| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...282930313233343536
Czyżby ruch na tym przejściu granicznym odbywał się tylko w jedną stronę?
2009-01-14 12:50:14 (17 lat temu)
Janosik
 
Z opisu o mostach cieszyńskich, który wystawił "pawulon" wynika że tak.
2009-01-14 13:02:17 (17 lat temu)
do Janosik: Od połowy lat 70-tych mosty są jednokierunkowe.
2009-01-14 13:28:40 (17 lat temu)
Kolego, mało że budowla imponująca to jeszcze w ciekawy sposób powstała. Most ten budowała firma Dromex w latach 1989-90... Oprócz obecnych filarów były dodatkowe między nimi. Po polskiej i czeskiej stronie wylewano segment mostu a następnie po związaniu wypychano go na filary. Wylewano kolejne i znów wypychano. Tak powstały wszystkie i spotkały się na środku. :) Dla ułatwienia transportu ludzi i sprzętu przez granicę, pod powstającym mostem, był stalowy most technologiczny. Do każdego z filarów było wejście a pod jezdnią jest wystarczająca ilość miejsca by jechać autem ;) Po zakończeniu budowy, filary pośrednie zdemontowano. Imponująca budowla, to fakt... :)
2009-11-15 11:32:07 (16 lat temu)
A jak to jest z tą granicą - można ją przekraczać tam gdzie się komu podoba czy trzeba przechodzić przez przejścia graniczne?
2009-05-28 19:11:13 (17 lat temu)
ŁAPA
 
do Neo[EZN]: Nie ma już przejść granicznych. Można chodzić jak się komu podoba. Jeszcze niedawno, tam gdzie na drodze nie było przejścia granicznego, stały stałe szlabany, albo słupki uniemożliwiające przejazd. Obecnie wszystkie drogi i dróżki są przejezdne, nie ma żadnej ale to żadnej kontroli. Wiaty po dawnych przejściach w wielu miejscach już rozebrano, a budynki posterunków granicznych posprzedawano. Widziałem już przychodnię weterynaryjną w dawnym budynku straży granicznej.
W Raciborzu jeszcze tylko przez rok funkcjonować będzie komenda Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, po czym oddział zostanie rozwiązany.
Jeśli chodzi o kontrolę, to strażnicy graniczni i celnicy urządzają czasem kontrole w głębi kraju, coś na wzór zwykłych kontroli policyjnych, ale na granicy w wielu miejscach już nie mają gdzie siedzieć:)
2009-05-28 19:37:31 (17 lat temu)
A tu być moż e niedługo ktoś otworzy jakiś sklepik...
2009-05-28 23:13:25 (17 lat temu)
do ŁAPA: Zatem fajnie, że można przekraczać granicę tam gdzie się komu podoba :) Myślałem że tylko kontrole zniknęły (choć nie zawsze) a granicę trzeba przekraczać w wyznaczonych punktach.
2009-05-30 17:26:36 (17 lat temu)
ŁAPA
 
zmienić kategorię obiektu na "Granica państwa"
2009-07-26 21:23:48 (16 lat temu)
do ŁAPA: Zrobione.
2009-07-26 21:27:44 (16 lat temu)
Zdjęcie robione z czeskiej strony gdzieś na wysokości obecnego parku. Za drzewami obecna al. J. Łyska (prawdopodobnie ;) )
2009-10-29 13:12:54 (16 lat temu)
Raczej Frankfurt an der Oder ;)
2010-02-20 19:55:05 (16 lat temu)
do Jarosław Dubowski: Dziękuję, masz rację poprawiłam.
2010-02-21 16:27:13 (16 lat temu)
Tak, to dość powszechny błąd. Znajomy Niemiec zapytał się mnie, dlaczego Polacy mówią: \"Frankfurt do Odry\". Prawdopodobnie błąd ten powstał z tłumaczenie polskiej pisowni \"Frankfurt n/O\" na niby niemieckie \"Frankfurt nach Oder\".
Amen.
2010-02-21 18:57:13 (16 lat temu)
† maras
 
+1 głosów:1
Kapitalna seria zdjęć! Pogratulować:)
2010-03-12 17:42:50 (16 lat temu)
Szokujące porównanie :-O
2010-03-12 22:13:32 (16 lat temu)
wito,
 
Latarnia pozostała z daszkiem !!!
2010-03-13 15:53:35 (16 lat temu)
Kavikvs
 
Po tysiącu lat historia zatoczyła wielkie koło.
2010-03-12 19:52:57 (16 lat temu)
Gaj777
 
Widziałem różne rzeczy. Widziałem Warszawę, Wrocław, Berlin, Stalingrad, Drezno... Ale to jest wręcz niemożliwe :(
2010-03-12 20:32:06 (16 lat temu)
do Gaj777: Ja niecierpliwie czekam na fotorelację ze Starego Miasta w Kostrzynie. A te Zasieki to faktycznie mają niesamowicie tragiczną historię...
2010-03-12 21:38:39 (16 lat temu)
O kurcze. MASAKRA!!!
2010-03-12 22:09:54 (16 lat temu)
do Neo[EZN]: Pytałem miejscowych: tę robotę odwalili młodzieńcy z SP (Służba Polsce). W ruch poszły wagoniki wąskotorowe, a cały \"pozyskany\" urobek ładowano do wagonów na pobliskim przystanku kolejowym. Powodów rozbiórki miasta było kilka, o tym co nieco w opisie miejscowości.
2010-03-12 22:27:51 (16 lat temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia 16 lat temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet