| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...6789101112...3536następna
Podmiana.
2022-02-26 10:23:50 (4 lata temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do chrzan233 : Taka podmiana cieszy, dzięki :)
2022-02-26 11:17:07 (4 lata temu)
Desperado
 
+2 głosów:2
Autor tego zdjęcia zmarł 03.03.22 w wieku 65 lat.
2022-03-08 20:25:33 (4 lata temu)
Pudelek
 
+1 głosów:1
Biorąc pod uwagę, że stoi po stronie czeskiej, to raczej poaustriacki.
2022-03-10 19:24:06 (4 lata temu)
stoik
 
Zaolziański Zwrot podał z właściwym sobie refleksem.
2022-02-23 17:20:06 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do stoik: Zaolzianski Zwrot ma pól roku zpóźnienia..... my juź to wiemy od lipca.....☺☺☺
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2022-02-23 17:40:30 (4 lata temu)
Mam malą prośbe. Wczoraj zauwazylem, źe się chyba rozpoczely prace na budowie nowego obiektu, Transgranicznego Centrum Informacji Turystycznej. Mam dla niego zaloźić osobny obiekt, albo dopiąć nowy podobiekt do nieistniejącego juź budynku przejscia granicznego ? Dziękuje za porade.....
2022-03-23 19:52:23 (4 lata temu)
Eugeniusz S.
 
+5 głosów:5
do vetinari: Nowy.
2022-03-23 20:08:53 (4 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Eugeniusz S.: Też tak uważam.
2022-03-23 20:35:27 (4 lata temu)
do Eugeniusz S.: Ok...dziękuję...
2022-03-23 20:51:58 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Dobra, numer posesiji jeścze nieznam, ale chyba będzie ten sam tz Zamkowa 1. Dziękuje....
2022-03-23 20:52:59 (4 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do vetinari: Numer posesji powinien pozostać ten sam, bo posesja (działka) jako nieruchomość nie jest tożsama z budynkiem, chociaż przy większych inwestycjach już nie musi tak być. W tym przypadku gdy nowy budynek zajmie tę samą działkę, co stary, i tyko tę, to numer pozostanie bez zmian.
2022-03-23 21:28:00 (4 lata temu)
do blaggio.: Tak go teź dodalem ☺ ale dziękuje za pomoc i porade ☺
2022-03-23 21:30:28 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Witamy na fotopolsce, doeditowalem to zdjięcie do podobiektu budynku przejścia granicznego-rozbiórka budynku. W razie pytań, uwag, albo problem=ow z editowaniem napisz swoją uwage w komentarzu pod zdjięciem i napewno się znajdzie pomocna ręka ☺.
2022-02-06 11:36:02 (4 lata temu)
stoik
 
+1 głosów:1
"widok na nieistniejące zabudowania..." - jak można widziec coś, co nie istnieje ? :)
2022-02-07 10:01:48 (4 lata temu)
stoik
 
+1 głosów:1
jtak akoś mnie rozbawiłło to sformułowanie. nie żeby cos wytykać. służymy zawsze wszechstronną pomocą :)
2022-02-07 15:19:02 (4 lata temu)
Askofer
 
+2 głosów:2
do stoik: Widok na miejsce gdzie kiedyś lub w latach takich i takich stały budynki przejścia granicznego w Cieszynie .
Chyba tak to powinno brzmieć .
2022-02-07 11:12:40 (4 lata temu)
do stoik: No, troche cegiel tam pozostalo, jak ma czlowiek wyobraźnie....
2022-02-07 14:34:21 (4 lata temu)
do Askofer: Moźe kolega jest zpoza Olzy tak jak ja, teź robie blędy...i nie tylko na fotopolsce ☺
2022-02-07 14:35:01 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
do Askofer: To jest literacka przenośnia ;-)
2022-02-07 15:28:13 (4 lata temu)
Askofer
 
+3 głosów:3
do vetinari: Vetinari tu nie ma błędu językowego jako takiego. Tu jest błąd logiczny. No chyba że ten błąd jest zamierzony bo jest elementem np: Białego wiersza. Wtedy wiadomo - licentia poetica. A Ty bardzo dobrze radzisz sobie z j. polskim.

Pozdrawiam
2022-02-07 15:00:08 (4 lata temu)
do Askofer: Wierz mi źe to niejest tak latfe, ja to widze po swojej Izce. Chociaź mieszka w Czechach 30 lat, na codzień uźywa czeski język, to nadal ukladanie slów w zdaniach jest dla niej trudne. I ja jestem na portalu prawie 8 lat, i ciągle jestem s podziwem źe mnie rozumiecie ☺ Nadodatek, sporo miejscowych na Zaolziu, chociaź są Polakami, uźywają na codziennie gware, i ta gwara juź jest pelna bohemismów.
2022-02-07 15:08:58 (4 lata temu)
do stoik: Ja się wlaśnie nad tym opisem jakoś niezastanawialem, poprostu go jakoć zrozumialem, wiem co chcial powiedzieć....
2022-02-07 15:23:39 (4 lata temu)
stoik
 
+1 głosów:1
Ksiegarnia Krytyki Politycznej - tak niedawno, a juz mało kto o niej pamięta. W sumie mało kto tam bywał...
2022-02-21 13:56:21 (4 lata temu)
Dana
 
Nie bardzo wiedziałam, co z tym zdjęciem zrobić. Do kosza?
2022-03-09 09:59:11 (4 lata temu)
Askofer
 
do Dana : Dlaczego do kosza ? Jest miejsce są budynki . A i budynek gospody zachował się do dziś . Trzeba zrobić rozpoznanie .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korek
2022-03-09 19:51:37 (4 lata temu)
Dana
 
do Askofer: Problem w tym,że budynek stoi na ziemi czeskiej.
2022-03-09 20:08:20 (4 lata temu)
Askofer
 
do Dana : Ciekawe czy to przejście funkcjonuje w obecnych czasach.
2022-03-09 20:13:20 (4 lata temu)
do Dana : Mamy dzial rozpoznane poza Polską-Czechy....Ale chyba wasrto pozostawić tak jak jest przypisane...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dodatek ☺
2022-03-09 20:13:28 (4 lata temu)
stoik
 
nie ma wagonu :) jest przyjemny szlak spacerowy. dziki czosnek rośnie w dużych ilościach.
2022-03-25 21:49:37 (4 lata temu)
do stoik: Wagon jest kawałek dalej po czeskiej stronie przy ogródkach działkowych, ale inny ;)
2022-03-26 07:53:46 (4 lata temu)
stoik
 
do tatranclimber: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-03-26 19:42:46 (4 lata temu)
stoik
 
do stoik: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2022-03-26 19:53:08 (4 lata temu)
Na tym zdjęciu zachęcają od odwiedzenia schroniska "Grenzendorfer Höhen Baude".
2022-04-15 20:02:02 (4 lata temu)
Widać też drogowskaz na Pansker czyli Pańską Górę. Granica z Czechami.
2022-04-15 21:21:57 (4 lata temu)
I jeszcze jeden drogowskaz na Lewin Kłodzki.
2022-04-15 21:23:34 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
do Desperado: Czyli to mogą być okolice Dusznik.
2022-04-15 20:52:14 (4 lata temu)
do ZPKSoft: Tym bardziej, że znalazłem parę zdjęć z opisem "Glatzer Bergland" właśnie z okolic Dusznik lub samego miasta.
2022-04-15 20:53:10 (4 lata temu)
fantom
 
do Desperado: Schronisko też było przy samej granicy. Podejrzewam że fotka została zrobiona w górnej części ul. Podgórze. Widać czas dojścia do schroniska na tablicy w minutach jako liczbę dwucyfrową i to by pasowało.
2022-04-15 21:25:35 (4 lata temu)
do fantom: Czyli stawiasz na Duszniki ? Całkiem prawdopodobne, bo wszystkie wskazówki by na to też stawiały.
2022-04-15 21:40:27 (4 lata temu)
fantom
 
+1 głosów:1
2022-04-15 21:42:42 (4 lata temu)
do fantom: Dopisałem. Dzięki.
2022-04-16 08:24:34 (4 lata temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia 4 lata temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet