| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
TEMATY - Granice PRL i III RP

Granica polsko-białoruska

Granica polsko-czeska

Granica polsko-litewska

Granica polsko-niemiecka

Granica polsko-rosyjska

Granica polsko-słowacka

Granica polsko-ukraińska

Za wpłaty ze zrzutka.pl oraz cegiełek kupione zostały:

  • Dyski twarde Seagate Exos X22 20TB x 2 = 2500 zł
  • Router TP Link Archer X55 AX3000 = 277 zł
  • Serwer plików NAS QNAP TS-673A-8G = 4677 zł

Przeznaczenie: kopie zapasowe strony (obecnie wykonywane są ręcznie na domowym komputerze)

zdjęcie 1 zdjęcie 2 zdjęcie 3

wczytywanie danych...

Granice PRL i III RP

Obecne granice państwa polskiego mają długość 3573 km, na którą składają się:

- granica z Rosją 210 km (odcinek lądowy), z Litwą 104 km, z Białorusią 418 km i z Ukrainą 535 km, które do 1991 r. w całości stanowiły granicę polsko-radziecką o długości 1267 km (41 % granic lądowych)

- granica z Czechami 796 km i Słowacją 541 km, które do 1993 r. tworzyły granicę polsko-czechosłowacką o długości 1337 km (44 % granic lądowych)

- granica z Niemcami o długości 467 km (odcinek lądowy)

- granica morska 501 km + 45 km odcinków rozgraniczających pas morza terytorialnego od strony Rosji i Niemiec.

1186 km granic lądowych i rozgraniczających morze terytorialne oraz cała granica morska, to granice zewnętrzne Unii Europejskiej, które stanowią 47 % całych granic Polski.

Większość powojennych granic Polski została ukształtowana w wyniku działań, na które ówczesne władze państwa polskiego nie mogły mieć decydującego wpływu. Abstrahując od tego, czy granice te są właściwe, zgodne z interesem Polski, sprawiedliwe i korzystne, można stwierdzić, że zostały narzucone na skutek nie mających częściowo oparcia w prawie międzynarodowym arbitralnych ustaleń pomiędzy przywódcami zwycięskich  wielkich mocarstw, a w rzeczywistości dzięki ich uległości wobec żądań Stalina i pozwoleniu na to, by Polska stała się quasi protektoratem Związku Radzieckiego. Pod tym względem Polska została potraktowana tak, jakby nie była członkiem koalicji antyhitlerowskiej i ofiarą agresji Niemiec, tylko pokonanym ich wiernym sojusznikiem. W żadnym z państw Europy po II wojnie światowej nie doszło do tak radykalnej zmiany, w wyniku której tylko 54 % przedwojenego terytorium pozostało w obecnych granicach kraju, którego powierzchnia jednocześnie zmniejszyła się o ok. 20 %.  Jedynie ok. 25 % obecnych granic lądowych, to granice Polski obowiązujące przed 1938 r. O ile zmiany granicy zachodniej i nabytki terytorialne kosztem pokonanych Niemiec były oczekiwane, chociaż nie w takim rozmiarze, do których doszło, to zmianę granicy wschodniej, przy braku możliwości przeciwstawienia się przez państwo polskie żądaniom tej zmiany ze strony ZSRR, należy uznać za jawne usankcjonowanie aneksji dokonanej w wyniku agresji we wrześniu 1939 r. Pośrednim skutkiem ustanowienia granicy zachodniej na Odrze i Nysie Łużyckiej było wydłużenie granicy polsko-czechosłowackiej w kierunku zachodnim oraz znaczne wydłużenie polskiej granicy morskiej. Pomimo tego, że stara i nowa granica z Czechosłowacją to granice ugruntowane historycznie, nadal zarówno strona polska, jak i czechosłowacka, wysuwały wzajemne roszczenia terytorialne, których jednak nie nie były w stanie realizować z powodu zdecydowanych działań zapobiegawczych ze strony ZSRR. Generalnie ostateczne obustronne ustalenie przebiegu obecnych granic i ich wytyczenie na podstawie traktatów granicznych trwało aż do 1958 r. (z ZSRR mimo umowy z 1945 r. nastąpiła zmiana w 1951 r. z ewentualnością dalszych zmian na korzyść tego państwa, do których jednak nie doszło, a w dawnych Prusach Wschodnich dopiero w 1957 r., z Czechosłowacją w 1958 r.), z wyjątkiem granicy z Niemcami uznanej co prawda przez NRD w 1950 r., ale potwierdzonej jako nienaruszalna przez zjednoczone państwo niemieckie dopiero w 1991 r.

Konsekwencją ukształtowania powojennych granic Polski były wymuszone transgraniczne przemieszczenia ludności o nie spotykanej wcześniej skali. Pod koniec wojny ok. 5 mln Niemców zamieszkałych na ziemiach przyznanych później Polsce oraz ok. 0,5 mln byłych obywateli polskich narodowości niemieckiej ewakuowało się na zachód. W latach 1945-49 r. wysiedlono ponad 3 mln Niemców pozostałych na terenie Polski. Z kolei z terenów zaanektowanych przez ZSRR na przesiedlenie zdecydowało się ponad 2,5 mln osób łącznie z wcześniejszymi uciekinierami z 1944 r. Jednocześnie wysiedlono do ZSRR ok. 0,5 mln osób narodowści ukraińskiej i białoruskiej. Łącznie daje to liczbę ponad 11 mln ludzi (dla porównania w 1946 r. Polska liczyła ok. 23 mln mieszkanców). Liczby te nie obejmują Niemców przybyłych z Niemiec na tereny Polski podczas jej okupacji i przesiedleńców niemieckich z innych krajów oraz Polaków powracających do kraju z emigracji i wywózki na roboty do Niemiec lub deportacji w głąb ZSRR, a pochodzących z ziem utraconych na wschodzie. Taki był ludzki wymiar przesunięcia granic.

 

Ostateczne wytyczenie granicy polsko - czechosłowackiej.
dodano: 2023-04-11, autor: bonczek_hydroforgroup
  
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
poprzednia123456789...3536następna
† Andrzej Mastalerz
 
+1 głosów:1
Rewelacja! Trzeba pamiętać takie upokorzające momenty z dawnej rzeczywistości.
2012-07-17 18:12:36 (13 lat temu)
czesil
 
Ciekawe ujęcia!
2012-07-17 21:36:08 (13 lat temu)
Ładna kolekcja... :)
2012-07-17 21:41:07 (13 lat temu)
PEŻ
 
+2 głosów:2
Stosunkowo niedawno przechodziłem przez most. W Cieszynie byłem pierwszy raz od lat 70-tych. Może to i śmieszne, ale cały czas stała mi przed oczyma podobna do tej kolejka i wręcz czułem się dziwnie, że mogę sobie po tym kiedyś tak niedostępnym moście chodzić swobodnie tam i z powrotem :-)
2012-07-17 21:45:27 (13 lat temu)
mar
 
+2 głosów:2
Taka kontrola to nic takiego. Pamiętacie granicę między NRD a RFN? To był horror. Przekraczałam ją pociągiem w nocy.
2012-07-17 22:23:19 (13 lat temu)
PEŻ
 
Podmiana na większy kadr.
2013-01-05 20:58:08 (13 lat temu)
PEŻ
 
+1 głosów:1
Przyjrzałem się oryginałowi. Rzeczywiście - 72-25 W(lub H)X.
2013-01-05 21:07:01 (13 lat temu)
marian101
 
+2 głosów:2
Ta budka to mi z pamięci całkowicie wypadła a chodziłem tam w tych latach prawie codziennie. Pewnie mój osobisty harddisk potrzebuje formatowania.
2013-01-05 21:33:49 (13 lat temu)
Dobra to aspoń defragmantacje.
2013-01-05 23:11:50 (13 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
Zmieniłem nazwę obiektu z "Cieszyn - most Przyjaźni" na "Most Przyjaźni", bo jego lokalizacja wynika z przypisania do miejscowości. Idąc tym tropem powinniśmy nazywać obiekty np. "Cieszyn - ulica Głęboka", a to przecież bez sensu ;)
2013-01-05 23:47:22 (13 lat temu)
stoik
 
Home by the River. Dzieci. Ja tu mieszkam od dziecka. Ktoś lubi Phila Collinsa ?
2025-01-05 12:51:27 (rok temu)
Dariusz Milka
 
+2 głosów:2
do † Andrzej Mastalerz: Jeszcze bardziej upokarzające było przejście granicy NRD-Berlin Zachodni. Był specjalny pas "Nur fur Polen".
2012-07-18 11:03:10 (13 lat temu)
Stenek
 
do czesil: Wydaje mi się, że ta biała "Sarenka" ma rejestrację zaczynającą się od cyfr, a nie od liter. Roi mi się coś w oczach??? Zdjęcie jest niewyraźne, ale nawet po powiększeniu dalej mi to tak wygląda ...
2013-01-05 21:04:28 (13 lat temu)
Stenek
 
do czesil: No i dodam, że to miejsce oświetla kwiat opraw oświetleniowych wyposażony w 3 oprawy typu trumienka ;-) ;-) Takie same oprawy wisiały na słupach umocowanych blisko balustrad, już na samym moście, dopiero niedawny remont skończył ich żywot i nastały tam całkiem fajne, nowe oprawy oświetleniowe .... gdzieś mam ich zdjęcie, muszę poszukać
2013-01-05 21:06:32 (13 lat temu)
czesil
 
+1 głosów:1
do PEŻ: Ja to nazywam powrotem do normalności :-)
2012-07-17 21:57:34 (13 lat temu)
WW
 
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: Czyli, można powiedzieć, ekskluzywnie.
2012-07-18 11:08:03 (13 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: Pas, jak pas, ale te banery z napisami "Polaku nie kradnij!"......
2012-07-18 11:31:26 (13 lat temu)
Dariusz Milka
 
+1 głosów:1
do bonczek_hydroforgroup: Jak jechałem z synami, to niemiecki celnik kazał mi odkręcić 5-litrowy baniak z wodą do mycia rąk i wąchał czy tam jest alkohol. Ale najbardziej zawzięci to byli ci NRDowscy w drodze powrotnej. Grzebali, wywracali a co któryś raz wymyślali kolejne opłaty.
2012-07-18 13:20:30 (13 lat temu)
Stenek
 
do Dariusz Milka: Domyślam się, że powoziłeś wówczas TIR-em?
2013-01-05 21:02:56 (13 lat temu)
Julo
 
+2 głosów:2
do Dariusz Milka: Ja w 1981 roku byłem świadkiem, jak na granicy czesko-austriackiej Czesi zakazali wwozić Polakom kilku pomarańczy i jakiegoś kawałka kiełbasy. Nie były to ilości jakieś zatrważające - ze dwa kilo mandarynek, kilo albo półtora lepszej kiełbasy i może kawałek szynki. Rodzina czteroosobowa, to by im wystarczyło na dwa-trzy dni (może w tamtych oszczędnych czasach na tydzień), ale Czesi byli nieugięci: albo zjeść na miejscu, albo w kubeł. Pamiętam tę kobietę, jak ich błagała, że dzieci małe, że potrzebują... A oni bredzili coś o zagrożeniu epidemiologicznym.
2013-01-05 23:32:28 (13 lat temu)
do Stenek: Taaaa, takim popularnym - PF126p.
2013-01-09 14:06:14 (13 lat temu)
Stenek
 
do Stenek: kurcze, nie uwierzycie, pisałem ten komentarz i nagle ekran sam mi się odświeżył i komentarz się ukazał. Nie naciskałem na przycisk Odpowiedz. (Jestem trzeźwy i wypoczęty, jakby co...) Może mój komputer przejęli OBCY??? ;-)

Kidey to się stało, przed mój komentarz wstawił się obraz z komentarzem Siloya "Kamienica Pod Czarnym Orłem"
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-05 21:08:30 (13 lat temu)
Stenek
 
do Stenek: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-01-05 21:08:32 (13 lat temu)
Stenek
 
do PEŻ: Z cóż to za zwierzątko? takie blachy? Było tak wtedy? jakoś nie kojarzę...
2013-01-05 21:10:49 (13 lat temu)
do PEŻ: Kombinacja taka do momentu wyczerpania się kombinacji xx - 0000. Po `64 - 0000 - xx. Nie wiem jak to wytłumaczyć gdyż 104 ojca z `68 miała ,,normalny układ" tablic
2013-01-05 21:30:10 (13 lat temu)
do Stenek: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2013-01-05 21:21:06 (13 lat temu)
do YouPiter: Ja tego powyżej nie kasowałem.
2013-01-05 21:31:24 (13 lat temu)
Julo
 
do YouPiter: to nie było natychmiast o 1964 roku, tylko po tym, jak się wyczerpywały układy XX-00-00. W każdym powiecie czas ten był inny, w 1964 to chyba po prostu zauważono, że wkrótce zabraknie kombinacji i postanowiono powiększyć zakres. W sumie nieznacznie, bo tylko go podwojono, a samochodów zaczęło w latach 70 przybywać lawinowo.
2013-01-05 23:26:52 (13 lat temu)
pawulon
 
+1 głosów:1
do marian101: Szkoda że nie można tak jak w kompie dołożyć jakiegoś "twardziela", bo bym sobie też sprawił ;)
2013-01-05 21:53:15 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do marian101: Ale "formatowania" nie polecam, to by się mogło nieciekawie skończyć.

Kiesi mój kolega mioł trepanacyje czaszki, dzięki czemu przeżył, a że je informatykiym, tuż pore miysiyncy po tej łoperacji tak se nóm prawił : - Nie wiym jak Wy, ale jo se uż swój twardy dysk przewietrzył ;-) ;-) Taki migol z niego był
2013-01-05 22:50:09 (13 lat temu)
Stenek
 
do marian101: No przeca, defragmentacyjo my mógła być, byle ni formatowani ;-) Ale pamiyntejcie, nie dejcie se nigdy wrazić za SO (System Operacyjny) czegosi takigo jak Łindołs ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-05 23:35:04 (13 lat temu)
Stenek
 
+2 głosów:2
do Julo: Nie mam nic do Czechów, mam tam przecież rodzinę, ale czescy celnicy w tamtych latach byli programowo i systemowo świrnięci i wredni dla Polaków do granic możliwości! Tato niósł raz przez ten mały przepustowy most kakao na święta, bo u nas nie było, to mu tego nie puścili, tuż sie wkurzył, wyszeł na środek mostu, wysypoł kakao do Olzy i wrócił dóma.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-05 23:37:51 (13 lat temu)
stoik
 
do pawulon: i słusznie. czegoś trzeba się trzymać.
2013-01-09 15:52:36 (13 lat temu)
Stenek
 
+1 głosów:1
do Dariusz Milka: No widzisz, ten sam tekst każdy może inaczej zrozumieć, napisałeś: "... celnik kazał mi odkręcić 5-litrowy baniak z wodą do mycia rąk " I mnie się skojarzyło z baniakami montowanymi z boku TIRa, takie baniaki służą im tam do mycia rąk. Odkręcić - znaczy się "korek", ale nie napisałeś korek, bo wiedziałeś, że korek- ja zaś bez słowa korek domyśliłem się zupełnie czegoś innego - baniaka właśnie.
Tak bywa, piszemy skrótami, nie zawsze jednoznacznie i jasno, choć wiemy, co chcemy napisać ;-) ;-)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: korekta
2013-01-09 16:07:09 (13 lat temu)
Dariusz Milka
 
+1 głosów:1
do Stenek: No fakt - z tym korkiem dałem ciała!
2013-01-09 21:08:54 (13 lat temu)
Stenek
 
do Dariusz Milka: Spoko, to ja zrobiłem myślową naditerpretacyję ;-)
2013-01-09 23:25:25 (13 lat temu)
Jaki gładki piasek po wschodniej stronie...
2025-01-20 23:45:00 (rok temu)
yani
 
+1 głosów:1
Kadr znakomity.
2025-01-21 00:01:32 (rok temu)
Stenek
 
Cenne zdjęcie. Po lewej neon: "Cukry Polskie", po prawej "PZM" - Polski Związek Motorowy
Ktoś kojarzy, co było w ostatnim po prawej lokalu? Czy jakiś zalążek Pewexu, a może sprzedawano tam extra ciuchy?
Może sklep wolnocłowy?
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Corr
2017-04-02 23:24:08 (9 lat temu)
Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-09-14 14:36:04 (8 lat temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
VW 1300/1500 1967+.
2024-09-03 22:19:55 (rok temu)
Jorg
 
do Stenek: O ile mnie pamięć nie myli to ciągle był lokal PZM. Tam była jakaś salka do szkoleń czy narad, albo kawiarenka. W części wejściowej były kasy i recepcja.
2017-04-03 12:39:03 (9 lat temu)
Stenek
 
do Jorg: Próbowałem odczytać ten napis nad lokalem. Wychodzi mi słowo Suknie, ale to może być złudzenie, napis jest bardzo niewyraźny
2017-04-03 17:20:31 (9 lat temu)
pawulon
 
do Tommy tricker: W Cieszynie też nie musisz. Jesteśmy w UE, chyba coś przegapiłeś ;-)
2017-09-14 14:38:42 (8 lat temu)
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-09-14 14:44:43 (8 lat temu)
pawulon
 
do Tommy tricker: Nie mów że w tamtych czasach przekraczałeś mosty w Poznaniu ;-)
2017-09-14 14:48:48 (8 lat temu)
do pawulon: Komentarz został usunięty przez użytkownika
2017-09-14 15:04:18 (8 lat temu)
pawulon
 
do Tommy tricker: No właśnie. Czasy obecne zestawiłeś w jednym zdaniu z tymi ze zdjęcia, dlatego sobie trochę pożartowałem ;)
2017-09-14 15:13:54 (8 lat temu)
marekantoniusz
 
+3 głosów:3
publikacja w IKC z 15 listopada 1928, można datę cofnąć o rok :) -
2024-12-02 15:38:03 (rok temu)
vetinari
 
+2 głosów:2
do marekantoniusz: Poprawione ☺
2024-12-02 15:38:58 (rok temu)
do vetinari: Dzięki! A pokusisz się o znaczniki? Na horyzoncie z lewej kamienice przy ul. Głębokiej 64 i 62, obok przy ul. Zamkowej 4A, na prawo od niej poniżej łaźnie przy ul. Zamkowej 2, powyżej nich kamienica przy ul. Przykopa 7, nad nimi oficyny kamienic przy ul. Głębokiej (do ustalenia) :)
2024-12-10 09:24:42 (rok temu)
vetinari
 
+6 głosów:6
Takie male zprostowanie, teraz wlaśnie mluwili na TVP Info źe jeźeli ktoś jedzie w kierunku poludnia, i mial w planu jechać przez Ostrawe, tz. przez Autostrade A1,to polecone jechać przez Cieszyn i Czeski Cieszyn, bo po czeskiej stronie jest autostrada zamknięta.Jadąc więc przez Cieszyn i Czeski Cieszyn, powini jechać w kierunku Frýdku Místku po autostadzie D48. Tam powinno być bez klopotów. Ostrawa jest odcięta od świata.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Dodatek ☺
2024-09-17 09:54:46 (rok temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Może da się uściślić datowanie - jakie to mundury i i dlaczego zasłonięty jest napis na okrągłym szyldzie Urzędu Celnego?
2024-12-28 09:49:31 (rok temu)
tatranclimber
 
+1 głosów:1
No pewnie że przed 1939 r. Przecież w latach 1939-45 nie było tam granicy
2024-12-28 11:37:57 (rok temu)
Dana
 
Zapytam jeszcze raz: czy może ktoś wie, dlaczego na powyższym zdjęciu na okrągłym szyldzie nie widać nazwy urządu celnego, a zauważyć tę nazwę można jeszcze tu
2024-12-28 20:53:28 (rok temu)
Eugeniusz S.
 
+1 głosów:1
do Dana : Raczej 1939 - 1944
2024-12-28 11:14:20 (rok temu)
Dana
 
do Eugeniusz S.: Zastanawiam się tylko, jak to zdjęcie ma się czasowo do wysadzenia mostu 1 września 1939 r.
2024-12-28 11:32:02 (rok temu)
stoik
 
+1 głosów:1
do tatranclimber: przecież pisze jak byk :) nie wiem co tu jest do datowania. Tatran, to nie do Ciebie było...
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-28 20:22:29 (rok temu)
stoik
 
do Dana : CLO oznacza to co oznacza, a że napis był prawdopodobnie przeszklony, więc zadziałało światło. a nie ma poważniejszych pytań ? ja mam tyle pytań na które nie ma odpowiedzi. Wy datując zdjęcie potykacie się o własne sznurówki. bez obrazy. w zasadzie wszystko już było. tylko czasami trzeba sięgnąć do archiwum. lata 30-te. zapomniałem życzyć udanego Sylwestra :)
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edizione
2024-12-28 21:26:27 (rok temu)
stoik
 
do stoik: gdzie się podziała figura św Franciszka, która stała na moście. jest widoczna na starych zdjęciach. przemęczyłem się niesamowicie oglądając wykład pana historyka z Muzeum. po fakcie przemęczenia i kilku piwach. ma pewien urok osobisty. ale nie umie tłumaczyć. tzn mówił te rzeczy, które wiem. puście sobie wykład o cieszyńskim lapidarium. Za t polecam historię ulicy Głębokiej. Do obejrzenia. Dowiedziałem się kilku nieznanych wcześniej rzeczy. Obejrzycie albo nie. Polecam.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2024-12-28 21:40:25 (rok temu)
stoik
 
do stoik: Pan Paweł Borowski, Nadworny historyk. Między nami - ktoś ma numer telefonu do jego dealera ? Dana - dla Ciebie. Jak ktoś wytrzyma bez przwijania 1:44 to respekt .
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: werty
2024-12-28 21:51:33 (rok temu)
stoik
 
2024-12-28 21:56:45 (rok temu)
Dana
 
+1 głosów:1
Jeśli z tego miejsca do schroniska "Ziegenhausbaude" (dziś "Korund") jest 15 min. piechotą to, czy to może być to miejsce: 50°22'40.8"N 16°21'45.8"E ?
2020-11-23 09:22:29 (5 lat temu)
bonczek_hydroforgroup
 
+2 głosów:2
Mandat za brak maseczek ?
2020-11-23 10:39:07 (5 lat temu)
Myślę że to przejscie graniczne między Rzeszą a Czechami. Na zdjęciu niemiecki celnik sprawdza dokumenty przekraczającym granicę. W tle widać słupek graniczny z literą D jak Deutchland. Prawdopodobnie zdjęcie zrobiono w tym miejscu rozkład drogi i nachylenie terenu się zgadza.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Poprawka
2020-11-23 11:37:32 (5 lat temu)
Co to za mundur z taką "milicyjną" czapką?
2024-09-29 16:44:44 (rok temu)
fantom
 
do Dana : Moim zdaniem to może być to miejsce.
Stąd do schroniska Ziegenhausbaude jest jakieś 1,2 km. Jest też granica i droga w stronę schroniska jest stamtąd również pod górkę.
2020-11-23 11:25:23 (5 lat temu)
do bonczek_hydroforgroup: ☺☺☺
2020-11-23 10:59:08 (5 lat temu)
Dana
 
do fantom: W takim przypadku to chyba jest to samo miejsce: Czy w przeszłości to był jakiś oficjalny punkt przekraczania granicy? Jak się nazywał?
2020-11-23 11:33:37 (5 lat temu)
fantom
 
do Dana : Tak, to jest to samo miejsce. Ale czy tam było przejście i jak się zwało, to nie wiem.
2020-11-23 11:37:34 (5 lat temu)
do MichałLew: Tylko pytanie czy datowanie jest dobre - czy granica po odkrojeniu Sudetenlandu na rzecz Rzeszy dalej była w tym miejscu? Z tego co pamiętam z map to krótkie odcinki nie przesuniętej granicy funkcjonowały jedynie w okolicy Kudowy i Międzylesia.
2024-09-29 16:43:44 (rok temu)
fantom
 
+1 głosów:1
do fantom: A jednak. Na mapie jest:
Das Schwarze Kreutz
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: edycja
2020-11-23 11:40:59 (5 lat temu)
Dana
 
do fantom: Dzięki! Wkrótce spróbuję założyć obiekt.
2020-11-23 11:59:48 (5 lat temu)
Dana
 
do Jarosław Dubowski: Jeśli masz ochotę pomanipulować z datowaniem, to bardzo proszę, nie krępuj się :))
2024-09-29 17:27:10 (rok temu)
do Dana : Moim zdaniem to jest przed październikiem 1938...
2024-09-29 18:05:23 (rok temu)
Dana
 
do Jarosław Dubowski: Poprawione, dzięki :)
2024-09-29 18:09:26 (rok temu)
Kilometraż wiaduktu podałam "na oko". Proszę o doprecyzowanie.
2024-09-09 07:13:24 (rok temu)
blaggio.
 
+2 głosów:2
do da signa: Akurat tu nie ma to aż takiego znaczenia, 100 m w tę, czy "wew tę". ;-)
Gwoli przypomnienia: gdy przypisanie obiektu do miejscowości dodajesz jako drugie z kolei klikaj przy nim "odziedzicz". Bez tego jego zdjęcia nie będą widoczne w zakładce "Wszystkie zdjęcia" miejscowości, jedynie na stronie obiektu. Tak samo jest z przypisaniem pojedynczych zdjęć.
2024-09-09 23:41:01 (rok temu)
do blaggio.: Ok.
2024-09-10 06:25:59 (rok temu)
vetinari
 
+1 głosów:1
Wtedy niebylo Czechów i Słowaków ale Czechosłowaków...😉
2024-09-26 22:58:47 (rok temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
Nie jest to "restauracja przy przejściu granicznym " bowiem w 1910 nie było w Gryfinie granicy. Nazwa Mescheriner Zoll pochodzi zapewne z okresu przed zjednoczeniem Niemiec w 1871, albo nawet z okresu panowania szwedzkiego na Pomorzu.
2024-11-03 20:20:36 (rok temu)
Dana
 
+4 głosów:4
W początkach XIV wieku wybudowano w Gryfinie mosty i wały przeciwpowodziowe i za korzystanie z nich pobierano opłaty (Zoll), które zreszą bardzo wzbogaciły miasto. Być może powyższa restauracja powstała gdzieś w pobliżu dawnego miejsca poboru myta, a chociaż od dawna opłat już nie pobierano to nazwa Zoll na określenie mogła przetrwać.
2024-11-03 21:26:22 (rok temu)
Krzyś_
 
+1 głosów:1
Konkurencja ma to zdjęcie przypisane (razem z kilkoma innymi) do tego obiektu:
2024-11-03 21:34:41 (rok temu)
do nyskadolniak: Na mapie niemieckiej przy moście na Odrze Zachodniej jest zaznaczony i Zollhaus i Zollkrug. Podstawowa wersja mapy jest z 1888 r. Przeglądając takie mapy wiele razy natrafiałem na zollhausy przy drogach wewnątrz Prus np. na granicach pomiędzy prowincjami i nie tylko. Nie wiem co tam pobierano, czy to były opłaty drogowe, czy cła.
2024-11-03 20:46:59 (rok temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
do blaggio.: Również nie znam odpowiedzi na to pytanie, jednak sformułowanie "...na przejściu granicznym" jest moim zdaniem nie do obrony.
2024-11-03 21:02:56 (rok temu)
do nyskadolniak: Tak, z tym oczywiście zgadzam się. Nastąpiła tu pewna nadinterpretacja pojęcia zollhaus.
2024-11-03 21:12:33 (rok temu)
nyskadolniak
 
+2 głosów:2
do blaggio.: Wydaje mi się, że w odniesieniu do zdjęć/map z okresu wilhelmińskich Niemiec należałoby tłumaczyć "Zoll" bardziej/częściej jako "myto" niż "cło" - to pozwoliłoby uniknąć nieporozumień.
2024-11-03 21:22:11 (rok temu)
Dana
 
do Krzyś_: Pierwotnie też tak przypisałam i nadal tego miejsca nie wykluczam.
2024-11-03 21:37:03 (rok temu)
do Krzyś_: Jeśli o mnie chodzi, to takie przypisanie od początku uważałem za oczywiste (patrz też zalinkowana przez blaggio mapa).
2024-11-03 21:40:53 (rok temu)
Krzyś_
 
do nyskadolniak: Tak, zgadza się.
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: Akt.
2024-11-03 23:37:04 (rok temu)
Dana
 
+1 głosów:1
do nyskadolniak: Źle zrozumiałam Twój pierwszy komentarz - przyjęłam, że chodzi o złe przypisanie, a nie o błędny opis pod zdjęciem. Dziąki za spostrzegawczość :)
2024-11-04 07:44:08 (rok temu)
Pokaż na mapie
358 Dyskusji (ostatnia rok temu)
Granice PRL i III RP - obiekty i wydarzenia
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet