| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Propaganda PRL-u

Pochody pierwszomajowe

Przedmioty

OBIEKTY - Propaganda PRL-u

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Propaganda PRL-u

4 subskrypcje
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia12...35363738394041...4748następna
Hellrid
 
Adenauer, Truman, Eisenhower, Franco, Tito i ostatni szukany to prawdopodobnie Acheson Dean?
2015-04-29 15:47:54 (11 lat temu)
ZPKSoft
 
+1 głosów:1
Dodałam też do pochodów.
2015-03-26 21:10:36 (11 lat temu)
Jac64
 
+1 głosów:1
do ZPKSoft: Dzięki! Inne też dodałem.
2015-03-26 21:42:14 (11 lat temu)
Rafał Chmielowiec
 
+1 głosów:1
Pięknie! Zdjęcie zrobione w okolicy ratusza. Widoczny jest budynek NBP (dzisiejszy Bank Śląski), Zakład Foto Cywiński i ...
2015-04-27 11:02:49 (11 lat temu)
vstrone
 
+1 głosów:1
Ależ te panie pielęgniarki mają zadowolony wyraz twarzy :-) Z lewej strony widzę dwie, znane mi z regionalnej literatury - siostra Ludka, a za nią siostra Stefa. Pozwoliłam sobie dopisać zdjęcie do widocznych na nim obiektów - ul. I. Daszyńskiego 4 i 6.
2015-04-27 15:52:58 (11 lat temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do Rafał Chmielowiec: i.....sklep sportowo - zabawkarski, późniejszy "Bar Pier", dziś drogeria "Alicja" ("Koliber").
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcd
2015-04-27 12:50:38 (11 lat temu)
Rafał Chmielowiec
 
+1 głosów:1
do paulus60: Jeszcze wcześniej był fryzjer :-)
Pozdrawiam:-)
2015-04-27 12:56:26 (11 lat temu)
paulus60
 
+1 głosów:1
do Rafał Chmielowiec: Zgadza się. Dawny zakład fryzjerski damsko - męski Pana T. Dustora (później p. Kani), był tam, gdzie dziś jest salon gier (przedtem sklep "Domino"). Zakład Foto Cywiński mieścił się w pomieszczeniach dzisiejszego sklepu "Taboo". :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcd
2015-04-27 13:13:23 (11 lat temu)
do vstrone: Tak, tak. Chyba radosne to były czasy ;) :-) Dziękuję za dopisanie do obiektów :). Idąc dalej: obok siostry Stefy siostra Anna B. U nas raczej na Anny mówi się Hanka i w ten sposób pielęgniarki zwracały się do siebie w pracy, czyli po prostu: "siostro Hanko, siostro Ludko". Dziś chyba już tego sposobu zwracania się do siebie nie stosuje się w środowisku pielęgniarskim. Obok siostry Ludki, w środku siostra Lidka, a obok siostry Lidki druga siostra Anna (Hanka). Ależ tych "sióstr" się namnożyło. ;) :-). Pozostałych dwu pielęgniarek z drugiego rzędu nie potrafię zidentyfikować. Być może pracowały w przychodni przeciwgruźliczej przy ul. Mickiewicza.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka
2015-04-27 16:03:14 (11 lat temu)
Soravia
 
Ładny wózek, ale z datą coś nie tak.
2015-04-28 21:52:39 (11 lat temu)
TW40
 
do Soravia: Dzięki - coś stara wersja strony szwankuje...
2015-04-29 00:21:30 (11 lat temu)
do TW40: Też mam kłopoty z tą wersją, np. wstawiając zdjęcie nie mam wyboru źródła tylko "internet", lub "moja domowa kolekcja"(?).
2015-04-29 00:51:37 (11 lat temu)
TW40
 
do Michał Gańko: Prosiłam Neo (na forum technicznym i na priva) by przywrócił pełną listę źródeł bo każde zdjęcie muszę edytować (a stara wersja najbardziej mi odpowiada)...
2015-04-29 13:54:52 (11 lat temu)
do TW40: Mail dotarł, zajrzę do tego dziś wieczorem.
2015-04-29 19:42:18 (11 lat temu)
Stenek
 
Widziałbym tu bardziej lata 1965 do 70.Widzę chyba na środku zdjęcie Bieruta ....

Na 1 maja zakłady pracy formowały i siebie pochody z flagami i szły do Rynku. Na płycie Rynku ustawiały się jeden obok drugiego, twarzą do rzędu kamienic, gdzie są podcienia o, właśnie tak =>
. Na koniec, po hymnie, przemówieniach transmitowanych z radia i z trybuny lokalnej, przechodziły pochodem przed trybuną i wracały do zakładów pracy, lecz, tu uwaga - z czasem nie wracano już do zakładów pracy, a czasem też i nie wyruszano z nich. Umawiano sie na danej ulicy, a jakiś Żuk czy Nyska dowoziły z zakładu pracy flagi i transparenty, a po pochodzie, te same auta odbierały te akcesoria i odwoziły do zakładów pracy
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Corr2
2015-05-01 00:34:17 (11 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
Bundeswehra powstała w 1955 , na transparencie widocznym po lewej jest "...przeciwko odrodzeniu (nieczytelne) adenauerowskiego (być może) Wehrmachtu", tak więc prosze państwa jednoznacznie 1955 r.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2015-05-01 11:19:59 (11 lat temu)
do Stenek: To, co piszesz Stenku powyżej, jak najbardziej jest prawdą, ale: Jeśli na zdjęciu jest Bierut, to musi to być wcześniej, np. 1955 rok. Bierut zmarł w 1956 r. Są tam na transparencie jakieś nawiązania do Wehrmachtu, czyli pamięć wojny jest jeszcze świeża. Sądzę, ze w latach 60 takich napisów już na pochodach nie noszono. :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: abcd
2015-05-01 11:06:51 (11 lat temu)
Jorg
 
+1 głosów:1
do paulus60: Zgadzam się. Ja widzę na jednym z portretów, Bieruta a on po 1956 roku był na cenzurowanym więc lata pod zdjęciem są niewłaściwe.
2015-05-01 11:14:08 (11 lat temu)
do Jorg: Przedział czasowy zmieniony. :)
2015-05-01 13:55:34 (11 lat temu)
do paulus60: dziekuje :-)
2015-05-02 00:08:50 (11 lat temu)
czesil
 
Brutalna czerwień.
2015-05-01 15:04:06 (11 lat temu)
Jorg
 
Tu już " Wiesław " " wisi ". Strażacy na pewno spłukują bruk Rynku ( bo zawsze w tamtych czasach, przed 1-maja, musiał lśnić ) a czyściciel ( pewnie Michoł ) pucuje rejon Floriana.
2015-05-04 15:19:18 (11 lat temu)
Datowanie należy skorygować - a właściwie ujednolicić z tym tutaj bo to przygotowania do tej imprezy. Czyli lata 1968-70, a być może konkretnie 1969.
2015-05-04 15:47:36 (11 lat temu)
Mam wrażenie, ze dla datowania tego cyklu to foto jest kluczowe XXV-lecie PRL przypadało w 1969.
2015-05-04 15:53:48 (11 lat temu)
do Jorg: tak moc to chcialem napisacz..tylko niewiedzialem imienie tego towarzyśa...i czy w polsce powieśicz jest tak samo jak w czechach...tz moźna napisacz WIESLAW GOMULKA JUŹ WISI.....
2015-05-04 18:30:03 (11 lat temu)
do mirekjot: mojim zdaniem jest ta seria obchodów minimalnie z 3 róźnych lat....musie to pozostawicz na was...
2015-05-04 18:30:53 (11 lat temu)
Dariusz Łukasik
 
+1 głosów:1
do vetinari: W tym czasie był prezydent Czechosłowacji - Ludvik Svoboda , potem był Gustaw Husak.
2015-05-04 18:38:13 (11 lat temu)
Jorg
 
+1 głosów:1
do vetinari: Mała uwaga : tow. Wiesław to Władysław Gomułka. Wiesław to jego pseudo konspiracyjne z czasów okupacji. Ale i tak na spędach tłum krzyczał : Wiesław, Wiesław, Wiesław ..... aż do zdarcia gardła !
2015-05-05 07:00:55 (11 lat temu)
mirekjot
 
+1 głosów:1
do vetinari: Te same dekoracje przez 2-3 lata? To by była profanacja 1 Maja :)
2015-05-04 20:04:23 (11 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Ludvík Svoboda byl bohaterem narodowym(zbudowal czechoslowacka armie w ZSSR i w latach 50 byl zdegradowany i jakyś czan i uwieźony)-ludzie do niego zawsie patrili s śacunkiem..Natomiast Gustav Husák..jeden z najwiecej nie lubianych politików-zaprzedal idealy Praśkiej Wiosny(1968)za moźliwoścz odbudowania federacii Czech i Slowaków-pamietam jak rodzice plakali jak skladal przysiege prezidenska-ludzie nim pogardali-typowy biurokrat dla Slowiaków jest moźe mile wzpomynany...jest prawda źe stosunky czesko-slowacke nie byly idealne...ale nie bylo nie nawiści...czlowiek sie zawsie dogada-ludzie to stado
2015-05-06 08:43:17 (11 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do Jorg: Z tym krzyczeniem to tak też było, że na trybunie (mówię o Katowicach) była zgromadzona młodzież, tzw. Aktyw Młodzieżowy. Na krzyk spikera: - Towarzysz X.Y. Niech żyje! - wówczas ta "młodzież" krzyczała do mikrofonów: - Niech żyje!
O co mi chodzi - śmialiśmy się z tego, bo w głośnikach na ulicy było słychać - NIE żyje !!!
2015-05-05 21:03:57 (11 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
ale jedno musze przyznać-w Czechach zawsze bylo tak, ze na jedna czechoslowacka flage wychodzilo 1,5 radzieckiej..i wiecej czerwonych gwiazd..bylo...kiedyś..w Czechoslowacji....:-):-).....a to dobrze, źe juź "bylo"
2015-05-01 08:26:51 (11 lat temu)
Jorg
 
I jeszcze jedno, Poczta ma jeszcze wejście od ul. Matejki.
2015-05-01 11:23:06 (11 lat temu)
Stenek
 
Jak już pisałem tu: :

Na 1 maja zakłady pracy formowały i siebie pochody z flagami i szły do Rynku. Na płycie Rynku ustawiały się jeden obok drugiego, twarzą do rzędu kamienic, gdzie są podcienia.
Na koniec, po hymnie, przemówieniach transmitowanych z radia i z trybuny lokalnej, przechodziły pochodem przed trybuną i wracały do zakładów pracy, lecz, tu uwaga - z czasem nie wracano już do zakładów pracy, a czasem też i nie wyruszano z nich. Umawiano sie na danej ulicy, a jakiś Żuk czy Nyska dowoziły z zakładu pracy flagi i transparenty, a po pochodzie, te same auta odbierały te akcesoria i odwoziły do zakładów pracy
2015-05-05 01:13:26 (11 lat temu)
Jorg
 
do vetinari: To zdjęcie jest sprzed 1971 roku kiedy Gomułka ( portret na Domu Kultury ) był już odsunięty od władzy a na portrety wszedł E. Gierek.. Młodzież w tych białych koszulach to pewnie aktywiści ZMS-u
2015-05-01 11:21:33 (11 lat temu)
do Jorg: Na portrecie tym jest zdecydowanie tow. Gomułka nie Gierek, Tow. Edward po dojściu do władzy zdecydowanie sprzeciwił się manii publicznego wystawiania jego portretów z jakiejkolwiek okazji, nie było jego portretów już nigdzie, nawet szkołach, a Gomułki i Cyrankiewicza wisiały po obu stronach godła państwowego do tego czasu.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: ortografia
2015-05-01 11:27:42 (11 lat temu)
Jorg
 
do Dariusz Łukasik: Wejście " na portrety " nie oznacza że portrety Gierka wisiały w każdej szkole czy instytucji. Za Gierka już do szkoły nie chodziłem , więc nie mogę nic w tej kwestii potwierdzić. Może masz i rację że tych portretów już nie było. I jeszcze jedno : zdecyduj się na poprawną pisownię Gomułki.
2015-05-01 13:02:36 (11 lat temu)
do Dariusz Łukasik: Ja pamiętam jeszcze z podstawówki portrety Edwarda Ochaba.
2015-05-01 14:33:52 (11 lat temu)
do Jorg: Właśnie portrety Gierka nie wisiały nigdzie, On tego kategorycznie zakazał, ja w 1971 r. siedziałem w dziecinnym wózku, więc nie pamiętam, to już jest z historii, można sprawdzić , znane fakty.Bład poprawiony.
2015-05-01 13:06:31 (11 lat temu)
do paulus60: A tak kolegialnego Prezydenta Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, czyli dekoracyjna funkcja w tamtej strukturze władzy -Przewodniczącego Rady Państwa PRL, a i tak o wszystkim decydowała klika o nazwie Biuro Polityczne KC. PZPR...
2015-05-01 14:41:06 (11 lat temu)
mam nadzieje źe razem s wasza diskusija uzupelnime konkertny rok tej 1.majowej serii
2015-05-01 08:20:01 (11 lat temu)
PEŻ
 
+2 głosów:2
Jeśli 25-lecie PRL to 1969 rok. Skorygowałem.
2015-05-01 08:29:04 (11 lat temu)
stoik
 
+2 głosów:2
zapewne większość obecnych pamięta pochody pierwszomajowe. moje wyglądały tak, że wyruszaliśmy pochodem z flagami z LO nr 2, potem był przemarsz przed trybuną ( plac Wolności albo Rynek ), a jak już było po wszystkim to urywaliśmy się na miasto. mam gdzieś jeszcze zdjęcia z czasów, kiedy miałem 5 lat. pochód pierwszomajowy w Goleszowie. ojciec pracował w PGR.
2015-05-01 10:32:25 (11 lat temu)
Jorg
 
+2 głosów:2
Jeśli to rok 1969, a wszystko na to wskazuje, patrząc na hasło, to musiałem uczestniczyć w tym Świecie jako manifestant bo byłem w IV klasie Mechana. To czasy gomułkowskie i nie było siły by w tej imprezie nie uczestniczyć.
2015-05-01 11:04:04 (11 lat temu)
czesil
 
+2 głosów:2
Prześliczna seria!
2015-05-01 15:10:17 (11 lat temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
do PEŻ: dziekuje..ja liczylem na rok 1970-koniec wojny...no..nie znam dokladnie Polskiech historii..
2015-05-01 08:31:30 (11 lat temu)
Stenek
 
do czesil: Ja bym to zdjęcie nieco skorygował, rozjaśnił, poprawił cienie, bo jest jakieś takie smutne i za ciemne. W sumie mamy oryginał, ale niezbyt udany, dlatego warto by go nieco poprawić
2015-05-05 01:30:23 (11 lat temu)
Ciekawe - widać dwa rosyjskie szyldy.
2015-05-09 00:33:52 (11 lat temu)
esski
 
+1 głosów:1
Dzis na to patrząc na to co tam się działo 1 maja 1946 można śmiało porównać ten pochód z pochodami z lat 80, kiedy zamiast wojska(1946) sterowanego pachołakmi spod czerwonej szmaty stali ZOMOwcy(1981-1988) sterowani rozkazami kukiełki spawacza , wypełaniając po brzegi chodniki wzdłuż wyznaczonej trasy kolumny marszowej.
2015-05-09 01:08:10 (11 lat temu)
do Neo[EZN]: Zdaje się, że klub oficera w kamienicy nr 28. A drugi gdzie wypatrzyłeś?
2015-05-09 00:41:30 (11 lat temu)
do Cristoforo: Na tym samym budynku :)
2015-05-09 00:58:39 (11 lat temu)
Hellrid
 
do Neo[EZN]: Dom Oficjera :)
2015-05-09 01:05:25 (11 lat temu)
480 Dyskusji (ostatnia 11 lat temu)
Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Zdjęcie udostępnione przez Muzeum Miejskie "Sztygarka" w Dąbrowie Górniczej.
Ogólny widok na wtedy obecna Fabrike Sprzętu Elektrogrzejnego "Termika". Zdjęćie pochodzi z prywatnych zbiorów p.Wiesława H.Radwańskiego.
1945
-
1947
1945
-
1948
1948
-
1950
1948
-
1953
1948
-
1953
1947
-
1955
1947
-
1955
1950
-
1955
1950
-
1956
1950
-
1956
Propaganda PRL-u - obiekty i wydarzenia
Propaganda PRL-u w powiatach:
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet