| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Aleja Najświętszej Maryi Panny
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
12b
13
14
15
16
17
17
18
19
20
21
22
22
23
24
25
26
26
27
28
Więcej (54)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Dawniej: Najświętszej Marii Panny
Plac Biegańskiego w Częstochowie – jeden z placów w Śródmieściu Częstochowy, leżący na drodze pątniczej na Jasną Górę, dzielący Aleję Najświętszej Maryi Panny na tzw. „drugą aleję” - na wschód od placu, i „trzecią aleję” - na zachód od niego.
Historia
W południowej części placu w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina wzniesiono ratusz wraz z odwachem i nieistniejącym już aresztem. Wybudowano go w połowie drogi między Starą a Nową Częstochową. W 1908 przebudowany. Późnoklasycystyczny, piętrowy z okrągłą dwukondygnacyjną wieżą. Był siedzibą władz miasta do lat 60. XX w., obecnie – wraz z odwachem – należy do Muzeum Częstochowskiego.

W latach 1892–1926 na tyłach ratusza mieściła się elektrownia.

Przed
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...6789101112...2829następna
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
Podmiana skanu plus autor i korekta daty.
2013-04-02 22:23:53 (13 lat temu)
4elza
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-10-14 08:09:04 (3 lata temu)
4elza
 
Coś nie bardzo z tym porównaniem...
2022-10-13 07:48:29 (3 lata temu)
4elza
 
Dzięki za skorygowanie, ale zniknęło współczesne.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełn.
2022-10-14 08:32:35 (3 lata temu)
ZPKSoft
 
+2 głosów:2
Jednym zimno drugim gorąco ;)
2012-03-03 15:43:02 (14 lat temu)
YouPiter
 
+2 głosów:2
Niezbyt przyjazne spojrzenie księdza dobrodzieja :(
2012-03-03 15:48:43 (14 lat temu)
siggi
 
+2 głosów:2
wspaniałe !!!!
2012-03-03 19:14:59 (14 lat temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Świetne! Street Art...:-)
Nie żebym była specjalnie pruderyjna, ale...
2022-10-12 08:19:49 (3 lata temu)
Askofer
 
+4 głosów:4
Z takiego zdjęcia nawet słynny Henri Cartier-Bresson byłby dumny. Był przecież świetnym fotografem ulicznym czytaj - fotoreporterem artystą .
2022-10-12 14:06:06 (3 lata temu)
Kavikvs
 
+6 głosów:6
do YouPiter: Chyba słabo znasz księży dobrodziejów.
2012-03-03 16:49:55 (14 lat temu)
pawulon
 
+4 głosów:5
do YouPiter: Prawie lubieżne ;)
2012-03-03 19:45:11 (14 lat temu)
do Kavikvs: A co, twarz wykazywała by inny wyraz, bardziej zakrzywiony na przyjazny ?
2012-03-03 23:36:49 (14 lat temu)
Jerzy Mielcarek
 
+5 głosów:6
do pawulon: Dobrze , że ksiądz ma sutannę......
2012-03-03 21:13:22 (14 lat temu)
Kavikvs
 
+5 głosów:5
do YouPiter: Nie ważne, co wyraża twarz. Ważne, gdzie się gapi. Ksiądz, też człowiek.
2012-03-03 23:43:11 (14 lat temu)
YouPiter
 
+2 głosów:2
do Kavikvs: Jechałem z takim, sam powiedział do kościelnego, że i on człowiek, bez klapek na oczach :)
2012-03-04 00:09:12 (14 lat temu)
Woj11
 
do 4elza: ... i nie wódź nas na pokuszenie...
2022-10-12 08:27:39 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do Woj11: Amen.
2022-10-12 08:44:21 (3 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
do Askofer: Dzisiaj staramy się fotografować puste wnętrza i ulice. Z drugiej strony ludzie pchają do internetu swoje fotki bez umiaru i zastanowienia.
2022-10-12 16:58:06 (3 lata temu)
4elza
 
+3 głosów:3
do Mariusz Brzeziński: To co ludzie pokazują na fejsach, etc..., jest przerażające, ale jak sądzę nie ma związku z naszą stroną;-)
Jednak nie zmienia faktu, że zdjęcia na których pokazujemy obok architektury życie uliczne, wymowne scenki, artystyczne spojrzenie, również powinny mieć tu swoje miejsce, oczywiście pod warunkiem że ta architektura jest wyeksponowana we właściwy sposób.
2022-10-12 17:12:32 (3 lata temu)
do 4elza: Scenki rodzajowe to piękna rzecz, ale łatwo trafić na sprzeciw.
2022-10-12 17:16:36 (3 lata temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do 4elza: Teraz chyba jest zakaz wchodzenia do sanktuarium w takim stroju.
2022-10-12 17:16:56 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do Mariusz Brzeziński: Jasne, aczkolwiek taka jak powyższa sprzeciwu nie budzi, przeciwnie...;-)
2022-10-12 17:20:03 (3 lata temu)
4elza
 
+4 głosów:4
do da signa: Ale jeszcze chust nie zalecają zakładać jak w meczetach ;-)
2022-10-12 17:21:45 (3 lata temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+3 głosów:3
2022-10-12 18:39:36 (3 lata temu)
4elza
 
A pomiędzy zegarami św. Michał Archanioł walczący ze smokiem.
2022-10-13 08:30:20 (3 lata temu)
do 4elza: To ten też walczył ze smokiem?
2022-10-13 09:20:56 (3 lata temu)
do 4elza: Dodałem do opisu , dzięki
2022-10-13 14:44:09 (3 lata temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do piotr brzezina : Michał nie walczył z żadnym smokiem. Prowadził do walki z diabłem i jego zwolennikami. I to tutaj widać.
2022-10-13 14:53:35 (3 lata temu)
do Woj11: Poprawiłem, dzięki
2022-10-13 14:56:20 (3 lata temu)
4elza
 
do Woj11: Poniekąd walczył :-)
Smok jest symbolicznym określeniem szatana, dlatego w sztuce ta walka będąca zwycięstwem dobra nad złem, przedstawiana jest najcześciej w postaci człowieka zabijajacego smoka. Fragment Księgi Apokalipsy (Ap 12, 7): "... I wystąpił do walki Smok i jego aniołowie/../ wielki Smok, Wąż starodawny, który się zwie diabeł i szatan, zwodzący całą zamieszkałą ziemię...",
Taka również interepretacja została umieszczona w opisie obiektu.
2022-10-13 16:05:02 (3 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+2 głosów:2
do piotr brzezina : No jak byś nie poprawioł to zobocz z kim miołłbyś do czynienia.
2022-10-13 15:15:07 (3 lata temu)
do Eugeniusz S.: Bardzo słuszny link przypominający, że Archanioły nie potrzebuja kanonizacji i tytułu "święty".
2022-10-13 15:17:37 (3 lata temu)
atom
 
+2 głosów:2
do 4elza: Ten smok na zdjęciu taki mizerny jakiś... Dużo roboty z nim nie było :-)
2022-10-13 19:15:08 (3 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do 4elza: Zgadza się, ale smok w dalszej części przekazyje swoją siłę dla bestii i to ona jest zwalczana. Zwróć uwagę, że postać ta (między zegarami) w żaden sposób nie przypomina smoka, ale bardziej pokraczną postać,którą bardziej utożsamiać można z bestią
2022-10-13 19:30:17 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do Woj11: Osobiście nie spotkałam ani smoka, ani diabła, toteż nie będę się upierać :-)
Imho, ten tu wygląda (tak po prawdzie) jak Gollum z "Władcy Pierścieni"...
Jeśli nie odpowiada Ci określenie, to proponuję zmienić opis na:
"Kruchta - zegary słoneczne, a pomiędzy nimi rzeźba przedstawiająca Michała Archanioła w walce z symbolicznym złem".
2022-10-14 06:19:18 (3 lata temu)
Woj11
 
do 4elza: Nic nie zmieniaj :)
2022-10-14 08:13:31 (3 lata temu)
4elza
 
do Woj11: Wiesz, że kobieta musi mieć ostanie słowo..., mnie się diabeł nie podoba :-)
2022-10-14 08:18:57 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do 4elza: Zmienimy na smokodiabeł :-)
2022-10-14 09:37:38 (3 lata temu)
4elza
 
Mocno powiększona współczesna kopia obrazu Jana Matejki z 1893 r., ostatniego dzieła malarza, znajdującego się obecnie w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Obraz został zawieszony w kaplicy w 1956 r. z okazji 300-lecia ukazanego wydarzenia.
2022-10-15 07:38:56 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do 4elza: Pozwoliłem sobie dopisać ostatnie zdanie, do opisu zdjęcia. Dzięki
2022-10-15 14:43:27 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
To jest zdobienie w formie krzyża konfedreratów barskich.

Zmieniłam nazwę obiektu (nie wnikam skąd się pojawiła "...Sybiraków", nigdzie nie znalazłam takiego określenia), uzupełniłam opis, założyłam podobiekt, przypisałam odpowiednio zdjęcia.
2022-10-16 05:24:13 (3 lata temu)
piotr brzezina
 
+1 głosów:1
do 4elza: Dzięki, kawa czeka :-)
2022-10-16 07:37:04 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do piotr brzezina : Dwie, druga dla Ciebie :-)
2022-10-16 07:39:30 (3 lata temu)
4elza
 
Narożny budynek po prawej, jaki ma adres?
2022-10-13 07:49:36 (3 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do 4elza: Dom Frankego
2022-10-13 07:51:31 (3 lata temu)
4elza
 
do fantom: No właśnie, thx.
2022-10-13 07:55:11 (3 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+3 głosów:3
Budynek stał w III Alei, po sąsiedzku z LO im. Sienkiewicza.
2020-01-24 11:14:15 (6 lat temu)
fantom
 
+2 głosów:2
2020-01-24 11:19:03 (6 lat temu)
4elza
 
Wymiana.
2022-10-12 16:45:43 (3 lata temu)
4elza
 
Na pierwszym planie fragment placu.., boiska szkolnego (?)..., też należącego do liceum?
2022-10-13 07:12:36 (3 lata temu)
4elza
 
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-10-13 07:54:45 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
288 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Zakończenie pielgrzymki - grupy pielgrzymów przechodzące przez miasto i zbliżają się do Jasnej Góry.
Zbliżenie na Aleję Najświętszej Maryi Panny.
1890-1900
1890
-
1915
1890
-
1915
1905-1915
1900
-
1915
1
1905-1915
1900
-
1920
1900
-
1920
1907
-
1914
1907
-
1914
1909
-
1915
1910-1916
1
1910-1915
1
1912-1914
1909
-
1916
1910
-
1916
Aleja Najświętszej Maryi Panny - obiekty i wydarzenia
6 7
42
81 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet