| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Linia kolejowa nr 151 Kędzierzyn-Koźle - Chałupki
0km
000m
6km
855m
13km
240m

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Linia kolejowa numer 151 Kędzierzyn-Koźle - Chałupki. Budowę rozpoczęło 24 kwietnia 1844 roku. 1 stycznia 1846 roku otwarto odcinek łączący Racibórz z Koźlem. Data ta jest uważana za początek komunikacji kolejowej w Raciborzu. W latach 1847-1848 linię przedłużono do Bogumina. W następnych latach wybudowano odgałęzienia łączące Racibórz z Rybnikiem, Opawą i Racławicami Śląskimi. Do II wojny światowej przez Racibórz przejeżdżał ekspres Berlin - Wiedeń. Obecnie linia jest nadal wykorzystywana, zarówno do przewozów osobowych i towarowych.
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789następna
Dana
 
Podmiana i poprawa datowania
2025-02-06 16:54:12 (rok temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Poprawa datowania
2025-01-05 19:43:38 (rok temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
św Katarzyna
2018-09-04 20:58:06 (7 lat temu)
Czy wiadomo co ze obrazem ? Gdzie trafił ?
2025-03-08 20:31:54 (rok temu)
Nazwa Heydebreck od 1934.
2019-03-23 14:52:23 (7 lat temu)
labeo7
 
2020-09-25 18:33:21 (5 lat temu)
Dana
 
Widziałam zdjęcie na pocztówce z datownikiem z 1.01.1931
2025-02-22 13:53:30 (rok temu)
Gandalf
 
do ritterswalder: Ale zdjęcie mogło być zrobione dużo wcześniej: .
2019-03-23 14:59:10 (7 lat temu)
Most był wówczas polsko- niemiecki (Chałupki po stronie niemieckiej, Stary Bogumin po polskiej), wcześniej czechosłowacko-niemiecki, dziś czesko-polski.
2025-09-06 17:23:37 (9 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Autobus San H01 od 1958.
2025-09-06 16:49:09 (9 miesięcy temu)
Zastanawiam się, czy jest możliwe, że jakiś fragment pierwszego dworca przetrwał?
2025-01-05 20:24:56 (rok temu)
da signa
 
+1 głosów:1
W czasie budowy nowego dworca obraz zdemontowano i oddano do renowacji. Ma wrócić na dworzec.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2025-03-25 23:22:57 (rok temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Nie udało mi się znaleźć informacji jakie było przeznaczenie tego budynku.
2025-10-17 17:31:44 (8 miesięcy temu)
polskup
 
+2 głosów:2
do da signa: Zaciekawiłaś mnie. No właśnie. Budynek kolejowy, ale raczej nie nastawnia, mało przez te okna widać. Budynek dróżnika stał na przeciwko, za Twoimi plecami, więc też nie. Natomiast za tym budynkiem był tartak, ale bez sieci kolejowej. Więc pewnie biura i mieszkania kolejarskie.
2025-10-17 17:49:16 (8 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
do da signa: Koszarka - kolejowy budynek mieszkalny. Kiedyś w Dziergowicach była stacja której północna głowica znajdowała się w okolicy tego budynku.
2025-10-17 21:33:24 (8 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do polskup: Ciekawe tylko dlaczego tak daleko od reszty miejscowości.
2025-10-17 18:19:46 (8 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
do da signa: Bo blisko stacji ;)
2025-10-17 21:33:46 (8 miesięcy temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Dróżnik pracował po drugiej stronie torów. A czy tam mieszkał, czy w rzeczonym budynku - nie wiadomo.
2025-10-17 21:52:43 (8 miesięcy temu)
do polskup: Zwrotniczy raczej. I jeden by nie starczył bo to linia czynna 24/7 jest i raczej zawsze taka była, więc zwrotniczy mieszkali zapewne w tym budynku.
2025-10-17 23:00:01 (8 miesięcy temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Sugeruję się mapą. A tam jest napisane B.W., czyli Bahnwärter, po polsku dróżnik. Najprawdopodobniej obchodowy, choć mógł też obsługiwać przejazd drogowy, który tam istniał do czasu, aż kopalnia piasku rozrosła się na tyle, że nie było dokąd przejeżdżać. Zwrotnice obsługiwano mechanicznie z nastawni umiejscowionej w budynku dworcowym, co podpowiada kształt jego bryły - z wystającym w kierunku torów, przeszklonym zapewne kiedyś, pomieszczeniem.
2025-10-17 23:27:37 (8 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do polskup: BW na niemieckich mapach to nie tylko posterunek dróżnika, także innego rodzaju posterunki kolejowe - zwrotniczego, odstępowy itd.
2025-10-20 11:17:54 (8 miesięcy temu)
polskup
 
do Jarosław Dubowski: Odstępowy to także dróżnik, więc pełna zgoda, ale o nim tu mowy nie ma. Uważam, że na tej stacji rozjazdy były sterowane z nastawni w budynku dworca. Jednak Twoja opcja nie jest wykluczona.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: lit.
2025-10-20 11:38:15 (8 miesięcy temu)
do polskup: Na posterunku odstępowym nie pracuje dróżnik, a rozjazdy w czasach pędni drutowych raczej nie były sterowane z tak dużej odległości.
2025-10-23 22:19:18 (8 miesięcy temu)
polskup
 
do Jarosław Dubowski: Sam piszesz, że B.W. to nie musi być dróżnik, ale jednak znaczy właśnie to. Bawimy się słowami, czy dochodzimy prawdy? Natomiast masz rację z długością pędni. O tym nie pomyślałem, że tu mamy aż 620 metrów.
2025-10-24 06:09:45 (8 miesięcy temu)
Petrus
 
+3 głosów:3
2025-12-30 16:00:38 (5 miesięcy temu)
Dana
 
do Petrus: Dzięki :)
2025-12-30 17:42:56 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
88 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Linia kolejowa nr 151 Kędzierzyn-Koźle - Chałupki - obiekty i wydarzenia
Linia kolejowa nr 151 Kędzierzyn-Koźle - Chałupki w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet