| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...3536następna
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Datowanie do ujednolicenia z tym Widzę trzy te same samochody w tej samej kolejnosci (Opel Rekord, DAF i Peugeot 204 po drugiej stronie).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Link
2025-12-13 17:11:17 (6 miesięcy temu)
Most był wówczas polsko- niemiecki (Chałupki po stronie niemieckiej, Stary Bogumin po polskiej), wcześniej czechosłowacko-niemiecki, dziś czesko-polski.
2025-09-06 17:23:37 (9 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
2020-03-15 13:11:54 (6 lat temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Dopisałam do granicy.
2026-01-18 21:46:54 (5 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
2025-12-24 14:16:19 (6 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Przydałoby się ujednolicić nazwę obiektu w Tkaczach i Twarożniku zgodnie z przyjętym formatem nazw przejść granicznych.
2025-12-24 15:04:52 (6 miesięcy temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
PRL od lipca 1952
2025-09-27 10:25:08 (9 miesięcy temu)
fantom
 
+1 głosów:1
2025-10-16 20:34:02 (8 miesięcy temu)
fantom
 
+1 głosów:1
To również nie są Końskie Łby, tylko pewna mała skałka w Czechach niedaleko Śląskich Kamieni:
2025-10-16 20:54:51 (8 miesięcy temu)
fantom
 
+2 głosów:2
Przypisałem fotkę do Śląskich Kamieni. I proponuję jej nie usuwać.
2025-10-18 10:22:12 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+7 głosów:7
Tak mi się przypomnialo.... W grudniu1992r. tuź przed świętami sme, jeścze mieśkając w Hawierzowie pojechali s Izką zadzwonić do jej rodziców źe Izka jest ok, bo to bylo w tuź przed urodzeniem naszej Martiny. Kolejka byla wtedy aź do Dworca kolejowego w Těšíně-500m. Ludzie nas oczywiście widząc Izke s brzuśkiem puściali przed siebie bez problemów. W momencie, kiedy sme dośli do ego budnyku, jakyś polski celnik do nas podskoczyl. Krzyczal na nas źe mamy stać w kolejce i niemamy wyprzedzać stojących ludzi w kolekce. Kiedy mu powiedzialem źe Izka jest w 9 miesiącu ciąźy i ludzie nas puścily, to powiedzial źe go to nieiteresuje i niewpuścil nas do tego budynku. Ludzie się zaczali odzywać jakym prawem nam zabrania wejścz do tego budynku, źe mamy moralne prawo ich wyprzedzić. Koleś się wkońcu zgodzil i wpuścil nas do odprawy. Ale źebyl idiotą, to odrazu po wejściu wyslal Izkę na kontrole osobistą, czy wogóle jest w ciąźy i mnie teź. Po skończeniu tej procedury czekal u drzwy wyjśczowych s tego budynku i powiedzial źe Izka jaką kobieta w ciąźy moźe wyjścz i ijścz na poczte zadzwonić, i ja mam wrócicz na koniec tej kolejky i ją ostać jako źe niejestem w ciąźy, więc niemam prawo na wyprzedzanie....i się rozpoczelo. Ja sie wkur....rzylem, Izka teź... facet juź trzymal mój paszport źe mi go nieodda i groźil źe mnie moźe zatrzymać na 48godzin. Wkońcu do niego pośla ta pani, która sprawdzala czy jest Izka w ciąźy, zabrala mu mój paszport z ręky, podalami go do ręky i otworzyla nam drzwi wyjśczowe z tego budynku. To byly czasy...
2025-10-23 09:53:58 (8 miesięcy temu)
tatranclimber
 
+2 głosów:2
do vetinari: Tak myślę Veti że wiem o kogo chodzi. Mały, gruby, może kilka lat starszy od ciebie. Miałem wątpliwą przyjemność być u niego w domu. Dzisiaj akurat przeczytałem że w słynnym Transgranicznym Centrum Informacji jest jakaś wystawa o celnikach i okresie kontroli granicznych. Z racji tego co widziałem u niego w mieszkaniu a co jak się chwalił było "podarunkami" (czyt. łapówkami) to chętnie dodałbym do tej wystawy.
2025-10-23 18:47:01 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+5 głosów:5
do tatranclimber: Wieś co, moźe masz racjie, byl mniejszy odemnie i troche grubasek byl ☺☺☺ Jest to juź paru lat, i teraz Martina, moja córka wlaśnie teź jest w oczekywaniu na małą rozbujnice ☺☺☺ Wzedy sme raz na dwa tygodnie wlaśnie jedzili na Pocte do Cieszyna źe by zadzwonić do rodziców. Ciekanie na połączenie bylo czasami nawed godzine ☺☺☺ Dziśaj, mamy telefony komurkowe s aplikacjiami i jest juź naturalne źe dzwonimy sobie po calym świecie. Ludzie lubią narzekać źe się mamy zle, ale zapominamy wlaśnie jak bylo cokolwiek trudne w tych czasach. Ale te kolejky na granicy, zprawdzanie tego co przenoszymy przez granice, kontroly osobiste...tego mi naprawde niebrakuje.
2025-10-23 19:10:06 (8 miesięcy temu)
do tatranclimber: Bylem z ciekawości popatrzyć na tą wystawe. Opróć ciekawych zbiorów prywatnego kolekcionera jest i filmik. Jak widzialem te ujięcia z początku lat 90tych, te kolejky i tlumy na granicy...Odrazu mi się przypomnialo. Nieskończona kolejka od granicy na gielde, i potem ta sama od gieldy wzdłuź Olzy do drugiego przejścia granicznego. Zazwyczaj drzwi zasuwane i wiklina.
2025-10-25 10:19:46 (8 miesięcy temu)
Do Michał: To zdjęcie odpisałem od linii do Zittau zgodnie z tym, co napisałem pod zdjęciem mostu. Przypisałem za to do linii do Bogatyni, bo ten tor po prawej to nie jest bocznica.
Przypisałem tez do granicy, bo widać słup graniczny.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2025-11-22 20:29:04 (7 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
Do Da signa: Przypisałem zdjęcie dodatkowo do granicy państwa.
Trochę dziwne to jest, że czeskie znaki stoją już po polskie stronie. Z Geoportalu wynika, że granica przebiega środkiem rzeki i mostu, a kamień graniczny 74/2 jest tylko umownym odbiciem punktu na rzece.
2026-01-18 19:16:10 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Chyba o chodzi o to, pod kogo naleźy ten most. Tz kto się zajmuje jego utrzymaniem. Most prawdopodobnie uśkodzony podczas powodzi w wrześniu 2024r. Wiem źe tam te tereny naprawde dostaly w du.... przez tą powódź. Same centrum Opavy nie, ale juź dzielnice byly zalane i paru mostów bylo dluźszy czas zamkniętych i niektóre nawed nanowo wybudowane.
2026-01-18 19:54:04 (5 miesięcy temu)
do vetinari: Może faktycznie są jakieś międzypaństwowe ustalenia w sprawie utrzymania takich obiektów, ale chyba niemożliwe, żeby most był tylko czeski. A dodatkową tabliczkę pod zakazem wjazdu jak należy interpretować?
2026-01-18 22:14:44 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Znaky drogowe są czeske, i Držkovice są dzielnicą Opavy, więc chyba ustalono źe Opava ma więcej moźliwości do utrzymania prawidlowego stanu mostu, rozumiej naprz. sprzątanie śniegu, drobnych remontów itd. Napewno jest ustalone financowanie z polskiej strony. Moge jutro zadzwonić do Opavy i zapytać, ale.... ☺☺☺
I ta tabliczka ?proste, na most jest pozwolone wjazd powozóm o maksimalnej wadze 17 ton, ale jeźeli by się na moscie znajdowal tylko jeden powóz, to moźe na ten most wjiechać nawed z cięárem 21 ton. W praktyce by to oznaczalo, źe pojazd o wadze 21 ton musi zaczekać z wjazdem do momentu, kiedy się źadny pojaz niebędzie znajdowal na moście.
2026-01-18 22:31:49 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do vetinari: Dzięki. Tak też przypuszczałem. ;-)
2026-01-18 23:11:41 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Niedaleko jest wieś Boboluszki. Tam tez jest most na Opawie i był zniszczony w czasie powodzi. Po drugiej stronie jest czeska miejscowość Skorochovice. I ten most był odbudowany dzięki dofinansowaniu 5 milionów zł przekazanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Także raz jedna raz druga strona finansuje :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: liter
2026-01-19 12:55:43 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do da signa: Co ciekawe w marcu 2025 przejeżdżaliśmy prze ten most ( w Boboluszkach )bez problemu !
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzup.
2026-01-19 13:20:31 (5 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do da signa: Bracia Czesi powinni utrzymywać wszystkie mosty graniczne, bo od prawie 70 lat są nam winni 365 ha terenu ;)
2026-01-19 13:27:43 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do da signa: Ustawiłem oczko z wachlarzykiem dla zdjęcia na drugi brzeg.
Mam jeszcze takie uwagi (mam nadzieję, że mi wybaczysz). ;-)
Zrobiłaś Rzekę Opawę (Dzierżkowice), ale nie odziedziczyłaś w nim Dzierżkowic, i tych zdjęć przypisanych do niego (oprócz jednego) nie widać w zestawie Wszystkie zdjęcia miejscowości, nawet mimo tego, że każde i tak przypisane jest dodatkowo do wsi (to dziwne). Zrób to i sprawdź. Poza tym moim zdaniem przypisanie do rzeki wystarczy, wtedy do wsi nie musi być. Ale najpierw odziedzicz, a dopiero potem odpisz je od wsi, jeśli chcesz. Przypisałem też do rzeki jeszcze dwa zdjęcia i obiekty mostu oraz plaży.
2026-01-19 19:39:22 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Zdjęcia były przypisane do wsi zanim założyłam obiekt rzeki . Zapomniałam to poprawić. Zerknę na spokojnie czy nie trzeba jeszcze czegoś skorygować.
2026-01-19 19:44:36 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do da signa: Skasowałem jeszcze niepotrzebne notki dzielnicy.
2026-01-19 19:47:10 (5 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Jedna Ci umknęła, ale już usunęłam :)
2026-01-19 19:52:06 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet