| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
OBIEKTY - Rzeka Odra (śląskie)
Obiekty w okolicy
Krzyż
802
m
Nieboczowy (nie istnieje)
Kaplica cmentarna
1305
m
Nieboczowy (nie istnieje)
Krzyż
1338
m
Nieboczowy (nie istnieje)
Figura św. Urbana (poprzednia loka...
1550
m
Racibórz
Krzyż kamienny (poprzednia lokaliz...
1551
m
Bieńkowice

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...
Druga co do wielkości rzeka w Polsce swoje źródło ma na wzgórzu Fidlův kopec w Górach Odrzańskich na wysokości 633 m n.p.m. Przez Bramę Morawską wpływa na Śląsk. Rzeka ma długość około 854 km, z czego około 100 km przypada na bieg w Czechach. Ponieważ kilometraż Odry liczony jest od ujścia Opawy w Ostrawie, odcinek graniczny rzeki z Polską zaczyna się od 20 kilometru. Na 50 kilometrze leży Racibórz, największe nadodrzańskie miasto w Województwie Śląskim.
Na terenie Chałupek rzeka Odra stanowi granicę między Polską a Republiką Czeską. Przez rzekę przerzucone są trzy mosty. Pierwszy z nich znajduje się w centrum wsi, przy nim znajdowało się dawne przejście graniczne Chałupki-Bogumin. Obecnie jest mostem dla ruchu pieszego i rowerowego. Drugi z mostów
więcej
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...5354następna
Petrus
 
Widoczna kamienica nr_9 (nawet jeszcze z tynkiem)
W miejscu widocznego w tle parterowego budynku postawiono małą stację paliw
2019-10-04 21:35:54 (6 lat temu)
do Petrus: Przypisałam do Drewnianej 9.
2025-12-27 21:23:54 (6 miesięcy temu)
yani
 
Wymiana + zmiana źródła.
2025-12-06 15:59:26 (6 miesięcy temu)
† Festung
 
+1 głosów:1
Ten gość z bródką to gen. brygady Józef Ignacy Kordian Zamorski, szef policji (tu jednak jako wojskowy- w rogatywce).
Tak między nami mówiąc, kto by w ówczesnym sporze granicznym nie miał racji, oby nigdy, przenigdy, między naszymi państwami takich zdjęć już nie było. Mnie ta fotka po prostu żenuje.
2010-07-20 00:18:21 (15 lat temu)
ŁAPA
 
do † Festung: Właśnie się zastanawiałem się kto to mógł być. Ani na Bortnowskiego ani na Abrahama mi nie wyglądał, a chyba więcej generałów nie brało udziału w zajęciu Zaolzia.
2010-07-20 00:22:09 (15 lat temu)
308_Banan
 
+4 głosów:4
Niestety takie były czasy, na Zaolziu mieszkańcami w większości byli Polacy, bardzo silnie pamiętano rok 1920 którym Czesi również nie mogą się szczycić. Poza tym aspiracje mocarstwowe przywódców polskich i podejście władz czeskich doprowadziło do takiego finału. Jest to naprawdę trudny temat w relacjach między naszymi narodami, choć myślę że już kolejne pokolenia pogodziły się z takim stanem rzeczy.
2010-07-20 08:25:47 (15 lat temu)
augiasz
 
+1 głosów:1
Panowie wojskowi stoją na obecnym Moście Przyjaźni, a za nimi majaczy budynek obok obecnej kawiarni Noiva
2010-10-08 20:08:44 (15 lat temu)
wito,
 
+2 głosów:2
A w 1939 bracia Slovacy weszli kilkanaście kilosów w stronę Zakopca, bodajże, mało znany epizod Wojny Obronnej 39.
2010-10-08 21:31:50 (15 lat temu)
WW
 
+4 głosów:4
do 308_Banan: Często zapomina się o tym, że małe Zaolzie zwiększyło bodaj o połowę produkcję stali w Polsce, a brak zainteresowania regionem oznaczałby de facto przekazanie go Niemcom - i to w warunkach międzynarodowych wymagających intensywnych zbrojeń.
2010-10-09 01:01:46 (15 lat temu)
augiasz
 
do WW: Cóż - Warszawka musi mieć coś za co może przepraszać...
2010-10-09 12:36:17 (15 lat temu)
Cristoforo
 
+1 głosów:1
do † Festung: Owszem bardzo podobny do Zamorskiego, ale jest to generał Tadeusz Malinowski oraz
2010-10-09 16:52:39 (15 lat temu)
Wiesław Smyk
 
+3 głosów:3
do † Festung: Zagadka personaliów rozwiązana - Generałowie Tadeusz Malinowski i František Hrabčík w towarzystwie płka Leona Strzeleckiego i oficerów czechosłowackich podczas rozmowy
2015-05-24 18:11:00 (11 lat temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do Wiesław Smyk: to nie Strzelecki, tylko nierozpoznany kapitan WP, por. dyskusja pod innym zdjęciem, na którym jest z tymi samymi generałami -
2025-10-15 12:45:12 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+4 głosów:4
Czesi mają nam do tej pory za złe. Tzw polski Anschlus etc.. Taki mały fakt do przypomnienia. Kiedy Polska walczyła z Sowietami w 1920 czeski stat zablokował nam koleje, które z Węgier miały nas zaopatrzyć w broń i amunicję. Takie to oto przyjazne stosunki. Wy się tam bijcie szablami. a my wam nie damy broni palnej :) Koniec końców Piłsudski wygrał z konnicą Budionnego, ale niestety Czesi nam w tym nie pomogli. a wręcz chcieli zaszkodzić.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-15 20:24:02 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do Wiesław Smyk: rozprzątacie tu jakieś strasznie stare sprawy.
2025-10-15 20:30:22 (8 miesięcy temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
do stoik: Czechosłowacja była wówczas promoskiewska i bardzo antypolska, licząc na objęcie roli hegemona w regionie, sam Masaryk uważał Polskę za taką małą słabszą Rosję. Cytuję za wikipedią: W lipcu 1920 w czasie wojny polsko-bolszewickiej Masaryk odradzał zachodnim dyplomatom udzielać jakiejkolwiek pomocy Polsce. Próbował zatrzymać na terenie Czechosłowacji delegację zmierzającą z zachodu do Polski atakowanej przez bolszewików, a także wstrzymał jadące przez Czechosłowację kolejowe transporty broni z Francji oraz Węgier z zaopatrzeniem dla polskiej armii[15]. Brytyjski dyplomata lord Edgar d’Abernon przewodniczący Misji Międzysojuszniczej do Polski w swojej książce „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – pod Warszawą 1920 r.” zanotował słowa Masaryka usiłującego odwieść zachód od pomocy Polsce. Według relacji Anglika Masaryk powiedział: „abyśmy nie organizowali żadnej pomocy militarnej na korzyść Polski”[15]. Masaryk był przekonany, że Wojsko Polskie nie zdoła odeprzeć nawały bolszewików, a uciskani polscy robotnicy i chłopi przywitają czerwonych komisarzy chlebem i solą. Podobnie jak solidaryzujący się z sowietami zachodni komuniści, czescy kolejarze nie przepuszczali transportów z zachodnią pomocą dla „pańskiej Polski”. Twierdził, że Polska zdobyła zbyt duże terytorium i prowadziła złą politykę narodowościową. Uważał, że konflikty polsko-niemiecki i polsko-sowiecki są tylko kwestią czasu. Zarazem był przekonany, że granice Czechosłowacji są trwale zabezpieczone dzięki sojuszom z Francją i Anglią. Wykluczał ewentualny sojusz z II Rzeczpospolitą, która po przewrocie majowym szła ku autorytaryzmowi. Zgodnie z planami Masaryka demokratyczna Czechosłowacja, z poparciem Francji i USA miała być środkowoeuropejskim hegemonem. Z jego perspektywy niepodległa Polska stanowiła największą przeszkodę w dążeniu do tego celu. Dlatego Masaryk torpedował propozycje i próby nawiązania współpracy z Polską, inicjowane przez Warszawę i kręgi wojskowe Czechosłowacji, świadome zagrożenia ze strony Niemiec. W 1930 r. wywołał skandal polityczny dotyczący korytarza z Niemiec do Prus, z którego się później wycofał. Uważał jednak, że Polska powinna zgodzić się na rewizję granic z Niemcami, dla dobra pokoju w Europie. Trzy lata później, po dojściu Hitlera do władzy, odrzucił propozycje sojuszu wojskowego z Polską, a czescy dyplomaci ostrzegli Berlin o „polskiej intencji przeprowadzenia akcji militarnej w rejonie wschodniej granicy Niemiec”, czyli o planowanej wtedy przez Piłsudskiego tzw. wojnie prewencyjnej. Zamiast sojuszu z Polską Masaryk przystąpił do zaproponowanego sojuszu z Benito Mussolinim tzw. Paktu czterech (Anglia, Francja, Niemcy i Włochy) dającemu prawo tym państwom rozstrzygania sporów granicznych w Europie. Tym samym usankcjonował rozbiór swojego kraju w Monachium w 1938 r.
2025-10-15 20:48:45 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Wtedy mogla być Czechosłowacjia wszytkym moźliwym, ale napewno nie promoskiewska, i notabene, ten pakt cztyrech nawed niebyl ratyfikowany przez opór naprz. i Czechoslowacji...dobrze źe mamy wikipedie i nic więcej nas niezmusza do szukania faktów. Masaryk wiedzial co i kim jest Hitler....
2025-10-15 21:00:54 (8 miesięcy temu)
do vetinari: Żle zrozumiałeś - kolega marekantoniusz pisał o promoskiewskości CS w 1920, a nie w czasach hitlerowskich.
2025-10-15 21:06:43 (8 miesięcy temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Czechosłowacja nigdy nie była "pro Moskiewska", skąd macie te informacje- na Zachodzie -zasłużenie- miała opinię "niemalże doskonałej Demokracji" była za to chwalona we Francji i GB.To że Prtia Komunistyczna miała swoich posłów.W czasie "Kryzysu Monachijskiego" mogła w tej rozpaczliwej sytuacji spogladać na Moskwę, ale taki wariant wstępnie brały pod uwagę też Mocarstwa Zachodnie.
2025-10-15 21:11:42 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do nyskadolniak: Nie, wiem źe pisal o roku 1920, i werz mi źe wtedy nas z Moskwą nic niełączylo, więc przeciwnie....Czechoslowacjia się w tych latach miala swój idol w Francji. I pakt cztyrech byl tylko wielkym marzeniem wielkogębatego Musoliniego. Mial wtedy wraźenie źe za jego panowania Włochy sę powrócily do Wielkiego Rzymu i tylko on wię, co jest najlepsze dla Europy. Czechosłowacjia napewno niebyla idealnym państwem. Mamy masło na głowie wobec mniejścoci narodowych na naszych terenach, mamy masło na głowie wobec naszych sąsiadów, opróć Węger i Niemiec. Dla tych państ bylyśme coś jak nóź w plecach. Oczywiście źe trzeba przypominać historie....ale jak sam widziś, wikipedia niejest dobre źródlo.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:15:02 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Tu się zgadzam, w latach 30tych XXwieku byla Czechoslowacjia naprawde malą wyspą demokracji w Środkowej Europie. Niestety, nic nam to niepomoglo podczas Kryzysu Monachijskiego. I wtedy się prubowala ratować za pomocą sojuszu o wspólpracy i rozwoju podpisanym z ZSSR w 1935r. Niestety, pomoc wojskowa z ZSSR byla raczej niemoźliwa z powodu braku wspólnej granicy i pomoć od Rosii byla obiecana pod warunkiem tego, źe Francjia woskowo wzeprze Czechoslowacjie w konfliktu z Niemcami.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: czeski błąd ☺
2025-10-15 21:21:22 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
sorry odniosłem się tylko do jednego faktu. który mógł mieć wpływ na historię. ale takie rzeczy... nie zostaną zapomniane.
2025-10-15 21:47:03 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do vetinari: jak to odniesiesz do obecnej sytuacji geopolitycznej. Polska jak najszybciej potrzebuje działającego systemu antydronowego. żebyśmy nie strzelali do zmyłek z Patriotów za ciężkie pieniądze. mając na myśli drony - wabiki. był to atak hybrydowy, na którym Rosja dowiedziała się, że praktycznie nie mamy skutecznej obrony wobec dronów.
2025-10-15 21:55:27 (8 miesięcy temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Fakt, że ČS była w okresie międzywojenym wzorową demokracją - czego nikt mający zielone pojęcie o historii Europy nie zaneguje - nie ma nic do rzeczy z preferencjami polityki zagranicznej wynikającymi z geopolityki. To zupełnie zrozumiałe i nie jest żadnym zarzutem w stosunku do Czechów. Rosja, niezależnie od aktualnego ustroju, zawsze była sojusznikiem Czechów i Słowaków, w opozycji do Niemiec i kiedyś Austrii, w ramach idei panslawistycznej, popularnej także w ČS.
2025-10-15 22:04:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do nyskadolniak: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem..
2025-10-16 13:56:32 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:01:52 (8 miesięcy temu)
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2025-10-16 14:02:57 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do vetinari: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: pozatematem
2025-10-16 14:22:17 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: a Ty tak poważni potrafisz tyle napisać z głowy ? nawet ja nie jestem taki mądry. bo jak kopiujesz i wklejasz to się nie liczy.
2025-10-16 14:57:45 (8 miesięcy temu)
Dana
 
+2 głosów:2
Mariusz Szczygieł: "Każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego sobie zasłużył" ..., polecam zajrzeć do książek Mariusza Szczygła (przydatne czytanie ze zrozumieniem).
2025-10-16 15:23:46 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do Dana : Czytałem książki p. Mariusza. Był to zmarnowany czas.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dycjA
2025-10-16 15:35:18 (8 miesięcy temu)
Wacław Grabkowski
 
+1 głosów:1
Ciekawostka.
Oglądałem ostatnio film pt. "Kuratorium - czeskie Hitlerjugend", reż. Ondřej Veverka, porażające.
Czeski Hitlerjugend" to nieoficjalne określenie na Kuratorium do spraw wychowania młodzieży w Czechach i na Morawach, organizację kolaboracyjną działającą w Protektoracie Czech i Moraw. Jej głównym celem była indoktrynacja młodzieży w duchu nazistowskim i pro-niemieckim, podobnie jak to robił Hitlerjugend w Niemczech.
2025-10-16 19:59:04 (8 miesięcy temu)
PiotrW
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Tak, a ofiarami byli Ślązacy. W owym czasie w tym regionie istniała wielka partia Związek Górnoślązaków dążąca do ustanowienia oddzielnego Państwa Śląskiego; Niestety nikt, oprócz Ślązaków, w Europie tego nie chciał. Ale to oddzielna historia.
2025-10-16 20:51:37 (8 miesięcy temu)
Verita
 
+3 głosów:3
do vetinari: poczytaj sobie znawco, może dotrze do ciebie.
2025-11-26 23:45:20 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do stoik: Jak to leciało - Gotland. Tytuł książki. Przeczytałem z wielką uwagą. Jak na kogoś kto uważa się za wybitnego znawce - strasznie słaba książka. Zbiór przypadkowo posklejanych felietonów. Sorry. Jako mieszkaniec polsko - czeskiego pogranicza - człowiek zupełnie nie jarzy klimatu. ja tu jakoby jestem miejscowym. nie czuję się Czechem. ale dzisiaj przeglądałem Tesinske Sprawy, czy jakoś tak. w kawiarni Avion odbyło się wręczenie nagród dla najbardziej zasłużonego Cieszyniaka. jak zawsze oczywiście Jaromir Nohavica :) Dwa pozostałe nazwiska nic mi nie mówią.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 13:52:32 (7 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do PiotrW: Zapewne mówisz o Kożdoniu. Jest ogólnie potępiony, ale dobrze łapał ówczesne uwarunkowania. Tzw. Ślązakowcy. czyli, żeby było tak jak dotychczas. Jeśli się nie mylę, ma nagrobek w Czeskim Cieszynie. Polska miała przyznany dość prowizoryczny byt państwowy. A wiadomo, że lepiej łączyć się z silniejszym. Długo tłumaczyć. Chyba nie muszę każdemu tłumaczyć historii II RP. Zamach stanu na Kasztance przeszedł wprost do podręczników terrorystów :) To są anegdoty. A historię wypada znać. Wystarczy, że własnego Państwa. polecam sprawdzić. Prezydent RP był ostatnio w Pradze i wygłosił dosyć mocne przemówienie. Ciekawe dlaczego polski mainstream o tym nie wspomina :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-11-27 14:08:43 (7 miesięcy temu)
Kietrzański
 
+1 głosów:1
W miejscu Zakładu usług pogrzebowych, w mojej młodości, znajdował się sklep wielobranżowy pana Zasowskiego.
2025-10-27 20:02:36 (8 miesięcy temu)
stoik
 
będę może dopowiadał ale ta kładka wisi na dawnych szynach cieszyńskiego tramwaju. możecie polemizować :) dlatego w zamierzchłych dość czasach nazwałem ją kładką tramwajową.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-21 16:03:29 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: sorry że tak zaniedbując FP, dużo bardziej interesuje mnie kwestia przedterminowych wyborów w Polsce . Nie chcąc prowadzić agitacji... Skupiam się na zdjęciach.
2025-10-21 16:25:00 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do pan yyloCa z szacunkiem. taka ludowa przyśpiewka z regionu. śpiewa Pani Maria z Istebnej. - Oj miała ja jałówkę na pole ubyła, bo wielkiego Yloca w polu zobaczyła. I tak to czasami bywa. A mówi się że rozmiar nic nie znaczy.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 22:43:40 (8 miesięcy temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do stoik: czekam az poprawnie napiszesz mój nick... jeszcze Ci się nie udało luju
2025-10-26 22:58:02 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do ylooC: raczej się nie uda. chyba że spędzisz dużo czasu nad studiowaniem dzieł o historii sztuki. mamy deal ? Yes.... nie rozumiem skąd w Tobie tyle bezinteresownej agresji. nie temat na pok ubliczne forum. nie żebym podbijał swoje zdjęcie. ale gdziekolwiek się nie pojawiasz, czuję się jak w strefie wojny. to jest normalne według Ciebie ? że ja jestem poniekąd zmuszony podzielać Twoje traumy z młodszego wieku ? I wielu innych ludzi ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 23:07:51 (8 miesięcy temu)
ylooC
 
do stoik: poliglota ..... jak odmienisz jeszcze czasownik posiłkowy .... to już wogóle... wymiatasz
2025-10-26 23:13:03 (8 miesięcy temu)
stoik
 
do stoik: ja rozumiem, że polska służba zdrowia cierpi na brak pieniędzy. ja robie co mogę. w dodatku mnie . moja Mama była kierowniczką Studiów Języków Obcych na US a ty tępy idioto będziesz mi tłumaczyć. Uczyła Łowców B i całą masę innych inteligentnych ludzi. Z jakiego grona chyba nie pochodzisz.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 23:15:43 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do ylooC: nie używaj słów, których nie rozumiesz. poliglota. z greki. mnie interesuje dlaczego cokolwiek napiszę to się dziubiesz jak osa do puszki z piwem. ylooC sorry jak Ci to powiedzieć, nie jesteś w moim typie. ja jestem hetero a poza ty, to nie jest portal towarzyski. nie mylmy pojęć. kilka fajnych adresów mogę polecić, ale nie korzystam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2025-10-26 23:25:36 (8 miesięcy temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do stoik: bo piszesz bzdury, komentujesz swoje własne wpisy, dyskutujesz ze sobą.... warcz warcz, nazywaj wszystkich dookoła tępymi idiotami .... no i pochwal się osiągnięciami swojej rodziny.... a wróć... pochwal się swoimi.... bo od doradcy w Wiśle minęło z 30 lat...
2025-10-26 23:26:24 (8 miesięcy temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do ylooC: Twoich szkoda. Przypomniało mi się powiedzenie jednego z amerykańskich Prezydentów. Mało ważne którego. Mogę nie podzielać Twoich poglądów, ale zrobię wszystko, żebyś mógł je głosić. I Poprawka do Konstytucji USA. O wolności słowa etc.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: zapisz
2025-10-27 17:45:59 (8 miesięcy temu)
To ja
 
+1 głosów:1
"czeski błąd" zamiast na jest an.
2025-10-27 20:34:21 (8 miesięcy temu)
da signa
 
+1 głosów:1
do To ja: Poprawione.
2025-10-27 21:02:13 (8 miesięcy temu)
vetinari
 
+11 głosów:11
Pierwszy dzień Nowego Roku 2026. Pozwole sobie w teń dzień calemu gronu źyczycz na ten rok 2026 oblikatne źycienia jak przyjaznych wlaściciely posesji, i zwlaścza przyjaznych policiantów w raźe najwyszej potrzeby ☺ Duźo nalatanych kilometrów z aparatem, i nie tylko, zawszę piękną pogode, ze slońcem w plecach. Przed obiektywami ciekawe, i zwlaścza nowe obiekty. Źe by nam nieprześkadzaly samochody i wegetacjia. Poprostu tych rzeczy, których potrzbujemy do robienia zdjięć. I jeźeli juź przyjdzie takka chwila, źe przed nami jest ciemno, i zblyźa się burza i wichura, zawsze jest nadzieja źe tam gdzieś, na końcu tej ulewy, jest piękna pogoda. Wszytkym fotopolanom....
ŠŤASTNÝ A POVEDENÝ NOVÝ ROK 2026 ☺☺☺
2026-01-01 12:05:32 (5 miesięcy temu)
Petrus
 
Dzielów, mostek na Psinie przy drodze do kościoła
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: prec.
2026-01-04 20:22:52 (5 miesięcy temu)
Petrus
 
+2 głosów:2
Oba mosty na Szotkówce
2026-01-05 12:55:54 (5 miesięcy temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Petrus: Przypisałem już zdjęcie do utworzonych obiektów.
2026-01-05 15:23:35 (5 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Obu Panom za pomoc serdecznie dziękuję :)
2026-01-05 18:58:17 (5 miesięcy temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
Poprawilem przypisanie ☺
2026-01-13 11:53:24 (5 miesięcy temu)
Stenek
 
+3 głosów:3
no nie wierzę własnym oczom! W górze wisi klasyczna oprawa oświetleniowa OB (A-20 Zakłady Wytwórcze Aparatury Oświetleniowej i Teatralnej w Kożuchowie, Mazurskie Zakłady Aparatury Oświetleniowej A-23 Wilkasy koło Giżycka) i to w wersji na przewieszce przez ulicę. Co ciekawe, była ona opuszczana i podnoszona za pomocą mechanizmu tzw windki korbowej. A jak zjeżdżała na dół z tym kablami? Ano BEZ kabli? Jak to? Tak to - oprawa jest zamocowana do 2 składnikowego sprzęgła elektryczno mechanicznego (coś jak wtyczka i gniazdko razem). Gniazdo było mocowane do stalowej linki idącej przez ulicę, czyli do przewieszki, a oprawa do wtyczki, a linka stalowa szła przez środek. Widać te elementy na powiększeniu. To unikatowe zdjęcie - póki co w jedno z niewielu w Cieszynie, gdzie widzę oprawę z tym sprzęgłem
2026-01-16 21:44:48 (5 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
538 Dyskusji (ostatnia 5 miesięcy temu)
Rzeka Odra (śląskie) - obiekty i wydarzenia
Rzeka Odra (śląskie) w powiatach:
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet