| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...282930313233343536następna
Tego środkowego obelisku nie widać chyba na zdjęciu? (a czarnego pieska to dzisiaj chyba widziałem ;)
2009-08-06 23:24:28 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Piesek ten. Tego najważniejszego obelisku nie widać, bo dość głęboko pod mostem, na dnie strumienia, który jakoś dziwnie tego mokrego lata cienką strugą cieknie. Mam jego zdjęcia z góry, ale naprawdę wyszły nieciekawie. Nie chcę zanudzać i nie pokazuję każdego obelisku z osobna - nudy na pudy takie foty.
2009-08-06 23:42:08 (16 lat temu)
Mnie się marzy od dawna Bogatynia - tam jest kolejny trójstyk. Słyszałam od kogoś, że kupa śmieci...:(
2009-08-06 23:49:37 (16 lat temu)
stoik
 
A cóz to za plac zabaw : ) ( twórczość lokalnych władz potrafi zachwycić ).
2009-08-14 17:54:55 (16 lat temu)
stoik
 
( nie ocenię, bo przerwa... )
2009-08-14 17:55:29 (16 lat temu)
Mam prośbę o sugestie kolegów co do obiektu GRANICA PAŃSTWA. Przydałby się taki, bo znika peerelowska infrastruktura przejść granicznych, warto takie zdjęcia zamieszczać. Są też granice II Rzeczpospolitej z 1918 r. ich zdjęcia też mamy. Czy utworzć taki obiekt i wszelkie Olszyny, Okraje również tam przypisywać? Dla zdjęcia, pod którym piszę sama utworzyłam obiekt, który nijak nie wyświetla się w wyszukiwarce pod hasłem granica, a powinien. Wyszukuje się tylko to .
2010-09-08 16:00:49 (15 lat temu)
do Danuta B.: Hmm, tylko pytanie co z obiektami które zmieniły rolę? Ten obiekt [ to np. przedwojenny polski urząd celny.
2010-09-08 17:41:39 (15 lat temu)
do Tomasz Górny (Nemo5576): Mimo iż nie widać linka, domyślam się, że chodzi o coś takiego lub . Takie zdjęcia nie są przypisane do granic, bo takich obiektów jeszcze na stronie nie mamy. A na przełęczy Okraj do niedawna były wiaty itp. cuda architektury \"międzypaństwowej\":) Jestem za utworzeniem nadrzędnego obiektu dla całej Polski - GRANICA PAŃSTWA, który skupiałby wszelkie mniejsze.
2010-09-08 18:21:39 (15 lat temu)
edim
 
Odbudowa kładki jest ryzykowna ponieważ została naruszona ciągłość konstrukcji,zerwane zbrojenie i nie wiadomo czy eksplozja nie uszkodziła płyty w środku.
2010-12-17 22:10:42 (15 lat temu)
To zdecydowanie lata 70. Jakoś tak będzie 1975-1978.
2010-03-18 10:42:10 (16 lat temu)
Zgadza się, pod znaczkiem widnieje data 1980, ale zdjęcie było robione na pewno wcześniej.
2010-03-19 09:07:02 (16 lat temu)
augiasz
 
Nie \"Pietrowice\" ale \"Piotrowice\"...
2010-05-08 12:21:32 (16 lat temu)
ŁAPA
 
Zgadza się, moja literówka. Dzięki
2010-05-08 12:47:41 (16 lat temu)
Okraj
 
+1 głosów:1
Sprostowanie: nie był to zollhaus, tylko budynek strażnicy Grenzschutz\'u. Budynek urzędu celnego mieścił się tam, gdzie dziś jest drewniana bacówka. Tam, gdzie stoi murowany budynek PTTK, mieściła się poczta.
2010-12-27 14:40:28 (15 lat temu)
do Okraj: Pięknie dziękuję, poprawię opisy.
2010-12-27 18:43:20 (15 lat temu)
A dlaczego to zdjęcie jest takie duże/
2011-03-06 10:10:02 (15 lat temu)
pawulon
 
do Władysław Ruszkowski: Mieści się w przyjętych normach.
2011-03-06 10:37:08 (15 lat temu)
pawulon
 
Jest fotopiesek ;)
2011-03-06 11:06:48 (15 lat temu)
mar
 
+1 głosów:1
do pawulon: To jest piesek Danusi.
2011-03-06 11:09:07 (15 lat temu)
Danuta B.
 
+2 głosów:2
do mar: FotoBlusia, porzucona na czas wakacji, błąkała się przynajmniej z miesiąc we wsi lubuskiej, jednak nikt jej tam nie przygarnął. Już przyjechali po nią schroniska gminnego... Teraz jest bardzo miłym psem domowym.
2011-03-06 11:52:46 (15 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: I to ci się chwali Danusiu. Moja sunia to też znajda :)
2011-03-06 12:06:10 (15 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Danuta B.: Nasz też uniknął oddania do schroniska. Był tak nadpobudliwy, że poprzedni właściciele nie mogli sobie z nim poradzić. Nam po miesiącach udało się go wyprowadzić z psiego ADHD. Teraz stał się w miarę spokojnym psiskiem.
2011-03-06 12:52:22 (15 lat temu)
Władysław Ruszkowski
 
+4 głosów:4
W roku 1955 pracowałem w Kowarach na nakazie pracy (było takie coś-czy ktoś jeszcze to pamięta?).Dokonywaliśmy odnowiania pasa drogi granicznej,które polegało na malowaniu słupków granicznych,wykuwanie znaku P,usuwaniu wyrosłych drzew karłowatego świerka.Praca niemal katorżnicza,szczególnie w zimie,gdy śnieg zalegał do wysokości 1,0 - 1,5 .
2011-03-06 11:02:11 (15 lat temu)
Okraj
 
A czy podczas tych prac stało jeszcze schronisko Grenzbaude (pomiędzy przejściem gr., a strażnicą). czy były już tylko ruiny?
2011-03-10 17:17:39 (15 lat temu)
Niemcy jakoś nie spieszą się z likwidacją infrastruktury granicznej na przejściach z Polską.
2010-09-23 15:10:23 (15 lat temu)
Okraj
 
Nie jest to schronisko. Czesi mają zamiar tam przenieść część władz gminy.
2010-12-27 14:56:33 (15 lat temu)
2010-10-06 13:11:27 (15 lat temu)
wito,
 
do † Festung: Kolejowy, a tam drogowy. Tak napisano w ruskim żródle.
2010-10-06 13:14:24 (15 lat temu)
do wito,: No i dobrze napisano - widać, że to dwa różne mosty.
2010-10-06 15:04:52 (15 lat temu)
To nie jest żołnierz polski tylko Strażnik Graniczny, mieli inne czapki i patki na kołnierzach.
2010-10-09 08:06:57 (15 lat temu)
do 308_Banan: Tak strażnik i szkop też strażnik, przynajmniej tak twierdzi NAC.
2010-10-09 16:41:56 (15 lat temu)
WW
 
do Cristoforo: Odpowiednio zmieniłem podpis.
2010-10-10 11:49:48 (15 lat temu)
2010-10-09 16:32:22 (15 lat temu)
pawulon
 
do Cristoforo: Czyli Czechy i nie na granicy. Co z tym robimy?
2010-10-09 17:26:18 (15 lat temu)
czesil
 
+2 głosów:3
Ale spasiony wehrmachtowiec :-) Takiego łatwo trafić!
2010-10-11 20:51:58 (15 lat temu)
Julo
 
do pawulon: Skasować. Skąd te Chałupki się wzięły?
2010-10-11 22:25:30 (15 lat temu)
ŁAPA
 
No jak to wywalamy? Skoro to most w Boguminie, to jest to most graniczny między Polską a Republiką Czeską. A poza tym mamy zdjęcia z zajęcia Trzyńca i Karwiny.
2010-10-11 23:13:03 (15 lat temu)
pawulon
 
do ŁAPA: Tu się z tobą zgodzę. Most jest na granicy więc częściowo po naszej stronie, ale zaraz pojawią się fotki z samego Bohumina i ościennych miejscowości i co wtedy...? Ja bym go zostawił jako Most Graniczny i tyle. Co wy na to ?
2010-10-11 23:34:59 (15 lat temu)
ŁAPA
 
Ja bym zostawił także w obiekcie Przyłączenie Zaolzia.... Wprawdzie wydarzenia terytorialnie działy się na terenie nienależącym dziś do Polski, ale zawierają się tam i Czeski Cieszyn i właśnie mosty graniczne.
2010-10-11 23:46:24 (15 lat temu)
pawulon
 
do ŁAPA: Tak, oczywiście do tego obiektu przypisanie też powinno być, tylko nie wchodźmy dalej w głąb Czech.
2010-10-12 00:09:24 (15 lat temu)
wito,
 
To moje z Bohumina też \"weg\".
2010-10-12 17:24:33 (15 lat temu)
wito,
 
2010-10-12 17:24:52 (15 lat temu)
wito,
 
To moje z Bohumina też \"weg\".
2010-10-12 17:25:48 (15 lat temu)
stoik
 
+2 głosów:2
ale zaraz - ja was nie rozumiem, przyznam. jest obiekt \"Przyłączenie Zaolzia do Polski\" i to jest bardzo wspaniałe zdjęcie w ogólnym kontekście tego obiektu. o co chodzi ? nie wiem - strzelić jakiś wykład o Zaolziu ? bez sensu. każdy umie czytać. a ja się nie znam.
2010-10-12 21:40:34 (15 lat temu)
darek
 
0 głosów:1
Po pierwsze to budynek Granicznej Placówki Kontrolnej w Czerniawie Zdrój, pod która podlegały przejścia graniczne w Czerniawie zdrój i Miłoszowie, po drugie WOP-isci nic nie mogli wymyslec bo od roku 1991 ta formacja juz nie istniała. Jeżeli ktoś nie wie to od tego czasu jedyną w RP formacją graniczną jest STRAŻ GRANICZNA.
2011-03-31 14:23:34 (15 lat temu)
† KazimierzP
 
+2 głosów:2
Dziękuję za informację! Teraz wiem choć dla mnie jako laika jeden diabeł, ale nazwy WOP uzywac nie będę!;-)
2011-03-31 16:05:46 (15 lat temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia 15 lat temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet