszli kilkanaście kilosów w stronę Zakopca, bodajże, mało znany epizod Wojny Obronnej 39.
2010-10-08 21:31:50 (15 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do 308_Banan: Często zapomina się o tym, że małe Zaolzie zwiększyło bodaj o połowę produkcję stali w Polsce, a brak zainteresowania regionem oznaczałby de facto przekazanie go Niemcom - i to w warunkach międzynarodowych wymagających intensywnych zbrojeń.
2010-10-09 01:01:46 (15 lat temu)
augiasz
 
do WW: Cóż - Warszawka musi mieć coś za co może przepraszać...
2010-10-09 12:36:17 (15 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do † Festung: Owszem bardzo podobny do Zamorskiego, ale jest to generał Tadeusz Malinowski oraz
2010-10-09 16:52:39 (15 lat temu)
Wiesław Smyk
 
+3 głosów:3
do † Festung: Zagadka personaliów rozwiązana - Generałowie Tadeusz Malinowski i František Hrabčík w towarzystwie płka Leona Strzeleckiego i oficerów czechosłowackich podczas rozmowy
2015-05-24 18:11:00 (11 lat temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do Wiesław Smyk: to nie Strzelecki, tylko nierozpoznany kapitan WP, por. dyskusja pod innym zdjęciem, na którym jest z tymi samymi generałami -
2025-10-15 12:45:12 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+4 głosów:4
Czesi mają nam do tej pory za złe. Tzw polski Anschlus etc.. Taki mały fakt do przypomnienia. Kiedy Polska walczyła z Sowietami w 1920 czeski stat zablokował nam koleje, które z Węgier miały nas zaopatrzyć w broń i amunicję. Takie to oto przyjazne stosunki. Wy się tam bijcie szablami. a my wam nie damy broni palnej :) Koniec końców Piłsudski wygrał z konnicą Budionnego, ale niestety Czesi nam w tym nie pomogli. a wręcz chcieli zaszkodzić.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-15 20:24:02 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do Wiesław Smyk: rozprzątacie tu jakieś strasznie stare sprawy.
2025-10-15 20:30:22 (8 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do stoik: Czechosłowacja była wówczas promoskiewska i bardzo antypolska, licząc na objęcie roli hegemona w regionie, sam Masaryk uważał Polskę za taką małą słabszą Rosję. Cytuję za wikipedią: W lipcu 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej Masaryk odradzał zachodnim dyplomatom udzielać jakiejkolwiek pomocy Polsce. Próbował zatrzymać na terenie Czechosłowacji delegację zmierzającą z zachodu do Polski atakowanej przez bolszewików, a także wstrzymał jadące przez Czechosłowację kolejowe transporty broni z Francji oraz Węgier z zaopatrzeniem dla polskiej armii[15]. Brytyjski dyplomata lord Edgar d’Abernon przewodniczący Misji Międzysojuszniczej do Polski w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – pod Warszawą 1920 r.” zanotował słowa Masaryka usiłującego odwieść zachód od pomocy Polsce. Według relacji Anglika Masaryk powiedział: „abyśmy nie organizowali żadnej pomocy militarnej na korzyść Polski”[15]. Masaryk był przekonany, że Wojsko Polskie nie zdoła odeprzeć nawały bolszewików, a uciskani polscy robotnicy i chłopi przywitają czerwonych komisarzy chlebem i solą. Podobnie jak solidaryzujący się z sowietami zachodni komuniści, czescy kolejarze nie przepuszczali transportów z zachodnią pomocą dla „pańskiej Polski”. Twierdził, że Polska zdobyła zbyt duże terytorium i prowadziła złą politykę narodowościową. Uważał, że konflikty polsko-niemiecki i polsko-sowiecki są tylko kwestią czasu. Zarazem był przekonany, że granice Czechosłowacji są trwale zabezpieczone dzięki sojuszom z Francją i Anglią. Wykluczał ewentualny sojusz z II Rzeczpospolitą, która po przewrocie majowym szła ku autorytaryzmowi. Zgodnie z planami Masaryka demokratyczna Czechosłowacja, z poparciem Francji i USA miała być środkowoeuropejskim hegemonem. Z jego perspektywy niepodległa Polska stanowiła największą przeszkodę w dążeniu do tego celu. Dlatego Masaryk torpedował propozycje i próby nawiązania współpracy z Polską, inicjowane przez Warszawę i kręgi wojskowe Czechosłowacji, świadome zagrożenia ze strony Niemiec. W 1930 r. wywołał skandal polityczny dotyczący korytarza z Niemiec do Prus, z którego się później wycofał. Uważał jednak, że Polska powinna zgodzić się na rewizję granic z Niemcami, dla dobra pokoju w Europie. Trzy lata później, po dojściu Hitlera do władzy, odrzucił propozycje sojuszu wojskowego z Polską, a czescy dyplomaci ostrzegli Berlin o „polskiej intencji przeprowadzenia akcji militarnej w rejonie wschodniej granicy Niemiec”, czyli o planowanej wtedy przez Piłsudskiego tzw. wojnie prewencyjnej. Zamiast sojuszu z Polską Masaryk przystąpił do zaproponowanego sojuszu z Benito Mussolinim tzw. Paktu czterech (Anglia, Francja, Niemcy i Włochy) dającemu prawo tym państwom rozstrzygania sporów granicznych w Europie. Tym samym usankcjonował rozbiór swojego kraju w Monachium w 1938 r.
2025-10-15 20:48:45 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Wtedy mogla być Czechosłowacjia wszytkym moźliwym, ale napewno nie promoskiewska, i notabene, ten pakt cztyrech nawed niebyl ratyfikowany przez opór naprz. i Czechoslowacji...dobrze źe mamy wikipedie i nic więcej nas niezmusza do szukania faktów. Masaryk wiedzial co i kim jest Hitler....
2025-10-15 21:00:54 (8 miesięcy temu)
do vetinari: Żle zrozumiałeś - kolega marekantoniusz pisał o promoskiewskości CS w 1920, a nie w czasach hitlerowskich.
2025-10-15 21:06:43 (8 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Czechosłowacja nigdy nie była "pro Moskiewska", skąd macie te informacje- na Zachodzie -zasłużenie- miała opinię "niemalże doskonałej Demokracji" była za to chwalona we Francji i GB.To że Prtia Komunistyczna miała swoich posłów.W czasie "Kryzysu Monachijskiego" mogła w tej rozpaczliwej sytuacji spogladać na Moskwę, ale taki wariant wstępnie brały pod uwagę też Mocarstwa Zachodnie.
2025-10-15 21:11:42 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Nie, wiem źe pisal o roku 1920, i werz mi źe wtedy nas z Moskwą nic niełączylo, więc przeciwnie....Czechoslowacjia się w tych latach miala swój idol w Francji. I pakt cztyrech byl tylko wielkym marzeniem wielkogębatego Musoliniego. Mial wtedy wraźenie źe za jego panowania Włochy sę powrócily do Wielkiego Rzymu i tylko on wię, co jest najlepsze dla Europy. Czechosłowacjia napewno niebyla idealnym państwem. Mamy masło na głowie wobec mniejścoci narodowych na naszych terenach, mamy masło na głowie wobec naszych sąsiadów, opróć Węger i Niemiec. Dla tych państ bylyśme coś jak nóź w plecach. Oczywiście źe trzeba przypominać historie....ale jak sam widziś, wikipedia niejest dobre źródlo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:15:02 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Tu się zgadzam, w latach 30tych XXwieku byla Czechoslowacjia naprawde malą wyspą demokracji w Środkowej Europie. Niestety, nic nam to niepomoglo podczas Kryzysu Monachijskiego. I wtedy się prubowala ratować za pomocą sojuszu o wspólpracy i rozwoju podpisanym z ZSSR w 1935r. Niestety, pomoc wojskowa z ZSSR byla raczej niemoźliwa z powodu braku wspólnej granicy i pomoć od Rosii byla obiecana pod warunkiem tego, źe Francjia woskowo wzeprze Czechoslowacjie w konfliktu z Niemcami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:21:22 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
sorry odniosłem się tylko do jednego faktu. który mógł mieć wpływ na historię. ale takie rzeczy... nie zostaną zapomniane.
2025-10-15 21:47:03 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do vetinari: jak to odniesiesz do obecnej sytuacji geopolitycznej. Polska jak najszybciej potrzebuje działającego systemu antydronowego. żebyśmy nie strzelali do zmyłek z Patriotów za ciężkie pieniądze. mając na myśli drony - wabiki. był to atak hybrydowy, na którym Rosja dowiedziała się, że praktycznie nie mamy skutecznej obrony wobec dronów.
2025-10-15 21:55:27 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Fakt, że ČS była w okresie międzywojenym wzorową demokracją - czego nikt mający zielone pojęcie o historii Europy nie zaneguje - nie ma nic do rzeczy z preferencjami polityki zagranicznej wynikającymi z geopolityki. To zupełnie zrozumiałe i nie jest żadnym zarzutem w stosunku do Czechów. Rosja, niezależnie od aktualnego ustroju, zawsze była sojusznikiem Czechów i Słowaków, w opozycji do Niemiec i kiedyś Austrii, w ramach idei panslawistycznej, popularnej także w ČS.
2025-10-15 22:04:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do nyskadolniak: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem..
2025-10-16 13:56:32 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:01:52 (8 miesięcy temu)
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-16 14:02:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:22:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: a Ty tak poważni potrafisz tyle napisać z głowy ? nawet ja nie jestem taki mądry. bo jak kopiujesz i wklejasz to się nie liczy.
2025-10-16 14:57:45 (8 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Mariusz Szczygieł: "Każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego sobie zasłużył" ..., polecam zajrzeć do książek Mariusza Szczygła (przydatne czytanie ze zrozumieniem).
2025-10-16 15:23:46 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Dana : Czytałem książki p. Mariusza. Był to zmarnowany czas.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dycjA
2025-10-16 15:35:18 (8 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Ciekawostka.
Oglądałem ostatnio film pt. "Kuratorium - czeskie Hitlerjugend", reż. Ondřej Veverka, porażające.
Czeski Hitlerjugend" to nieoficjalne określenie na Kuratorium do spraw wychowania młodzieży w Czechach i na Morawach, organizację kolaboracyjną działającą w Protektoracie Czech i Moraw. Jej głównym celem była indoktrynacja młodzieży w duchu nazistowskim i pro-niemieckim, podobnie jak to robił Hitlerjugend w Niemczech.
2025-10-16 19:59:04 (8 miesięcy temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Tak, a ofiarami byli Ślązacy. W owym czasie w tym regionie istniała wielka partia Związek Górnoślązaków dążąca do ustanowienia oddzielnego Państwa Śląskiego; Niestety nikt, oprócz Ślązaków, w Europie tego nie chciał. Ale to oddzielna historia.
2025-10-16 20:51:37 (8 miesięcy temu)
Verita
 
+3 głosów:3
do vetinari: poczytaj sobie znawco, może dotrze do ciebie.
2025-11-26 23:45:20 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: Jak to leciało - Gotland. Tytuł książki. Przeczytałem z wielką uwagą. Jak na kogoś kto uważa się za wybitnego znawce - strasznie słaba książka. Zbiór przypadkowo posklejanych felietonów. Sorry. Jako mieszkaniec polsko - czeskiego pogranicza - człowiek zupełnie nie jarzy klimatu. ja tu jakoby jestem miejscowym. nie czuję się Czechem. ale dzisiaj przeglądałem Tesinske Sprawy, czy jakoś tak. w kawiarni Avion odbyło się wręczenie nagród dla najbardziej zasłużonego Cieszyniaka. jak zawsze oczywiście Jaromir Nohavica :) Dwa pozostałe nazwiska nic mi nie mówią.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 13:52:32 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: Zapewne mówisz o Kożdoniu. Jest ogólnie potępiony, ale dobrze łapał ówczesne uwarunkowania. Tzw. Ślązakowcy. czyli, żeby było tak jak dotychczas. Jeśli się nie mylę, ma nagrobek w Czeskim Cieszynie. Polska miała przyznany dość prowizoryczny byt państwowy. A wiadomo, że lepiej łączyć się z silniejszym. Długo tłumaczyć. Chyba nie muszę każdemu tłumaczyć historii II RP. Zamach stanu na Kasztance przeszedł wprost do podręczników terrorystów :) To są anegdoty. A historię wypada znać. Wystarczy, że własnego Państwa. polecam sprawdzić. Prezydent RP był ostatnio w Pradze i wygłosił dosyć mocne przemówienie. Ciekawe dlaczego polski mainstream o tym nie wspomina :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 14:08:43 (7 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Podmiana
2025-12-30 20:27:08 (5 miesięcy temu)
pawulon
 
A gdzie jest to \"identyczne\" bo znaleźć nie mogę ?
2011-04-04 23:12:46 (15 lat temu)
czesil
 
do pawulon: No właśnie było, ale już nie ma.
2011-04-05 08:07:16 (15 lat temu)
Proponuję zostawić
2011-04-05 08:42:56 (15 lat temu)
czesil
 
do 308_Banan: Oczywiście zostawić.
2011-04-05 09:36:39 (15 lat temu)
Podmiana.
2021-01-28 11:14:32 (5 lat temu)
beznik
 
Towarzystwo Oszczędności i Zaliczek w Cieszynie
2025-10-19 18:27:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do beznik: jednocześnie Hotel Piast. obecnie jest tam restauracja o profilu Indyjskim. a reszta obiektu nadal pełni funkcje hotelowe.
2025-10-19 19:36:13 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: zapewne niewielu miało taką siłę ale ja miałem. Przeczytałem wspomnienia Zofii Kiirkor - Kiedroniowej. Co się kobieta najeździła, to jej. Ale nazbierała na kilka szkół. Cześć jej za to.
2025-10-19 19:55:39 (8 miesięcy temu)
WW
 
Dokładnie rzecz biorąc, słup jest czechosłowacki, a nie czeski.
2010-10-10 11:52:06 (15 lat temu)
do WW: Prawda, dzięki.
2010-10-10 12:29:54 (15 lat temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
2026-06-14 02:20:46 (14 dni temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Ok, narazie przypisalem do tej ulicy, wieczorem jeścze dodam i ten budynek po lewej...szacunek i podziw..☺
2026-06-14 08:57:59 (13 dni temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki, przypisałem też do przejścia granicznego.
2026-06-14 10:35:12 (13 dni temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do vetinari: Utworzyłem podobiekt przejścia granicznego przedwojennego i przypisałem zdjęcia.
2026-06-14 14:42:26 (13 dni temu)
grgrz
 
Helmy z orłem i bez.
2025-10-17 13:12:43 (8 miesięcy temu)
Maciej Czarnota
 
+2 głosów:2
A bębny najlepsze.
2025-10-17 15:14:32 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Maciej Czarnota: Z wlasnego doświadczenia, dobosz ma najlepiej☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: jak zwykle, czeski błąd ☺
2025-10-17 16:35:49 (8 miesięcy temu)
beznik
 
+1 głosów:1
do grgrz: Gdzie jest z orłem ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-10-17 17:10:05 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do beznik: Po lewej stronie. Poniżej tej owalnej reklamy
2025-10-17 17:24:07 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Woj11: Teź mi się wydaje źe ten drugy z lewej ma orzołka....
2025-10-17 17:25:43 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do vetinari: Ma na 100%
2025-10-17 17:29:01 (8 miesięcy temu)
beznik
 
+2 głosów:2
do Woj11: Nie ma.
2025-10-17 17:31:52 (8 miesięcy temu)
beznik
 
do Woj11: Pierwsze zdjęcie z brzegu : Orzełek nad nitem..?:)
2025-10-17 17:39:16 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
do beznik: Zaczynam mieć wątpliwości
2025-10-17 17:46:03 (8 miesięcy temu)
beznik
 
+1 głosów:1
do Woj11: Słusznie. Nawet wydaje mi się, że nie było opcji z orłem.
2025-10-17 17:48:05 (8 miesięcy temu)
beznik
 
+1 głosów:1
2025-10-17 17:50:10 (8 miesięcy temu)
beznik
 
+2 głosów:2
do Maciej Czarnota: Wtedy nie było to nienaturalne :
2025-10-17 17:54:14 (8 miesięcy temu)
do beznik: Ale trzeba przyznać, jest w tym troche ironii.....
2025-10-17 18:09:38 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do beznik: Coś mi tam teź leźy w glowie źe to raczej niejest swastika ale połączone czupagy....
2025-10-17 18:14:18 (8 miesięcy temu)
beznik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-17 18:18:33 (8 miesięcy temu)
beznik
 
do vetinari: Nie.
2025-10-17 18:20:11 (8 miesięcy temu)
Eugeniusz S.
 
+3 głosów:3
do vetinari: to jest oznaka 4 Pułku Strzelców Podhalańskich
2025-10-17 19:10:49 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do Eugeniusz S.: Krzyżyk niespodziany, podhalanka
2025-10-17 19:26:22 (8 miesięcy temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
Co się z tymi przypisaniami "Dzielnica Saska Kępa (Saská kupa)" porobiło? Widzę 6 takich samych.
2025-10-18 17:10:40 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+3 głosów:3
do paulus60: Bylo przypisane do pościególnych kamienic, poprawilem tak, źe teraz są znaczniky na kamienicach.
2025-10-18 18:35:41 (8 miesięcy temu)
beznik
 
2025-10-19 18:00:01 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do beznik: Stal kupowano z huty "Bismarck". Tu jest ( produkowała huta jeszcze wz.35). Co nie oznacza, że nie było hełmów z orłem na nich w innych formacjach. Jak oddziały Grupy Operacyjnej „Śląsk” zajęły Zaolzie to zostały wyznaczone do ochrony granicy oddziały Straży Granicznej. Oni np. mieli na hełmie orzełki 10 cm wg nowego wzoru. Orzełki były nie tylko z blachy mocowane w otworach czerepu, lutowane ,malowane, ale i naklejane na niego. Po 30 roku na hełmach wojska nie powinno być orzełków. Co do tego typu hełmów jak na zdjęciu to były jeszcze w 10 BK. Przepisy sobie... ikonografia sobie. Historycy zajmujący się tematem muszą mieć niezłą zagwozdkę. Czyli człowiek niczego, biorąc to pod uwagę przy datowaniu zdjęć, nie może być do końca pewien (jedynie to, że jak coś co dopiero wprowadzono to nie mogło być wcześniej).Tu niektóre rzeczy można pewnie zwalić na prowizorkę .Nie wszystko ustalono i dostarczono. Jednostki zbierane w różnych konfiguracjach łączone ze sobą, ledwo co po poligonach.
2025-10-20 10:03:45 (8 miesięcy temu)
do grgrz: To nie była Straż Graniczna, tylko Policja Woj. Śląskiego

P.S. Oczywiście nie na zdjęciu - na zdjęciu są podhalańczycy (swastyki na bębenkach).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-10-20 12:55:34 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do nyskadolniak: Na bębnach podhalanka, my swastyki nie używaliśmy :)
2025-10-20 13:23:03 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do Woj11: Tak, oczywiście - "krzyżyk niespodziany" - nie mogłem sobie przypomnieć w momencie pisania, pesel, qrka ;)
2025-10-20 14:17:58 (8 miesięcy temu)
do Woj11: Więc mialem troche racji ☺
2025-10-20 14:22:26 (8 miesięcy temu)
stoik
 
zabawa nie trwała zbyt długo, jak wiemy z historii. ale demonstracja przednia.
2025-10-21 16:13:43 (8 miesięcy temu)
Ciekawe czy Czesi i Stalin wiedzieli, ze to nie są swastyki. Można było jednak wykazać się myślą strategiczną.
2025-10-21 17:40:50 (8 miesięcy temu)
do Maciej Czarnota: Czesi mialy wtedy inne problemy na glowie i Stalin się przecieź z Adolfem kumplowal. Zreśtą, do rozpoczęciu II.w.św. byla swastika raczej normalnie odbierana. Oczywiście źe bylo juź coś wiadom co się dzieje w III.Rzeszy, ale to bylo daleko, bardzo daaaaleko. Tak śczerze, w tych latach byl antisemitizmus raczej zakorzoniony w ludziach juź od pradziada. Byly zawsze obywatelami II kategorii.
2025-10-21 17:59:21 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do Maciej Czarnota: ja jedynie mówię, taka znana agencja Pate - Ci źli Polacy.... A o czym tak ogólnie jest ta rozmowa ? Kto jest zły, a kto dobry ? Polityka nie zna pojęcia dobra i zła w sensie jak być może je rozumiesz.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-21 18:00:48 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: ale można o tym porozmawiać. czy miało sens wymordowanie około 3 mln. Wietnamczyków w tym kobiet i dzieci i jakieś 70 tys marines ? siły były nierówne. nie ma się czym szczycić. cmentarz wojskowy w Arlington jet pełen ludzi, którzy niepotrzebnie oddali tam życie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-21 18:06:50 (8 miesięcy temu)
1938, Niemcy, Austria, Gdańsk oscentacyjnie udekorowane sfastykami. Gazety całego świata publikują zdjęcia i sfastyka jednoznacznie kojarzona jest z agresją. Wolę się łudzić, że to była jakaś zagrywka strasząca aliantów układem z Niemcami, niż głupota Polaków.
2025-10-21 18:13:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: jak mówi jeden z dawnych doradców Prezydenta - biliśmy się się o ich prawa, a oni nawet sami nie wiedzieli o co my się bijemy. W sumie jedno wielkie nieporozumienie.
2025-10-21 18:16:26 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do Maciej Czarnota: od kiedy Gdańsk był polskim miastem. dziwnym tworem. gdzie jednak większość stanowili Gdańszczanie :)
2025-10-21 18:19:42 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: po cholerę będę się rozwijał. Przecież wszystko wiecie.
2025-10-21 18:22:03 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: Hanza. co ma Gdańsk do Polski.
2025-10-21 18:26:32 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: nie w tych buciorach chamy na salon. dzieła Memlinga, gdyby były dostępne, osiągają ceny kilku milionów dolarów. a nawet i więcej. podobno 90 procent to podróbki. polecam film
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-21 18:29:09 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: nie chcę was rozczarować. ale za moich czasów 90% dzieł Nikifora nie była autorstwa Nikifora. czy tam Witkacego etc.
2025-10-21 18:39:46 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Maciej Czarnota: Zachód poprostu niebyl przygotowany na jakąś wojne. Francjia się jeścze niepozbierala z strat po I.w.św. Ztrat ekonomicznych i zwlaścza wielkiemu ubytku obywatel. Nadodatek w okresie miedzywojennym dochodzilo do wielkych wewnętrzych problemów politycznych umocnionych wielkym krachem z 1929r. Francuskie rządy byly bardzo słabe i niezręczne. Wielka Brytania, tradicijnie prubowala stwarzać na kontyniecie jakąś swoją wizie równowagy pomiędzy państwami-tz. polityka Appeasementu. Francia i Wielka Britania jak by niechcialy przyjąć rzeczywistoścz, i ciągle probowaly się jakoś ugadać z Hitelrem. Hitler ale zrozumial źe moźe sobie pozwolić na wiele. Tak naprawde, dopiero Churchill i jego dzialanie uratowalo minimalnie Wielką Britanie.
2025-10-21 18:42:29 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do vetinari: Zachód jest w kryzysie Zachód w sensie Wielkie Niemcy.. Nie mam na to wpływu, ale z wielką przyjemnością patrzę jak Niemcy tracą znaczenie i przewagę. Szczerze mówiąc jeszcze bardziej bym im dokopał. Należy się. W sensie - Niemcy nie rozliczyli się nam ze swoich zbrodniczych działań. Niemal każdy z pokolenia naszych dziadków został zabity albo wykorzystany. A oni twierdzą że nie, albo że nie oni. Mój Dziadek miał to szczęście że był parobkiem w gospodarstwie.Trudno pojąć.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-21 22:07:15 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: z bezpośredniego przekazu - Dziadku, dlaczego Ty tyle palisz. Bo zbierał szyszki w Sudetach. I palił żeby się ogrzać. Bo to była jedyna opcja. Takiego dziadowska się ludziom nie robi.
2025-10-21 22:25:44 (8 miesięcy temu)
beznik
 
A ten zestaw mundurowy jest dla mnie niewiadomą.....No to musi być KOP.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-10-19 18:38:54 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do beznik: Stenek będzie wiedział. Ale wygląda na typowy mundur szeregowego żołnierza.
2025-10-19 19:57:17 (8 miesięcy temu)
Gandalf
 
+1 głosów:1
2025-10-19 20:25:57 (8 miesięcy temu)
do Gandalf: Juź nie ☺ dzięky za uwage ☺
2025-10-19 20:42:32 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do beznik: Nie, to policjant Policji Województwa Śląskiego - tam używano hełmów wzór 31.
2025-10-19 21:03:08 (8 miesięcy temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-19 21:37:51 (8 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+2 głosów:2
2025-10-15 12:14:21 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do marekantoniusz: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-16 14:24:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: taki znany ale wypierany fakt. mało znana bitwa skoczowska. Czesi wysłali cały pociąg pancerny. Na co Polacy ostrzelali ich z paru haubic. Mój pies się bardziej lubił z kotem. A Czesi od czasów niedoszłego plebiscytu gdzie tylko mogli to niepotrzebnie podgryzali nas po kostkach. Mówię o historii. Zanim ktoś to wytnie. Niebawem.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-16 15:03:21 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: słuchajcie Kochani. nie chcę dopowiadać sam sobie, zaraz będzie ile to wypił i wyjarał. nie na tym filozofia. ale po lekko 15 latach współuczestniczenia tego portalu - pewne rzeczy przestają mi się podobać i daję temu wyraz.
2025-10-16 15:12:35 (8 miesięcy temu)
stoik
 
jest takki powiedzenie - nad Olzą czuwa straż. i jak zauważę coś co odbiega od normy - to będę to bezlitośnie wycinał. dopóki będę miał taką możliwość. nie promować głupot.
2025-10-16 15:27:47 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+3 głosów:3
Zmotoryzowana 10 Brygada Kawalerii...... konno?!
2025-10-16 16:30:28 (8 miesięcy temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
To jest na pewno polskie wojsko? Te hełmy wyglądają jak niemieckie. Na innych zdjęciach z tych wydarzeń Polacy mają inne hełmy.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2025-10-17 07:35:37 (8 miesięcy temu)
mamik
 
+2 głosów:2
do paulus60: Różne jednostki miały różne hełmy. Akurat 10 Brygada Kawalerii używała wówczas niemieckich hełmów wz.16
2025-10-17 08:13:34 (8 miesięcy temu)
mamik
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: W 10 Brygadzie były dwa pułki kawaleryjskie, pułk ułanów i pułk strzelców konnych
2025-10-17 08:23:51 (8 miesięcy temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do mamik: Dziękuję za informację. Nie jestem biegły w historii wojskowości. Przy okazji - zdjęcie z linku w Wikipedii przedstawia żołnierzy z gen. Maczkiem w Jasienicy pod Bielskiem - Białą. W tle widoczny kościół ewangelicki Zmartwychwstania Pańskiego znajdujący się wraz z cmentarzem tuż obok dzisiejszej drogi ekspresowej S52.




2025-10-17 08:48:19 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do paulus60: Hełmów u nas stosowano sporo: niemieckie wz 1916, francuskie, francuskie poprzerabiane (z karczkiem długim ,krótkim), nasze wz.1928 i wz.1931 i hełmofony dla pancerniaków. Jak się spojrzy na zdjęcia z tego zdarzenia można je sobie niektóre pooglądać. O innych nakryciach głowy nie wspomnę.
2025-10-17 09:58:07 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Panowie, wg aktualnej wiedzy (wikipedycznej co prawda) pod koniec lat 30 jedyną jednostką WP uzywająca hełmów niemieckich wz.1916 była 10 Brygada Kawalerii, która została zmotoryzowana już w roku 1937 (wiadomo też, że brała udział w zajmowaniu Zaolzia) - stąd moje zdumienie. Zgodnie z powyzszym zdjęciem należałoby więc zweryfikować wiedzę albo o użyciu hełmów niemieckich w WP, albo - co bardziej prawdopodobne - o stopniu zmotoryzowania 10 BK (przynajmniej, jeśli chodzi o stan z jesieni 1938).
2025-10-17 12:08:55 (8 miesięcy temu)
mamik
 
do nyskadolniak: O tym wlasnie mówią linki do wiki, które zamieściełm. I o hełmach i o tym, że zmotoryzowanie było mocno ograniczone bo były dwa pułki kawalerii.
2025-10-17 12:21:17 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
do mamik: A tu Wielkopolska Brygada Kawalerii z trochę innymi nakryciami.
2025-10-17 12:46:19 (8 miesięcy temu)
do mamik: Źle zrozumiałeś - to były pułki kawalerii ZMOTORYZOWANEJ.
2025-10-17 12:54:37 (8 miesięcy temu)
beznik
 
do nyskadolniak: Tak, zmotoryzowane mimo nazwy. To może policjanci.
2025-10-17 17:36:44 (8 miesięcy temu)
do beznik: Policjanci mieli duże orły na tych hełmach.
2025-10-17 20:34:36 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
+2 głosów:2
Te proporczyki na kołnierzu to mało policyjne.
2025-10-17 13:07:27 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do grgrz: Opis munduru policyjnego: Mundur był wykonany z granatowego sukna, miał stójkowy kołnierz zapinany na haftki oraz atłasową podszewkę. Cechą charakterystyczną były patki (wyłogi) na kołnierzu w kolorze chabrowym oraz chabrowa wypustki
2025-10-17 14:15:11 (8 miesięcy temu)
grgrz
 
+1 głosów:1
do Woj11: W drugiej połowie lat trzydziestych szeregowi kompanii rezerwy PP otrzymali hełmy niemieckie z metalowym lub naklejonym orłem, także od 1935 r. wprowadzono m.i. dla nich umundurowanie letnie ( takie powinni mieć) barwy khaki. Bluzy te były z kołnierzem stojąco - wykładanym bez wypustek, zapinane na 2 guziczki. Na kołnierzu bez żadnych dystynkcji, na naramiennikach z nr okręgu. Mankiety też z 2 małymi guzikami. Akselbanty i pasy pasują bez zastrzeżeń ( ciekawe co za sprzęt mają w kaburze?). Więc ten chaber proporczyka (na bluzie i kurtce umieszczonego tak samo) powinien mieć inny odcień szarości na fotce. Znalazłem inne zdjęcie tu lepiej widać, że to nie jest letnia bluza. Nie wiem jak ubierała się śląska policja ale oni powinni mieć na naramiennikach orła.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: zmiana
2025-10-20 07:15:01 (8 miesięcy temu)
stoik
 
ja bym się bardziej skupił na napisach.też były dwujęzyczne. po koniu to racze widać, co ja tu w ogóle robię. krótki czas, bo zamiata kitą.
2025-10-21 22:32:22 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+4 głosów:4
Zidentifikowane ☺
2021-01-28 23:12:08 (5 lat temu)
do vetinari: Brawo :)
2021-01-28 23:48:11 (5 lat temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
z lewej fragment młyna walcowego przy ul. Ostravskiej 555/24 ale chyba znacznik nie działa bo jest nietypowa zielona ikonka jakby dokument?
2025-10-15 08:56:57 (8 miesięcy temu)
do marekantoniusz: Nie działa, ale nie widzę tez takiego obiektu.
2025-10-15 09:33:46 (8 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do da signa: tu jest, może wystarczy dać nowy znacznik? -
2025-10-15 09:41:25 (8 miesięcy temu)
Maciej Czarnota
 
+2 głosów:2
Fajne są te gry słowne: wkroczenie, zajęcie. To tak jak za komuny Niemcy napadli na Polskę, ale już Armia Czewona to już "wkroczyła" w 1939.
2025-10-15 11:28:38 (8 miesięcy temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do Maciej Czarnota: Często porównuje się "uratowanie" Zaolzia przed Niemcami przez Polaków do "uratowania" przed Niemcami "zachodniej Białorusi i Ukrainy" przez Sowietów. W obu przypadkach było zajęcie, jednak jakościowo odmienne. Nie mam wiedzy, aby je porównywać, ale okiem laika widzę kilka różnic.
2025-10-15 12:13:34 (8 miesięcy temu)
Maciej Czarnota
 
+3 głosów:3
do polskup: Kpiąc dalej: jeśli włamywacz, który uważa jestem mu coś winny przystawi mi nóż do szyi , po czym splądruje mi mieszkanie, to biorąc pod uwagę, że nie walczyłem zgłoszę to na policję następująco: obywatel wkroczył do mojego mieszkania i zajął moje kosztowności.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2025-10-15 13:18:22 (8 miesięcy temu)
da signa
 
+4 głosów:4
do Maciej Czarnota: Biorąc pod uwagę użycie słowa "obywatel" akcja toczy się przed 1989 r ;))
2025-10-15 13:59:55 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
nie czytając - większość ludzi nie wie o co chodziło z tym połączeniem tzw Zaolzia do Polski. a ja nie jestem od uświadamiania. Hej
2025-10-15 20:32:47 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do stoik: był Plebiscyt który nie doszedł do skutku a młode czeskie państwo potrzebowało węgla i stali. Trzyniec, Karwina etc.... a tam ponad połowę ludzi stanowili ludzie przyznający się do narodowości polskiej.
2025-10-16 14:16:04 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do stoik: warto powrócić do źródeł :) a tu raz co nuż wyskoczy jakich fachowiec od historii, który rzuci tekst, że Śląsk Cieszyński był pod zaborem austriackim. i to z pełnym przekonaniem. kto tam kiedy kogo rozbierał ? Konferencja w Spa podzieliła go jak się to pisze arbitralnie. A kto ciekawy, niech doczyta :)
2025-10-18 22:49:17 (8 miesięcy temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do stoik: Tak uczą od 100 lat w szkole. Cieszyn i Bielsko pod zaborem austriackim, Opole i Wrocław pod zaborem pruskim i nikt nad tym się nie zastanawia.
2025-10-19 15:17:40 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do PiotrW: nieco off topic - z a tzw. Autonomii Galicyjskiej Polacy mieli legalnych posłów w sejmie wiedeńskim. I tam sobie mogli przynajmniej podyskutować. Tzn. pewne uproszczenie umysłowe. Biorąc Bielsko Białą, od naszej strony był względny dobrobyt, a Biała już się bardziej kojarzyła z przysłowiową nędzą. a tu jest bardzo długi i ciekawy artykuł, którego nie chce mi się czytać :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: https://tiny.pl/nrnt8wrtdycja
2025-10-19 19:39:13 (8 miesięcy temu)
Woj11
 
+4 głosów:4
do PiotrW: Ja w swojej nie slyszałem by Opole i Wroclaw były pod zaborami
2025-10-19 19:52:33 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Woj11: Ja już słyszałem od przewodniczki wycieczki, że Cieszyn założyli trzej bracia, a nazywali się Lech, Czech i Rus :) Tak, że nic mnie już nie zdziwi.
2025-10-20 21:44:41 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: ale kto wie czy nie :)
2025-10-21 16:00:58 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Żołnierze Dywizjonu rozpoznawczego 10 Bryg. Kawalerii (panc.-mot).
2026-02-01 13:50:42 (4 miesiące temu)
Pokaż na mapie
107 Dyskusji (ostatnia 13 dni temu)
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
1938
-
1938
Przedmioty związane z 1938 - przyłączenie Zaolzia do Polski
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet