| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Aleja Najświętszej Maryi Panny
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
12b
13
14
15
16
17
17
18
19
20
21
22
22
23
24
25
26
26
27
28
Więcej (54)

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Aleja Najświętszej Maryi Panny

Dawniej: Najświętszej Marii Panny
Plac Biegańskiego w Częstochowie – jeden z placów w Śródmieściu Częstochowy, leżący na drodze pątniczej na Jasną Górę, dzielący Aleję Najświętszej Maryi Panny na tzw. „drugą aleję” - na wschód od placu, i „trzecią aleję” - na zachód od niego.
Historia
W południowej części placu w latach 1828–1836 według projektu Franciszka Reinsteina wzniesiono ratusz wraz z odwachem i nieistniejącym już aresztem. Wybudowano go w połowie drogi między Starą a Nową Częstochową. W 1908 przebudowany. Późnoklasycystyczny, piętrowy z okrągłą dwukondygnacyjną wieżą. Był siedzibą władz miasta do lat 60. XX w., obecnie – wraz z odwachem – należy do Muzeum Częstochowskiego.

W latach 1892–1926 na tyłach ratusza mieściła się elektrownia.

Przed
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...2829następna
Podmiana skanu plus autor.
2013-04-02 22:47:12 (13 lat temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Ani jednej Warszawy, a nawet EMW 340, tylko starsze typy - dałbym maksymalnie 50-52.
2023-08-19 22:55:18 (2 lata temu)
Woj11
 
do nyskadolniak: Jeden z częstochowskich portali podaje rok 1955
2023-08-19 23:03:15 (2 lata temu)
yani
 
do Woj11:
Pewnie nie mają nyskidolniaka... :)
2023-08-19 23:06:06 (2 lata temu)
do yani: Się zawstydziłem normalnie... ;-)
2023-08-19 23:50:02 (2 lata temu)
Dana
 
Podmiana na większy skan, zmiana źródła i drobna korekta datowania (wyd. POLONIA Kraków)
2023-04-16 09:19:28 (3 lata temu)
Łukasz Bogacz
 
+2 głosów:2
Według mnie to jest Częstochowa. Róg obecnej Wieluńskiej i 3 maja, w tyle początek zabudowań Jasnej Góry.
2012-10-31 13:03:03 (13 lat temu)
4elza
 
Tak, czy inaczej przypisanie do "Sanktuarium Matki Bożej" nie jest właściwe...
2023-08-31 07:08:27 (2 lata temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+3 głosów:3
Może zamiast pielgrzymowania nazwać to wydarzenie - Pielgrzymki na Jasną Górę ?
2023-08-31 07:40:57 (2 lata temu)
do Łukasz Bogacz: Kamienica jest do wglądu pod adresem 3 Maja. Widać że wygląda zupełnie inaczej. Natomiast topografia terenu jest bardzo przybliżona i wszyscy mają podobne pierwsze wrażenie.
2012-10-31 17:53:03 (13 lat temu)
fantom
 
do 4elza: Powinno być dodatkowo w NN. A przypisane nie jest bezpośrednio do sanktuarium, tylko do pielgrzymek jako wydarzenia.
2023-08-31 07:13:03 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do fantom: Uważasz, że takie wydarzenie (pielgrzymki...) jest potrzebne? W Licheniu np nie mamy ;-)
2023-08-31 07:26:39 (2 lata temu)
fantom
 
+3 głosów:3
do 4elza: Uważam że pielgrzymki nawet w realu nie są potrzebne, ale żyjemy w wolnym kraju i każdy robi to co lubi.
A skoro ludzie od lat maszerują i są z tego fotki - to jest i wydarzenie, które warto udokumentować.
2023-08-31 07:30:13 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do fantom: No, ok, ale jest to mnożenie podobiektów, które niczego nie wnosi, ponieważ fotki tam umieszczone są przypisane prawidłowo.
Jak dla mnie wydarzenie łączy się z konkretną datą i jest upamiętnieniem czegoś istotnego, a nie wędrówki do miejsca kultu religijnego.
2023-08-31 07:36:55 (2 lata temu)
blaggio.
 
+3 głosów:3
do 4elza: Twoje rozumowanie lekko zaskakuje, bo można by odnieść wrażenie, że dopiero zaczynasz karierę na FP. Obiekty i podobiekty tworzy się m.in., gdy mamy zbiór zdjęć które coś łączy, nie tylko ten sam budynek, czy zespół budynków, może to być np. wydarzenie, temat itd., jak na pewno wiesz. Można oczywiście dyskutować, czy akurat jakiś podobiekt ma uzasadnienie, czy nie, ale używając argumentu, że zdjęcie jest przypisane prawidłowo, sugerujesz że wystarczy jedno podstawowe przypisanie do miejscowości/ulicy/budynku (dla porządku), a inne takie tam, to tylko przeszkadzają, wręcz dezorientują. Czy rzeczywiście przeszkadzają, nawet jeśli ich zasadność jest wątpliwa? Mi nie przeszkadzają. Im więcej równoległych sensownych skojarzeń danego zdjęcia poprzez przypisania, tym lepiej, bo zdjęcie nabiera większej wartości jako dokument.
2023-08-31 22:21:09 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Jeżeli już decydujesz się na udział w dyskusji to postaraj się o logiczną i merytoryczną argumentację, ponieważ to co napisałeś, w najmniejszym stopniu mnie nie przekonuje, zwłaszcza sformułowanie: "mi nie przeszkadzają...".

Być może Twój staż i pewność siebie powodują, że zbyt rzadko zaglądasz do regulaminu, w którym stoi: ".../celem jest zobrazowanie i opisanie przemian zagospodarowania przestrzennego Polski", oraz "...w przypadku obiektów tematycznych związanych z jakimś wydarzeniem - pierwszy człon nazwy powinien zawierać rok lub lata, w których dane wydarzenie miało miejsce.../", natomiast ani słowa nt wędrujących do miejca kultu religijnego.

Z punktu widzenia fp, wydarzenie - to zespół elementów społecznych wykraczających poza standardowe działanie, które mogą mieć charakter historyczny, kulturalny, charytatywny, polityczny i oczywiście również religijny, ale (jak widać cyt. powyżej)... określony precyzyjnie w przedziale czasowym. Natomiast pielgrzymowanie (samo w sobie) jako obiekt niczego nie wnosi. Przeciwnie, co podkreślę raz jeszcze, zaciemnia obraz sytuacji, powoduje chaos i jeżeli jak słusznie zauważyłeś - "ich zasadność jest wątpliwa" to może należy rozważyć usunięcie takiego obiektu.

Zwróć proszę uwagę, jakiego typu zdjęcia umieszczono w obiekcie "Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze"... Na bardzo wielu (jeśli nie na większości) z nich, widoczni są pielgrzymi i biorąc pod uwagę Twoją interpretację, wszytskie te foty należałoby przypisać do wydarzenia "Pielgrzymowanie..."

W Polsce, poza Jasną Górą, jest ponad 90 ośrodków pielgrzymkowych. Czy wobec tego powinniśmy w każdym takim przypdku założyć podobiekt "Pielgrzymowanie..."?, skoro wówczas "zdjęcie nabiera większej wartości jako dokument"...
2023-09-01 07:09:44 (2 lata temu)
blaggio.
 
+5 głosów:5
do 4elza: Nie miałem zamiaru wypowiadać się na temat zasadności istnienia "Pielgrzymowania...", dlatego wspomniałem tylko o tym, że mi nie przeszkadza (neutralnie). Regulamin znam na pamięć, jak paciorek, jednak poza nim uwzględniam również uzus. Sam nigdy bym nie parł do tworzenia takiego obiektu, jak ten, ale dostrzegając jego pewien sens nie sprzeciwiałbym się. Zwłaszcza, że istnienie na FP tego bardziej tematu dotyczącego przejawów życia religijnego niż wydarzenia w rozumieniu regulaminu, analogicznie do np. pochodów pierwszomajowych, dotąd nie spotkało się ze zdecydowanym sprzeciwem i ogólnie jest akceptowane, jak mi się wydaje. Wychodzę z założenia, że ze względu rozmaitość zainteresowań użytkowników FP pewna swoboda doboru tematów jest dopuszczalna, tym bardziej jeśli dokumentowane one są zdjęciami, których tłem jest jednocześnie obraz "zagospodarowania przestrzennego Polski". To tyle w kwestii "mi nie przeszkadza".
To co powyżej nie oznacza, że ogólnie biorąc jest mi wszystko jedno. Wręcz odwrotnie. Jak pewnie nie raz dałem do zrozumienia, zwracam bardzo uwagę na szczegóły i różne niuanse dla niektórych mało ważne, a może nawet niedostrzegalne. Nad kwestie czysto formalne przedkładam kwestie praktyczne i techniczne wpływające na dostępność informacji, jakie można wycisnąć z zamieszczanych na FP materiałów. Stąd może nieco przesadna moja reakcja na Twoją wypowiedź.
2023-09-01 21:06:33 (2 lata temu)
verbensis
 
+1 głosów:1
2023-04-09 21:14:59 (3 lata temu)
W centrum kadru obecna Kaplica Pamięci Narodu.
2023-10-16 09:41:02 (2 lata temu)
Dana
 
Zdjęcie na pocztówce wydanej 1.07.1913 r.
2023-03-23 14:19:18 (3 lata temu)
4elza
 
Lokalizacja?...
2023-08-31 07:15:59 (2 lata temu)
Fotopiesek :)
2023-04-09 20:41:27 (3 lata temu)
fantom
 
Na 95% aleja NMP, a balkonu by trzeba poszukać, może się ostał.
2023-02-23 07:42:22 (3 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
do fantom: Widoczny chyba nr 10...
2023-02-23 07:48:38 (3 lata temu)
do 4elza: Elewacja al. NMP 10 by się zgadzała.
2023-02-23 10:25:28 (3 lata temu)
Kulbisia
 
+2 głosów:2
Częstochowa, Al. Najświętszej Marii Panny
2023-09-21 00:14:06 (2 lata temu)
Pokaż na mapie
288 Dyskusji (ostatnia 2 lata temu)
Zakończenie pielgrzymki - grupy pielgrzymów przechodzące przez miasto i zbliżają się do Jasnej Góry.
Zbliżenie na Aleję Najświętszej Maryi Panny.
1890-1900
1890
-
1915
1890
-
1915
1905-1915
1900
-
1915
1
1905-1915
1900
-
1920
1900
-
1920
1907
-
1914
1907
-
1914
1909
-
1915
1910-1916
1
1910-1915
1
1912-1914
1909
-
1916
1910
-
1916
Aleja Najświętszej Maryi Panny - obiekty i wydarzenia
6 7
42
81 następna
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet