| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...567891011...3536następna
da signa
 
+1 głosów:1
nowy most powstał w latach 1922/23 . Datowanie do korekty.
2022-06-03 10:27:50 (4 lata temu)
marzenab
 
+1 głosów:1
rok nie wcześniejszy jak 1924 - jest nowy budynek Urzędu Miasta
Przebudowa zakupionego w 1923 r, musiała potrwać
2016-02-15 23:38:17 (10 lat temu)
do marzenab: Skorygowałam datowanie.
2022-06-03 10:16:34 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
Fotopiesek :)
2019-09-11 22:00:34 (6 lat temu)
4elza
 
Wymiana.
2022-04-20 06:07:44 (4 lata temu)
stoik
 
mało jest obecnie takich miejsc, gdzie młodzi twórcy mogą się pokazać. najlepiej jak to zachodzi za porozumieniem stron. po co komu potrzebne konflikty z prawem.
2022-04-16 18:05:33 (4 lata temu)
cracusiac
 
+3 głosów:3
Alf.
2022-04-16 19:40:31 (4 lata temu)
max
 
+6 głosów:6
do cracusiac: Z Melmaku :)
2022-04-16 19:51:22 (4 lata temu)
paulus60
 
+2 głosów:2
Gordon Shumway :))
2022-04-17 07:31:56 (4 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
Bardzo lubił koty ;)
2022-04-17 08:45:32 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
+4 głosów:4
do Jarosław Dubowski: Tak, z frytkami ;-)
2022-04-17 19:14:20 (4 lata temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
do ZPKSoft: Na pogrzebie Szczęściarza Alf powiedział Przypomina mi się modlitwa, którą on odmawiał codziennie wieczorem: "A jeśli zejdę z tego świata, usmażcie mnie z frytkami i sałatą.”
2022-04-17 21:02:53 (4 lata temu)
Mariusz Brzeziński
 
+1 głosów:1
W roku 1969 na moście leżał wielki stos chrustu. Takie zasieki były bardzo skuteczne. Dużo łatwiej było przeskoczyć potok.
2022-04-28 21:45:56 (4 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Troszećke poprawilem przypisanie i sam opis zdjięcia.
2022-04-18 16:46:54 (4 lata temu)
do vetinari: Wy macie to przejście tak skomplikowanie podzielone, że nie ma szans dobrze dopisać :) Dzięki :)
2022-04-18 16:52:50 (4 lata temu)
do Desperado: No, most jest przypisany do Głównej, która jest w Czechach ☺ ale widok jest z Zamkowej. Zdrógiej strony, dorobilem obiekt starego przejścia granicznego.
2022-04-18 17:00:21 (4 lata temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
Ciężarówka ma napis: "Nebezpecny naklad" - tłumaczyć chyba nie trzeba ?. (oczywiście słowo >trzeba< rozumiane po polsku, nie po czesku). Auto załadowane jest butlami z gazem technicznym, być może acetylenem lub innym niebezpiecznym - dziś są to towary kategorii ADR. W tamtych latach nie było takich jak dziś znamy kierunkowskazów w ciężarówkach, ich rolę pełniły opadające po prawej lub lewej stronie kabiny opadające strzałki koloru czerwonego, czyli kierunkowskazy ramieniowe. Widać to tuż przy szybie kierowcy na powiększeniu zdjęcia. Strzałka jest schowana w obudowie. Więcej tu =>
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: corr
2022-04-18 20:24:22 (4 lata temu)
Po lewej widoczny baner Muzea Sztuki Nowoczesnej And´yego Warhola w pobliskych Miedzylaborcach
2022-09-08 16:03:17 (3 lata temu)
Co jest w prawym górnym rogu ?
2022-12-11 13:18:42 (3 lata temu)
do Rafał T : Pewnie fragment tego budynku po prawej
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: pomylone kierunki :)
2022-12-11 13:22:56 (3 lata temu)
antypuszka©
 
+2 głosów:2
Wózek dla TW.
2023-01-22 10:29:08 (3 lata temu)
do antypuszka©: Solidna, prawie niezniścialna Liberta ☺
2023-01-22 10:31:07 (3 lata temu)
PiotrW
 
+1 głosów:1
To były czasy gdy nie było niczego, a zlewnia mleka za tabliczką z info o granicy. Nie wiem, może mieli przepustki, ale czyje wtedy było już to mleko :):):):)
2023-01-22 19:36:34 (3 lata temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia 3 lata temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet