| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice II RP (1918-1939)

Granica polsko-czechosłowacka (II RP)

Granica polsko-niemiecka (II RP)

Granice państwowe wschodnie (II RP)

Granice Wolnego Miasta Gdańska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice II RP (1918-1939)

Obiekt obecnie nie istnieje
3 subskrypcje
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...3637następna
To zdecydowanie Praszka i most na rzece Prosna.
Dzieci stoją w Polsce.
2013-05-13 21:35:17 (13 lat temu)
beznik
 
Jeśli to Praszka to to musiało być tu :
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodane
2025-05-26 17:09:59 (rok temu)
WW
 
+1 głosów:1
do andrzejKO: Odpisałem od Gorzowa, przypisałem do Praszki. Do żadnej ulicy nie da się tego jednak przyporządkować.
2013-05-13 23:09:13 (13 lat temu)
do WW: To była śp. wąskotorowka Wieluń - Praszka, 750mm.
2013-05-14 12:50:13 (13 lat temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
symboliczne otwarcie bramy na granicy po nawiązaniu stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą, prawdopodobnie 22 marca, publikacja 24 marca 1938 -
2025-06-02 10:29:05 (rok temu)
Poprzerabiałem przypisanie zdjęcia. Jeżeli to zdjęcie ma zostać, to usunę.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2023-05-13 20:55:08 (3 lata temu)
blaggio.
 
+7 głosów:7
Zlokalizowałem miejsce, gdzie był ten kamień.
2025-04-29 21:54:51 (rok temu)
blaggio, napisałem prywatna wiadomość
2025-05-28 14:29:53 (rok temu)
do blaggio.: Ekstra, bardzo jestem ciekaw :)
2025-04-30 13:05:42 (rok temu)
do borderguard1981: Dotąd nic nie otrzymałem.
2025-05-28 16:53:09 (rok temu)
A może to rozbiór Czechosłowacji w 1938?
2025-05-19 13:29:35 (rok temu)
Dolina Popradu?
2025-05-19 14:12:45 (rok temu)
beznik
 
2025-05-26 17:38:55 (rok temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Nie, na tym słupku jest data - 1920.
2025-05-19 14:12:30 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Też mi wygląda na dolinę Popradu, tam właśnie były zmiany granicy w 1938. A słupek może być po prostu odświeżony, a nie nowy.
2025-05-19 14:23:43 (rok temu)
ulec
 
do Jarosław Dubowski: Może to tu:
2025-05-19 14:37:48 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do ulec: Jeżeli przyjąć, że patrzymy bardziej od południa niż od północy, to słup stałby na lewym brzegu Popradu, na prawym nie mógł stać w żadnym miejscu, to takie odpowiednie jest w miejscu odejścia granicy od rzeki po wyżej Muszyny X 163661.61
Y 637786.5 lub inaczej 49° 19' 29.54" N 20° 53' 48.453" E.
2025-05-19 21:36:28 (rok temu)
ulec
 
do blaggio.: Porównywałem ukształtowanie terenu i mury oporowe. Na zdjęciu archiwalnym widać poniżej muru oporowego linię kolejową. Na zdjęciu współczesnym też idzie poniżej muru. Na współczesnym zdjęciu jest umocniony stok powyżej drogi. Wg mnie może to być słupek nr 20 na mapie WIG przy wylocie doliny potoku Milik (orograficznie na prawym brzegu rzeki, zdjęcie robione w kierunku pn- wsch.): .
2025-05-20 11:31:55 (rok temu)
do ulec: Nie mogę zaprzeczyć, że sporo przemawia za Twoją wersją. Przy mojej nie mogę upierać się, bo brak mi wystarczająco przekonujących argumentów. Moja sugestia wynikała z tego, że jeżeli tu mamy zakole to, o którym piszesz, to trochę dziwnie patrzy na słupie sygnatura CS, bardziej wzdłuż niż w poprzek rzeki, co poniekąd bardziej pasowałoby do moje wersji (ale brak możliwości naocznego sprawdzenia). W Miliku granica odchodziła nieco na zachód od brzegu łagodnie i prowadziła wzdłuż niego, bo jej przebieg pokrywał się z przebiegiem koryta w latach wcześniejszych. Stąd mogłoby wydawać się, że fotograf powinien stać na linii granicznej, a słup obrócony być o ok. 45 stopni albo więcej w lewo. Ale kadr jest za wąski, żeby to potwierdzić.
Takich odstępstw granicy od przebiegu rzeki w XX w. było więcej.
Ciekawi mnie, co to za balustrada ciągnie się w oddali widoczna na prawo od słupa. Według Twojej wersji musiałaby stać pomiędzy torem a brzegiem, ale do czego miałaby służyć. Co innego, gdyby biegła tam droga lub uczęszczana ścieżka, a nie tor.
2025-05-20 20:02:23 (rok temu)
do beznik: Raczej nie. Główny kamień graniczny nr 40 stał na polskim brzegu, ale naprzeciwko drogi z Zegiestowa, gdzie tor idzie przy samym brzegu Popradu. Poza tym w tle byłby równiez domy.
2025-05-26 23:09:26 (rok temu)
do blaggio.: dodałem kilka innych zdjęć z tej serii, które może pomogą osadzić kadr w szerszym kontekście -
2025-05-27 07:56:13 (rok temu)
ulec
 
NiIe może być Jasinia, bo ona leżała przed wojną w Czechosłowacji i w ogóle kilkanaście kilometrów od granicy. To pewnie w dolinie Czeremoszu gdzieś.
2025-05-20 16:00:45 (rok temu)
ulec
 
Pasowałaby cerkiew i jej otoczenie w Roztokach: . Zdjęcie od wschodu cerkwi, tylko to P na słupku niezbyt pasuje.
2025-05-21 13:10:37 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Rogatywka na głowie funkcjonariusza wskazuje, że to okres 1921-23 (Bataliony Celne lub Straż
Graniczna/granicy wschodniej/).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2025-05-22 16:01:44 (rok temu)
do ulec: Trudno powiedzieć, z której strony tam słońce świeciło, ale cień jest krótki, więc bardziej z południa. W takim razie na słupku granicznym widać literę P od południa. Czyżby Czeremosz aż tak zawijał? Może...
2025-05-20 22:55:06 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do ulec: Tu moim zdaniem wzgórza są za niskie. Z mapy wynika, że różnica wysokości w stosunku do dna doliny to ponad 100 m bliżej, a w tle do 200 m.
2025-05-21 14:03:42 (rok temu)
do nyskadolniak: faktycznie bardzo wczesny mundur z jasnymi patkami z orłem i palmetami, później jeszcze wprowadzono podobne patki w przejściowym okresie między Strażą Celną a Strażą Graniczną, ale były ciemne, później przejęte przez SG. Tu inne foto wczesnego munduru -
2025-05-23 08:00:52 (rok temu)
do marekantoniusz: Za strażnikiem widać małą przenośna wieżę triangulacyjną tzw. piramidkę, podobną jak na zdjęciu . Jeśli takie piramidki były używane przy wytyczaniu i nanoszeniu punktów geodezyjnych granicy na mapy, to musiały być ustawiane na wyniesieniach terenu, aby były widoczne w jakimś sensownym promieniu.
2025-05-23 17:02:24 (rok temu)
ulec
 
+2 głosów:2
do Krzyś_: Wg mnie to ta:
2025-05-27 12:13:27 (rok temu)
do ulec: Przypisałem zdjęcie do wsi.
Z mapy wynika, że to wzgórze za cerkwią ma wierzchołek ok. 80 wyżej niż dno doliny, i to by pasowało. To w nawiązaniu do mojego wcześniejszego wpisu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-05-27 14:11:42 (rok temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do ulec: To mamy zgodność (nie chciałem sugerować).
2025-05-27 21:38:11 (rok temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-05-23 11:43:56 (rok temu)
Zgodnie z tym, co wyjaśnił @polskup tutaj mamy tu Grabówko/Opalenie, a nie Chorzele/Opaleniec.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2025-05-23 13:24:12 (rok temu)
do nyskadolniak: zmieniłem na "Opalenie - Klein Grabau (obecnie Grabówko)" :)
2025-05-30 08:07:34 (rok temu)
OpalenieC - rozebrane tory na płn. od st.kol. Chorzele.
2025-05-23 11:45:58 (rok temu)
Columba livia
 
+3 głosów:3
Fajnie że ktoś zaznaczył miejsce zrobienia tego zdjęcia i sąsiedniego bo bez tego ciężko mi było się połapać w tym terenie :)
2025-05-30 09:40:42 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Przecież na granicy Mazowsza I Prus nie ma takich wałów, a to jest wyraźnie wał p.powodziowy w dolnym biegu Wisły. I tam jest Opaleniec, choć po drugiej stronie rzeki. Tutaj było Klei Grabau czyli Grabówko, a najbliższa stacja w prawo to Neuhöfen (Nowy Dwór Kwidzyński).
2025-05-23 11:56:54 (rok temu)
do nyskadolniak: masz rację, zmylił mnie zapis z przedwojennej prasy, gdzie konsekwentnie piszą Opalenie -
2025-05-23 12:43:37 (rok temu)
do polskup: Oczywiście masz rację, to nie ten Opalenie(c)!
2025-05-23 12:01:12 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: A i tutaj trzeba się przeprowadzić z lokalizacją na prawy brzeg rzeki :)
2025-05-23 12:02:39 (rok temu)
polskup
 
+3 głosów:3
do marekantoniusz: Bo to jest Opalenie. A konkretnie Grabówko właśnie. Natomiast szyny zostały ucięte nie nie na stacji tylko na szlaku, na odcinku przez most. Najbliższa stacja - Neuhöfen - znajduje się 1700 m w prawo. Właściwa i zrozumiała nazwa tej stacji to Nowy Dwór Kwidzyński. Istotnie, przez jeden sezon po wojnie ochrzczono ją Grabówkiem, ale był to jedynie epizod związany z powojennymi kalamacjami nazewniczymi. Obok było inne Grabówko, ale wąskotorowe, przystanek osobowy. Linia wąska biegła wzdłuż Wisły i tu jej nie widać. Była tam, gdzie linia drzew w tle.
Reasumując: granica, most pod Opaleniem, miejscowość Grabówko, stacja Nowy Dwór (Kwidzyński).
* Tak, wiem, sam się pomyliłem (+c) w 2 komentarzu :)))
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: samokrytyka
2025-05-23 13:06:31 (rok temu)
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
do polskup: OK teraz mniej więcej rozumiem, a ta trafostacja jeszcze istnieje?
2025-05-30 08:21:25 (rok temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do marekantoniusz: Z tego, co widzę na GSV to nie, choć na mapie z lat 80 (GUGiK 1:25 000) jest w tym miejscu oznaczona trafostacja. Nie wiem, czy ta sama. Na mapach późniejszych już tu transformatora nie ma.
2025-05-30 09:10:54 (rok temu)
Krzyś_
 
Może to rozpoznamy - tylko powinno być w NN.
2025-05-27 11:38:54 (rok temu)
do Krzyś_: przypisałem do NN
2025-05-27 11:47:48 (rok temu)
Przy kopalni Makoszowy (wówczas Delbrueckschaechte) - widok w kierunku przejazdu kolejowego.
2019-05-03 23:46:57 (7 lat temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Marekantoniusz: Zdjęcie już.zidentyfikowane.
2025-05-31 18:52:17 (rok temu)
da signa
 
+2 głosów:2
Zdjęcie już było w 2019 r , ale skoro to jest lepiej przypisane ( i większe), to chyba nie ma co podmieniać. Usunę swoje. Komentarze przeniosłam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2025-06-04 09:20:51 (rok temu)
do ritterswalder: Dzieki :)
2019-05-04 07:33:24 (7 lat temu)
do blaggio.: Dzięki! to widok od strony Niemiec, od kopalni?
2025-06-04 09:07:13 (rok temu)
Pokaż na mapie
369 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Granice II RP (1918-1939) - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet