| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

Zachodniopomorskie - zdjęcia niezidentyfikowane

1 subskrypcja
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
1234następna
To zdjęcie nie dotyczy Gryfina. W Gryfinie pomnik poległych w czasie 1 wojny świarowej to żołnierz z karabinem. Pomnik odsłonięto w 1930r. Takie pomniki były budowane na cześć wcześniejszych zwycięstw. Ten może pochodzi z Gryfic? Wielu myli te dwa miasta. To zdjęcie (większe i całe) zamieściłem wcześniej w Gryfinie a potem usunąłem po konsultacjach z historykiem z biblioteki Gryfińskiej.
2015-03-01 11:12:52 (11 lat temu)
junaczy
 
Stadt und Kreis Greifenhagen, ale gdzie on stał (stoi?) to nie mam pojęcia.
2015-03-02 01:42:18 (11 lat temu)
junaczy
 
do McAron: czy jest jeszcze strona (link do aukcji) z tym foto?
2015-03-02 22:39:08 (11 lat temu)
junaczy
 
Ja tu jestem nowy :D i nie ogarniam wszystkiego jeszcze. Masz może całość tej pocztówki?
2015-03-03 01:21:28 (11 lat temu)
junaczy
 
Ja wiem że o pomnikach się nie myśli podczas wojny i to pewne jest że postawiono go po kilku kilkunastu latach po wojnie.
2015-03-03 12:25:41 (11 lat temu)
junaczy
 
P. Karolu czy taki pomnik mógł stać za dzisiejszym szpitalem w Gryfinie? A może w rejonie gdzie dziś jest parking i skwer pomiędzy stacją paliw Orlen a mięsnym (róg Chrobrego i Słowiańskiej)? Na jednej z map (niestety nie mam do niej praw by ją tu dodać) jest w tym miejscu zaznaczony "Städt Krankenhaus" pod numerem 2.
2015-03-03 12:31:05 (11 lat temu)
junaczy
 
Tak o lazarecie wiem. Stadte Krankenhaus jest zaznaczony na równi z młynem w centrum tyle że za murem obronnym., tak jak mniej więcej teraz stoi sklep spożywczy (Kokos czy Kiwi) obok sklepu BHP.
2015-03-03 22:28:41 (11 lat temu)
junaczy
 
Też próbowałem odczytać całość ale w tej jakości i przez to że jest to gotykiem napisane to miałem trudności. Lecz budynki byłego sanatorium w Nowym Czarnowie (jeżeli chodzi o te przed elektrownią) zostały wybudowane w czasie II wojny światowej.
2015-03-05 12:01:22 (11 lat temu)
junaczy
 
Zastanawiam się czy mógł ten pomnik stać w Jezierzycach na cmentarzu bo tak jest to zdjęcie podpisane >
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: zły link
2015-03-13 14:16:00 (11 lat temu)
junaczy
 
+3 głosów:3
Na stronie szukaj w archiwach gov pl znalazłem akta ds budowy pomników poległym w wojnie 1914-18. Na jednej stronie dotyczącej Greifenhagen (Gryfino) znalazłem taką informację "... Zgodnie z rekomendacją biura doradczego prowincji, wybrano miejsce, w którym obecnie znajduje się pomnik upamiętniający pensjonariuszy domu rekonwalescencji." Więc najprawdopodobniej jest to poprzedni pomnik, na którego miejscu postawiono ten z żołnierzem.
2026-03-10 22:54:09 (3 miesiące temu)
Dariusz Łukasik
 
+2 głosów:2
do Karol Kaczmarek: To nie jest pomnik poległych tylko "Dzięki pamięci miasta i powiatu Greifenhagen ufundowano sanatorium wojenne , dla opieki dla wojskowych, żołnierzy" , sta jest ta data 1914 - 1915 , pierwszy rok wojny , ot i co, tłumaczenie jest na tyle na ile znam niemiecki, a teraz czekam na ewentualną krytykę:)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: literki
2015-03-04 20:15:02 (11 lat temu)
do junaczy: Mógł być w Daleszewie a może w Dąbiu lub Gartz.
2015-03-02 09:50:23 (11 lat temu)
do junaczy: Wierzysz w bajeczki z aukcją. Na aukcjach nie sprzedaje się połowy pocztówki (a ta jest ucięta w 2/3).
2015-03-02 23:34:54 (11 lat temu)
glen
 
do junaczy: Na tym zdjęciu i opisie jest wiele sprzeczności.
1. Na pomniku widnieje data 1914-15. Z doświadczenia życiowego wiemy że pomniki stawia się z okazji jakiejś rocznicy a nie nazajutrz. Według mnie ten pomnik mógł powstać dopiero w latach 20 lub 30-tych. Tym bardziej że w okresie prowadzenia wojny nikt o pomnikach nie myśli.
2. Na zdjęciu nie ma rannych żołnierzy, to raczej personel jakiegoś wojskowego szpitala zrobił sobie zdjęcie pamiątkowe. Raczej w pobliżu swojej placówki (patrząc na ubrania).
3. Wzór umundurowania świadczy na lata I-szej w. św. Niedawno dowiedziałem się że Wojsko Polskie odeszło od wzoru umunurowania wojennego dopiero w latach 60-tych. Tu mogło być tak samo.
2015-03-03 08:48:18 (11 lat temu)
do junaczy: Mam całe zdjęcie. Na FP wrzucić nie mogę bo jestem zablokowany. Wyślij wiadomość do mnie to prześlę na prywatną pocztę.
2015-03-03 21:20:19 (11 lat temu)
do junaczy: Według książki: Dzieje Gryfina i okolic – Kołosowski P wydawca UMiG Gryfino 2005 i 2009
na ulicy Niepodległości – Baustrasse (Rolnicza) Baustrasse 35 - był lazaret garnizonowy (oczywiście wg numeracji przedwojennej).
Gryfiński pomnik poległych wyglądał tak:
i stał w parku (przecież dwóch nie było) Ten z Daleszewa wyglądał też inaczej:
2015-03-03 21:17:54 (11 lat temu)
Hellrid
 
+3 głosów:3
do Karol Kaczmarek: To użyj drugiego konta.
2015-03-03 22:10:54 (11 lat temu)
do Hellrid: Nawet używając drugiego lub trzeciego konta nie mam uprawnień zastąpić cudze zdjęcie. Zresztą nie chcę tego robić bo uważam że nie jest z Gryfina. Ty z kolei mógłbyś pomóc usunąć to zdjęcie te same co Twoje wygryzione przez moje lepsze jakościowo.
2015-03-03 23:47:00 (11 lat temu)
do junaczy: Jedynym planem miasta jakim dysponuję jest plan z 1930r , oczywiście o większej rozdzielczości.
2015-03-03 23:55:22 (11 lat temu)
Hellrid
 
do Karol Kaczmarek: Nie usuniemy zdjęcia, bo Ty nie wiesz gdzie było zrobione, Wyraźnie jest na nim napisane, że to dla ofiar miasta Gryfina i powiatu gryfińskiego, logiczne więc jest ustawienie go w Gryfinie. Olko podąża ciekawym wątkiem - mamy tu żołnierzy i sanitariuszki, może ten lazaret jest trafną lokalizacją - teraz jakieś potwierdzenie trzeba znaleźć.
2015-03-04 19:40:46 (11 lat temu)
glen
 
+2 głosów:2
do Dariusz Łukasik: Takie małe pomniki były ustawione w wielu wioskach dawnego powiatu. Jak pisze Dariush nie chodzi tu o lazaret a o sanatorium dla żołnierzy. Tu mam na myśli Nowe Czarnowo kompleks szpitalno-sanatoryjny.
2015-03-05 09:30:00 (11 lat temu)
do junaczy: Trzeba spróbować wygoglać wpisując po niemiecku Gryfino i sanatorium. Tylko ja po niemiecku ani ani.
2015-03-05 14:36:51 (11 lat temu)
junaczy
 
do Karol Kaczmarek: Niestety ja nic nie znalazłem. Przekopałem chyba już cały internet i nic...
2015-03-08 21:05:40 (11 lat temu)
Gryfen
 
do junaczy: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: trolling
2015-03-09 09:52:05 (11 lat temu)
junaczy
 
do Gryfen: Ale kto nabrał wody? Wiadomo kto to zrobił?
2015-03-09 19:57:58 (11 lat temu)
mamik
 
+7 głosów:7
do junaczy: Konto pana Karola zostało zablokowane za uporczywe naruszanie regulaminu
§43. Uporczywe niestosowanie się uczestnika do regulaminu portalu może spowodować zawieszenie, a w skrajnych przypadkach zablokowanie jego konta. " To prywatna strona i właściciele decydują o jej zasadach.
2015-03-09 20:01:01 (11 lat temu)
glen
 
do mamik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: Naruszenie regulaminu
2015-03-09 20:21:54 (11 lat temu)
Gryfen
 
do mamik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: Żegnamy
2015-03-09 20:30:00 (11 lat temu)
Gryfen
 
do mamik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: trolling
2015-03-09 20:49:48 (11 lat temu)
Gryfen
 
do mamik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: trolling
2015-03-09 20:59:28 (11 lat temu)
Gryfen
 
do mamik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: trolling
2015-03-09 21:04:37 (11 lat temu)
Gryfen
 
do mamik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: troll
2015-03-09 21:06:29 (11 lat temu)
mamik
 
+7 głosów:7
do Gryfen: Poszukaj sobie innych zajęć bo tutaj nie jesteś mile wdziany.
2015-03-09 21:05:44 (11 lat temu)
Gryfen
 
do mamik: Komentarz został usunięty przez administratora - powód: troll
2015-03-09 21:07:05 (11 lat temu)
Ismena
 
do junaczy: To raczej podziękowanie dla miasta i powiatu Gryfino od byłych żołnierzy leczonych w tutejszym sanatorium.
2023-03-25 01:30:00 (3 lata temu)
Krzyś_
 
Jaka jest sygnatura tego zdjęcia w NAC?
2023-12-16 10:53:32 (2 lata temu)
Jacy
 
+1 głosów:1
2025-01-13 21:58:41 (rok temu)
Jacy
 
Nad wejściem jest ułożony napis: "JANWAHR"?
2025-01-14 10:44:46 (rok temu)
Z Nowych Bielic k. Koszalina mamy widokówki z opisem "Landjahrheim" i "Landjahrlager"
2025-01-15 07:34:18 (rok temu)
labeo7
 
do Jacy: Tu jest zdjęcie gdyby obiekt się odnalazł.
2025-01-14 00:27:15 (rok temu)
bydgoszczak
 
+5 głosów:5
do Jacy: Raczej Landjahr:
2025-01-14 11:10:06 (rok temu)
Jacy
 
+1 głosów:1
do bydgoszczak: No to krok po kroku się przybliżamy. Dzięki!
2025-01-14 11:23:13 (rok temu)
Jeżeli to Świnoujście, to chyba przy którymś z wejść na plażę przy promenadzie - możliwe, że od strony "Słodkiego Centrum" albo "Gryfa" :)
edytowane: Możliwe, ze to jedno ze zdjęć z Kamienia Pomorskiego
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: uzupełnienie
2023-11-09 11:28:46 (2 lata temu)
Dana
 
Może jest ten sam pawilon co tu (tylko trochę przebudowany): Na zalinkowynym zdjęciu widać, że wewnątrz trwają jakieś roboty, więc może wtedy dokonano zmian i wprowadzono inną branżę.
2023-11-09 14:31:17 (2 lata temu)
Bardzo podobne do "Słodkiego Centrum".
2025-10-12 12:25:29 (8 miesięcy temu)
Jazzek
 
do Dana : Dziewarstwo przy plaży? Dziwny pomysł...
2023-11-09 14:51:21 (2 lata temu)
do Dana : Tamten z podlinkowanego zdjęcia jest o wiele mniejszy.
2025-10-12 12:42:33 (8 miesięcy temu)
2024-04-21 20:47:06 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+2 głosów:2
do da signa: Jak to wiertnia. Ale widać że konstrukcja wieży jest inna.
2024-04-21 22:03:22 (2 lata temu)
do Jarosław Dubowski: Racja. Jednak obie przydałoby się umiejscowić.
2024-04-21 22:07:49 (2 lata temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do da signa: To może być bardzo trudne - wiertnie to obiekty istniejące okresowo w danym miejscu.
2024-04-21 22:32:36 (2 lata temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Blachy ze Szczecina
2024-07-29 22:34:23 (rok temu)
do Woj11: Stawiałbym bardziej na województwo.
2024-07-30 12:46:58 (rok temu)
Jazzek
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Przeniosłem stosownie.
2024-07-30 14:45:23 (rok temu)
BERNARD51
 
+2 głosów:2
Nie należało by przypisywać tej pocztówki do Międzyzdrojów. W całej ilości przedwojennych pocztówek , zdjęć i przewodników takiej budowli w morzu nie widać. Możliwe że jest to Świnoujście , tam był tak- zjazd- drewniany do wody , ale czy na pewno taki jak ten na foto ? .
2025-02-10 22:16:30 (rok temu)
TW40
 
+1 głosów:1
do BERNARD51: Na aukcji opisane jako Międzyzdroje (dodam dodatkowo do niezidentyfikowanych).
2025-02-10 22:58:37 (rok temu)
Antycyponek
 
+1 głosów:1
do BERNARD51: Świnoujska zjeżdżalnia była taka: /
Zdjęcie źródłowe z tej strony:
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Podałem źródło strony.
2025-02-12 22:27:34 (rok temu)
BERNARD51
 
+2 głosów:2
do TW40: Na aukcjach ebay już kila razy pocztówki innych kurortów opisane na odwrocie fotografem z Misdroy przypisywano błędnie do tej miejscowości.
2025-02-10 23:22:40 (rok temu)
TW40
 
do BERNARD51: Po drugiej stronie granicy?
2025-02-11 20:59:17 (rok temu)
do TW40: Z wyspy Uznam z kurortu Ahlbeck czy Banzin na przykład na Allegro te pocztówki przedwojenne miały zamazane lub obcięte ramki z napisem niem. i zostały ostemplowane jako Międzyzdroje.
2025-02-11 22:50:36 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Rejestracje SCA to nie śląskie, a szczecińskie. Najwcześniej koniec lat 80-ych (po 1987).
2025-03-10 23:56:00 (rok temu)
beznik
 
do nyskadolniak: A NOB ? Bo nie znalazłem.
2025-03-11 00:08:13 (rok temu)
ylooC
 
do beznik: nowosądeckie
2025-03-11 00:33:47 (rok temu)
do ylooC: Pani wysiadająca z nowosądeckiej Toyoty wygląda, jakby była na wakacjach nad morzem.
2025-03-11 12:27:47 (rok temu)
Kubekk
 
2025-04-17 17:00:05 (rok temu)
Marzi
 
+1 głosów:1
Nie
2026-06-21 22:00:33 (6 dni temu)
31 Dyskusji (ostatnia 6 dni temu)
Forsowanie Odry przez Rosjan w kwietniu 1945 roku.
W zbiorach Autorki opisane jako "szczecińskie".
1879
-
1915
1879
-
1917
1912
-
1922
1920
-
1930
1920
-
1930
1925
-
1936
1925
-
1937
1935
-
1937
1937
-
1938
1937
-
1938
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet