| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...3536następna
marekantoniusz
 
+1 głosów:1
publikacja w "Światowidzie" z marca 1927-
2026-06-19 09:39:13 (8 dni temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
2026-06-14 02:20:46 (14 dni temu)
WW
 
Dokładnie rzecz biorąc, słup jest czechosłowacki, a nie czeski.
2010-10-10 11:52:06 (15 lat temu)
do WW: Prawda, dzięki.
2010-10-10 12:29:54 (15 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Krzyś_: Ok, narazie przypisalem do tej ulicy, wieczorem jeścze dodam i ten budynek po lewej...szacunek i podziw..☺
2026-06-14 08:57:59 (13 dni temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
do vetinari: Dzięki, przypisałem też do przejścia granicznego.
2026-06-14 10:35:12 (13 dni temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do vetinari: Utworzyłem podobiekt przejścia granicznego przedwojennego i przypisałem zdjęcia.
2026-06-14 14:42:26 (13 dni temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Podmiana i znaczniki
2026-05-26 14:46:34 (miesiąc temu)
Podejrzewam, że to przełęcz Tylicka. Wg map Wig z lat 30-tych numer kamienia i sekcja się zgadza.
2026-02-12 15:19:42 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do morganghost: Tak. Dodałem obiekt przejścia.
2026-02-12 20:54:06 (4 miesiące temu)
Do sekcji i kamienia pasuje mi tu "Leluchów - Čirč", ktoś może potwierdzić?
2026-02-12 15:36:57 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do morganghost: Nie, to jest już następna sekcja zaczynająca się przy drodze, jak podano wyżej. Dodałem obiekt przejścia granicznego.
2026-02-12 19:28:54 (4 miesiące temu)
morganghost
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Faktycznie, tam przecież wtedy mostu nie było :)
2026-02-12 21:04:56 (4 miesiące temu)
ulec
 
+2 głosów:2
Lokalizacja słupków widocznych na zdjęciu:
2026-02-26 17:20:30 (4 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do ulec: Zaznaczyłem na mapie przybliżone miejsce zrobienia zdjęcia, ale przedtem musiałem przypisać zdjęcie do miejscowości.
2026-02-26 18:34:35 (4 miesiące temu)
ulec
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Dzięki.
2026-02-27 12:42:26 (4 miesiące temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Szarotka, czyli któryś GPK Karpackiej Brygady
2026-03-22 12:58:18 (3 miesiące temu)
Tomasz123
 
+1 głosów:1
Łysa Polana, lata 80., bo tak wyglądają te trzy auta
2026-03-22 18:00:07 (3 miesiące temu)
do Tomasz123: Dzieki.
2026-03-22 18:27:42 (3 miesiące temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Skasowałem przypisanie do przejścia polsko-czechosłowackiego, jest to obiekt przejścia przedwojennego.
Przejście polsko-słowackie występuje jako dawne polsko-czechosłowackie. Muszę to przedwojenne oznaczyć, że przedwojenne, żeby nie było nieporozumień.
2026-03-22 18:34:12 (3 miesiące temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Ok dzięki.
2026-03-22 18:35:45 (3 miesiące temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
WSK 1973+
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Literówka
2026-03-22 18:47:24 (3 miesiące temu)
Pudelek
 
+1 głosów:1
Może się jednak okazać, że to czeska robota - w każdym razie polskie przepisy nie przewidują takiego znaku, czeskie chyba też nie ;)
2026-06-07 17:53:20 (20 dni temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Pudelek: Ta tablica stoi tu co najmniej od dwóch lat .
2026-06-07 18:28:25 (20 dni temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do Pudelek: Mnie się wydaje, źe te kolory naszego herbu są ciemniejsie...tlo czeskiego lwa i bialo-czerwona orlica morawska są napewno.
2026-06-07 18:41:24 (20 dni temu)
Pudelek
 
do ZPKSoft: no proszę... czyli długoterminowa samowola ;)
2026-06-07 19:41:50 (20 dni temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia 8 dni temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet