| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Linia kolejowa nr 61 Kielce - Fosowskie
0km
529m
2km
254m
3km
723m
7km
060m
8km
336m
8km
960m
10km
712m
14km
017m
15km
990m
19km
017m
23km
100m
23km
735m
27km
306m
32km
411m
36km
699m
40km
399m
47km
735m
48km
293m
53km
035m
59km
716m
71km
478m
73km
160m
74km
887m
78km
508m
83km
830m
87km
888m
94km
005m
99km
976m
104km
134m
107km
443m
117km
230m
122km
963m
127km
770m
134km
666m
141km
100m
141km
799m
145km
840m
152km
231m
156km
680m
161km
223m
Więcej (2)
Obiekty w okolicy
Przejazd 31
95
m
Kielce
Hoża 100
105
m
Kielce
Przejazd 10
107
m
Kielce
Magazyn
134
m
Kielce
Przejazd 12
119
m
Kielce

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...1314następna
Dana
 
+2 głosów:2
Doszły jeszcze 2 kolejne skany: Osobiście widziałam kartkę z dat. 29.05.1911.
2025-11-26 20:41:29 (7 miesięcy temu)
Szeryf kolejowy proszony o przestawienie zwrotnicy foto na Herby Nowe.
2012-01-29 01:28:31 (14 lat temu)
do Mariusz Brzeziński: Przestawiłem choć nawet sam Mariusz dałby radę temu podołać :) Tu jest instrukcja:
2012-01-29 10:21:24 (14 lat temu)
do Mariusz Brzeziński: To nie jest stacja Herby Nowe. Coś mi nie pasowało, więc trochę poszperałem w internecie. To stara stacja Herby Stare. Budynek istnieje, ale obecnie są w nim mieszkania. Poprawiłem przypisanie. Zdjęcia na potwierdzenie:
2012-01-29 10:26:21 (14 lat temu)
Piastu
 
do Paweł Witon (pawelw1): Jest pod tym linkiem to samo zdjęcie w (IMHO) lepszej jakości, wartoby podmienić.
2012-01-29 10:47:28 (14 lat temu)
Dlaczego nazwa "Rosyjskie Herby" jest tu zapisana po niemiecku a nie po rosyjsku?
2024-07-12 00:16:08 (rok temu)
do Polar Bear: W trakcie wojny te tereny zajęli Niemcy.
2024-07-12 00:52:32 (rok temu)
Dana
 
Podmiana
2025-09-03 09:35:25 (9 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Datowanie zawyżone. Widzę to zdjęcie w albumie wydanym w 1975 r. Autor Jan Siudowski.
2026-05-10 15:37:28 (miesiąc temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do da signa: Dworzec oddany w 1971 (motoryzacja wskazuje tak samo).
2026-05-10 15:44:17 (miesiąc temu)
cm
 
Jak powinien być przypisany (i nazwany) ten obiekt? Zgodnie z Wikipedią, jest to obecnie budynek mieszkalny, stojący na terenie osady Stacja Małogoszcz, należącej do wsi Zakrucze.
2019-10-29 10:40:24 (6 lat temu)
mag
 
Stacja Małogoszcz 5 a w okienku dawniej: dworzec kolejowy (skoro pełni tylko funkcje mieszkalne)
2019-10-29 11:29:30 (6 lat temu)
cm
 
do mag : OK, a ścieżka przypisania? Zakrucze > Stacja Małogoszcz > Stacja Małogoszcz 5a? Czy obiekt powinien być jakoś powiązany ze stacją kolejową Małogoszcz? Albo z linią kolejową LK 61?
2019-10-29 12:06:43 (6 lat temu)
mag
 
do cm: Miejscowość: Stacja Małogoszcz (bez Zakrucza), Stacja Małogoszcz 5a + przypisanie do stacji kolejowej (jako dawny dworzec)
2019-10-29 13:31:39 (6 lat temu)
mag
 
do mag : Dodałem miejscowość bo nie było...
2019-10-29 13:34:43 (6 lat temu)
cm
 
do mag : Przypisałem, ale nadal mam kilka wątpliwości:
1. skąd numer 5a? Na openstreetmap widać numer 5.
2. czy osadę Stacja Małogoszcz powinno się traktować jak samodzielną miejscowość, jeśli wikipedia podaje: "osada wsi Zakrucze"?
3. wydaje mi się, że obiekt "Stacja kolejowa Małogoszcz" jest nieprawidłowo przypisany, bo nie znajduje się na terenie miasta Małogoszcz, tylko (znowu wg openstreetmap) na terenie wsi Zakrucze (razem z budynkiem dawnego dworca kolejowego).
2019-10-29 14:05:35 (6 lat temu)
mag
 
do cm: 1. 5a - mój błąd
2. Tak, samodzielną
3. Myślę, że tak; jeszcze nie sprawdzałem
2019-10-29 15:36:38 (6 lat temu)
Stacja kolejowa Małogoszcz wciąż jest podpięta pod Małogoszcz ( ), a chyba powinna pod Stację Małogoszcz ( )?
2023-04-05 15:14:25 (3 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do verbensis: Przeniosłam.
2025-05-07 15:26:22 (rok temu)
Robert Cze
 
+1 głosów:1
Budynek stacji kolejowej Kielce Herbskie widoczny jest na tym zdjęciu (link poniżej) w głębi kadru, po prawej stronie wieży ciśnień.
Link:
2020-01-19 17:48:16 (6 lat temu)
Robert Cze
 
+1 głosów:1
Do "cm": Może utworzyć oddzielny, nieistniejący obiekt przy ul. Towarowej? Tylko jaki numer miała ta stacja?
2020-01-19 17:51:23 (6 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do Robert Cze: Raczej dawnej numeracji nie ma co odtwarzać. Po prostu stwórz podobiekt dla dzisiejszego budynku z dodatkiem w nazwie (stara) i atrybutem "nie istnieje" i tam przerzuć te zdjęcia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2020-01-19 19:46:14 (6 lat temu)
do ylooC: Po pomiarach na mapie, wychodzi mi, że to tu:


... a tu już nie ma żadnego budynku. Poczekam jeszcze na opinię "cm". Dzięki.
2020-01-19 20:05:16 (6 lat temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do Robert Cze: No jeśli nie ma w jego miejscu nic, to tworzysz obiekt w obiekcie ulicy przy której stał (bez numeru posesji), umieszczasz go na mapie (jeśli masz prawa do edycji mapy), oznaczasz jako "nie istnieje" i po sprawie.
2020-01-19 20:13:15 (6 lat temu)
cm
 
Wspaniałe zdjęcie! Od dawna takiego szukałem - wreszcie się dowiedziałem, jak wyglądał budynek stacji. Co do kwestii formalnych: przede wszystkim należy przypisać zdjęcie do obiektu stacji Kielce Herbskie. Dodatkowy podobiekt oczywiście można utworzyć. Pytanie, jak go nazwać - czy ten budynek był dworcem kolejowym, czy tylko spełniał funkcje techniczne, albo był siedzibą naczelnika stacji? Co do numeracji - naczelną zasadą jest przypisywanie obiektów do dzisiejszych adresów, więc jeśli nie ma tam adresu, to myślę, że można zostawić bez numeru.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2020-01-20 09:09:37 (6 lat temu)
do cm: Czym był ten budynek? Bezsprzecznie "dworcem" lub "stacją" kolejową. Z uwagi na miasto gubernialne, nazwałbym go jednak dworcem.

Zdjęcie było opisane, że to 1915 rok i że "jest to budowa kolei z Kielc do miejscowości Herby" (tej pod Częstochową - stąd nazwa całej tej nowej stacji i dzielnicy Kielc). Te dwie wiadomości się wykluczają; kolej wybudowali Rosjanie w 1911 roku, a w 1915 roku Prusacy zwęzili tory z "szerokich ruskich" na "normalne europejskie".

Rosjanie gdy się wycofywali z Kielc w maju 1915 roku, spalili dworzec główny - wg. mnie, to jest właśnie spalony również przez Rosjan dworzec Kielce Herby, bo na pierwszej (niższej części budynku) jest na w pół zwalony dach - to po pożarze raczej, a nie etap budowy.

Na tym zdjęciu (link poniżej) niski budynek magazynowy przy ulicy Towarowej i budynek dworca Kielce Herby dzielą tylko dwa słupy. Standardowo słupy były w odległości 50 m. od siebie - więc pomiędzy magazynem, a dworcem jest ok. 100 metrów. Jest to bardzo blisko kładki dla pieszych nad torami.

Jeśli można Cię prosić, to utwórz w tym miejscu nowy podobiekt i nazwij go "Dworzec kolejowy Kielce Herby". Ja nie chcę tutaj namieszać z tworzeniem nowych obiektów.

Link:
2020-01-20 09:47:23 (6 lat temu)
cm
 
+2 głosów:2
do Robert Cze: OK, niech będzie dworzec. Nazwa - jednak chyba "Kielce Herbskie", tak jak jest obecnie, bo to jest nazwa historyczna (tak jak np. "Łódź Kaliska"). Różnica między dworcem a stacją jest generalnie taka, że stacja jest pojęciem szerszym i obejmuje również torowisko, wraz z peronami i budynkami. Dworzec to budynek dla podróżnych - najczęściej z kasami i poczekalnią. Dlatego na Fotopolsce dworce są podobiektami stacji.
2020-01-20 12:48:07 (6 lat temu)
do cm: Kielce-Herbskie brzmi dużo lepiej.

Kiedyś kolejarz mi zwrócił uwagę, że "przystanki kolejowe" na których wsiadają i wysiadają pasażerowie nazywają się "stacje kolejowe". W dużych miastach budynki przy nich nazywają się "dworcami", a w małych miejscowościach "stacjami". Stąd ten mój podział, ale skoro na FP obowiązuje taka definicja, to należy się jej trzymać.
2020-01-20 13:00:33 (6 lat temu)
ritterswalder
 
+3 głosów:3
do Robert Cze: Przystanek osobowy to sam peron przy torze lub torach tam gdzie nie ma możliwości krzyżowania pociągów (brak dodatkowych torów, zwrotnic, nastawni itp.). Stacja obejmuje zarówno budynek stacyjny (inaczej dworzec) z kasami i poczekalniami jak i wszystkie tory, nastawnie, lokomotywownie itd. Nie należy mylić stacji z budynkiem stacyjnym.
2020-01-21 04:40:00 (6 lat temu)
do ritterswalder: Dzięki. Bardzo precyzyjnie to wytłumaczyłeś.
2020-01-21 07:12:46 (6 lat temu)
Ricardo
 
+1 głosów:1
1915 - Работы на Гербо-Келецкой железной дороге


2020-10-27 21:35:15 (5 lat temu)
do Ricardo: Ogromne dzięki za link, zdjęcie jest w lepszej rozdzielczości. A szczegółowe opisy zdjęć są bezcenne.
2020-10-28 07:43:04 (5 lat temu)
4elza
 
Czy absurdalny powód wpisany przez użytkownika jest wystarczający do usunięcia tego zdjęcia? Proszę o uzasadnienie głosowania, również w przypdaku pozostałych.
2023-02-04 08:05:32 (3 lata temu)
Robert Cze
 
+1 głosów:1
do marek45: Czy coś ma wynikać z tego linku?

P.S. Na allegro ktoś sobie wpisał, że jest to zdjęcie z budowy dworca Kielce Herbskie.
A ja zaczerpnąłem to zdjęcie z moskiewskiego muzeum, gdzie jest opisane jako: "budynek stacji Kielce Herbskie zniszczony przez okupanta (tzn. wojska pruskie), dn. 5 listopada (1914 r.)"
[Разрушенная неприятелем станция Кельцы Гербские 5.11]

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link do strony muzeum
2025-10-02 00:09:36 (8 miesięcy temu)
cm
 
+1 głosów:1
do Robert Cze: Oczywiście, że to zdjęcie przedstawia dworzec zniszczony, a nie w trakcie budowy, tu nie ma żadnej dyskusji. Te opisy o budowie są błędne, ktoś je wpisywał bez zastanowienia i dokładnego obejrzenia zdjęcia. Wystarczy popatrzeć na kominy, na których są ślady po spadzistym dachu.
2025-10-02 08:58:12 (8 miesięcy temu)
do cm: Ślady spalenia dachu są bardzo dobrze widoczne.

Z albumu wynika, że wycofujące się z Kielc wojska pruskie spaliły prawie wszystkie dworce na linii kolejowej z Kielc do Częstochowy. Album datowany jest na 1915 rok - ale jest to data "ukończenia albumu", ponieważ ostatnie zdjęcia w albumie wykonane zostały w styczniu 1915 roku. Natomiast data pod zdjęciem to: 5/XI - czyli 5 listopada 1914 roku.

Budowa tej linii kolejowej trwała od 1908 do 1910 roku.
2025-10-02 09:13:10 (8 miesięcy temu)
Nemezis
 
Proszę ADM o dopisanie zdjęcia do stacji Peron 2.
2026-04-26 18:42:59 (2 miesiące temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Oficerowie w rogatywkach starego wzoru - zawęziłbym datowanie od góry do 1936/7.
2025-05-30 21:25:27 (rok temu)
Robert Cze
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: A żołnierze w hełmach wz. 31 ...
W styczniu 1933 roku pierwsze partie wyprodukowanych hełmów trafiły do Wojska Polskiego.
- czyli od dołu od 1933.

Hmmm, nakrycia głowy tyle nam mówią.
2025-06-06 17:07:32 (rok temu)
Mariusz Ucig
 
+5 głosów:5
Na zdjęciu urządzenie do hamowania wagonów zrzucanych z górki rozrządowej. Super fotografia, ale mam wątpliwości co do datowania. Modernizacja stacji była kilka lat później. Zostałem przeniesiony na Herby około 1987 i zaraz potem była modernizacja stacji Skarżysko. Z tego powodu Herby przejęły cały rozrząd pociągów towarowych. Pamiętam ogromne przeciążenie zarówno urządzeń jak i ludzi. Dopiero jak ruszył rozrząd w Skarżysku zaczęto modernizację stacji Kielce – Herby. Myślę, że to zdjęcie sprzed modernizacji i dodatkowo coś mi się wydaje, że oba zdjęcia przedstawiają lustrzane odbicia, ale upierał się nie będę. W końcu minęło bagatela tak ze czterdzieści lat, mogę się mylić.
2025-09-17 20:04:13 (9 miesięcy temu)
DariuszS
 
+2 głosów:2
do Mariusz Ucig: dziękuję za komentarz, postaram się sprawdzić dokładniej datowanie tych zdjęć - wstępnie opisane były jako rok 1984
2025-09-18 00:04:07 (9 miesięcy temu)
do DariuszS: Panie Mariuszu, wysłałem na priv kilka dodatkowych zdjęć
2025-09-22 17:02:42 (9 miesięcy temu)
Mariusz Ucig
 
+2 głosów:2
do DariuszS: Dzięki wielkie. Panie Darku wspaniałe zdjęcia. Trzeba je koniecznie opublikować na Fotopolsce. To bardzo cenny materiał dokumentalny. Odżyły wspomnienia. Niestety nie mogę poznać ludzi pracujących na torach, byli pewnie ze służby drogowej. Ja byłem zatrudniony bezpośrednio przy manewrach i formowaniu pociągów. Patrząc na tory nasuwa mi się taka myśl, że to zdjęcia z ostatniego etapu modernizacji stacji. Tłuczeń był jeszcze jasny i czysty. Trzeba gdzieś poszukać daty oddania stacji do eksploatacji po przebudowie. Budynek piętrowy to nastawnia KHA, obsługująca rozrząd. Odpowiedzialny pracownik nastawni włączał hamulce widoczne na torach i zlatujące z górki rozrządowej wagony traciły prędkość. Następnie kierował wagony za pomocą zwrotnic na którąś z trzech wiązek torów w zależności od ich przeznaczenia i kierunku odjazdu formowanego pociągu. Po wjeździe na właściwy tor pędzący wagon był wyhamowywany ręcznie przez pracowników manewrowych tzw. płozowych (od płozów, które wkładali pod koła zlatujących wagonów). Tory miały numerację jeżeli dobrze pamiętam od 211 do 246. Z lewej strony stacji patrząc od Kielc biegły tory szlakowe, po których śmigały pociągi. Ogólnie stacja Herby była bardzo duża, na zdjęciach widać tylko fragmenty.
2025-09-22 18:41:30 (9 miesięcy temu)
Mariusz Ucig
 
+1 głosów:1
Nie znam się na tyle aby kwestionować to przypisanie, ale czy nie chodzi o te Herby?
2025-09-30 16:15:09 (8 miesięcy temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do Mariusz Ucig: Argumentacja brzmi logicznie i słusznie choć w przypadku zdjęcia, na którym nie widać żadnej infrastruktury ani zabudowań, trudno cokolwiek określić. Jeśli bazujemy jedynie na opisie, to ja się przychylam do głosu.
A mówiąc po fotopolsku, jak zapadnie decyzja, to tutaj:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link.
2025-09-30 16:42:48 (8 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
138 Dyskusji (ostatnia miesiąc temu)
Linia kolejowa nr 61 Kielce - Fosowskie - obiekty i wydarzenia
94,005 99,976
175,736
następna
Linia kolejowa nr 61 Kielce - Fosowskie w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet