| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice II RP (1918-1939)

Granica polsko-czechosłowacka (II RP)

Granica polsko-niemiecka (II RP)

Granice państwowe wschodnie (II RP)

Granice Wolnego Miasta Gdańska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice II RP (1918-1939)

Obiekt obecnie nie istnieje
3 subskrypcje
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...3637następna
Pako45
 
Mam wrażenie że już takie jest
2012-08-24 12:50:27 (13 lat temu)
Proszę o podmianę na lepszą jakość i datację
2025-09-19 19:47:49 (9 miesięcy temu)
Czy na tablicy nad wejściem napisano "Stare Kolibki"?
2025-09-22 12:16:09 (9 miesięcy temu)
do Pako45: Hmm, możliwe ale póki co nie znalazłem. Jeśli tak to kubeł czeka ;). A propos, ten drewniany posterunek istniał do roku 1938, kiedy to został rozebrany i na jego miejscu wybudowano wiekszy, murowany, natomiast część drewnianych elementów wykorzystano do przebudowy posterunku granicznego przy plaży.
2012-08-24 12:55:04 (13 lat temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Michał. K: Datowanie 1921 było właściwe - na zdjęciu żołnierze strzegących m.in. granicy polsko-gdańskiej
Batalionów Celnych (1921-22).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-09-19 20:06:36 (9 miesięcy temu)
2025-09-19 20:19:51 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Ale , jak tak jest faktycznie to proszę zmień datację.
2025-09-19 20:21:09 (9 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do Michał. K:
A może tam data to jest średnia, wynikająca z podanego tam wyżej okresu: 1918-1939?
2025-09-19 20:23:54 (9 miesięcy temu)
do Michał. K: A ja widzę co jest na zdjęciu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2025-09-19 20:38:55 (9 miesięcy temu)
do nyskadolniak: Ok.
2025-09-19 20:44:59 (9 miesięcy temu)
do Pomuchelskopp: Cofam pytanie, napis jest prawdopodobnie taki sam jak na zdjęciu z 1927 "Strażnica Kolibki"
2025-09-22 12:23:57 (9 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Czy to zdjęcie jest właściwie przypisane wobec identycznego przypisanego inaczej?
2025-07-01 21:07:20 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Widok na zdjęciu zdecydowanie odpowiada obiektowi przejścia w Gardei, więc zabrałem je z przejścia w Kozłowie > . Wyboru, które zostawić, niech dokonają inni.
2025-12-14 16:49:44 (6 miesięcy temu)
yani
 
do blaggio.:
Ja bym zapytał - które jest prawidłowo przypisane?
Prawidłowy link do drugiego:
2025-07-01 23:32:16 (11 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do yani: Dzięki. "Utło" mi "el" w linku i nie zauważyłem tego.
Wpisałem się tu, bo liczę na szybszy odzew, ale pod kątem sprawdzenia obu lokalizacji.
2025-07-02 16:56:34 (11 miesięcy temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
To lepsze, ale drugie trochę szersze z lewej.

Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-12-14 22:26:11 (6 miesięcy temu)
ylooC
 
dopisałem
2020-07-10 22:20:33 (5 lat temu)
Dodałem znacznik.
2025-12-19 23:34:02 (6 miesięcy temu)
Payton77
 
+2 głosów:2
Prawdopodobnie Gradeja .Polski posterunek graniczny . Ten murowany budynek jednopiętrowy z parterową przybudówką stoi do dziś przy szosie Grudziądz - Kwidzyn
2025-12-01 15:48:27 (6 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
2025-12-01 18:43:50 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Zdjęcie przypisane. Dziekuję.
2025-12-01 19:58:11 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Wygląda że to przejście takie dosyć ruchome było.
2025-12-01 20:27:04 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Czy chodzi o to trzecie zdjęcie?
2025-12-01 20:45:24 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Przesunąłem znacznik na mapie zgodnie z tym, co widać na zdjęciu i tam gdzie granica przecinała drogę.
Ktoś ustawił znacznik w połowie drogi pomiędzy tym posterunkiem a zollamtem, czyli miejscem widocznym na trzecim zdjęciu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-12-01 21:03:38 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Tak, wygląda że wtedy "pas ziemi niczyjej" był szerszy, pewnie są to czasy przed wybudowaniem tej drewnianej budki, Niemcy być może urządzili się tymczasowo z punktem kontroli granicznej nieco bardziej na północ, bliżej miasta.
2025-12-01 21:16:00 (6 miesięcy temu)
do Jarosław Dubowski: Czyli sądzisz, że zdjęcie według datowania najmłodsze jest najstarsze? Trudno jednoznacznie to zaakceptować, bo to trzecie jest zrobiono w odległości ponad pół kilometra na północ od tego powyżej i co prawda jeszcze przez pierwsze 300 m granica szła wzdłuż drogi, ale żeby przejście jeszcze dalej? Tym bardziej, że tu granica była już sporo wcinała się w terytorium niemieckie. Ale do końca nie mogę być pewny.

A może jednak było tak, że polska kontrola była przy budce, potem zbudowano polski urząd celny za nią, a niemiecka była przy zollamcie te 550 m dalej, ale nie tymczasowo. Wtedy wcześniej znacznik na mapie jednak symbolicznie odzwierciedlał tę dwoistość miejsca.
Dodatkowe pytanie: czy w ogóle datowanie trzeciego jest dobre, jeśli przyjąć że w 1940 r. nie było tam żadnej granicy, nawet pomiędzy krajami Rzeszy. Zmieniłem datowanie i dałem znacznik miejsca wykonania zdjęcia na mapie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: drugi dopisek
2025-12-01 21:38:59 (6 miesięcy temu)
do blaggio.: Nie sądzę definitywnie, to tylko domysły (w kwestii datowania).
Co do budki - wyraźnie widać że są dwa szlabany i budka jest przy szlabanie od strony niemieckiej.
2025-12-02 13:16:38 (6 miesięcy temu)
kakaa
 
2026-02-12 19:56:43 (4 miesiące temu)
marek45
 
+2 głosów:2
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Na słupie granicznym jest herb Czechosłowacji, a nie Węgier.
2024-03-23 12:51:50 (2 lata temu)
yani
 
do nyskadolniak:
Skorygowałem opis, już nie powinien wprowadzać w błąd.
2024-03-23 13:40:58 (2 lata temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do yani: No, tylko źe we wrześniu 39r. juź Czechosłowacjia nieistniala. Wtedy to byla juź tylko Słowacjia....14.marca 1939r doszlo do rozpadnięcia na Protektorat i Republike Słowacką. Ten teren byl zajęty przez Węgry. Więc datowanie jest starszę....Niewątpie źe po rospadnięciu Czechosłowacji i walce Węgiersko Słowackiej doszlo do bardzo szybkiego usunięcia tych slópków granicznych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2024-03-23 15:32:48 (2 lata temu)
marek45
 
2025-10-16 21:33:42 (8 miesięcy temu)
Jarosław Dubowski
 
+3 głosów:3
1940 to już raczej nie...
2025-11-02 20:54:59 (7 miesięcy temu)
labeo7
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Racja, rozpędziłem się ;)
2025-11-02 21:46:33 (7 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
To jest kamień graniczny w pobliżu kolejowego przejścia Leluchów - Czercz. W oddali widać linie kolejową, a dalej Poprad.
Dolne datowanie tych zdjęć to minimum 1923 r., kiedy rozpoczęto delimitację od wschodu, więc na tych odcinkach nawet później, a zakończono w 1930 r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2026-02-12 19:52:14 (4 miesiące temu)
morganghost
 
+1 głosów:1
Zdjęcie jest okrojone w oryginale i nie widać dolnego paska opisu. Próbuję znaleźć na mapie podobną sekcję i kamień. Jedyne co mi wychodzi do przełęcz "Beskid nad Izbami"?
2026-02-12 15:31:24 (4 miesiące temu)
ulec
 
+1 głosów:1
do morganghost: Tak, to ta przełęcz. Słupek nr 54. Mapa WIG arkusz Krynica: .
2026-02-12 16:16:29 (4 miesiące temu)
ulec
 
Słupek ma obiekt: . "W" do dopisania w pierwszym wyrazie w opisie zdjęcia.
2026-02-11 15:49:04 (4 miesiące temu)
do ulec: Ok, poprawiłem
2026-02-11 15:59:47 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do morganghost: Przypisałem zdjęcie też do przejścia, bo ono jest głównym obiektem.
2026-02-11 20:27:43 (4 miesiące temu)
Pokaż na mapie
369 Dyskusji (ostatnia 4 miesiące temu)
Granice II RP (1918-1939) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet