| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice państwowe

Granice 1939-1945

Granice II RP (1918-1939)

Granice PRL i III RP

OBIEKTY - Granice państwowe

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice państwowe

1 subskrypcja
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...8788następna
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Nie widać synagogi, więc zdjęcie jest starsze.
2025-11-27 21:36:49 (7 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Datowanie do ujednolicenia z tym Widzę trzy te same samochody w tej samej kolejnosci (Opel Rekord, DAF i Peugeot 204 po drugiej stronie).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2025-12-13 17:11:17 (6 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Czy to zdjęcie jest właściwie przypisane wobec identycznego przypisanego inaczej?
2025-07-01 21:07:20 (11 miesięcy temu)
yani
 
do blaggio.:
Ja bym zapytał - które jest prawidłowo przypisane?
Prawidłowy link do drugiego:
2025-07-01 23:32:16 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do yani: Dzięki. "Utło" mi "el" w linku i nie zauważyłem tego.
Wpisałem się tu, bo liczę na szybszy odzew, ale pod kątem sprawdzenia obu lokalizacji.
2025-07-02 16:56:34 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Widok na zdjęciu zdecydowanie odpowiada obiektowi przejścia w Gardei, więc zabrałem je z przejścia w Kozłowie > . Wyboru, które zostawić, niech dokonają inni.
2025-12-14 16:49:44 (6 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
To lepsze, ale drugie trochę szersze z lewej.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-12-14 22:26:11 (6 miesięcy temu)
ylooC
 
dopisałem
2020-07-10 22:20:33 (5 lat temu)
Dodałem znacznik.
2025-12-19 23:34:02 (6 miesięcy temu)
Payton77
 
+2 głosów:2
Prawdopodobnie Gradeja .Polski posterunek graniczny . Ten murowany budynek jednopiętrowy z parterową przybudówką stoi do dziś przy szosie Grudziądz - Kwidzyn
2025-12-01 15:48:27 (6 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
2025-12-01 18:43:50 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Zdjęcie przypisane. Dziekuję.
2025-12-01 19:58:11 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Wygląda że to przejście takie dosyć ruchome było.
2025-12-01 20:27:04 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Czy chodzi o to trzecie zdjęcie?
2025-12-01 20:45:24 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Przesunąłem znacznik na mapie zgodnie z tym, co widać na zdjęciu i tam gdzie granica przecinała drogę.
Ktoś ustawił znacznik w połowie drogi pomiędzy tym posterunkiem a zollamtem, czyli miejscem widocznym na trzecim zdjęciu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-12-01 21:03:38 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Tak, wygląda że wtedy "pas ziemi niczyjej" był szerszy, pewnie są to czasy przed wybudowaniem tej drewnianej budki, Niemcy być może urządzili się tymczasowo z punktem kontroli granicznej nieco bardziej na północ, bliżej miasta.
2025-12-01 21:16:00 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Czyli sądzisz, że zdjęcie według datowania najmłodsze jest najstarsze? Trudno jednoznacznie to zaakceptować, bo to trzecie jest zrobiono w odległości ponad pół kilometra na północ od tego powyżej i co prawda jeszcze przez pierwsze 300 m granica szła wzdłuż drogi, ale żeby przejście jeszcze dalej? Tym bardziej, że tu granica była już sporo wcinała się w terytorium niemieckie. Ale do końca nie mogę być pewny.

A może jednak było tak, że polska kontrola była przy budce, potem zbudowano polski urząd celny za nią, a niemiecka była przy zollamcie te 550 m dalej, ale nie tymczasowo. Wtedy wcześniej znacznik na mapie jednak symbolicznie odzwierciedlał tę dwoistość miejsca.
Dodatkowe pytanie: czy w ogóle datowanie trzeciego jest dobre, jeśli przyjąć że w 1940 r. nie było tam żadnej granicy, nawet pomiędzy krajami Rzeszy. Zmieniłem datowanie i dałem znacznik miejsca wykonania zdjęcia na mapie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: drugi dopisek
2025-12-01 21:38:59 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Nie sądzę definitywnie, to tylko domysły (w kwestii datowania).
Co do budki - wyraźnie widać że są dwa szlabany i budka jest przy szlabanie od strony niemieckiej.
2025-12-02 13:16:38 (6 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Do Bonczek: Mapę przerzuciłem do innej "czasoprzestrzeni". ;-)
2025-12-14 16:41:11 (6 miesięcy temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
Atlas nie nadążył za aktami "prawnymi". Nie ma np. śladu po Reichsgau Posen (pażdziernik 1939), czy w ogóle granicy między terenami anektowanymi a GG.
2025-12-15 11:47:15 (6 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Ale widać tu dziwne pomieszanie. Zmienione już są granice państwowe: wschodnia Litwy (październik) i północna Słowacji (listopad) z 1939 r. Dawna granica polsko-niemiecka na Górnym Śląsku według stanu sprzed 1921 r. bez zmian zaszłych w X 1939 r. (nie było żadnego stanu pośredniego, jak tu pokazano). Tak samo granice Prus Wsch. - jest zmiana granicy z Danzig-Westpreussen, ale brak przyłączonej rejencji ciechanowskiej - obu zmian dokonano przecież równocześnie w X 1939 r. Stan granic tu nie odpowiada rzeczywistej choćby chwilowej sytuacji, jaka mogła istnieć kiedykolwiek.
2025-12-15 22:08:44 (6 miesięcy temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do blaggio.: W każdym razie opracowanie powstało po 29.01.1940 (nazwa Wartheland) a przed 31.07.1940 (sformułowanie gesetzte Gebiete).
2025-12-16 12:11:06 (6 miesięcy temu)
fantom
 
+1 głosów:1
To również nie są Końskie Łby, tylko pewna mała skałka w Czechach niedaleko Śląskich Kamieni:
2025-10-16 20:54:51 (8 miesięcy temu)
fantom
 
+2 głosów:2
Przypisałem fotkę do Śląskich Kamieni. I proponuję jej nie usuwać.
2025-10-18 10:22:12 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+7 głosów:7
Tak mi się przypomnialo.... W grudniu1992r. tuź przed świętami sme, jeścze mieśkając w Hawierzowie pojechali s Izką zadzwonić do jej rodziców źe Izka jest ok, bo to bylo w tuź przed urodzeniem naszej Martiny. Kolejka byla wtedy aź do Dworca kolejowego w Těšíně-500m. Ludzie nas oczywiście widząc Izke s brzuśkiem puściali przed siebie bez problemów. W momencie, kiedy sme dośli do ego budnyku, jakyś polski celnik do nas podskoczyl. Krzyczal na nas źe mamy stać w kolejce i niemamy wyprzedzać stojących ludzi w kolekce. Kiedy mu powiedzialem źe Izka jest w 9 miesiącu ciąźy i ludzie nas puścily, to powiedzial źe go to nieiteresuje i niewpuścil nas do tego budynku. Ludzie się zaczali odzywać jakym prawem nam zabrania wejścz do tego budynku, źe mamy moralne prawo ich wyprzedzić. Koleś się wkońcu zgodzil i wpuścil nas do odprawy. Ale źebyl idiotą, to odrazu po wejściu wyslal Izkę na kontrole osobistą, czy wogóle jest w ciąźy i mnie teź. Po skończeniu tej procedury czekal u drzwy wyjśczowych s tego budynku i powiedzial źe Izka jaką kobieta w ciąźy moźe wyjścz i ijścz na poczte zadzwonić, i ja mam wrócicz na koniec tej kolejky i ją ostać jako źe niejestem w ciąźy, więc niemam prawo na wyprzedzanie....i się rozpoczelo. Ja sie wkur....rzylem, Izka teź... facet juź trzymal mój paszport źe mi go nieodda i groźil źe mnie moźe zatrzymać na 48godzin. Wkońcu do niego pośla ta pani, która sprawdzala czy jest Izka w ciąźy, zabrala mu mój paszport z ręky, podalami go do ręky i otworzyla nam drzwi wyjśczowe z tego budynku. To byly czasy...
2025-10-23 09:53:58 (8 miesięcy temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do vetinari: Tak myślę Veti że wiem o kogo chodzi. Mały, gruby, może kilka lat starszy od ciebie. Miałem wątpliwą przyjemność być u niego w domu. Dzisiaj akurat przeczytałem że w słynnym Transgranicznym Centrum Informacji jest jakaś wystawa o celnikach i okresie kontroli granicznych. Z racji tego co widziałem u niego w mieszkaniu a co jak się chwalił było "podarunkami" (czyt. łapówkami) to chętnie dodałbym do tej wystawy.
2025-10-23 18:47:01 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+5 głosów:5
do tatranclimber: Wieś co, moźe masz racjie, byl mniejszy odemnie i troche grubasek byl ☺☺☺ Jest to juź paru lat, i teraz Martina, moja córka wlaśnie teź jest w oczekywaniu na małą rozbujnice ☺☺☺ Wzedy sme raz na dwa tygodnie wlaśnie jedzili na Pocte do Cieszyna źe by zadzwonić do rodziców. Ciekanie na połączenie bylo czasami nawed godzine ☺☺☺ Dziśaj, mamy telefony komurkowe s aplikacjiami i jest juź naturalne źe dzwonimy sobie po calym świecie. Ludzie lubią narzekać źe się mamy zle, ale zapominamy wlaśnie jak bylo cokolwiek trudne w tych czasach. Ale te kolejky na granicy, zprawdzanie tego co przenoszymy przez granice, kontroly osobiste...tego mi naprawde niebrakuje.
2025-10-23 19:10:06 (8 miesięcy temu)
do tatranclimber: Bylem z ciekawości popatrzyć na tą wystawe. Opróć ciekawych zbiorów prywatnego kolekcionera jest i filmik. Jak widzialem te ujięcia z początku lat 90tych, te kolejky i tlumy na granicy...Odrazu mi się przypomnialo. Nieskończona kolejka od granicy na gielde, i potem ta sama od gieldy wzdłuź Olzy do drugiego przejścia granicznego. Zazwyczaj drzwi zasuwane i wiklina.
2025-10-25 10:19:46 (8 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
1940 to już raczej nie...
2025-11-02 20:54:59 (7 miesięcy temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Racja, rozpędziłem się ;)
2025-11-02 21:46:33 (7 miesięcy temu)
Do Michał: To zdjęcie odpisałem od linii do Zittau zgodnie z tym, co napisałem pod zdjęciem mostu. Przypisałem za to do linii do Bogatyni, bo ten tor po prawej to nie jest bocznica.
Przypisałem tez do granicy, bo widać słup graniczny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-22 20:29:04 (7 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
874 Dyskusji (ostatnia 6 miesięcy temu)
Granice państwowe - obiekty i wydarzenia
Granice państwowe w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet