| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Polska - mapy

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Polska - mapy

3 subskrypcje
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...6789101112...1920następna
Rocznik1961
 
+1 głosów:1
Droga z Trzebiszyna do Bierdzan pojawia sie na mapach dopiero w 1940 roku.
2017-11-11 15:29:16 (8 lat temu)
Przynajmniej 1872, kiedy to wybudowano linię w kierunku wschodnim.
2018-01-08 12:07:07 (8 lat temu)
andre13
 
do Marek Potocki: Poprawiłem.
2018-01-10 20:03:00 (8 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Opinia Dariusha; mapa stanowi całość z pozostałymi dwoma mapami euroregionu, ponieważ obejmuje obecne terytorium polskie, pomimo sporej części landu Saxonia, lekko tylko nagnie regulamin (foto ateliery i inne...), a dla słowianofilów na portalu i poza nim obejmuje dawne tereny słowiańskie;)
2017-08-24 14:04:37 (8 lat temu)
Dzisiejsze Zabobrze - (Strupice) - Grabarów i Jeżów są ok 10 - do nawet 15 km od ówczesnego miasta!Widzę że Jeżów Sudecki tak jak dziś jest jego centralna część , najstarsza - z obecnego mostu nad Bobrem -do Jeżowa było ponad 10 km. czyli godzina jazdy konno w zaprzęgu.
2017-09-20 19:55:18 (8 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Fantastyczne!!!Linie kolejowe po których jest już czasem wspomnienie, odcinek z Bolesławca do Nowej Wsi Grodziskiej jako regularna linia, nazwy miejscowości- Siedlęcin- Bobrzyck, przez pewien czas były Bobrowice, a ta nazwa musiała być jeszcze wcześniej.
2018-01-20 21:22:23 (8 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2018-06-03 19:22:29 (8 lat temu)
czarek
 
Mój dziadek przedwojenny kolejarz, na ziemiach odzyskanych skierowany był do Żagania do odzyskania taboru kolejowego dla polskiego PKP
2018-06-03 20:45:04 (8 lat temu)
Jazzek
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: A do tego miejscowośc Prus Wschodnich,które początkowo zajęła administracja polska, później przejęte przez sowietów.
2018-01-20 23:02:21 (8 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Pociągi na linii Bolesławiec Wschód-Nowa Wieś Grodziska-Złotoryja lub Lwówek kursowały jeszcze w 1965 może 1966r.
2018-06-03 17:22:47 (8 lat temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Na tej mapie bardzo niewyraźnie zaznaczone są granice - pewnie nie wiedzieli czy takie zostaną, trochę się zresztą zmieniły ale niewiele. Oprócz tego Śląsk Cieszyński zaznaczony osobną granicą ale tak jakby mógł należeć do Polski. Zastanawiają mnie też linie kolejowe na zachód od Świnoujścia oznaczone kolorem - tak jakby były pod polską administracją.
2018-01-20 23:21:57 (8 lat temu)
Jazzek
 
do Neo[EZN]: Coś mi świta o przejściowym polskim nadzorze nad torami w Pozdawilku, tylko nie moge sobie przypomnieć, gdzie się z tym zetknąłem.
2018-02-01 16:52:41 (8 lat temu)
do Jazzek: Dopiero oglądając tę mapę można sobie uświadomić ile linii na Mazurach zostało błyskawicznie rozebranych zaraz po zakończeniu działań wojennych w tym rejonie (na oko wygląda to na jakieś 70 %).
2018-06-03 22:19:08 (8 lat temu)
Mam podobną publikację, z 1951 r. podręcznik, chyba dla szkół średnich (brak okładki, z makulatury) w treści połączenie historii z geografią współczesną, wiele map historycznych, odnośnie sytuacji po 1949, kiedy to już istnieje BRD, tylko w przypadku Polski jest ścisłe określenie- Polen 209 424 km. powierz., 113, 990 km. powierzchni -deutschen Gebeites mit der Oder -Neisse Linie, dalej jest opis że konferencja poczdamska przekazała niemieckie tereny w "Tymczasowy, polski zarząd".Opublikuje z niej parę innych map historycznych, warto znać pogląd naszych zachodnich sąsiadów ( niezmiennych do dziś) co i jak ich zdaniem...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki.
2018-02-24 10:55:08 (8 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Ciekawe źe jakoś Niemci na tej mapie zapomnieli na Sudety u nas...
2018-02-24 18:16:41 (8 lat temu)
do vetinari: Mniej bolała ich utrata, choć w Bawarii - związek "Sudetendeutsche", jest równie prężny co "NIederschlesiendeutsche", a przecież Niemcy Sudeccy byli poddanymi Cesarza Franciszka Józef, nie Wilhelma.
2018-02-24 18:22:00 (8 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Teź zauwaźylem ten Austriacky kawalek Niemiec :-) Co do Sudet, to jest bardzo cieźka i dluga sprawa. Oni sie czuli Niemcami. Po powstaniu naszego państwa w 1918 r. nawed byly pruby o oderwanie sie tych terenów od naszego kraju. Nawed dochodzilo do strzelaniny i ofiar śmiertelnych.
Cesarz po przegranej wojnie z Prusami w 1866 r. nawed ustapil Wegrom i zrobil Ugode austriacko-wegerskiej źe by uhamowacz wzmagajacy sie wtedy ruch "Wiekich Niemiec"
2018-02-24 18:45:39 (8 lat temu)
Jest zaznaczona granica między Polską a Kaliningradem, w 1937 rok nikomu się o niej ie śniło... A. H. jakby to przewidział nie byłoby II WŚ....
2018-03-07 13:30:22 (8 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Ciekawe, rzeczywiście. Ale ta granica polsko-rosyjska na tej mapie minimalnie różni się od dzisiejszej - jest w środkowym odcinku bardziej wyprostowana i np. Nordenburg (Kryłowo) jest po polskiej stronie, a Schönbruch (Szczurkowo) po rosyjskiej, i nie kończy się trójstykiem z granicą polsko-litewską. Może ta mapa przedstawia stan tuż po zakończeniu działań wojennych np. VI 1945 jeszcze przed Poczdamem? Ale musiałaby być drukowana pod nadzorem sowieckim, bo tylko strona sowiecka mogła zasugerować przyszły przebieg granicy, która i tak z grubsza ustalona została jednostronnie dopiero pod koniec 1945 r., a ostatecznie wytyczona w terenie była w 1958 r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2018-03-07 14:04:13 (8 lat temu)
fantom
 
do blaggio.: Jest też taka możliwość że ta mapa przedstawia stan z 1937, a drukowana była po wojnie.
Podobnie jest w przypadku tej drugiej mapy z 1937:
gdzie zaznaczona jest powojenna granica Polski.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2018-03-07 14:14:13 (8 lat temu)
do fantom: Chyba tak właśnie było. Data 1937 odnosi się tylko do przebiegu granic wg stanu na ten rok.
2018-03-07 14:32:59 (8 lat temu)
Jazzek
 
do blaggio.: Opis u dołu jest wystarczająco wymowny: granica między częściami Prus Wchodnich pod administracją polską i rosyjską. No i ta data 1939 dotycząca stanu dróg i kolei. Czytać, panowie!
2018-03-07 14:46:04 (8 lat temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do Jazzek: W 1939 Prusy Wschodnie nie były pod administracją polską i rosyjską, tylko były częścią III Rzeszy.
Myśleć panie Jazzek!
2018-03-07 14:54:42 (8 lat temu)
Jazzek
 
do fantom: No przecież chyba wyraźnie piszę, że mapa nie może być z roku 1937, tylko powojenna.
2018-03-07 17:52:29 (8 lat temu)
do fantom: I jeszcze jedno teraz zauważyłem, że nazwy miejscowości są w brzmieniu sprzed zmian z lat 30., czyli to musi być mapa powojenna.
2018-03-07 18:28:51 (8 lat temu)
fantom
 
do Jazzek: A w którym zdaniu to wyraźnie piszesz?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2018-03-07 18:00:42 (8 lat temu)
fantom
 
do blaggio.: Zostawiam więc datowanie przedwojenne - zgodne z granicami, a w opisie dodam że mapa wydana została po wojnie.
2018-03-07 18:39:36 (8 lat temu)
do fantom: Jeśli nic innego nie można dokładnie określić, to może nie ma wyjścia.
2018-03-07 19:03:39 (8 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Mapa z 1952 roku przedstawia granicę z 1937 roku, i podział administracyjny Niemiec z tego roku, wg. Prawa Międzynarodowego to po podpisaniu kapitulacji tylko! przez Wehrmacht z mocarstwami a nie z rządem Niemieckim, została automatycznie przywrócona Republika Weimarska, po utworzeniu RFN w 1949 r. przywrócono część symboliki państwowej z czasów p. 1933 r.Planowana była Konferencja Pokojowa z udziałem rządu Niemieckiego, która z wiadomych przyczyn nigdy się nie odbyła, Niemcy nie mają pełnej, suwerennej Konstytucji tylko w tej tzw. "Grundgesetz" , w której zapis że "w odpowiednim czasie Naród Niemiecki suwerenną wolą ją przyjmie", to dlatego, zgodnie z postanowieniami Konferencji Poczdamskiej przez dziesięciolecia określali tereny na wschód od Odry i Nysy jako- "Unter polnischer Vervaltung", niektórzy są zdania że do dziś:)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literka
2018-03-07 16:47:26 (8 lat temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
Fantom, datując mapę na przedwojnie zwiększasz tylko zamęt wprowadzony przez niemieckich "rewizjonistów i odwetowców". Nie jest to mapa historyczna pokazująca tylko i wyłącznie realia przedwojenne. Mapa przedstawia stan z roku powiedzmy 1957, tylko wchodnie granice Niemiec są z roku 1937, zgodnie z założeniami ówczesnej polityki zachodnioniemieckiej, obowiązującej do roku 1970.
2018-03-08 11:27:08 (8 lat temu)
Niemiecka mapa z okolo 1952 roku z zaznaczonymi "niemieckimi" terenami z roku 1937. Jakaś wyższa forma gdyż brakuje na szarym tle napisu "Unter polnischer Verwaltung"./Sowjetische/.
2018-03-08 11:57:02 (8 lat temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do Dariusz Łukasik: Podział administracyjny z "tego roku", czyli 1952. Jest to moment likwidacji landów w NRD (zastąpionych przez okręgi - Bezirk, których granice są już tu uwidocznione). Przy okazji, Saarland został formalnie włączony do RFN w roku 1957, więc mapa może być nawet z lat 60-tych.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Saarland
2018-03-07 17:37:50 (8 lat temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Jazzek, zamęt to nie ja wprowadzam tylko niemieccy wydawcy jak już, drukując w latach 50tych stan granic sprzed ww2.
Ta mapa to jest mix. Część elementów na niej jest z lat 50 tych, a część z lat przedwojennych. Jednak meritum, czyli granica polsko-niemiecka jest z roku 1939 - stąd takie datowanie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2018-03-08 11:33:16 (8 lat temu)
Po ostatniej reformie administracyjnej z 1999 roku posłowie z regionu Koszalińskiego byli w szoku (m.in. Śp. Andrzej Lepper) że Koszalin został tak wyrolowany przez posłów AWS i nie został stolicą województwa, był nią jak było 17 województw, w czasach niemieckich też był stolicą regionu "Rejencji Koszalińskiej" (Riegierungbezirk Koslin) , ob. Zachodniopomorskie jest tworem na wyrost, ale trudno to będzie zmienić.
2018-03-17 13:24:50 (8 lat temu)
Wg linii kolejowych datacja na lata 80-te XIX wieku.
2018-03-17 13:57:37 (8 lat temu)
Linia do Barlinka już jest (zbudowana 1883) a w Kaliszu Pomorskim nie ma kolei (dotarła tam w 1888 r.).
2018-03-17 15:29:09 (8 lat temu)
fantom
 
do ritterswalder: Może to planowane albo budowane linie kolejowe.
Twórcą tej mapy był geograf i kartograf francuski Victor Adolphe Malte-Brun (1816-1889)
i pochodzi ona podobno z „Zarysu geografii świata” - nowej edycji dzieła jego ojca wydanej w latach 1851-55.
Osoba udostępniająca mapę i te informacje w necie podaje datę wydania 1853 - co wcale nie oznacza że musi mieć rację.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2018-03-17 14:15:09 (8 lat temu)
fantom
 
do ritterswalder: Wobec powyższego odmładzamy mapę o trzy dekady.
2018-03-17 15:47:10 (8 lat temu)
Datowanie ok. 1908/1909.
2018-06-23 21:54:43 (8 lat temu)
Ewqa100
 
do ritterswalder: Poprawione :)
2018-06-23 22:19:59 (8 lat temu)
Pokaż na mapie
191 Dyskusji (ostatnia 8 lat temu)
Mapa samochodowa z 1939 roku, naniesioną trasą autostrady A - 4.
Mapa nawigacyjna Europy Środkowej przygotowana przez Sztab Generalny Luftwaffe w 1940 r., z zaznaczonymi strefami zakazu lotów.
1000
-
1025
1000
-
1241
1001
-
1333
1345-1370
1275
-
1500
1333
-
1500
1500
-
1550
1500
-
1552
1550
-
1572
1570
-
1627
1586
-
1627
Przedmioty związane z Polska - mapy
1930
-
1930
1930
-
1930
Polska - mapy - obiekty i wydarzenia
STR.1 STR.2 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet