| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...3536następna
Dana
 
+2 głosów:2
Do 1932 r.
2025-05-05 11:01:03 (rok temu)
To z Ustronia do Cieszyna przekraczało się jakąś granice?
2015-05-31 11:27:58 (11 lat temu)
do cracusiac: Rozumiem, że żartujesz :). Wycieczka przyjechała z Ustronia do Cieszyna i w ramach zwiedzania miasta obejrzała też przejście graniczne na Moście Przyjaźni.
2015-05-31 15:13:10 (11 lat temu)
do paulus60: Oczywiście ze żartuje, podpis był jakiś taki...
2015-05-31 15:36:38 (11 lat temu)
vstrone
 
do cracusiac: Być może to są Fotopolanie w akcji :-) A jeśli chodzi o granice - aby dojechać z Ustronia do Cieszyna przekracza się granice między gminami, np. z Goleszowem.
2015-05-31 16:19:18 (11 lat temu)
stoik
 
do vstrone: być może rodzice i dziadkowie obecnych Fotopolan :)
2015-06-01 02:26:26 (11 lat temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Obrazek z Przyborowa to tu chyba nie pasuje:
2022-02-19 11:14:40 (4 lata temu)
ZPKSoft
 
do Dana : Tak są i inne "kwiatki" m.in. z Rybnika.
2022-02-19 11:19:24 (4 lata temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Najwyżej 1959/60 ‐ umundurowanie żołnierza.
2025-08-06 14:12:26 (10 miesięcy temu)
stoik
 
zachwyt faktycznie bije. ja pamiętam czasy, kiedy granica była praktycznie nieprzekraczalna. ale to jeszcze były lata przed traktatem z Schengen.
2025-08-06 21:05:13 (10 miesięcy temu)
Podmiana
2025-06-30 14:14:10 (11 miesięcy temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do Rafał Eckiert (Beuther) : Zawsze przeczuwałam, że potrafisz czarować :)
2025-06-30 14:49:56 (11 miesięcy temu)
w oddali cmentarz wojenny (b279144), na stronie NAC zdjęcie dostępne w lepszej rozdzielczości -
2025-05-19 09:52:34 (rok temu)
blaggio.
 
+1 głosów:1
2025-04-28 22:15:25 (rok temu)
4elza
 
do blaggio.: A które przypisanie jest właściwe?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: link
2025-04-29 06:37:39 (rok temu)
do 4elza: Do niedawna wszystkie zdjęcia z tego przejścia trafiały do tego, do którego przypisane jest Twoje, czyli tego najbardziej wspólczesnego. Jakiś czas temu utworzyłem osobny obiekt przejścia z czasu wojny, który jest podobiektem tego najnowszego. Mam też zamiar niedługo utworzyć obiekt przejścia przedwojennego i też jako podobiektu tego najnowszego. Do niego z kolei przypisane byłoby to zdjęcie, ktore linkujesz. Czyli Twoje według mnie powinno byc przypisane tak, jak to zdublowane, bez osobnego przypisania do granic GG.
2025-04-29 13:48:13 (rok temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
Minimum 1973. Tablica już chyba długa, czyli 1976
2025-01-28 00:01:00 (rok temu)
Dopisalem do konretnego obiektu.
2025-03-25 20:25:37 (rok temu)
polskup
 
Nie mam pojęcia do jakiej miejscowości przyporządkować to zdjęcie. Nowa Morawa jest tu awansem, żeby wyświetliła się mapa na której umieściłem znacznik miejsca wykonania obrazu. Wieś ta znajduje się za widocznym na drugim planie Orlikiem (1068). Obszar wydzielony granicami na OSM nie jest podpisany, zaś na Geoportalu obręb się nazywa Stronie Lasy.
2025-05-31 09:22:21 (rok temu)
do polskup: Nowa Morawa jest najodpowiedniejsza.
2025-05-31 22:34:33 (rok temu)
królJulian
 
+3 głosów:3
Sugerowałbym zamianę, zamiast Olzy wstawiłbym Piotrówkę.
2025-06-08 08:49:25 (rok temu)
Dorobiłem rzekę i resztę poprzestawiałem.
2025-06-08 13:09:11 (rok temu)
Raczej za szlabanem :) Granica ? Przejazd kolejowy ?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edit
2025-07-21 20:45:04 (11 miesięcy temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Cieszyn - Regera 3. I po strojach i okularach lata 60-te
2025-07-21 20:46:15 (11 miesięcy temu)
I się znalazło :)
2025-07-21 20:47:21 (11 miesięcy temu)
do Woj11: Zamkowa 4, nie Rogera 3 :)
2025-07-21 20:48:24 (11 miesięcy temu)
Woj11
 
do Desperado: Za cieszyńskim Społem podałem
2025-07-21 20:52:03 (11 miesięcy temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Woj11: Ale Rogera nie jest przy granicy :) A tu mamy szlaban :)
2025-07-21 20:53:27 (11 miesięcy temu)
Desperado
 
+1 głosów:1
do Woj11: To mogą być równie dobrze początki lat 70. Ograniczyłbym do 1969-73
2025-07-21 20:54:55 (11 miesięcy temu)
Woj11
 
do Desperado: Ok i co do lokalizacji i datowania
2025-07-21 21:21:42 (11 miesięcy temu)
do Desperado: Jeścze bym dodal do tego obiektu
2025-07-21 21:26:16 (11 miesięcy temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia 10 miesięcy temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet