| zapomniałem hasło | nowe konto | dodaj zdjęcie
Mapa
Nieistniejące
Komentarze Kresy Kresy + Polska Panoramy Pomoc
wczytywanie danych...

POLSKA - zdjęcia niezidentyfikowane

11 subskrypcji
proszę czekać...
Ostatnie dyskusje
123456789...422423następna
yani
 
+2 głosów:2
2026-06-16 23:49:18 (11 dni temu)
młody dziad
 
+1 głosów:1
zadowoleni bo nie musieli kupować powrotnego biletu ;))))))))
2015-05-21 01:37:49 (11 lat temu)
Dmner
 
+1 głosów:1
BŁĄD - To zdjęcie przedstawia polskich żołnierzy, co jest historycznie niemożliwe w 1940 latach, oraz, dworzec w gliwicach nigdy nie miał takich siedzeń.

Gleiwitz (Gliwice) w 1942 roku: W czasie II wojny światowej znajdowały się głęboko w granicach III Rzeszy.

Po kampanii wrześniowej w 1939 roku regularne Wojsko Polskie przestało istnieć na tych terenach – zostało rozbite, wzięte do niewoli lub przeszło do konspiracji (jak ZWZ-AK). Polscy żołnierze nie mogliby w 1942 roku otwarcie nosić polskich mundurów, trzymać karabinów i swobodnie siedzieć na niemieckim dworcu. Groziłoby to natychmiastowym aresztowaniem lub rozstrzelaniem.

To nie są Gliwice, lub to nie jest rok 1942, może 1970.
2026-06-15 02:06:59 (13 dni temu)
do młody dziad: No..raczej to jest usmiech smutny..wiedza gzie jada..i to sa zwykly źoldnierze..poborowy..musialy jechacz...trudne czasy...i niekturzy otrzymaly bilet powrotny dopiero za 10 lat...niekturzy wrucili w towarowym wagonie..
2015-05-21 07:47:09 (11 lat temu)
do vetinari: W niemieckiej TV byl film o takich co wracali dopiero w 1955-56. Zeszlo im nieco czasu na odbudowanie tego co wczesniej zniszczyli.
2015-05-21 08:49:45 (11 lat temu)
do vetinari: vetinari, cytat: "Ukraine-Babyj Jar..to kobiety i dzieczi byly mordowane przes miejscowych..Ukrajinców..dla źoldnierzy Niemieckych to raczej byla bardzo trudna sprawa moralna".

Chłopie, puknij się kuflem w głowę:
Raport SS dla Berlina potwierdzał: „Wehrmacht zgadza się na te środki i żąda radykalnego podejścia.
(...) wyselekcjonowało siły wojskowe do przeprowadzenia akcji (tworząc złożony z różnych jednostek niemieckich oddział o nazwie Sonderkommando 4a) oraz zlokalizowało akcję zagłady na terenie Babiego Jaru.
Na miejscu w grupach 10-osobowych podchodzili do wąwozu i zostawali zabici strzałami z broni automatycznej[1]. Jak zeznawał później Fritz Höfer, rozebranych Żydów prowadzono do wąwozu o dużych wymiarach. Gdy byli już na brzegu wąwozu, kładziono ich na ziemi lub już zabitych Żydach. Kiedy człowiek już leżał, przychodził strzelec i zabijał go strzałem w tył głowy. Egzekucje trwały całymi dniami aż do 3 października. Wedle niemieckich raportów zabito wówczas 33 761 Żydów.
2026-06-15 17:58:20 (12 dni temu)
do cracusiac: Tak tak-zgadzam sie...nie pojechaly tam na wczasy...ale prubuje sie wczucz do tej situacii..dostaniesz order..i idzieś..nie pitaja czy chceś czy nie...a teraz czytalem troche dla mnie śokujacy artykul-przy mordowaniu źydów na Ukraine-Babyj Jar..to kobiety i dzieczi byly mordowane przes miejscowych..Ukrajinców..dla źoldnierzy Niemieckych to raczej byla bardzo trudna sprawa moralna..Wiem źe teraz jest to popularne tema-Ukrajina-Banderowci-konflik Rosijsko-Ukrajinsko-UE..itd itp..nie nieczytalem tego na internecie-poprostu sie interesuje militaria i odbieram ksiaźky i czasopisma...poprostu -na poczatku wojny jeście troche moralu w czlowieku pozostaje...po przeźitych grózach...stajeś sie zwierzetem...no obrazilem zwierzaky...
2015-05-21 09:11:43 (11 lat temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Dmner: Polskie mundury w 1970 tak nie wyglądały, podobnie broń. Pytanie czy to w ogóle są polskie mundury.
Natomiast przychylałbym się do zdania że dworzec w Gliwicach to nie jest...
2026-06-15 07:58:28 (12 dni temu)
marekantoniusz
 
+4 głosów:4
do Dmner: Pas żołnierza stojącego z lewej strony, z charakterystyczną klamrą, wskazuje ewidentnie na Wehrmacht - Reszta Twojego komentarza wygląda na przekopiowany z Chat GPT...
2026-06-15 09:26:31 (12 dni temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Te mundury polskie nie są
2026-06-15 08:44:41 (12 dni temu)
gliwicjus
 
+1 głosów:1
do Woj11: żołnierz pierwszy z prawej ma maskę p-gaz w puszce jaka była na wyposażeniu Wehrmachtu.
2026-06-15 08:47:51 (12 dni temu)
fantom
 
+2 głosów:2
do Woj11: Ewidentnie Helmuty.
2026-06-15 08:58:50 (12 dni temu)
da signa
 
+1 głosów:1
Interesująca elewacja.
2021-05-24 22:32:23 (5 lat temu)
Kineskop
 
+1 głosów:1
Wielka płyta z lewej ma 7 pięter, to chyba dość rzadkie w Polsce
2026-06-18 19:08:37 (9 dni temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do da signa: Nie jest dokończona - klatki schodowe i pola między oknami sa wymurowane z cegły licowej a reszta czeka na tynki.
2026-06-20 09:52:13 (7 dni temu)
yani
 
do Kineskop:
8 pięter - ostatnie piętro jest chyba cofnięte względem elewacji. W głębi widać bliźniaczy blok.
2026-06-18 20:08:14 (9 dni temu)
do yani: Tak, teraz widzę w bloku w tle, to chyba ma nawet swoją nazwę, spotkałem się z określeniem "galeria" ale nie wiem czy to poprawne
2026-06-18 22:09:18 (9 dni temu)
do yani: To 8 piętro może być tylko pietrem technicznym - maszynownie wind, suszarnie itp.
2026-06-19 04:53:02 (9 dni temu)
yani
 
do Jarosław Dubowski:
Bardzo możliwe.
2026-06-19 22:23:13 (8 dni temu)
To u góry to oświetlenie czy przewody pod trolejbus ?
2026-06-18 19:10:01 (9 dni temu)
nyskadolniak
 
+1 głosów:1
Świetlówki 1960+.
2026-06-18 20:31:57 (9 dni temu)
Woj11
 
+1 głosów:1
do Kineskop: Oświetlenie
2026-06-18 19:27:06 (9 dni temu)
rdx0
 
tak na gorąco. Gdyby w tle była wieża na ul. Piekarskiej w Sosnowcu to było by obok mnóstwo kominów. Gdyby to była wieża huty Szopienice podobnie. Jedynie wieża na ul. Korczaka w Katowicach widziana z rejonu starego Sosnowca mogła nie mieć w tle kominów. Tor na pewno nie szlakowy, teren przypomina początki piaskowni które po zamknięciu zostały zalane. Tylko że one były wtedy po niemieckiej stronie
2024-06-06 18:50:49 (2 lata temu)
rdx0
 
Jeszcze gdyby popatrzeć na dachem chałupki po prawej mógłby to być widok na ten most? na Radosze , ale wtedy słabo pasuje albo w ogóle do torów i otoczenia. Banita żyjesz?
2024-06-06 21:09:51 (2 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
Żyję, czasem luknę co nowego. Tak na szybko co widzę, to na lewo od chałupki w dali jest jakiś zakład, do wersji z Radochą by podchodziło ale muszę ocenić odległości od wieży, mostu i torowiska. Ale istotne jest także słońce. Pada z prawej strony zdjęcia, co widać po cieniach postaci i samych torów. Cień jest długi, więc pozycja słońca jest na wschodzie lub na zachodzie, zatem torowisko biegnie na kierunku północ- południe
2024-06-06 23:10:07 (2 lata temu)
Banita
 
Pierwsza prawdopodobna lokalizacja to Zgorzelec. Widok z zachodu (od strony Niemiec) na wieżę ciśnień Być może nawet domek na pierwszym planie to Nastawnia Zgorzelec między torowiskiem a Cienistą która biegnie wzdłuż torów.. Na lewo od wieży dom z dwoma kominami ??
2024-06-09 00:24:04 (2 lata temu)
rdx0
 
do Dana- skąd trop na Sosnowiec?
2024-06-09 17:50:54 (2 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
2026-06-16 21:37:53 (11 dni temu)
do Banita: Jeżeli zdjęcie zostało zrobione między listopadem a lutym to słońce mogło być nawet na południu i dawać taki cień.
2024-06-06 23:18:38 (2 lata temu)
Banita
 
+1 głosów:1
do Neo[EZN]: Nie tak długi cień. Wypada także zrewidować okolice Huty Bankowej. Mam wrażenie kominów ustawionych w szeregu. Dąbrowy sprzed dekad aż tak bardzo nie znam i czy stała jakąś wieża w znacznej odległości od Huty
2024-06-06 23:29:25 (2 lata temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Banita: Cień szyny może być dużo dużo dłuższy w grudniu i styczniu przy słońcu świecącym w samo południe niż ten który widać na zdjęciu. Dla wysokości słońca 15 stopni nad horyzontem dla każdego centymetra wysokości mamy cień o długości 3,73cm czyli zakładając że szyna ma wysokość 15cm to cień mógłby mieć wtedy aż 56 cm długości czyli aż 39% odległości między szynami biorąc pod uwagę tor o szerokości 1435mm. Nie wiem jak szeroki jest tor na zdjęciu ale jeżeli przyjmiemy 1435mm to cień który widać na zdjęciu który stanowi 10% szerokości między szynami dla 15cm wysokiej szyny da nam wysokość słońca około 40 stopni czyli całkiem wysoko jak na Polskę - to daje bardzo szeroki przedział położenia słońca w horyzoncie od 103 do 257 stopnia czyli prawie od wschodu do prawie północy a położenie słońca na południu (180 stopień) wchodzi w grę dla okolic 1 dnia jesieni i wiosny.
2024-06-07 00:10:39 (2 lata temu)
Banita
 
do Neo[EZN]: Stąpam po tej planecie dość długo i jeszcze nie zauważyłem by w okresie jesienno-zimowym w samo południe cień był dłuższy od mojego wzrostu.
2024-06-07 00:34:03 (2 lata temu)
Banita
 
do Neo[EZN]: Mościckiego nie leży idealnie w linii południe-północ, ale słońce jest już za południem i cień człeka nad kobietą w jasnym kubraczku nie zdradza by był dłuższy
2024-06-07 00:54:37 (2 lata temu)
Neo[EZN]
 
+1 głosów:1
do Banita: W samo południe w Sosnowcu cień jest dłuższy od wysokości między 3 kwietnia a 8 września. Czyli od września do kwietnia cień będzie dłuższy (wysokość słońca nad horyzontem musi być poniżej 45 stopni). Proponuję spojrzeć na cienie ludzi w grudniu - słońce było wtedy na wysokości 16 stopni nad horyzontem a zdjęcie zostało wykonane prawie w samo południe słoneczne. Zobacz jak długi cień rzucają szyny kolejowe - - znacznie dłuższy niż ten na komentowanym, starym zdjęciu.

Dla tych założeń które podałem wcześniej (szerokość toru 1435mm, wysokość szyny 15cm) i biorąc pod uwagę brak liści na drzewach w grę wchodzi położenie słońca między SE a SW (czyli również S).
2024-06-07 10:03:01 (2 lata temu)
rdx0
 
do Banita: ło matko, trochę daleko
2024-06-09 17:47:43 (2 lata temu)
Dana
 
2024-06-09 17:55:21 (2 lata temu)
do rdx0: A ja patrząc na tych ludzi i porównując ich wzrost z szerokością toru raczej sugerowałbym teren po stronie wówczas rosyjskiej. ;-)
2024-06-09 18:43:34 (2 lata temu)
rdx0
 
do blaggio.: rozumiem to przymrużenie oka. Ale jeśli to coś widoczne nad dachem po prawej było by mostem kratownicowym na Brynicy to patrząc w lewo zamajaczyła by w widoku przędzalnia i pałac Schoena , kopalnia Renard na końcu była by to wieża na piekarskiej. Fotka wykonana by by była z okolicy zakładów chemicznych na Radosze . Innych tropów nie mam
Komentarz został edytowany przez użytkownika - powód: dopisek
2024-06-16 14:28:12 (2 lata temu)
do rdx0: Według mnie "to coś nad dachem" może również być barakiem z oknami i drzwiami, ale i most wchodzi w rachubę, z tym że czy to akurat ten, nie mogę powiedzieć. Widzę w tym "pasku" dość regularnie rozstawione ciemniejsze punkty (w baraku mogłyby to być okna) w liczbie ok. 10, ale elementy konstrukcji mostu musiałyby być grubsze, niż we wskazanym przez ciebie, ewentualnie przy widoku pod ukosem dodatkowo mogły być widoczne jako szersze, niż en face. Obraz jest za bardzo rozmyty i pozostają tylko przypuszczenia.
2024-06-18 21:23:16 (2 lata temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do blaggio.: raczej tak jak napisałeś to coś to jakeś zabudowanie. Próbowałem się jakoś ustawić do wieży a takie były na ul.Piekarska wyburzona, i dwie w Szopienicach istniejące nadal i w dobrym widoku z Sosnowca
2024-06-19 17:51:12 (2 lata temu)
Dana
 
do rdx0: Nie mam pojęcia, jak na to wpadłeś - wielkie uznanie i dzięki :) Zastanawiałam się, jak to najlepiej przypisać, na razie jest do ul. Stawiska; może będzie ktoś miał inny pomysł. Podpowiesz, jaki to tor (linia) i która to wieża ciśnień? Chciałabym uzupełnić opis pod zdjęciem.
2026-06-20 09:52:36 (7 dni temu)
rdx0
 
+1 głosów:1
do Dana : ale ja nie jestem pewny tego miejsca. To wieża ciśnień i budynek cechowni dawnej Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach. Podobnie to wygląda natomiast trzeba się jeszcze temu przyjrzeć. Odległość torów na fotce od wieży jest zdecydowanie większa.
2026-06-21 09:03:41 (6 dni temu)
Dana
 
do rdx0: W takim razie wraca do niezidentyfikowanych - na pewno kiedyś do się ustalić coś pewniejszego :)
2026-06-21 09:47:28 (6 dni temu)
Banita
 
do rdx0: Patrząc ze wschodu w kierunku zachodnim (na tę wieżę) tor nie rzucałby cienia na podkłady od słońca z prawej strony zdjęcia (z północy)
Gdyby jednak ustawić się bliżej Katowic Szopienice to i odległość do wieżyczką by pasowała i cień na torowisku.
Powstaje jednakże drugie ale...
Wieża stała na terenie huty metali nieżelaznych, czyli dość wysokie hale i kominy a na zdjęciu tego brak. Wyłania się coś dopiero w dali za mgłą na prawo od wieży.
2026-06-22 14:00:55 (5 dni temu)
Woj11
 
+3 głosów:3
Polski szyld w Piszu w 1939?
2026-06-16 06:33:37 (11 dni temu)
Marzi
 
+1 głosów:1
Nie
2026-06-21 22:00:33 (6 dni temu)
2026-06-16 14:50:30 (11 dni temu)
Jazzek
 
do da signa: Przepiękny domek jednorodzinny z prefabrykatów, dość rzadkie zjawisko. Ciekawe, czy płyty z jakiejś budowy, czy specjalnie zamawiane na ten domek.
2026-06-16 15:25:01 (11 dni temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Jazzek: Raczej jakieś odrzuty z fabryki domów.
2026-06-16 16:54:24 (11 dni temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
do Jarosław Dubowski: Blok jednorodzinny ;). Jeden deko inny do 2015 stał w Bydgoszczy
2026-06-16 17:00:19 (11 dni temu)
do Woj11: Tak, tamten parterowy był.
2026-06-16 18:06:58 (11 dni temu)
Woj11
 
do Jarosław Dubowski: Ponoć stawiano tak całe osiedla
2026-06-16 19:20:26 (11 dni temu)
Jarosław Dubowski
 
+1 głosów:1
do Woj11: Z rzadka - gdzień na Dolnym Śląsku kojarzę ulicę z taką zabudową. Oleśnica? Oława?
2026-06-16 22:03:14 (11 dni temu)
Woj11
 
Przypomina tę placówkę
2026-06-22 07:52:37 (5 dni temu)
yani
 
@Ravsos - jeśli źródło jest "inne", należy je podać w opisie pod zdjęciem.
2026-06-22 12:39:23 (5 dni temu)
yani
 
do Woj11:
Pewnie to był jakiś projekt odgórny, powielany wielokrotnie.
2026-06-22 12:12:07 (5 dni temu)
Woj11
 
do yani: Zgadza się. Wydlużano, albo skracono dlugość bufynku wg. potrzeb
2026-06-22 12:48:34 (5 dni temu)
yani
 
do Woj11:
W tym przypadku nie pasuje otoczenie.
2026-06-22 12:59:51 (5 dni temu)
Woj11
 
+2 głosów:2
Jeżeli pomoże to dla zlokalizowania, to na zdjęciu strój rozbarsko-bytomski
2026-06-24 16:29:03 (3 dni temu)
Pokaż na mapie
5 Komentarzy
4226 Dyskusji (ostatnia 3 dni temu)
4
1750-1760
1725
-
1836
1
1844-1846
1725
-
1846
1836
-
1864
1857
-
1874
1867
-
1874
6
1870-1880
1870
-
1880
1870
-
1885
1880-1900
1879
-
1900
1880
-
1900
1880
-
1900
Obiekt na mapie
Kontakt do administratorów strony Fotopolska.Eu: | Regulamin serwisu: https://fotopolska.eu/2,artykul.html
© Copyright 2012 Neo & Siloy
Kolokacja serwerów Amsnet