| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
Więcej (7)
Obiekty w okolicy
Kładka
268
m
Toruń
Pomnik upamiętniający gen. Józefa ...
294
m
Toruń
Pomnik Chwała Kolejarzom Ofiarom F...
322
m
Toruń
Dworzec kolejowy
335
m
Toruń
Centrum Medyczne OLKMED
383
m
Toruń

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego w Toruniu – most kolejowy na rzece Wiśle w Toruniu, w ciągu linii kolejowej nr 353: Poznań – Olsztyn – Skandawa (GP). Most znajduje się między stacjami Toruń Główny i Toruń Miasto. Całkowita długość mostu wynosi 977 m. Pięć przęseł znajdujących się nad głównym nurtem Wisły, ma rozpiętość 94,16 m; przęsła nad terenem zalewowym – Kępą Bazarową i Małą Wisłą – są krótsze i mają rozpiętość ok. 36 m; dziewięć z nich poprowadzonych jest po łuku o promieniu 377 m.

Historia
Decyzja o budowie mostu, która zapadła w 1868 r., wiązała się z budową linii kolejowej z Poznania do Olsztyna i Wystrucia. Prace budowlane rozpoczęto w 1870 r., w 1871 ukończono filary, a w 1873 zakończono montaż żelaznej konstrukcji. 15 sierpnia tego roku nastąpiło oficjalne otwarcie przeprawy, której długość wynosiła 996,78 m. W latach 1876-1877 zostały ukończone wieże ustawione na filarach brzegowych.

Pierwotnie był to most kolejowo-drogowy – miał po jednym pasie drogowym i kolejowym, konieczne więc były mijanki przed wjazdem. Na skrajnych filarach mostu, zarówno od strony miasta, jak i po przeciwnej stronie Wisły wznoszą się po dwie czworoboczne wieże, obecnie jedno-, a pierwotnie trójkondygnacyjne; druga kondygnacja posiadała w narożach nadwieszone wieżyczki, najwyższa była okrągła i zwieńczona krenelażem. W niszach wież stały posągi – od strony południowej króla pruskiego Fryderyka II i cesarza Wilhelma I, od strony miasta posągi mistrzów krzyżackich Hermana Balka i Hermanna von Salzy; poniżej posągów znajdowały się płaskorzeźby ze scenami nawiązującymi do posągów powyżej nich. Odpowiednio były to: wkroczenie wojsk pruskich do Torunia w 1793 r. pod posągiem Fryderyka Wielkiego, postępy niemieckiej kultury i cywilizacji – pod postacią Wilhelma I, założenie miasta Torunia przez Krzyżaków – pod figurą Hermanna Balka, natomiast pod rzeźbą Hermanna von Salzy – scena nawracania pogańskich Prusów.

Po 1920 r. dekoracje rzeźbiarskie uległy zniszczeniu. Posągi Fryderyka Wielkiego i Wilhelma zostały uszkodzone już w 1920 r., prawdopodobnie przez wojska polskie wkraczające do Torunia od strony Podgórza i wkrótce zdjęte w nieustalonych okolicznościach. Płaskorzeźby natomiast skuto w 1925 r. za zgodą ówczesnego konserwatora zabytków[1].

Przez długi czas był to jedyny most w Toruniu, obsługiwał więc jednocześnie ruch kolejowy, pieszy i kołowy. W 1934 r. otwarto nowy most drogowy (obecnie im. Józefa Piłsudskiego). Po tym czasie most kolejowy zamknięto dla ruchu kołowego i położono na nim drugi tor.

W czasie wojny był dwukrotnie wysadzany – przez Polaków w 1939 i Niemców w 1945 r. W 1948 odbudowany. Po wojnie wieżyczki mostowe obniżono o dwie kondygnacje, usuwając charakterystyczny element panoramy miasta.

Użytkowanie obecne
Most jest obecnie użytkowany wyłącznie przez kolej. Obecnie także jest oficjalnie zamknięty dla ruchu pieszego, lecz istnieje możliwość przejścia chodnikiem z krat stalowych po wschodniej stronie.

W 1999 patronem mostu został Ernest Malinowski.

Źródło Wikipedia.

proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
12345następna
Jasiud2
 
+2 głosów:2
Rok 1939
2024-04-18 02:01:40 (2 lata temu)
ylooC
 
do Jasiud2: Tutaj nie byłbym pewien - odbuwa mostu ruszyła jeszcze w 1939 ?
2024-04-18 10:05:11 (2 lata temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do Jasiud2: Ok znalazłem potwierdzenie, że to jeszcze faktycznie 1939 .. zmieniam
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2024-04-18 10:13:01 (2 lata temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
To również jest Toruń - most kolejowy - przenoszę
2020-01-07 11:20:20 (6 lat temu)
Jasiud2
 
+1 głosów:1
Rok 1939
2024-04-18 02:02:55 (2 lata temu)
Jasiud2
 
1939r
2024-04-18 23:36:54 (2 lata temu)
Jasiud2
 
+2 głosów:2
Oj ktoś się tu zagalopował. 1. Nie ma Wilhelmstadt (zb. w końcu XIXw). 2. Nie ma Dworca Miasto (zb. 1889r), a jedynie przystanek. 3. Na moście nie ma jeszcze wieżyczek, które wzniesiono w 1877r. Czyli rok 1875 byłby najbardziej wskazany.
2024-05-11 10:59:38 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
NAC podaje w opisie: "...widoczny m.in. kopiec Józefa Piłsudskiego...", ale na ten temat znalazłam jedynie to:
2020-07-25 07:12:26 (5 lat temu)
Jasiud2
 
+3 głosów:3
Nie jest to żaden kopiec. Jest to pozostałość góry chroniącej fort św. Jakuba powstała w czasie przekopu pod przyszłą ul. Traugutta. Piłsudski nie był w Toruniu popularny i nikt by mu kopca nie usypał. Info potwierdzone w rozmowach z toruńskimi przewodnikami.
2023-05-05 15:58:51 (3 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Naniosłam znacznik fortu św. Jakuba.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2024-06-25 19:44:03 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Ten obiekt góry to sztuka dla sztuki, bo współczesnych zdjęć nijak się nie da przypisać do całej góry. Z resztą to tylko miejsce gdzie na długości 2 km skarpa wiślana jest trochę wyższa i stąd potoczne określenie, Na ortofotomapie geoportalu można kliknąć lewym klawiszem w dowolne miejsce i w ukazującym się menu wybrać wyznaczanie wysokości. Łatwo można sprawdzić, że ta góra tylko od strony rzeki od biedy może sprawiać wrażenie góry, bo różnica wysokości względem niej to 25-30 m. Od "strony lądu" w promieniu pól kilometra różnice są w granicach 5 m.
2024-06-26 17:29:01 (2 lata temu)
4elza
 
Uważam, że założenie podobiektu "Południowo-zachodnia cześć Góry św. jakuba" (Jakuba z małej litery, ale to drobiazg) nie ma uzasadnienia. Można w obiekcie głównym zaznaczyć "istnieje częściowo" i ewentualnie zmienić nazwę na wzgórze. Opis jest jasny, wiadomo, że budowa ulicy Traugutta spowodowała zniwelowanie i przecięcie wzniesienia, co nie zmienia faktu, że nadał istnieje, a na zdjęciach widać ją (go) z różnych stron.
2024-06-27 06:31:33 (2 lata temu)
ylooC
 
do 4elza:
I dodatkowo to:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta linku
2020-07-25 15:23:19 (5 lat temu)
ylooC
 
do 4elza: Budynek po prawej stronie to jest to: - Twierdza Toruń - Fort św. Jakuba - ul. Sowińskiego 9
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: adres
2020-07-25 15:25:53 (5 lat temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do Jasiud2: Przeczytaj opis obiektu.
2023-05-05 16:20:27 (3 lata temu)
Jasiud2
 
+1 głosów:1
do da signa: No i co mam tam wyczytać?
2023-05-05 16:35:07 (3 lata temu)
4elza
 
do da signa: Jest sporo racji w tym co sugeruje Jasiud2. Może jednak należałoby przypisać te zdjęcia do Góry św. Jakuba..., a jedynie opis dotyczący kontrowersyjnego kopca zostawić.

str 168
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2024-06-26 07:12:05 (2 lata temu)
do 4elza: Zrób to.
2024-06-26 09:02:42 (2 lata temu)
yani
 
do da signa:
Tylko jak zaznaczyć w takim razie górę św. Jakuba? Bo została ona przecięta ulicą Traugutta na dwie części - z których jedna, to właśnie to coś, nazywane kopcem Piłsudskiego...
2024-06-26 13:33:34 (2 lata temu)
2024-06-26 13:51:50 (2 lata temu)
yani
 
do da signa:
Czyli podzielić górę św. Jakuba na dwie części - wschodnia i zachodnią? Może niech się znawcy Torunia wypowiedzą...
2024-06-26 13:55:45 (2 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do yani: Myślę, że można zostawać górę jako jedną i zrobić podobiekt południowo-zachodnia część Góry św. Jakuba, która tak naprawdę podzielona jest na trzy części. Z tej mapki można sporo wyczytać
2024-06-26 14:09:55 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do da signa: Żeby chociaż ta Góra św. Jakuba była prawdziwą górą. ale to tylko wzniesienie, które podcięte przez rzekę uzyskało południowa strone bardziej stromą. Nie widzę powodów, żeby jeszcze taką niby górę tu dodawać.
2024-06-26 16:16:59 (2 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Masz racje, jednak historycznie jest to ważny obiekt i skoro mamy kilka zdjęć archiwalnych , a będą i współczesne to możemy się "poświęcić " :)) i
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: drugi link
2024-06-26 17:32:52 (2 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
do da signa: Ja to wszystko przestudiowałem kilka miesięcy temu. Najpierw nie znając Torunia szukałem takiej góry na mapie, ale na żadnej, czy to starej, czy współczesnej, takiego obiektu się nie znajdzie. Po bliższym zapoznaniu uświadomiłem sobie, że to nie jest żadna góra w normalnym tego słowa znaczeniu. Oczywiście nie neguję, że takie określenie funkcjonuje, bo nie wzięło się znikąd. Tyle tylko, że należy je interpretować jako pewną okolicę, coś w tym rodzaju. Ale w odróżnieniu od takiego obiektu również nazywanego nieoficjalnie np. Bydgoska Wenecja , gdzie łatwo określić, co widać na zdjęciu, i czy można je przypisać do tego, obiekt Góry św. Jakuba jest nieoczywisty. Właściwie nie wiadomo, co to jest, i nie można znaleźć wspólnego mianownika dla ewentualnych zdjęć do niej przypisanych. A zdjęcia samej skarpy wiślanej jako góry zupełnie nie kojarzą się z tym. Skupienie zdjęć w obiekcie powinno tworzyć wartość dodaną, czy korzyść z tego, że widzimy je razem. Tu na razie klamrą jest tylko przekopanie się przez skarpę z ulicą Traugutta. To za mało, żeby robiło za całą górę. Dlatego albo trzeba zrezygnować z tego obiektu, bo tak naprawdę nie wiadomo jakie zdjęcia do niego można przypisać, albo zmienić nazwę na bardziej adekwatną np. "Skarpa wiślana na Górze św. Jakuba", ale w opisie warto wtedy wyjaśnić, co rozumiemy pod nazwą Góra itd. Założę się, że gdyby tę okolicę fotografował ktoś nieświadom istnienia tej "góry", to nigdy zdjęcia do niej nie przypisze, bo żadnej góry nie tam nie znajdzie. Wszystkie zdjęcia teraz przypisane do niej można swobodnie bez szwanku przypisać do innych bardziej konkretnych obiektów nic przez to nie tracąc.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-06-26 23:10:44 (2 lata temu)
do blaggio.: Szkoda, że wówczas temat nie został do końca wyjaśniony, niepotrzebnie nie traciłabym czasu na powtórne studiowanie :)
2024-06-27 07:25:10 (2 lata temu)
do 4elza: Podobiektu nie zakładałam, tylko przerobiłam obiekt 'Kopiec Piłsudskiego", bo od tego zaczęła się dyskusja. Spodziewam się, że literówkę poprawiono, lub w ogóle zlikwidowano cały obiekt , ja już sobie ten temat odpuszczam.
2024-06-27 07:22:46 (2 lata temu)
4elza
 
do da signa: Nie pisałam tylko do Ciebie, ale ogólnie. Ja również odpuszczam.
2024-06-27 07:25:27 (2 lata temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
To kolejowy most a nie Piłsudski - przenoszę - i dubel nie wiem który lepszy
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2022-09-06 19:16:09 (3 lata temu)
Jasiud2
 
1939r
2024-04-18 23:38:04 (2 lata temu)
do ylooC: Dzięki :)
2022-09-06 22:58:54 (3 lata temu)
Jasiud2
 
+1 głosów:1
I znów kopiec, który nigdy nie był kopcem, a tym bardziej Piłsudskiego
2023-10-25 13:08:32 (2 lata temu)
yani
 
To co robimy z obiektem? Usunąć? Może zmienić nazwę na Wzgórze Piłsudskiego? Ale zdaje się, że jednak Kopiec gdzieś tam funkcjonuje jako nazwa zwyczajowa...
Na razie dodałem cudzysłów do nazwy.
2023-10-25 16:17:33 (2 lata temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Czy aby na pewno znacznik na mapie jest tam gdzie trzeba?
2024-06-25 08:45:07 (2 lata temu)
Woj11
 
do Jasiud2: Nie wiem, czy nie dubel
2023-10-25 13:11:29 (2 lata temu)
do Jasiud2: A czym był?
2023-10-25 21:11:09 (2 lata temu)
Jasiud2
 
+2 głosów:2
do Woj11: Dubel czy nie dubel, ważne że takiego kopca w Toruniu nie było
2023-10-25 13:20:21 (2 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do Jasiud2: I dla innych wyjaśniając nie ma. Wzgórze naturalne. Żeby ciekawej było tam byl pomnik Hallera, a do 1920 Hindenburga
2023-10-25 14:03:43 (2 lata temu)
Jasiud2
 
+1 głosów:1
do Woj11: Dokładnie tak.
2023-10-26 00:24:51 (2 lata temu)
Woj11
 
do yani: Ten "kopiec" to element góry Św. Jakuba, oddzielony w czasie, gdy powstawał przekop pod obecną ulicę Traugutta.
2023-10-25 16:34:24 (2 lata temu)
do Woj11: Wydaje mi się (hipoteza), że "kopiec" powstał w dwóch fazach: naturalne wyniesienie terenu podwyższono o ok. 5 m z ziemi zebranej podczas plantowania terenu pod koszary, a potem dołożono na górę na wysokość kolejnych ok. 5 m z tego, co wycięto z naturalnego stoku na dole podczas budowy ulicy, i wyszło wzgórze wyniesione ok. 15 ma nad ulicą, a prawie 30 m nad średni poziom wody w rzece.
2023-10-25 20:10:03 (2 lata temu)
Jasiud2
 
+1 głosów:1
do Jarosław Dubowski: Naturalnym wzniesieniem. Fragmentem góry św. Jakuba
2023-10-26 00:23:08 (2 lata temu)
yani
 
do da signa:
Poprawiłem.
2024-06-25 16:02:10 (2 lata temu)
do da signa: Znacznik postawiłem swego czasu pośrodku (chyba, że potem ktoś zmienił), bo ten twór ziemny jest długi na ok. 150 m, chociaż z wierzchu płaski, bez kulminacji > ale generalnie obecna lokalizacja znacznika nie wprowadza w błąd.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: swego czasu
2024-06-25 16:28:57 (2 lata temu)
do yani: Dziękuję.
2024-06-25 19:42:00 (2 lata temu)
yani
 
+1 głosów:1
do blaggio.:
Przed korektą był po drugiej stronie Traugutta. Przeniosłem na właściwą stronę i umieściłem tam, gdzie wydawało mi się, że jest szczyt. Ale zgodnie z sugestią jeszcze trochę przesuwam.
2024-06-25 17:49:23 (2 lata temu)
do blaggio.: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-06-25 20:08:40 (2 lata temu)
do yani: A, w takim razie o to chodziło. To co innego. Też dziękuję. :-)
2024-06-25 20:10:26 (2 lata temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
TO na 100% jest Malinowskiego most, tutaj widać ten kawałek betonu po lewej stronie kadru
2025-10-08 14:40:32 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
To zdjęcie powojenne (A40 - rejestracja woj. pomorskiego, od 1950 bydgoskiego), datowałbym 1947-52.
2025-08-09 13:28:09 (10 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Przypisałam zdjęcie tak, jak wszyscy do mostu, ale mam wątpliwości czy ten wiadukt nie powinien być oddzielnym obiektem?
2025-10-05 18:35:05 (8 miesięcy temu)
polskup
 
+1 głosów:1
do da signa: Moim zdaniem nie. Zwracam uwagę, że po drugiej stronie mamy jeszcze estakadę, która wobec tego byłaby trzecim obiektem do wydzielenia.
2025-10-05 18:41:08 (8 miesięcy temu)
Jasiud2
 
+1 głosów:1
do da signa: Ten jak mówisz wiadukt został zbudowany razem z mostem i zawsze był jego częścią.
2026-03-17 00:25:02 (3 miesiące temu)
Pokaż na mapie
45 Dyskusji (ostatnia 3 miesiące temu)
Barki w pobliżu mostu kolejowego na Wiśle.
Widok na pierwsze przęsło mostu kolejowego - od strony stacji kolejowej Toruń Miasto.
1870
-
1870
1870
-
1871
1871
-
1873
1870
-
1890
1870
-
1890
1895
-
1901
1895
-
1905
1900
-
1905
1900
-
1914
1900
-
1914
Most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego na innych zdjęciach
1895
-
1903
1895
-
1906
1900
-
1910
1900
-
1914
1900
-
1914
1910
-
1920
1910
-
1920
1917
-
1925
1920
-
1939
1928
-
1939
1941
-
1985
1941
-
2012
2011
-
2015
2014
-
2019
2015
-
2019
2019
-
2020
2019
-
2021
2020
-
2023
2023
-
2024
2024
-
2024
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet