| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...3536następna
blaggio.
 
+1 głosów:1
Datowanie do poprawy tak, jak zdjęcia .
2024-06-16 21:47:13 (2 lata temu)
Ciekawy "szlaban", rozumiem że to po remoncie i czeka na odbiory a po nich trzeba było żurawia ściągać do tej kłody ? i czemu pieszo wolno a autem nie wolno ?
2024-06-17 22:14:55 (2 lata temu)
Petrus
 
+4 głosów:4
do blaggio.: Czechy już w EU, a przejścia drogowego jeszcze nie ma, a powstało 10.I.2005, do tego czasu funkcjonowało przejście małego ruchu granicznego, o którym tu świadczy tablica, czyli te oba zdjęcia to będzie jesień 2004 roku
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: add.
2024-06-16 22:30:49 (2 lata temu)
Paulus
 
+2 głosów:2
do Petrus: Dziękuję. Poprawione.
2024-06-16 23:10:14 (2 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
Datowanie do poprawy - białe tablice rejestracyjne.
2024-06-16 21:46:12 (2 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do blaggio.: 2000+ ale 2011- (maks. na autostradach 130, na drogach eksp. 110).
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Uzupełnienie
2024-06-16 21:54:58 (2 lata temu)
Petrus
 
+1 głosów:1
do blaggio.: i to dosyć wysoka numeracja. A na tablicy podział 50/60 km/h (funkcjonował w okresie 1.V.2004-1.VI.2021)
2024-06-16 22:05:43 (2 lata temu)
4elza
 
+1 głosów:1
Wymiana.
2021-03-05 07:52:13 (5 lat temu)
marekantoniusz
 
+2 głosów:2
tablica rejestracyjna z województwa krakowskiego z numerem powyżej 95 tys. = po 1928 r. -
2024-06-25 11:02:52 (2 lata temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Chyba warto aktualizować przejścia graniczne z Slowacjią....prawie 30 lat jest Slowacjia niepodleglym i niezaleźnym państwem.....
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literówka ☺
2021-09-11 16:54:44 (4 lata temu)
Pudelek
 
+1 głosów:1
do vetinari: W międzyczasie to mielibyśmy kilka "korekt" - przedwojenne, 1960, 1995, 2007, 2020, 2021 ;) Ja niestety nie jestem w stanie tego zrobić, ale powinno się to dodać też do wioski!
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2021-09-12 21:44:44 (4 lata temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do Pudelek: Wreszcie załatwione. ;-)
2024-06-26 20:59:06 (2 lata temu)
Podmiana na lepszy skan, uzupelnienie źródla, poprawa opisu....
2023-12-22 21:28:45 (2 lata temu)
Dana
 
A może opis pod zdjęciem, przejęty z aukcji, nie jest właściwy?
2023-12-22 13:04:25 (2 lata temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Dana : Nie jest :) To stary budynek graniczny na Łysej Polanie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2023-12-22 13:21:44 (2 lata temu)
Dana
 
+2 głosów:2
do Desperado: Już w porządku - dzięki :)
2023-12-22 13:42:04 (2 lata temu)
do Dana : Budynek zwano "Doboszówką", rozebrano go kilkanaście lat temu. Stał ok. 50 metrów od dzisiejszego ronda :)
2023-12-22 14:34:00 (2 lata temu)
Dana
 
do Desperado: Może wiesz, jakie było jego ostatnie przeznaczenie? Warto byłoby założyć osobny obiekt. Czy sąsiadujące z nim budynki też diabli wzięli?
2023-12-22 16:48:07 (2 lata temu)
junaczy
 
+1 głosów:1
To nie jest Gryfino. Most na zdjęciu to ten na Odrze Zachodniej przy Mescherin.
2024-05-31 00:13:59 (2 lata temu)
Dana
 
Przeniesione
2024-05-31 09:47:48 (2 lata temu)
jasiekjanow
 
+2 głosów:2
Ismena
 
+3 głosów:3
Po raz kolejny spróbuję namówić Cię na rozbicie tej czteropolówki na poszczególne zdjęcia. Jeśli ktoś przegląda FP na smartfonie, to niewiele z tego skorzysta. Rozumiem, że jest to zdjęcie "wyjaśniające" do tematu Most na kanale torfowym, ale lepiej to zrobić przez linki do pojedynczych zdjęć. No i pomyśl sobie, że będziesz miał o trzy zdjęcia więcej na koncie :)
2024-07-10 00:11:48 (rok temu)
siewie4
 
+2 głosów:2
do Ismena: Zrobiłem to .
2024-07-10 10:28:12 (rok temu)
siewie4
 
do Ismena: To nic nie daje bo mnie zablokowali .Robię przerwę we współpracy z FP .
2024-07-10 19:18:31 (rok temu)
blaggio.
 
+4 głosów:4
do siewie4: Zablokowało Cię, bo masz obecnie tymczasowo ograniczenie dzienne do 15 zdjęć zamiast standardowych 30. Zrobiłem to po ostatnim moim ostrzeżeniu nie informując Ciebie o tym, bo po sprawdzeniu jaką ilość zdjęć dziennie dodawałeś w ostatnim czasie, uznałem że taka liczba wystarczy. Przywróciłem liczbę 30. Potraktuj to wszystko jako kolejne ostrzeżenie, bo na razie powody nie znikły jeszcze.
Wyloguj się i zaloguj ponownie, żeby dziś móc dalej dodawać zdjęcia.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-07-10 19:43:29 (rok temu)
Ismena
 
+1 głosów:1
do siewie4: No i po kłopocie. Wyjaśniło się.
2024-07-10 23:16:19 (rok temu)
siewie4
 
2024-07-08 19:27:08 (rok temu)
ylooC
 
do siewie4: Znacznik mostu na zdjęciu mostu, to tak nie bardzo. Przypisz to zdjęcie dodatkowo do obiektu mostu i usuń ten znacznik na niebie.
2024-07-08 20:32:07 (rok temu)
ylooC
 
+1 głosów:1
do siewie4: Utworzyłem obiekt istniejącego mostu, i przeniosłem wszystkie zdjęcia do niego - usunąłem od razu ten podniebny znacznik. Na przyszłość, nie dodawaj "wiszących" w powietrzu znaczników. Bo to nie wiele wyjaśnia. Znacznikami oznaczamy obiekty które przy okazji widać na zdjęciu :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uszczeg.
2024-07-08 20:34:15 (rok temu)
do siewie4: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2024-07-08 20:44:20 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
do siewie4: Przypisałem zdjęcie do całej granicy polsko-niemieckiej, bo przypisanie do obiektu Granica... przypisanego do ul. Wojska Polskiego nie pasuje. Tamten obiekt ktoś kiedyś utworzył dla zebrania zdjęć z granicy tylko w tamtym rejonie, i jest on podobiektem całej granicy.
2024-07-08 20:52:47 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do siewie4: Zaznacz jeszcze siebie jako autora, zamiast źródła Aukcje.
Przypisałem jeszcze most do Kanału Torfowego i jedno zdjęcie.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-07-08 20:55:41 (rok temu)
siewie4
 
do blaggio.: A ja przestawiłem znacznik mostu z lasu na drogę.Jeszcze muszę opanować poprawność edytowania.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełnienie
2024-07-09 11:09:16 (rok temu)
Arkadiusz K. (Arro)
 
+1 głosów:1
do siewie4: Wg mnie, jeśli zdjęcie przypisane jest do mostu, znacznik mostu na zdjęciu jest zbędny. Albo / albo... :)
2024-07-09 11:59:32 (rok temu)
siewie4
 
+1 głosów:1
do Arkadiusz K. (Arro): Zgoda ,dzięki .Usuwam znacznik
2024-07-09 13:28:48 (rok temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet